Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Kako sa sjemenkama!  (Posjeta: 4764 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dickboy

Kako sa sjemenkama!
« : 28-09-2008, 19:52:13 »
Dobio sam sjemenke bonsai breze i crvenog javora kako treba sad sa njima?
Čitao sam da moraju stajat 24 sata u vodi, jel trebam još nešto znati?
 :question:

Offline Aleksa

Odg: Kako sa sjemenkama!
« Odgovori #1 : 28-09-2008, 20:05:59 »
Prvo i najvaznije, ne postoji takvo sjeme iz kog niče bonsai!  :nono:

Offline dickboy

Odg: Kako sa sjemenkama!
« Odgovori #2 : 29-09-2008, 12:45:02 »
Tako se zove, neka patuljasta breza iz Italije
stavit ću sliku čim uzmognem!


Offline Marija

Odg: Kako sa sjemenkama!
« Odgovori #3 : 29-09-2008, 13:00:21 »
Evo teme o uzgoju iz sjemena http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=4.0

Niti jedan ozbiljan bonsaista se ne bavi time.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline dickboy

Odg: Kako sa sjemenkama!
« Odgovori #4 : 01-10-2008, 17:17:23 »
ja i nisam ozbiljni bonsaista, ali hvala puno   :hvalaaa:

Offline helleborus

Odg: Kako sa sjemenkama!
« Odgovori #5 : 02-10-2008, 08:05:58 »
Dobio sam sjemenke bonsai breze i crvenog javora kako treba sad sa njima?
Čitao sam da moraju stajat 24 sata u vodi, jel trebam još nešto znati?
 :question:

Bok, evo nekoliko kratkih naputaka. Bilo bi mi lakše nešto preciznije napisati kad bi znala točno o kojoj se vrsti breze i javora radi, ali načelno... Javori imaju sjemenke koji su nakon sazrijevanja u stanju mirovanja (tzv. dormancije). Da bi se 'probudili' iz tog stanja potrebna im je niska temperatura koja će trajati od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci. Za neke breze situacija je ista, dok neke kliju bez problema odmah či se posiju (znači u roku od 2-3 tjedna). Pošto ne znamo koja je točno vrsta najbolje da i njih tretiraš kao i sjemenke javora.
Imaš dvije opcije:
1. stavi sjemenke u lončić sa zemljom tako da ih posiješ 1-2 cm ispod površine zemlje. Zalij dobro i ostavi stajati vani (na balkonu ili dvorištu) preko zime. U proljeće bi, ako su sjemenke kupljene 'žive', trebale isklijati.
2. Ukoliko želiš malo ubzati čekanje... Isto posij sjemneke i zalij te cijeli lončić stavi u vrečicu koju dobro zavežeš da ne izlazi niti ulazi zrak i takvu je staviš na oko 3 mjeseca u frižider (sjemenkama treba temperatura oko 5 stupnjeva). To znači da bi ih oko Nove godine mogao izvaditi van. Tada ih drži na toplijem mjestu (sobi ili stubištu) i čekaj da iskliju.

Nadam se da će ti uspjeti. Uglavnom sve ovisi o tome u kakvom stanju si dobio sjemenke te jesu li klijave.

Offline dickboy

Odg: Kako sa sjemenkama!
« Odgovori #6 : 21-10-2008, 21:03:20 »
hvala, ali sve sam to napravio i ništa, javor sam stratificirao još prošle godine
breza je Betula pendula ( latifoglia in miniatura )
javor - Acer japonicum var. aconitifolium

Offline helleborus

Odg: Kako sa sjemenkama!
« Odgovori #7 : 22-10-2008, 10:02:06 »
hvala, ali sve sam to napravio i ništa, javor sam stratificirao još prošle godine
breza je Betula pendula ( latifoglia in miniatura )
javor - Acer japonicum var. aconitifolium

Vjerojatno imaš stare sjemenke. Klijavost je vrlo zeznuta za neke vrste. Tako da sjemneka koja je bila na suhom neko vrijeme više nikad neće proklijati. To se redovito događa kod mnogih vrsta. A varijeteti japanskih javora mahom imaju neklijave sjemenke.

Nemoj očajavati, ionako to baš i nije neki predobar pristup uzgoju bonsaija.