Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: pravljenje starog drveta na tisi  (Posjeta: 6922 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline tomislav

pravljenje starog drveta na tisi
« : 16-05-2008, 11:25:54 »
Na ovom linku je prikazana izrada starog drveta na tisi........... zanima me to njegovo paljenje drveta. S čime zaštičuje dio kore drveta koji nesmije biti spaljen? S kakvim spravama se čisti zapaljeni dio drveta a da se pri tome ne ošteti sloj ispod koji treba izgledati kao da je to nastalo prirodnima putem?
Nisam još stigao proučiti cijeli forum i teme na njemu( ima toga jako puno) naznam jeste li raspravljali o ovome..........

http://www.knowledgeofbonsai.org/mauro_stemberger/?page_id=31

Dosad sam mislio da se takav stari izgled drveta radi isključivo s dljetima i inim mehaničkim pomagalima....... ovaj me čiko fino zainteresiro......

Forum moram pohvaliti zato što mi se mišljenje o bonsai drvecima i svemu tome okrenulo naglavačke i sad sam več pomalo zbunjen i nisam si jasan što sam ja radio ovih desetak godina.............Sve pohvale!!!!!!!!!! :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy:



Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: pravljenje starog drveta na tisi
« Odgovori #1 : 16-05-2008, 11:36:15 »
Na ovom linku je prikazana izrada starog drveta na tisi........... zanima me to njegovo paljenje drveta. S čime zaštičuje dio kore drveta koji nesmije biti spaljen? S kakvim spravama se čisti zapaljeni dio drveta a da se pri tome ne ošteti sloj ispod koji treba izgledati kao da je to nastalo prirodnima putem?
Nisam još stigao proučiti cijeli forum i teme na njemu( ima toga jako puno) naznam jeste li raspravljali o ovome..........

http://www.knowledgeofbonsai.org/mauro_stemberger/?page_id=31

Dosad sam mislio da se takav stari izgled drveta radi isključivo s dljetima i inim mehaničkim pomagalima....... ovaj me čiko fino zainteresiro......

Forum moram pohvaliti zato što mi se mišljenje o bonsai drvecima i svemu tome okrenulo naglavačke i sad sam več pomalo zbunjen i nisam si jasan što sam ja radio ovih desetak godina.............Sve pohvale!!!!!!!!!! :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy:




Ako te dobro kužim, ti misliš da sve ovo nastaje samo paljenjem!?!?!
Drvo se prvo drila sa raznim alatima pa tek onda pali ... Andrija će više o tome!
Vidi alat u crvenom krugu na fotki!

Offline tomislav

Odg: pravljenje starog drveta na tisi
« Odgovori #2 : 16-05-2008, 14:40:19 »
Da razumijem da se grubo skidanje i grubo oblikovanje drveta radi drilanjem. mislio sam da se onaj fini izgled godova dobije finim struganjem i skidanjem vlakanaca nešto kao kad rezbarimo linorez. :dunno:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: pravljenje starog drveta na tisi
« Odgovori #3 : 16-05-2008, 14:44:17 »
Da razumijem da se grubo skidanje i grubo oblikovanje drveta radi drilanjem. mislio sam da se onaj fini izgled godova dobije finim struganjem i skidanjem vlakanaca nešto kao kad rezbarimo linorez. :dunno:

Najbolje da Andrija odgovori na ovo  :great:

Offline Andrija Zokić

Odg: pravljenje starog drveta na tisi
« Odgovori #4 : 16-05-2008, 15:19:04 »
S čime zaštićuje dio kore drveta koji ne smije biti spaljen?

Mauro je to napravio sa mokrom krpom. Kada radiš sa plamenikom na kartuše kao i on onda definitivno potrebno zaštiti živi dio. Ja njega rijetko koristim jer je on za paljenje većih površina pa radije koristim mali plamenik pa tada rijetko stavljam ikakvu zaštitu pošto je on dosta slabiji i preciznije je sa njim raditi.

S kakvim spravama se čisti zapaljeni dio drveta a da se pri tome ne ošteti sloj ispod koji treba izgledati kao da je to nastalo prirodnima putem?

Čisti se sa ručnim i (grubim i finim) čeličnim četkama i četkama koje idu na brusilice. Kasnije se još premaže sa sredstvom za izbjeljivanje mrtvih dijelova pa ta garež kroz vrijeme nestane.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline tomislav

Odg: pravljenje starog drveta na tisi
« Odgovori #5 : 16-05-2008, 20:09:26 »
ok shvatil sam...............hvala na odgovorima.................. :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: