Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Svinuti listovi  (Posjeta: 6106 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Svinuti listovi
« : 25-04-2011, 09:12:27 »
Na više grabova nam se pojavilo ovakvo izvrtanje listova. Na nekim primjercima samo nekoliko listova na nekima dosta njih. Ovo se događalo i prošlih godina, mislim da kod tih kojih je savijanje bilo drastičnije, dosta su slabije i rasli tu sezonu.
Zna li netko u čemu je problem?
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline DonQuijote

Odg: Svinuti listovi
« Odgovori #1 : 25-04-2011, 13:19:26 »
Ima jedna buba koja to radi.  :hi:
Sada nakon ovako stručno objašnjenja slijede i detalji.

Mislim da sam nešto slično vidio kod kruške. Kruškin savijač  se zove buba. Vrlo je pametna pa gricka samo unutarnju stranu peteljke i lista tako da list u prvo vrijeme nastavi živjeti ali se savija prema unutra dok se ne pretvori u tuljak u koji onda ta buba odlaže jajašca. Znam da ovo ne može biti kruškin savijač već zbog toga što to nije kruška ali rekao bih da je uzrok sličan.
Rješava se crvenim uljem ali mislim da je prekasno za crveno ulje ove sezone

Offline Hrvat

Odg: Svinuti listovi
« Odgovori #2 : 25-04-2011, 18:10:52 »
Archips xylosteana tordiosa.obitelj acaricida.nemogu ti savjetovati sto upotijebiti jer neznam u Hr imana.za tretirati njih mozes upotrijebiti ako imas nesto protiv crvenog pauka koji cesto napada;borove cimprese juniperuse itd.smanji dozu od propisanog za pola ali tretiraj dva puta sadmicno.
za prevantivu za iduce godine tretiraj ih sa Bordeleskom juhom.Ako se vidimo u Hr mi cemo se tretirati Bordeleskim vinom jako su dobra :happy2:
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline Hrvat

Odg: Svinuti listovi
« Odgovori #3 : 25-04-2011, 18:15:12 »
P.S.vijerovatno znas da za vrijeme tretiranja sa Bordeleskom juhom moras zastititi substrat da ne upropastis Mychorise bacterije pogotovo kod pinus sylvestris za njega je kobno.
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline Marija

Odg: Svinuti listovi
« Odgovori #4 : 25-04-2011, 20:50:29 »
Bordoška juha je preparat na bazi bakra kojim se tretiraju gljivična oboljenja (uglavnom preventivno), a ne nametnici.

Na listovima nema nikakvih oku vidljivih nametnika!!!

Malo sam istraživala i našla sljedeće:

Simptom nedostatka kalcija
Simptomi se javljaju na na mlađim listovima uz vegetacijski vrh rasta, mlađi listovi su izobličeni s vrhom svinutim unazad i rubovima smotanima prema licu ili naličju lista; rubovi lista mogu biti nepravilni sa smeđim ožegotinama.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Hrvat

Odg: Svinuti listovi
« Odgovori #5 : 26-04-2011, 00:22:59 »
jest Marija bordeleska juha je mjesavina bakra i vapna ili japna.
zato san reka da za buducu godinu polije prevantivno za ovu je kasno.
izgleda mi da na drugoj slici u centru skovrcanih listova ima par micro uboda ili rupica
(realnost ili moj vid je u ?)
kod prijatelja u njegovom vrtlu smo imali isti problem na plavim sljivama i ima par godina polijevamo mijesavinom Bordeleska juha i (crveno ulje)ili (huile végétale)i tog problema vise nemamo.razlog izgleda velika kolicina vlage u atmosferi i to im ne pase.
necu ti reci razlog zasto hocu da su u dobrom stanju sljive. :nono:
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline Andrija Zokić

Odg: Svinuti listovi
« Odgovori #6 : 26-04-2011, 09:30:26 »
kod prijatelja u njegovom vrtlu smo imali isti problem na plavim sljivama i ima par godina polijevamo mijesavinom Bordeleska juha i (crveno ulje)ili (huile végétale)i tog problema vise nemamo.razlog izgleda velika kolicina vlage u atmosferi i to im ne pase.

Meni se čini da bi kod nas mogla biti obrnuta situacija. Tek sam sad primijetio da niti jedan grab koji je u plasteniku nema ovaj problem. A mislio sam se da li da stavim sjenilo za grabove u vrtu da barem nisu na direktnom suncu :tup:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Svinuti listovi
« Odgovori #7 : 26-04-2011, 12:53:18 »
Drago mi je što ste načeli tu temu jer imam i ja taj problem na brezama.
Prvi listovi koji su izbili upravo to im se desilo, a sad več imaju nove i rastu koda sam pognojio drva a nisam.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Aleksa

Odg: Svinuti listovi
« Odgovori #8 : 27-04-2011, 13:06:18 »
Bordoška juha je preparat na bazi bakra kojim se tretiraju gljivična oboljenja (uglavnom preventivno), a ne nametnici.

Na listovima nema nikakvih oku vidljivih nametnika!!!

Malo sam istraživala i našla sljedeće:

Simptom nedostatka kalcija
Simptomi se javljaju na na mlađim listovima uz vegetacijski vrh rasta, mlađi listovi su izobličeni s vrhom svinutim unazad i rubovima smotanima prema licu ili naličju lista; rubovi lista mogu biti nepravilni sa smeđim ožegotinama.

Ne čini mi se da bi kod vas nedostatak kalcijuma mogao da bude problem, vi imate dosta tvrdu vodu, a koristite i kiseli treset kao supstrat pa bi kalcijum trebao da bude još dostupniji  u slobodnom obliku ili vezan za organske kiseline iz treseta.   :dipl: