Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Radni stol - "okretalica"?  (Posjeta: 121018 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Radni stol - "okretalica"?
« Odgovori #30 : 08-05-2008, 08:42:50 »
Meni ovaj na kojem Kimura izgleda OK.
http://hbf.my-bonsai.com/index.php?action=dlattach;topic=1192.0;attach=10120;image
Izgleda mi dovoljno čvrsto, ima sistem za uglaviti okretanje, podloga je dovoljno široka (možda da naša verzija bude metalna?), ne izgleda mi kao skupa izvedba, jedino da je ovaj navoj duži kako bi se podloga mogla još više dignuti.

Da, to je i po meni OK. Jedina razlika bi bila u navojnoj šipki koja bi nepotrebno poskupila stvar. Po meni je dovoljno da ide cijev u cijev i da se visina regulira klinom na svaka 3 cm. Nešto kao Čajkomlat, samo precizniji dosljed cijevi na cijev.

Offline Marija

Odg: Radni stol - "okretalica"?
« Odgovori #31 : 08-05-2008, 08:51:12 »
Da, to je i po meni OK. Jedina razlika bi bila u navojnoj šipki koja bi nepotrebno poskupila stvar. Po meni je dovoljno da ide cijev u cijev i da se visina regulira klinom na svaka 3 cm.
Da baš smo taj sistem vidjeli jučer na jednom radnom stolu.

Nisam baš sigurna da je to dobro - jer zbog razmaka između te 2 cijevi bi moglo doći do klimanja i nestabilnosti stola, posebno kad je na njemu kašeta od 40-ak kila....

Već sam jednom rekla da mi jeftinoća nije toliko bitna .... radije nešto neću kupit nego kupit jer je jeftino a nije kvaliteno. Šteta od toga da mi stablo padne sa stola je neprocjeniva .... zato glasam za navoje a ne za klinove.... :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Radni stol - "okretalica"?
« Odgovori #32 : 08-05-2008, 08:54:35 »
Isto tako, ako ti je već neka teška biljka na stolu onda je lakše potrebnu visinu odrediti sa sistemom sa navojem nego sa rupama jer ovako moraš opet micati biljku sa stola da bi podigao podlogu.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Radni stol - "okretalica"?
« Odgovori #33 : 08-05-2008, 08:59:36 »
Nisam baš sigurna da je to dobro - jer zbog razmaka između te 2 cijevi bi moglo doći do klimanja i nestabilnosti stola, posebno kad je na njemu kašeta od 40-ak kila....

Nikakvo klimanje ne dolazi u obzir. To sam s kovačem isključio u samom startu. Cijevi moraju nasjedati jedna u drugu u desetinku mm. Pa ne bumo sad fušali  :mdr:
Stol mora držati 100 kg i samim tim daje do znanja da se radi o ozbiljnoj i stabilnoj napravi.
Na fotki gdje Kimura radi, stol je upotrebljiv samo na betonu ili čvrstoj podlozi. Na zemlji bi propadao, tako da nogice moraju biti drugačije izvedene.

Offline Marija

Odg: Radni stol - "okretalica"?
« Odgovori #34 : 08-05-2008, 09:02:46 »
Nikakvo klimanje ne dolazi u obzir. To sam s kovačem isključio u samom startu. Cijevi moraju nasjedati jedna u drugu u desetinku mm. Pa ne bumo sad fušali  :mdr:
Stol mora držati 100 kg i samim tim daje do znanja da se radi o ozbiljnoj i stabilnoj napravi.
OK. Ipak neka kaže koja bi bila cijena sa navojima.

Na fotki gdje Kimura radi, stol je upotrebljiv samo na betonu ili čvrstoj podlozi. Na zemlji bi propadao, tako da nogice moraju biti drugačije izvedene.
dole na svaku nožicu se zavari mala pločica .... to nije problem  :hihihi:
Ovaj naš zeleni stol to ima koristimo ga skoro isključivi na zemlji i ne propada.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Radni stol - "okretalica"?
« Odgovori #35 : 08-05-2008, 09:06:00 »
Isto tako, ako ti je već neka teška biljka na stolu onda je lakše potrebnu visinu odrediti sa sistemom sa navojem nego sa rupama jer ovako moraš opet micati biljku sa stola da bi podigao podlogu.

Sve to stoji, no meni se čini da bi dosljed navoja imao više mogučnosti za klimanje od cjevi u cijev. Iako tu pričamo o klimanju koje je zanemarivo u oba slučaja. Neće drvo pasti zbog desetinke mm, cijeli stol mora stajati stabilno na nogama.
Moram vidjeti s kovačem, kako može izvesti navoj, jer tu se radi o brzom navoju i takvih nema za kupiti, moraju se tokariti.

Offline Andrija Zokić

Odg: Radni stol - "okretalica"?
« Odgovori #36 : 08-05-2008, 09:19:10 »
Walterov stol nema navoje nego nego nekakve žljebove. Evo tu ima fotografija na kojima su okretalice:
http://walter-pall.de/hservices1.jpg.dir/index.html
Pall kaže da je njegov stol najbolji na tržištu, pogotovo za velika drva.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Radni stol - "okretalica"?
« Odgovori #37 : 08-05-2008, 09:26:54 »
Walterov stol nema navoje nego nego nekakve žljebove. Evo tu ima fotografija na kojima su okretalice:
http://walter-pall.de/hservices1.jpg.dir/index.html
Pall kaže da je njegov stol najbolji na tržištu, pogotovo za velika drva.

Da to je puž, sistem kao i na prvom stolu koji je Marija poslala. Zato ti stolovo koštaju od 300-500€
Gle, kovaču nije problem ništ napraviti. Kolko para tolko muzike, veli on.
Sad sam ga zvao za navojnu osovinu i bacit će kalkulaciju nje i cjev u cjev, pa ćemo vidjeti.

Offline Andrija Zokić

Odg: Radni stol - "okretalica"?
« Odgovori #38 : 08-05-2008, 09:31:49 »
Zato ti stolovo koštaju od 300-500€

 :no:

MDWS - Deluxe Workstand  $395.00
The Deluxe Workstand was introduced in 2004. The new green color and cherry stained top enhances the Deluxe Workstand appearance while still retaining great features like 18" of rubber covered work surface and six eye screws to tie your work down. The turntable locks in position to keep your work from moving and the crank folds inside the diameter of work surface. The angled folding legs take up less floor space to allow you to get closer to your work. Using the crank, the heavy-duty gear box can adjust up to 180 lbs from 25" to 39" in height. An independent slide extension adds an additional 9" of overall height to the Workstand. New plastic feet are securely fastened to each leg to prevent marring. This stand is truely the cadillac of workstands a must have if your a serious bonsai artist.

http://www.shadysidebonsai.com/id94.html
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Radni stol - "okretalica"?
« Odgovori #39 : 08-05-2008, 09:32:26 »
Gle, kovaču nije problem ništ napraviti.
Ovaj termin kovač nekako asocira na razbarušenog tipa koji pokraj neke američke pustinje potkiva konje negdje krajem 18. stoljeća.... a ovaj lik je napravio fantastičan alat koji izgleda kako da ga je odštancala neka super precizna mašina kojom upravlja robot .... kovač je definitivno pregrez naziv  :umm: :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Radni stol - "okretalica"?
« Odgovori #40 : 08-05-2008, 09:49:04 »
Onda ga zovimo HRAM Majstor ili samo Majstor!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Radni stol - "okretalica"?
« Odgovori #41 : 08-05-2008, 10:36:06 »
Veli Majstor da bi sama izrada "puža" mogla dostići i 300 kn. Plus sve ostalo. Predlaže verziju stola gdi Kimura i Pall vrše demo.
Brzi navoj na duljoj šipki od ove na fotkama, koji se može zakočiti + okretna ploča koja se može opet zakočiti. Noge predlaže kao i ove i veli da je to vrlo stabilna i jednostavna konstrukcija.
Trenutno kalkulira cijenu izrade navoja na šipki, do kraja tj. ćemo znati približnu cijenu.

Offline Andrija Zokić

Odg: Radni stol - "okretalica"?
« Odgovori #42 : 08-05-2008, 12:46:38 »
Noge predlaže kao i ove i veli da je to vrlo stabilna i jednostavna konstrukcija.

A što misliš na noge kao na ovoj slici?
Čini mi se da su ovakve noge najbolje jer se možeš najviše nesmetano približiti biljci za vrijeme rada, a i djeluju dovoljno stabilno.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Radni stol - "okretalica"?
« Odgovori #43 : 08-05-2008, 13:01:38 »
Noge predlaže kao i ove i veli da je to vrlo stabilna i jednostavna konstrukcija.

A što misliš na noge kao na ovoj slici?
Čini mi se da su ovakve noge najbolje jer se možeš najviše nesmetano približiti biljci za vrijeme rada, a i djeluju dovoljno stabilno.

Nije problem, po meni je samo bitno da budu iz jednog komada, navarene na navojnu puškicu kroz koju će ići glavna osovina s navojem.

Offline helleborus

Odg: Radni stol - "okretalica"?
« Odgovori #44 : 09-05-2008, 11:51:14 »
Ideje su vam odlične. Stol je nešto što nam je od neprocjenjive važnosti. Uvijek se nekako snalazimo i to je tak polovično i bezveze. Ovo će biti super. Mislim da će Majstor napraviti super stvar jer ak onak može napraviti alat, onda može i ovo. Mislim da u to više nitko ne sumnja ko ja vidio njegov uradak. Često puta nam treba nagnuti posudu da vidimo kak drvo izgleda s drugačijim nagibom, ali bojim se da to nekad treba biti pre, pre nagnuto. Kad podmetneš komad drva ili nečega onda bar na ovoj drugoj strani posude imamo ravni oslovac, ovak bi sve bilo ukošeno pa se bojim da bi klizilo, tak da nisam sigurna koliko je to pametno. Apsolutno sam za to da treba biti stabilno da se ne klamata dok radiš jer bi tak svi izludili i da mora biti moguće staviti na zemlju i raditi, i podešavati visinu. Od one sjedeće za rad, do one stojeće. Ajd dobro ne treba do ležeće iako vjerujem da bi nekimo možda i to odgovaralo.