Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Orezivanje mladih izboja masline  (Posjeta: 37835 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Davor

Orezivanje mladih izboja masline
« : 20-02-2008, 09:51:10 »
Krajem 1 mj. u MBM-u sam se sažalio i uzeo sadnicu masline koja je već vidljivo bila bacila dio lišća. Dobar dio lišća ja bacila i kod mene na balkonu. Sada je to prestalo. Dio bočnih grana se posušio nakon što je lišće otpalo. Prije dva tjedna je potjerala nove izboje koji rastu ko divlji. Stabiljka tih izboja je dosta mekana tako da se savija. Trebam savjet šta sa tim izbojima (da ih potkratim?), a šta sa suhim grančicama? Da li sam pogrešio što je nisam presadio kad sam je donio i da li je sada kasno s obzirom da je potjerala nove izboje. Što se tiče suhih bočnih grančica dobar dio ću morat odstranit no bojim se da ću imati izboje samo na vršnim djelovima glavnih grana (što bi značilo da će ostat dobar dio debla bez bočnih grana i bez lišća). Kako ju natjerat da pusti izboje niže.? Visine je oko 30 cm, a htio bih da tako i ostane samo da se krošnja opet zgusne.
Pročitao sam dosadašnje rasprave i nisam pametan što poduzeti.....

Molim pomoć od vjeća znalaca!!! :dunno:

Offline Marija

Odg: Orezivanje mladih izboja masline
« Odgovori #1 : 20-02-2008, 10:18:34 »
Očito je doživjela stres još u MBM-a. Možda je bila nepravilno smještena?!

Isto tako izgleda da se oporavlja. Sve što je suho ukloni. Ona je "krenula" jer je na ostakljenom balkonu veća temperatura nego vani, ali pričekaj da krene sa svih strana sa novim izbojcima, pa ih potrkrati tek u sezoni rasta, kada malo ojačaju.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Davor

Odg: Orezivanje mladih izboja masline
« Odgovori #2 : 20-02-2008, 11:20:37 »
Znači presađivanje ništa? (pitam zbog čistog treseta u posudici)
Te mlade grane rastu ko lude i vise prema podu. Na nekim mjestima u 2 tjedna potjerale su 10cm. Kod svoje stare oblice nikad mi se to nije dogodilo.
Zbog tog divljanja ne znam da li ju uopće prihranit kad ću prihranjivati ostale sa onim florlisom za masline.?


Offline Marija

Odg: Orezivanje mladih izboja masline
« Odgovori #3 : 20-02-2008, 11:55:50 »
Znači presađivanje ništa? (pitam zbog čistog treseta u posudici)

Možeš presadit ali tako da ne rastreseš pretjerano taj treset i ne diraš puno korijenje, jer je već krenula!
Mješavina zemlje treba biti dobro propusna, dakle 50-75% liapora ili tenisita ili pumicea
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Davor

Odg: Orezivanje mladih izboja masline
« Odgovori #4 : 20-02-2008, 12:32:51 »
A prihrana sa florlisom nakon presađivanja?

Oprostite Marija što gnjavim!!! :chinaman:

Offline Marija

Odg: Orezivanje mladih izboja masline
« Odgovori #5 : 20-02-2008, 12:51:31 »
A prihrana sa florlisom nakon presađivanja?

Ja još ne bih žurila s tim ....  :mdr: prihranjuju se zdrave biljke, pa nek se prvo oporavi!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Davor

Odg: Orezivanje mladih izboja masline
« Odgovori #6 : 20-02-2008, 13:48:08 »
Poslikati ću ja još par boljih fotki za dodatna pitanja....
Ta Španjolska maslina ima zeljastije i fleksibilnije izbojke , a i drugačiju koru...

Offline Davor

Odg: Orezivanje mladih izboja masline
« Odgovori #7 : 29-02-2008, 17:29:07 »
Molim pomoč   :worthy:

 

Prijatelj iz Splita je skoknul do Metkovića Prud da mi kupi oblicu što deblju i što stariju da je mogu prerezati na visini od cca 50cm. kako smo bili raspravljali...

Međutim on je kupio već odrezanu i sada vas molim za pomoć šta se tu može napraviti.

Boćni izboji na deblu su već odrezani kad je potkračena tako da sada imam samo ove tri grane. Da li očekivati uopče još tih izboja???  :question:

Pitanje sa granama - da li i kolko ih potkratiti s obzirom da prvih cca 50 cm grana više nema vidljivih pupova....

 

Za sada sam je samo presadio s obzirom da još nije krenula sa rastom...

Offline Marija

Odg: Orezivanje mladih izboja masline
« Odgovori #8 : 29-02-2008, 18:07:08 »
Sorry, ali nije baš idealna, za bonsai se previsoko grana. Boljih ti maslina ima u MBM-a!

Potkrati joj sve te 3 grane ako joj hoćeš krošnju formirat na toj visini, a ako ne nego niže, sreži joj deblo naniže. Sad je vrijeme idealno, za koju god opciju da odabereš!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Davor

Odg: Orezivanje mladih izboja masline
« Odgovori #9 : 29-02-2008, 18:39:58 »
Ma znam ali mi je žao baciti je... Deblo je 25 cm, a grane oko 1m. Ako otpilim deblo neznam da li će potjerati mladice pošto su
već izboji orezani ostale su kvrge. Ili da skračujem grane koje isto p nešto dobi ???ri početku nemaju pupova..
Kaj je najpametnije da se bar nešto dobi??? Nisam siguran za izbijanje iz debla  :question:
Propao mi put na Rab ali za dva vikenda sigurno idem nadam se da neće biti kasno za vađenje... :verycool:

Offline Marija

Odg: Orezivanje mladih izboja masline
« Odgovori #10 : 29-02-2008, 18:41:04 »
Ma znam ali mi je žao baciti je... Deblo je 25 cm, a grane oko 1m. Ako otpilim deblo neznam da li će potjerati mladice pošto su
već izboji orezani ostale su kvrge. Ili da skračujem grane koje isto p nešto dobi ???ri početku nemaju pupova..
Kaj je najpametnije da se bar nešto dobi??? Nisam siguran za izbijanje iz debla  :question:
Propao mi put na Rab ali za dva vikenda sigurno idem nadam se da neće biti kasno za vađenje... :verycool:

izbit će ti iz debla ... nemaj straha  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Davor

Odg: Orezivanje mladih izboja masline
« Odgovori #11 : 29-02-2008, 18:45:04 »
Pa kolo od zemlje da režem??? Visina debla je cca 25 cm... :boxing:

Offline Davor

Odg: Orezivanje mladih izboja masline
« Odgovori #12 : 01-03-2008, 10:21:46 »
Nitko nema savjet?

Gdje rezat??? :question:

Offline istefano

Odg: Orezivanje mladih izboja masline
« Odgovori #13 : 01-03-2008, 14:46:29 »
a meni nekaj nije jasno, na mojoj maslini , na granama na kojoj ima prezivjelih listica potjerali pupovi ,a na onim na kojima nema listica se suse
i sad vi velite ako odpilimo sve grane da bu iz panja potjerao, a meni se cini da bez listova maslina nemre prezivit

Offline Andrija Zokić

Odg: Orezivanje mladih izboja masline
« Odgovori #14 : 01-03-2008, 14:59:15 »
a meni nekaj nije jasno, na mojoj maslini , na granama na kojoj ima prezivjelih listica potjerali pupovi ,a na onim na kojima nema listica se suse

Stavi sliku ... možda je neka bolest?

i sad vi velite ako odpilimo sve grane da bu iz panja potjerao, a meni se cini da bez listova maslina nemre prezivit

Mi to svake godine uspješno radimo. Isto ti se i veliko stablo masline orezuje tako da ostane bez iti jednog lista.
andbonsai.com ~ andbonsai studio