Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Nasuprotne grane  (Posjeta: 4673 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline nix

Nasuprotne grane
« : 14-03-2008, 23:24:46 »
Naime, mnoge nas čudi zašto su grane koje strše jedna nasuprot drugoj krajnje nepoželjne, a ortodoksnim bonsaistima su i ružna.
I Pall je govorio da je njemu to suludo (pričao je i jednu anegdotu, meni se ne da prepričavati :hihihi: ), ali sam na jednoj inernetskoj stranic našao "logičko" objašnjenje. Naime, u početku nasuprotne grane ne izgledaju loše, ali kako stablo raste budući da su tu dvije grane, tu se deblo deblja više nego na ostalim djelovima debla te nastaju kvrge. E sad, sve ovisi je li se te kvrge uklapaju u karakter drveta i jesu li poželjne. U većini slučajeva nisu, ali nekad daju osobnost (kao i nasuprotne grane), štih koji čin bonsai zanimljivijim. Zato ja mislim da ovo pravilo ne treba slijepo slijediti nego s pravilima pristupiti indvidualno svakom stablu...
Što vi mislite, o tome?  :chinaman:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Nasuprotne grane
« Odgovori #1 : 15-03-2008, 18:53:50 »
Sto ljudi sto čudi!Tako kaže stara poslovica.Isto tako je svaki bonsaista i individua te u izgled bonsaija unosi i dio svoje osobnosti,koja se uvijek ne mora svakome svidjeti.Ja se osobno ponekad ne držim strogo pravila oblikovanja.Dajem drvetu određenu formu prema pravilima,ali zadržavam i dio individualnosti drveta,a što mu daje na ljepoti.Ja tako mislim? :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline DonQuijote

Odg: Nasuprotne grane
« Odgovori #2 : 15-03-2008, 19:16:23 »
Meni je to jedan ov većih mana. Ako su tio dvije glavne grane onda je katastrofa, liči na križ. Ako su neke pri vrhu, može proći, onako za nuždu

Offline Andrija Zokić

Odg: Nasuprotne grane
« Odgovori #3 : 15-03-2008, 19:56:39 »
Na ovom hrastu nasuprotne grane meni ne smetaju:
http://walter-pall.de/asuper_shots.jpg.dir/images/2005_07_dsc_3977g.jpg
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Aleksa

Odg: Nasuprotne grane
« Odgovori #4 : 15-03-2008, 20:32:06 »
To sve zavisi od drveta. Na nekom drvetu takve grane izgledaju dobro i ne smetaju (Andrija je stavio primjer) a nekom stablu ne odgovaraju... Zavisi od karaktera drveta... Ne mozemo generalizovati.  :sarcastic:

Offline Marija

Odg: Nasuprotne grane
« Odgovori #5 : 15-03-2008, 20:37:30 »
To sve zavisi od drveta. Na nekom drvetu takve grane izgledaju dobro i ne smetaju (Andrija je stavio primjer) a nekom stablu ne odgovaraju... Zavisi od karaktera drveta... Ne mozemo generalizovati.  :sarcastic:

i ja tako mislim  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Nasuprotne grane
« Odgovori #6 : 15-03-2008, 21:38:01 »
Na ovom hrastu nasuprotne grane meni ne smetaju:
http://walter-pall.de/asuper_shots.jpg.dir/images/2005_07_dsc_3977g.jpg
Tu je to ipak jako ublaženo jer lijeva gleda gore a desna dolje, na tajh način malo varamo oko pa ne izgledaju baš da su strogo nasuprot.

Offline Andrija Zokić

Odg: Nasuprotne grane
« Odgovori #7 : 15-03-2008, 21:56:31 »
Tu je to ipak jako ublaženo jer lijeva gleda gore a desna dolje, na tajh način malo varamo oko pa ne izgledaju baš da su strogo nasuprot.

Upravo to i je bit. Ne treba svako pravilo gledati doslovno. Mnogo će ljudi promisliti kako to drvo ne valja jer ne slijedi pravila, a još više bi ljudi otkinulo jednu od te 2 grane da je pred njima ovaj isti hrast kao sirovi materijal http://walter-pall.de/oakseuropean_oak_nr__1.jpg.dir/images/1994_04_dscn2062.jpg ... ali je Walter iskoristio tu nepravilnost (i prevario oko), otišao protiv pravila i dobio zanimljio drvo. To je nešto što ne bih preporučio početnicima :smile:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline nix

Odg: Nasuprotne grane
« Odgovori #8 : 16-03-2008, 14:31:18 »
pa to sam i rekao; svakom drvetu se pristupa indvidualno  8)