Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Veličina posude za yamadorije - Overpotting  (Posjeta: 17564 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Odg: Veličina posude za yamadorije - Overpotting
« Odgovori #15 : 22-04-2008, 15:15:31 »
Bojim se da ni Pall a ni drugi ne okopavaju svoje biljke posađene direktno u zemlju

Pall ne okopaje jer mu je taj dio vrta ispunjen mješavinom koju stavlja i u posude (80% šljunak 20% grubi treset):
http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=379.msg6206#msg6206
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Aleksa

Odg: Veličina posude za yamadorije - Overpotting
« Odgovori #16 : 22-04-2008, 20:41:45 »
Ja sva svoja drva i biljke uopste držim u što manjim saksijama... Mnogo bolje napreduju nego kada su u prevelikim. Imam utisak da ih zemlja u prevelikim posudama uguši, mada zaista ne znam baš razlog jer drva u prirodi nemaju toliko prozračan supstrat.

Offline helleborus

Odg: Veličina posude za yamadorije - Overpotting
« Odgovori #17 : 23-04-2008, 07:51:33 »
Bojim se da ni Pall a ni drugi ne okopavaju svoje biljke posađene direktno u zemlju

Pall ne okopaje jer mu je taj dio vrta ispunjen mješavinom koju stavlja i u posude (80% šljunak 20% grubi treset):
http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=379.msg6206#msg6206

Ovo je super kaj si je napravio pješčano-šljunčani vrt. Nisam imala pojma. No, još mi uvijek nije jasno zakaj vrt i puno zemlje okolo funkcionira blagodatno, a kanta i puno isto takve zemlje (supstrata) djeluje loše  :dunno:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Veličina posude za yamadorije - Overpotting
« Odgovori #18 : 23-04-2008, 08:12:13 »
No, još mi uvijek nije jasno zakaj vrt i puno zemlje okolo funkcionira blagodatno, a kanta i puno isto takve zemlje (supstrata) djeluje loše  :dunno:

Odgovor na ovo sam našao u biološko-dinamičkom pristupu tlu i poljoprivredi, no pisati i raspravljati o tome na forumu gdje pišem i zagovaram korištenje anorganskih substanci kao prihrane, ne bi imalo smisla. Čisto iz razloga, što Zemljino tlo nikad ne bi gnojio kemijom, dok ću u posudama preferirati kemiju. Recimo jednostavno ovak.... Zemlja je živi organizam i sva njena tla su manje više živa (relacija humus-pjesak). Zemlja je dio Kozmosa i tu počinje prića koju ja sad završavam!  :chinaman:

Offline Andrija Zokić

Odg: Veličina posude za yamadorije - Overpotting
« Odgovori #19 : 23-04-2008, 09:26:06 »
No, još mi uvijek nije jasno zakaj vrt i puno zemlje okolo funkcionira blagodatno, a kanta i puno isto takve zemlje (supstrata) djeluje loše  :dunno:

Pretpostavljam da tu sadi drveće koje ima predugo glavno korijenje.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Andrija Zokić

Odg: Veličina posude za yamadorije - Overpotting
« Odgovori #20 : 22-09-2008, 09:04:11 »
Ovu sezonu smo imali problem o kojem je riječ u ovoj temi. Zeleniku iz velike kašete prebacili smo u malu bonsai posudu. Pri tome smo morali dosta korijenja odrezati, pa je reakcija bila da je cijelu sezonu rasta mirovala.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Aleksa

Odg: Veličina posude za yamadorije - Overpotting
« Odgovori #21 : 22-09-2008, 14:32:39 »
Ovu sezonu smo imali problem o kojem je riječ u ovoj temi. Zeleniku iz velike kašete prebacili smo u malu bonsai posudu. Pri tome smo morali dosta korijenja odrezati, pa je reakcija bila da je cijelu sezonu rasta mirovala.

Mislim da bi je preko zime trebalo staviti negdje u zavjetrinu jer je sada posebno osjetljiva... Vjerujem da ce joj otpasti jos malo lisca ali, znajuci zeleniku, na proljece ce opet krenuti kao da se nista nije desilo.  :smile:

Offline Marija

Odg: Veličina posude za yamadorije - Overpotting
« Odgovori #22 : 22-09-2008, 14:35:37 »
Ovu sezonu smo imali problem o kojem je riječ u ovoj temi. Zeleniku iz velike kašete prebacili smo u malu bonsai posudu. Pri tome smo morali dosta korijenja odrezati, pa je reakcija bila da je cijelu sezonu rasta mirovala.

Mislim da bi je preko zime trebalo staviti negdje u zavjetrinu jer je sada posebno osjetljiva... Vjerujem da ce joj otpasti jos malo lisca ali, znajuci zeleniku, na proljece ce opet krenuti kao da se nista nije desilo.  :smile:

Već je ona otresla 1/3 lišća .... ali ovo ostalo je zdravo i zeleno kao što si vidio, a pripremila je i pupove za dogodine  :love:
Dobro je da ovu "školu" nismo i skuplje platili  :tup: :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Goran Cajko

Odg: Veličina posude za yamadorije - Overpotting
« Odgovori #23 : 12-02-2009, 14:08:52 »
 Odg: Crni jasen (Fraxinus ornus) sezona 09
« Odgovor #11 : Jučer u 19:29:13 » Citat: 

--------------------------------------------------------------------------------
Citat: Goran Cajko - Jučer u 09:55:24
Citat: Aleksa - 10-02-2009, 20:19:52
Citat: jurica - 10-02-2009, 17:37:07
Izvadio sam ovaj Crni jasen. Visok je 35 cm a u nabariju debel 5 cm.
Da čujem vaša mišljenja , vrijedi li bar malo ?


Tek izvadjena drva ne smiju da idu odmah u posudu. Drvo privih par godina mora da bude u velikoj saksiji kako bi se lakse oporavilo. 

Sorry, al ovo je totalno krivo. Ako gabarit korijena stane u određenu posudu nema potrebe za sadnjom u još veću posudu. To čak može dovesti do kontraefekta, tj,. truljenja korijena.


Da, ali trebas racunati da ce drvo u toj saksiji biti sledecih godinu-dvije... Mora imati prostora da raste, kao sto ima u prirodi, pa kasnije, kada se dobro primi, ide u manje posude... Autohtonim vrstama korijen nece istruliti u vecoj posudi, ni u prirodi im ne truli... Taj kontraefekat vazi za neke vrste iz toplijih predjela, sa suvljom klimom...
--------------------------------

Bez obzira na vrstu, korijen u posudi ne mora rasti prema "van", kao u prirodi. Jedino ZA sadnji u veće posude od trenutne veličine korijena nije potreba za prostorom, več bolja koncentracija vlage...

Offline dijxtra

Odg: Veličina posude za yamadorije - Overpotting
« Odgovori #24 : 16-04-2011, 15:30:26 »
Jel ovo zbilja još aktualno? Vidim da se helleborus dosta bunila protiv ovoga, a ni meni nije baš najjasnike kako se ovaj članak točno tiče nas. Naime, čak i ako je istina da se u posudi stvaraju džepovi vlaženog supstrata, autor daje samo svije moguće loše posljedice tog procesa:
What happens if the limits are exceeded?
If you are using an organic amendment such as bark, you will experience accelerated soil composting.
Ovo se nas ne tiče jer koristimo anorganski supstrat.
If you create a situation such as overpotting that doesn't require daily watering, then you don't obtain an optimal soil growing environment.
Ovo nas se isto ne tiče jerbo zaljevamo na djevnoj bazi.

Ja ne vidim nikakve druge loše posljedice overpottinga u tom članku? Dakle, rekao bih da se ta teorija o lošosti overpottinga nas uopće ne tiče, ne?

Pliz, ispravite me ako sam previdioneku očitu stvar :-)

Offline Andrija Zokić

Odg: Veličina posude za yamadorije - Overpotting
« Odgovori #25 : 16-04-2011, 15:47:43 »
Da, u pravu si. Iskreno, ni meni nije ova Walterova teza baš skroz jasna.
andbonsai.com ~ andbonsai studio