Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Radovi na cesti  (Posjeta: 36885 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Radovi na cesti
« Odgovori #30 : 03-03-2008, 11:18:58 »
Rob Kempinski je počeo sa ovim drvom iz materijala sličnoga vašem i da bi došao do ovoga:
http://www.knowledgeofbonsai.org/rob_kempinski/?p=760

Moj je bolji od ovog  :mdr:
Zekam se!
Nego,.... znam da to još ništ ne govori, al ovaj veliki je počeo otvarati pupove. Onak sramežlivo, svaki dan pup malo više postane zelen. Eto samo onak usput i daj Bože da se primi  :yes:

Offline Goran Cajko

Odg: Radovi na cesti
« Odgovori #31 : 16-04-2008, 15:28:50 »
Nakon dva mjeseca!!!
Pitam se da li smo pobrali glogove ili kaktuse???

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Radovi na cesti
« Odgovori #32 : 17-04-2008, 08:09:26 »
Nakon dva mjeseca!!!
Pitam se da li smo pobrali glogove ili kaktuse???

Samo nek se oni kaktusaju i nek prežive 7mj.  :great:
I moji su takvi, iako nam to nije nikakav pokazatelj, živimo u nadi da će se primiti ...

Offline Andrija Zokić

Odg: Radovi na cesti
« Odgovori #33 : 17-04-2008, 08:41:45 »
Znači i glogovi su izdržljiva drva ...
Po slici mi se čini da si stavio jako malo treseta. Čitao sam da u tom slučaju nije loše biljku ljeti prekriti nekakvom najlonskom vrećicom kako bi vlaga kondenzirala i supstrat ostao duže mokar.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Radovi na cesti
« Odgovori #34 : 17-04-2008, 09:05:40 »
Drago mi je da su krenuli, jer nam je Pall rekao da je glog teško podnosi šok prenošenja iz prirode....

evo što piše na njegovom blogu:
"Collected hawthorns are extremely touchy if one disturbs the roots. After collecting often 80 % to even 100 % die. An established tree like this can also die when you repot it."

prijevod:
Glogovi izvađeni iz prirode su iznimno osjetljivi ako im se dira korjenje. Nakon vađenja, postotak neuspjeha je 80% ili čak 100%. Čak i dobro ukorjenjemo stablo u posudi može negativno reagirati na presađivanje.

*citat je iz ovog posta new pot for the hawthorn cascade?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Radovi na cesti
« Odgovori #35 : 17-04-2008, 09:31:18 »
Mislite li da ovo kretanje nagovješta uspjeh u primanju? Bilo bi super da je tak. Ponavljam se s ovim, no prije 7g. primilo mi se 5 od 5 glogova. Jedini gubici bili su na granama koje su odbacili. Sad mi se pali lampica da je to možda zbog orezivanja grana u krivo vrijeme. Naime breza će zadržati sve stare grane ako je orežemo između 9-11 mj, preko ljeta je se nesmije dirati. Možda je tak i s glogovima. Baš me zanima kak će ovi reagirati kroz ljeto, nadam se najboljem  :chinaman:

Offline gal

Odg: Radovi na cesti
« Odgovori #36 : 17-04-2008, 09:57:29 »
Drago mi je da su krenuli, jer nam je Pall rekao da je glog teško podnosi šok prenošenja iz prirode....

evo što piše na njegovom blogu:
"Collected hawthorns are extremely touchy if one disturbs the roots. After collecting often 80 % to even 100 % die. An established tree like this can also die when you repot it."

prijevod:
Glogovi izvađeni iz prirode su iznimno osjetljivi ako im se dira korjenje. Nakon vađenja, postotak neuspjeha je 80% ili čak 100%. Čak i dobro ukorjenjemo stablo u posudi može negativno reagirati na presađivanje.

*citat je iz ovog posta new pot for the hawthorn cascade?

...po tome su gori onda od communisa, tak dugo si priželjkujem ovu vrstu i ove godine sam jednog izvadio, pupovi su već krenuli i sad nakon dva tjedna u posudi su se listići skroz otvorili (poslikam pa ću poslati fotke...). Nadam se uspjehu, šta drugo. Jednom većem sam prije dvije godine u prirodi orezao grane ne dirajući stablo, evo duri se još i sad. Godinu dana je živio sa par listića, druge godine je iz tih listića narasle dvije po 2 cm duge grančice - katastrofa! Jel ovaj vaš yamadori i s koliko korjenja ste ga izvadili?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Radovi na cesti
« Odgovori #37 : 17-04-2008, 10:07:55 »
Jednom većem sam prije dvije godine u prirodi orezao grane ne dirajući stablo, evo duri se još i sad. Godinu dana je živio sa par listića, druge godine je iz tih listića narasle dvije po 2 cm duge grančice - katastrofa! Jel ovaj vaš yamadori i s koliko korjenja ste ga izvadili?

Ovo me čudi !!!
Ja sam ih u prirodi srezao preko 20 i svi su burno reagirali povratnim pupovima i remifikacijom. Na njih jedno 5, kroz jedno ljeto sam uspio dobiti i tercijarni niz granćica.

Ovi glogovi su rasli u živici na cesti ZG-Samobor. Izvadili su ih bageri i natrpali na gomilu. Mi smo ih čupali iz tih kupova zemlje i drveća, po nekoj slobodnoj procjeni, tak nagomilani bili su sigurno 10 dana. Korijena i nema za pohvalu, no to kaj ga ima, bilo je zaštičeno u naguranoj zemlji. Onaj moj najveći ima dosta sitnog korijenja i on je najviše potjerao. Onaj drugi ravni skoro da ga i nema, a najmanji je skoro pa reznica, bumo vidli  :dunno:

Offline DonQuijote

Odg: Radovi na cesti
« Odgovori #38 : 17-04-2008, 10:23:55 »
Naime breza će zadržati sve stare grane ako je orežemo između 9-11 mj, preko ljeta je se nesmije dirati. Možda je tak i s glogovima. Baš me zanima kak će ovi reagirati kroz ljeto, nadam se najboljem  :chinaman:
Po mom iskustvu nije tako. Doduše ja se igram sa mladicama. Negdje sam naišao na informaciju da se po brezi može rezati od kasnog proljeća do jeseni. Dakle sve dok na sebi ima lišća.
Ja se iživljavam na jednoj maloj i sve podnosi bez greške.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Radovi na cesti
« Odgovori #39 : 17-04-2008, 10:52:56 »
Naime breza će zadržati sve stare grane ako je orežemo između 9-11 mj, preko ljeta je se nesmije dirati. Možda je tak i s glogovima. Baš me zanima kak će ovi reagirati kroz ljeto, nadam se najboljem  :chinaman:
Po mom iskustvu nije tako. Doduše ja se igram sa mladicama. Negdje sam naišao na informaciju da se po brezi može rezati od kasnog proljeća do jeseni. Dakle sve dok na sebi ima lišća.
Ja se iživljavam na jednoj maloj i sve podnosi bez greške.


Super da je tako i dok traje  :great: Drva su individualci, a mi govorimo o malom broju idividualnosti. Za neki ozbiljniji test, trebali bi imati veću količinu testera. Odbacivanje grana, iskustveno sam doživio kod hrastova, glogova i brezi. Prvo sam mislio da je zbog korijena, onda zbog termina rezanja.... i tako to, ma mladi smo, s vremenom ćemo spoznati istinu  :great:

Offline Goran Cajko

Odg: Radovi na cesti
« Odgovori #40 : 17-04-2008, 13:35:59 »
Znači i glogovi su izdržljiva drva ...
Po slici mi se čini da si stavio jako malo treseta. Čitao sam da u tom slučaju nije loše biljku ljeti prekriti nekakvom najlonskom vrećicom kako bi vlaga kondenzirala i supstrat ostao duže mokar.
Iskreno, nema pojma kak su izdržljivi. Ovi izboji mi izgledaju jako friško i zeleno. Možda sva snaga dolazi iz panja, ali moram priznat da sam optimističan. U miksu je vreća pumice, dvije tenisita i treseta valjda 10%. Voda je isprala treset s površine. To mi je sada standardni mix jer je večina drva u ranim fazama i treba mi dobro razvijanje korijena, a to mislim da mogu postić samo na taj način. Prekrivanje mi nije opcija u ovoj varijanti jer nema puno lista kroz koji bi došlo do veće evaporacije.

Offline Goran Cajko

Odg: Radovi na cesti
« Odgovori #41 : 17-04-2008, 13:46:27 »
...po tome su gori onda od communisa, tak dugo si priželjkujem ovu vrstu i ove godine sam jednog izvadio, pupovi su već krenuli i sad nakon dva tjedna u posudi su se listići skroz otvorili (poslikam pa ću poslati fotke...). Nadam se uspjehu, šta drugo. Jednom većem sam prije dvije godine u prirodi orezao grane ne dirajući stablo, evo duri se još i sad. Godinu dana je živio sa par listića, druge godine je iz tih listića narasle dvije po 2 cm duge grančice - katastrofa! Jel ovaj vaš yamadori i s koliko korjenja ste ga izvadili?
Taj je glog sj... od nećeg drugog.
Pod uvjetom da je drvo u prirodi, dobrog zdravlja i da nije rezan korijen. I jako porezano, bilo koje vrste, mora izbacit pregršt novih grana.

Offline gal

Odg: Radovi na cesti
« Odgovori #42 : 17-04-2008, 14:13:55 »
Taj je glog sj... od nećeg drugog.
Pod uvjetom da je drvo u prirodi, dobrog zdravlja i da nije rezan korijen. I jako porezano, bilo koje vrste, mora izbacit pregršt novih grana.

...lako moguće! Korjen nije rezan. Inače dosad nisam naletio ni na jedan interesantan glog (čak ni tog rezanog nisam imao namjeru vaditi - duplo simetrično V deblo - izgleda ko kozji rogovi), pa nemam nikakvih iskustva sa njima, a imaju mi super lišće. Ovaj marijin je super pokreta, ali po kori se vidi da je jako mlad.. tako mladih sam i nalazio nešto više ali to su obićno ravni kolci debljine do 2 cm bez ikakva sužavanja... i tako to...

Offline Marija

Odg: Radovi na cesti
« Odgovori #43 : 17-04-2008, 14:18:00 »
...lako moguće! Korjen nije rezan. Inače dosad nisam naletio ni na jedan interesantan glog (čak ni tog rezanog nisam imao namjeru vaditi - duplo simetrično V deblo - izgleda ko kozji rogovi), pa nemam nikakvih iskustva sa njima, a imaju mi super lišće. Ovaj marijin je super pokreta, ali po kori se vidi da je jako mlad.. tako mladih sam i nalazio nešto više ali to su obićno ravni kolci debljine do 2 cm bez ikakva sužavanja... i tako to...

da, da ... mi ovdje uglavnom nailazimo na primjerke koji nemaju finu strukturu krošnje .... uvijek su grane pod nekim ružnim kutevima tako da se ne daju iskoristiti za osnovne grane .... ma naletjet ćemo valjda jednom na nešto savršeno  :mdr:

Onaj moj mali je iz davnih vremena .... nije kvaliteta, mali je ali me tako veseli jer svake godine redoviti cvjeta  :love:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: Radovi na cesti
« Odgovori #44 : 17-04-2008, 14:28:13 »
I meni se jako, jako sviđa glog. Milsim da je jedan od razloga isti kao i kod gala, ima super zanimljivo lišće. Ovi vaši dečki su ogromni i sigurna sam da za sada vuku sve iz debla. No, to što radi gore, radi i dole pa treba malo pomaziti, izljubiti i tako to i bit će i korjenčića.  :mdr: