Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Maslina yamadori - molim pomoć  (Posjeta: 28907 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Davor

Maslina yamadori - molim pomoć
« : 26-03-2008, 20:19:40 »
Kao što rekoh napokon sam stigao otići na Rab.. I izvadio svojih nekoliko yamadoria.. Molim pomoć!!! Ovo je prvi!!
Radi se o maslini cca 10ak godina... Izvađena je i porezane su debele žile korjena... Nebari je cca 15 cm... Odrezao sam je na oko 1m.
Akcija je bila ubitačna jer je bila u samom kamenu, a i sam sam se primio lopatice!!! TO JE ZA ONE NEKA KOPAM!!! :whistle:

Molim pomoć!!!! :chinaman:

Offline Davor

Odg: Maslina yamadori - molim pomoć
« Odgovori #1 : 26-03-2008, 20:21:40 »
Evo još fotki!!

Offline Marija

Odg: Maslina yamadori - molim pomoć
« Odgovori #2 : 26-03-2008, 20:23:58 »
Kao što rekoh napokon sam stigao otići na Rab.. I izvadio svojih nekoliko yamadoria.. Molim pomoć!!! Ovo je prvi!!
Radi se o maslini cca 10ak godina... Izvađena je i porezane su debele žile korjena... Nebari je cca 15 cm... Odrezao sam je na oko 1m.
Akcija je bila ubitačna jer je bila u samom kamenu, a i sam sam se primio lopatice!!! TO JE ZA ONE NEKA KOPAM!!! :whistle:

Molim pomoć!!!! :chinaman:


Bravo Davore svaka čast .... nema ništa bez kopanja i muke  :whoot:
Imaš neke ideje i razmišljanja što napravit s njom .... ajde da to prvo čujemo .... pa ćemo onda mi ostali davati sugestije  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Davor

Odg: Maslina yamadori - molim pomoć
« Odgovori #3 : 26-03-2008, 20:31:38 »
Iskreno NEZNAM! Otpilio sam je tik iznad prvih grančica... S obzirom da mi ona koju imam doma, a otpilio sam je cca 15ak cm iznad zemlje još ne pokazuje nikakve znakove života (cca 1mj.) niti uz Drin bojim se išta orezat... Rezove sam premazao voskom.. Od savijanja višta debela je.. Iz korjena idu dvije debele masline... Prvo sam je htio rascijepiti sa sjekirom na dvije,ali ono (bojim se) je presudilo... :tup:
Imate li vi kakvo mišljenje što dalje??? (na ostakljenom je balkonu)-potsjetnik

Offline Marija

Odg: Maslina yamadori - molim pomoć
« Odgovori #4 : 26-03-2008, 20:43:53 »
Iskreno NEZNAM! Otpilio sam je tik iznad prvih grančica... S obzirom da mi ona koju imam doma, a otpilio sam je cca 15ak cm iznad zemlje još ne pokazuje nikakve znakove života (cca 1mj.) niti uz Drin
Ajde ne budi skeptičan  :halt: ... pa pokazala sam ti slike jedne moje masline  ne bez lišća nego bez iti jedne grane - samo deblo ... nema tu greške s maslinama :hihihi:

Moje masline ovdje (gdje je toplije) su krenule pomalo i to ne sve .... tako da ne očekuj još


bojim se išta orezat... Rezove sam premazao voskom.. Od savijanja višta debela je.. Iz korjena idu dvije debele masline... Prvo sam je htio rascijepiti sa sjekirom na dvije,ali ono (bojim se) je presudilo... :tup:
Imate li vi kakvo mišljenje što dalje??? (na ostakljenom je balkonu)-potsjetnik

ja bih je srezala kao i onu prošlu .... negdje iznad tih račvanja .... a onda lijepo neka se primi neka krenu prve grane, pa možeš pomalo razmišljati o oblikovanju....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Davor

Odg: Maslina yamadori - molim pomoć
« Odgovori #5 : 26-03-2008, 21:45:14 »
Marija nemoj krivo shvatit u tebe imam beskrajno povjerenje.!! :chinaman: Samo sam nestrpljiv...
Ljeva se račva cca 15 cm od zemlje, a desna cca 50 cm...
Ne znam da li obje ostaviti... I da li ih potkratiti... Ja nemam toga puno kao ostali pa mi je vjerojatno teže prihvatiti - šta ako se ne primi.. Ako onu ljevu potkratim prije račve pa potjera mladice - dobit ću grm.. Ona je deblja i izgleda bolje...pa nisam pametan što činit.. Desnu mogu potkratiti ali šta ako ona ne potjera s obzirom da su iz istog korjena.. :question:

 :mdr:

Offline Marija

Odg: Maslina yamadori - molim pomoć
« Odgovori #6 : 27-03-2008, 08:27:13 »
Nestrpljenje i bonsai baš ne idu skupa .... ali ne brini uz njih ćeš polagano počet usporavat  :tlab:  :mdr:
Razmišljaj afirmativno, bez tih "što ako" .... ne šalji joj bezveze loše vibracije  :gigle:

Ovako na slikama čini mi se da je to lijevo deblo bolje jer ima ta zadebljanja pri zemlji a deblo ne ulijeće ravno u zemlju, kako što je slučaj kod desnog debla. Oba debla rastu iz zajedničkog korijenja to je tipično za maslinu. Bala koju si izvukao je oveća i mislim da s primanjem neće biti problema .... ne bi bilo ni da ima manje žila jer je maslina po tom pitanju tolerantna  :hihihi:

Evo otprilike kako bi to trebao srezati, pa neka pušta izboje, a kasnije ćeš odlučiti hoćeš li ukloniti to desno deblo. Ukoliko je desno deblo tanje od lijevog odreži ga na kraće od lijevog - tako da izgleda prirodnije. Te dvije grane na lijevom deblu nemoj otkinuti na jednaku dužinu.

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Davor

Odg: Maslina yamadori - molim pomoć
« Odgovori #7 : 27-03-2008, 09:15:28 »
Hvala puno :chinaman:
Znam da sam već dosadan... evo kupiti ću ti veliku čokoladu sa lješnjacima :yes:
Posuda je dimenzija 40x40x20...
Ova ljeva grančica je cca 30 cm, a desna izbija tik iznad zemlje i prolazi kroz račvu - nisam je još popigao pa izgleda kao da izbija više iz jedne od grana iznad račve..
Potkratit ću ih negdje na pola.... Da li da ove debele grane režem ukoso ili ravno, pitam jer sam vidio na tvojim maslinama da neke su odrezane ukoso, a neke ravno???

Offline Marija

Odg: Maslina yamadori - molim pomoć
« Odgovori #8 : 27-03-2008, 09:25:53 »
Da li da ove debele grane režem ukoso ili ravno, pitam jer sam vidio na tvojim maslinama da neke su odrezane ukoso, a neke ravno???

obično režemo ukoso ..... iako nije nešto bitno jer kada krenu novi izbojci - buduće grane, taj rez ionako treba izdrilati  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Davor

Odg: Maslina yamadori - molim pomoć
« Odgovori #9 : 27-03-2008, 10:03:35 »
Znaći ove male grančice režem cca na pola...
I naoružam se strpljenjem!!!! :mdr:

Offline Marija

Odg: Maslina yamadori - molim pomoć
« Odgovori #10 : 27-03-2008, 10:18:38 »
Znaći ove male grančice režem cca na pola...
I naoružam se strpljenjem!!!! :mdr:

male ostavi a debla skrati....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Davor

Odg: Maslina yamadori - molim pomoć
« Odgovori #11 : 27-03-2008, 20:03:09 »
Marija imam i jednu manju divlju maslinu... Deblo cca 4cm, nebari cca 8cm. Potkratio sam je iznad najniže grane cca 25cm. Tu najnižu granu koja je duga 50 cm nisam dirao.. Hoće li ona potjerati iz debla ili će nastaviti sa rastom te grane???
Da li sam i tu granu trebao potkratit.... Ako bi je potkratio na 20 cm ostala bi bez listića...
Što ti misliš??? :question:

Offline Aleksa

Odg: Maslina yamadori - molim pomoć
« Odgovori #12 : 27-03-2008, 20:28:51 »
Marija imam i jednu manju divlju maslinu... Deblo cca 4cm, nebari cca 8cm. Potkratio sam je iznad najniže grane cca 25cm. Tu najnižu granu koja je duga 50 cm nisam dirao.. Hoće li ona potjerati iz debla ili će nastaviti sa rastom te grane???
Da li sam i tu granu trebao potkratit.... Ako bi je potkratio na 20 cm ostala bi bez listića...
Što ti misliš??? :question:

Iako je pitanje upućeno Mariji, ja cu dati svoje misljenje...  :mdr: ;)

Maslina će ti bacati i po stablu (pogotovo po nebariju) i po granama, a ujedno će i nastaviti da raste ta grana. One su izuzetno zilave i jedino sto ih moze ubiti je previse vlage i hladnoca. 

To sto ce ostati bez lisca je ne moze ubiti, ona ce potjerati nove izdanke.

Offline Davor

Odg: Maslina yamadori - molim pomoć
« Odgovori #13 : 27-03-2008, 21:02:01 »
Drago mi je da ima još netko ko će mi pomoć oko maslina... Tvoje mišljenje je da i grančicu treba potkratit.. Ja sam je htio ostavit da raste i deblja kako bih je poslje pretvorio u vrh..

Offline Aleksa

Odg: Maslina yamadori - molim pomoć
« Odgovori #14 : 27-03-2008, 21:07:00 »
Drago mi je da ima još netko ko će mi pomoć oko maslina... Tvoje mišljenje je da i grančicu treba potkratit.. Ja sam je htio ostavit da raste i deblja kako bih je poslje pretvorio u vrh..

Ako hoćeš da ti deblja nemoj da je kidaš. Možeš da joj otkineš rastući vrh da bi bacila nove grane sa strane koje će joj dodatno izvući debljinu!  :yes: