Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Molim Vas za savjet  (Posjeta: 10825 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DonQuijote

Odg: Molim Vas za savjet
« Odgovori #15 : 23-02-2010, 12:59:09 »
mislim da ću danas u rasadnik da vidim šta imaju... voljela bih imati javor-to mi je tako divno,a tek kad promijeni boju lišća. ako nađem što pošaljem ti sliku da vidiš. još malo krećem u šumu tražiti yamadori a to ko zna kak će završiti. utješili su me malo postovi na temu da svi griješe pa se time malo tiješim

Ko radi, taj i griješi:)
Prva pogreška će ti biti odlazak u šumu.
Iako se u šumi ponekad može pronaći nešto zanimljivo, to je vrlo rijetko jer šuma tjera drveće na ubrzani rast i borbu za svjetlom pa se drvo trudi što ravnije i sa što manje grana postići što veću visinu. Takva su nam drva neupotrebljiva. Šikare, krčevine, djelovi uz cestu i obronci planina na kojima prestaje šuma, to je cilj. Tamo rastu drva koja imaju smisla i koja nisu telefonski stupovi.

Offline majas

Odg: Molim Vas za savjet
« Odgovori #16 : 25-02-2010, 17:52:13 »
hvala na smjernici. mali mi se razbolio, nadam se da neće biti kasno da u rasadnik odem idući tjedan. Da li u mješavini za zemlju mogu upotrijebiti drobljenu ciglu od 4 mm ?( negdje sam vidjela spomenutu ali ne mogu više naći)? malo mi teže ide nabavka tih mješavina. bila sam u baumaxu i tamo nisam ništa našla

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Molim Vas za savjet
« Odgovori #17 : 25-02-2010, 20:57:05 »
Moze drobljena cigla.Mislim da u Baumaxu imas Floreapor ali cjeli,mozda je pod nekim drugim imenom.To su ti takve okrugle kuglice od ekspandirane gline,u vrecicama od 2-3 kg.U Varazdinu imaju onda bi trebali imati i kod tebe.Ako ne trebas puno,stavis u platnenu vrecu i izlomis sa cekicem.Mozes za prvu silu staviti i krupnozrnati pjesak-sljunak,neces za pocetak puno pogrjesiti,dok ne krenes u masovnu proizvodnju,dotle ces se vec snaci. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline majas

Odg: Molim Vas za savjet
« Odgovori #18 : 26-02-2010, 13:12:14 »
Baš ću pogledati.... danas mi stiže cigla drobljena-to sam nabavila od kolege što radi u ciglani, drago mi je da će poslužiti...

Offline DonQuijote

Odg: Molim Vas za savjet
« Odgovori #19 : 26-02-2010, 14:02:34 »
Iz ciglane drobljena cigla zna biti prilično neujednačena pa je treba prosijavati i ispirati. Pripazi da se ne dogodi da ima previše prašine koja se kasnije pretvara u mulj. Prosijavanje i ispiranje je dosta bitno ako dobiješ takav nekvalitetan materijal

Offline majas

Odg: Molim Vas za savjet
« Odgovori #20 : 26-02-2010, 14:19:55 »
o.k. ja ću prosijati i isprati pa makar da mi posluži dok ne nađem nešto kvalitetnije

Offline DonQuijote

Odg: Molim Vas za savjet
« Odgovori #21 : 26-02-2010, 15:43:17 »
o.k. ja ću prosijati i isprati pa makar da mi posluži dok ne nađem nešto kvalitetnije


To je sasvim kvalitetna varijanta, jedino što ne izgleda lijepo onako crvena

Offline majas

Odg: Molim Vas za savjet
« Odgovori #22 : 27-02-2010, 12:01:36 »
u tu ciglu stavljem koliko sa m skužila 15-20% treseta e sad da li bijelog ili... i to sve pomiješam? što je s onim dijelom sloja krupnog šljunka na dnu što sam čitala u nekoj knjizi ? i da li gore stavljam tu mahovinu ili mahovina ide na bonsai koje je takorekoć gotov u bonsai posudici? svi ovdje objašnjavaju zemlju i to sve . vidim da postoji razlika u pre bonsai i bonsai... da li se ista mješavina koristi ? koliko sam skužila moj mali ficus je prebonsai? :dunno:  ja sam jedan mali tudum , ali popravit ću se ja kad-tad naravno uz vašu pomoć :smile:

Offline DonQuijote

Odg: Molim Vas za savjet
« Odgovori #23 : 28-02-2010, 08:39:22 »
Krupni šljunak možeš staviti, onako jedan sloj na dno posude, mahovina neće smetati ali stvarno nije neophodna, prebonsai je drvo koje tek ima ambiciju postati bonsai, dakle još se razvija do željene forme. Od njega želimo da raste da se ramificira, deblja na pojedinim mjestima. Zato stavljamo prozračan supstran i obilno gnojimo.
 Kod gotovog bonsaia nije tako.

Offline Marija

Odg: Molim Vas za savjet
« Odgovori #24 : 28-02-2010, 11:14:22 »
i da li gore stavljam tu mahovinu ili mahovina ide na bonsai koje je takorekoć gotov u bonsai posudici?

Mahovina se stavlja samo kada gotova drva idu na izložbu, kasnije se skida. Dakle stavlja se samo iz estetskih razloga za izložbe.
Nemoguće je uzgajati stablo i mahovinu u istim uvjetima!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Molim Vas za savjet
« Odgovori #25 : 28-02-2010, 13:13:33 »
i da li gore stavljam tu mahovinu ili mahovina ide na bonsai koje je takorekoć gotov u bonsai posudici?

Mahovina se stavlja samo kada gotova drva idu na izložbu, kasnije se skida. Dakle stavlja se samo iz estetskih razloga za izložbe.
Nemoguće je uzgajati stablo i mahovinu u istim uvjetima!
Osim kod mene  :mdr:  :mdr:  :mdr:
 :tup: