Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: BOR  (Posjeta: 12804 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline MARKO

BOR
« : 03-06-2007, 17:08:26 »
Evo par fotki nažalost preminulih prirodnih bonsai botiča i jedan živi primjerak kojeg treba vadit da ne završi kao ova dva.
Nikada nisam vidio tako lijep primjerak prirodnog bora. ah da sam ga bar pronašao koju god ranije.

Offline Marija

Odg: BOR
« Odgovori #1 : 03-06-2007, 17:30:51 »
zakržljala stabalca su mi uvijek bila zanimljiva

Evo  i 2 crna bora.

Na 2. slici Andrija je lijevo a Pero desno ;)
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline MARKO

Odg: BOR
« Odgovori #2 : 03-06-2007, 17:36:09 »
Pre dobri su. Jesi li vadila ovaj gorlji.
Koliki mu korjen bude. sudeci po debljini stabla sigurno je dug.
Je li u tom slučaju sigurnije napravit margotiranje ili ih ti vadiš u kompletu.

Offline Marija

Odg: BOR
« Odgovori #3 : 03-06-2007, 17:40:31 »
Pre dobri su. Jesi li vadila ovaj gorlji.
Koliki mu korjen bude. sudeci po debljini stabla sigurno je dug.
Je li u tom slučaju sigurnije napravit margotiranje ili ih ti vadiš u kompletu.

Nije to baš tako jednostavno - margotiranje... ovaj je u živom kamenu sa svih strana. Štemala sam oko njega nekih po ure, ali nisam uspjela doći do korijenja .... ali to je bilo na kraju dana poslije cjelodnevnog vađenja - on nam je uletio neplanski.

Ko zna mžda mu se ovu zimu posvetimo i izvadimo ga....

evo slike iz drugog kuta
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: BOR
« Odgovori #4 : 03-06-2007, 17:47:13 »
Bor sa crkvice u Nerežišću  :love:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: BOR
« Odgovori #5 : 06-11-2007, 17:07:22 »
Pre dobri su. Jesi li vadila ovaj gorlji.
Koliki mu korjen bude. sudeci po debljini stabla sigurno je dug.
Je li u tom slučaju sigurnije napravit margotiranje ili ih ti vadiš u kompletu.

pazi kako ih vadiš,borove svih vrsta starosti do pet godina možeš vaditi bez brige,ali one starije koji se tebi sviđaju a pogotovo ako rastu u kamenu,ako nema barem trideset posto zemlje ili sitnih korjenčića sigurno ti se neće primiti.To im je jedina mana koju imaju,i to što sporo rastu,pogotovo kad ih imaš kod kuće i stalno gledaš.Ali ako ti uspije sigurno će te nadživjeti.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Marija

Odg: BOR
« Odgovori #6 : 07-11-2007, 10:30:45 »
Pri vađenju boraova ne smije im se reducirati krošnja, to je isto važno za preživljavanje.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: BOR
« Odgovori #7 : 04-12-2010, 12:52:02 »
Evo jedno nezanimljivo pitanje. Isplati li se margotirat bor. Radi se o jednom silvestrisu kojeg bi probo margotirat u proliče a neznam dali mi se isplati mučit drvo.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: BOR
« Odgovori #8 : 04-12-2010, 14:14:19 »
Evo jedno nezanimljivo pitanje. Isplati li se margotirat bor. Radi se o jednom silvestrisu kojeg bi probo margotirat u proliče a neznam dali mi se isplati mučit drvo.
Kratko...NE. Niti se isplati, niti ćeš uspjet to napravit. Borovi se izuzetno teško, ako ne i nikako margotiraju. Ukoliko imaš posebne sreće i vještine, margotiranje borova može trajati nekoliko godina, nekoliko sezona. Neuspjeh je potpuno vjerojatan. Nisu skloni puštati korijen iz debla (izuzev muga).
Botom lajn je...borove nitko i ne margotira, upravo zbog toga.

Pozdrav

S

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: BOR
« Odgovori #9 : 04-12-2010, 17:23:28 »
Hvala S.                                                                                                                                                                Nikako da nađem kvalitetan materijal za vadit.Sve silvestrise koje sam vidio izgledaju kao božićne jelke.
Mislim da ču prije kupit dobru sadnicu nego nač dobar materijal.
E još jedno pitanje za Mariju, na turskoj kuli u Splitu i po cijelom Marijanu i okolici rastu borovi, pa me zanima dali su to pinasteri ili alepski borovi.? Pitam zato što sam na mejašima vidio jedan dobar materijal za vadit al ako je pinaster onda odustajem.
Mislim da su barem meni tako izgleda te dvije vrste dosta slične, ispravite me ako se varam.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline jurica

Odg: BOR
« Odgovori #10 : 04-12-2010, 19:55:42 »
Evo jedno nezanimljivo pitanje. Isplati li se margotirat bor. Radi se o jednom silvestrisu kojeg bi probo margotirat u proliče a neznam dali mi se isplati mučit drvo.
U Japanu ne margotiraju borove već na mjestu gdje žele odstranit od matičnog drva u krug nacijepe par mladih borova, nakon par godina kad se sve lijepo nacijepi samo odrežu ispod i presađuju. Postupak je sigurno dugotrajan ali očito radi.
Druga stvar nać solidan Silvestris u CRO bit će malo problem, ja za sad nisam našao ništa hvale vrijedno , ali da se nać solidnih Nigri a opet ona je priča za sebe i trebaš puno strpljenja i puno truda oko njih da bi nešto postigao.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: BOR
« Odgovori #11 : 04-12-2010, 19:58:52 »
Da znam . imam neke tekstove o nigrama i mugosima, a i mario je napiso puno toga u temi o pinusima i ostalom.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: BOR
« Odgovori #12 : 05-12-2010, 21:17:51 »
Hvala S.                                                                                                                                                                Nikako da nađem kvalitetan materijal za vadit.Sve silvestrise koje sam vidio izgledaju kao božićne jelke.
Mislim da ču prije kupit dobru sadnicu nego nač dobar materijal.
E još jedno pitanje za Mariju, na turskoj kuli u Splitu i po cijelom Marijanu i okolici rastu borovi, pa me zanima dali su to pinasteri ili alepski borovi.? Pitam zato što sam na mejašima vidio jedan dobar materijal za vadit al ako je pinaster onda odustajem.
Mislim da su barem meni tako izgleda te dvije vrste dosta slične, ispravite me ako se varam.

U HR je vrlo teško naći dobar silvestris. Nigra se još i nađe. Mugo uz dosta napora.
Ne zamaraj se time, traži druge vrste i već ćeš naletiti na neki dobar bor.

Offline Andrija Zokić

Odg: BOR
« Odgovori #13 : 05-12-2010, 21:30:12 »
na turskoj kuli u Splitu i po cijelom Marijanu i okolici rastu borovi, pa me zanima dali su to pinasteri ili alepski borovi.? Pitam zato što sam na mejašima vidio jedan dobar materijal za vadit al ako je pinaster onda odustajem.
Mislim da su barem meni tako izgleda te dvije vrste dosta slične, ispravite me ako se varam.

Vjerojatno Alepski bor. I njih je jako teško naći da su dobri. Ovo što ti je Mario napisao i moja je preporuka.
andbonsai.com ~ andbonsai studio