Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Prisiliti granu da nikne baš tu!  (Posjeta: 8943 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Prisiliti granu da nikne baš tu!
« : 21-04-2008, 12:28:37 »
Ispred kuće imamo stablo marelice. Da bi jednu tanju granu malo podigli da ne lupamo glavom o nju, zavezali smo je konopom i zategnuli za jednu deblju granu iznad. Naravno, na konop smo zaboravili i on se u potpunosti urezao oko te debele grane promjera 15 ak cm.  Nedavno smo konop prekinuli ali  je ispod mjesta na kojem je bio stegnut niknulo dosta novih izboja. Pretpostavljam da su se sokovi tu zaustavili i da se zbog toga to dogodilo. Da li je itko nešto slično probao sa svojim stabalcima?
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline nix

Odg: Prisiliti granu da nikne baš tu!
« Odgovori #1 : 21-04-2008, 12:30:14 »
Meni je Aleksa savjetovao za margotiranje; na donji rez staviti žicu da se sokoi tu zadržavaju  :mdr:

Offline Marija

Odg: Prisiliti granu da nikne baš tu!
« Odgovori #2 : 21-04-2008, 12:41:43 »
Ja sam čula za "prstenovanje masline na rod" .... zanimljiva tehnika .... baš me zanima hoće li ta grana na našoj marelici jače roditi?

Prstenovanje grana je zahvat odnosno radnja kojom se u potpunosti skida kora s grane u obliku prstena. Širina napravljenog prstena je jednaka ili nešto veća u odnosu na promjer (širinu) grane koja se prstenuje. Na određenom mjestu grane, kora se urezuje te zatim uklanja  zajedno sa svojom bjeličastom podlogom sve do drva pomoću prikladnog oštrog oruđa. Skidanjem kore u obliku prestena zaustavlja se silaženje stvorenih hranjiva u lišću prstenovane grane u djelove stabla ispod prstena odnosno u deblo i korjenov sustav. Na taj način stvoren višak hranjiva u grani iznad prstena, potiče bolju i veću pretvorbu pupova u cvijetne, bolju cvatnju, oplodnju, te zametanje i rast plodova. Zbog toga prstenovana grana daje u pravilu veći rod od ne prstenovanih grana istog stabla.


drugi citat:
Sam zahvat na dijelu grane ispod prstena provocira buđenje i rast spavajućih pupova te pojavu novih izboja. Zahvaljujući tome, na mjestu odrezane prstenovane grane može se oblikovati nova grana ili krošnja.


* cijeli članak ovdje: http://www.hzpss.hr/?page=savjeti,23,50
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aleksa

Odg: Prisiliti granu da nikne baš tu!
« Odgovori #3 : 21-04-2008, 14:32:27 »
Kod nekih drva zarezivanje grane podstiče stvaranje izboja ali ne kod svih vrsta. Meni to nikada nije upalilo sa grabovima i jasenjem...  :no: Mislim da to važi za brijest.

Offline Marija

Odg: Prisiliti granu da nikne baš tu!
« Odgovori #4 : 21-04-2008, 14:36:18 »
Ova prstenovanja se obično rade kod voćki .... ljudi nisu imali potrebe to radit na npr. grabovima iz očitih razloga. Možda bi se moglo testirati negdje u prirodi na odraslim stablima .....

Naravno treba biti pažljiv to iscrpljuje biljku i kako sam shvatila ta prstenovana grana se kasnije uklanja
.... valjda ??!!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aleksa

Odg: Prisiliti granu da nikne baš tu!
« Odgovori #5 : 21-04-2008, 14:43:44 »
Možda bi se moglo testirati negdje u prirodi na odraslim stablima .....


Evo ja u cetvrtak idem na selo pa cu prstenovati nekoliko odraslih grabovih i jasenovih stabala, pa da vidimo rezultate dogodine (ako ne zaboravim na drva do tada  :mdr: )  Konacno da se malo ukljucim u laboratorij!  :whoot: ;)

Offline Marija

Odg: Prisiliti granu da nikne baš tu!
« Odgovori #6 : 21-04-2008, 14:46:17 »
Možda bi se moglo testirati negdje u prirodi na odraslim stablima .....


Evo ja u cetvrtak idem na selo pa cu prstenovati nekoliko odraslih grabovih i jasenovih stabala, pa da vidimo rezultate dogodine (ako ne zaboravim na drva do tada  :mdr: )  Konacno da se malo ukljucim u laboratorij!  :whoot: ;)

mislim da se to kod maslina radi u siječnju ..... imaš na onom linku gore upute kako se to radi .... ili potraži u knjigama.....
svakako fotografiraj!

P.S. ima li neki agronom na forumu, radi savjeta???
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Prisiliti granu da nikne baš tu!
« Odgovori #7 : 21-04-2008, 14:48:13 »
Konacno da se malo ukljucim u laboratorij!  :whoot: ;)

Ajde super, budi malo koristan  :lauhhing:

Offline DonQuijote

Odg: Prisiliti granu da nikne baš tu!
« Odgovori #8 : 21-04-2008, 16:01:12 »
Ova prstenovanja se obično rade kod voćki .... ljudi nisu imali potrebe to radit na npr. grabovima iz očitih razloga. Možda bi se moglo testirati negdje u prirodi na odraslim stablima .....

Naravno treba biti pažljiv to iscrpljuje biljku i kako sam shvatila ta prstenovana grana se kasnije uklanja
.... valjda ??!!

Ne, vidio sam prstenovanje na glavnom deblu a ne samo na pojedinačnim granama. Konkretno na višnji.

Offline Marija

Odg: Prisiliti granu da nikne baš tu!
« Odgovori #9 : 22-04-2008, 09:20:21 »
Ova prstenovanja se obično rade kod voćki .... ljudi nisu imali potrebe to radit na npr. grabovima iz očitih razloga. Možda bi se moglo testirati negdje u prirodi na odraslim stablima .....

Naravno treba biti pažljiv to iscrpljuje biljku i kako sam shvatila ta prstenovana grana se kasnije uklanja
.... valjda ??!!

Ne, vidio sam prstenovanje na glavnom deblu a ne samo na pojedinačnim granama. Konkretno na višnji.

"Izbor grana za prstenovanje ovisi  prvenstveno o željenom cilju. Ukoliko je cilj pomlađivanje stabla, tada se mogu prstenovati deblje grane,  glavne grane, pa čak i deblo. Najčešće se radi prstenovanje grana u cilju postepenog spuštanja krošnje previsokih i zapuštenih maslina čija su deblo i krek zdravi te bez oštećenja.  Kako prstenovanje jako iscrpljuje stablo (korjen ne prima sva hranjiva koja mu upućuje krošnja), to se ovakvo prstenovanje izvodi postupno kroz više godina."

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai