Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Tehnika debljanja grane  (Posjeta: 27996 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Tehnika debljanja grane
« Odgovori #15 : 10-06-2008, 09:09:00 »
Ima jedna stvar koja me brine kod toga. Kada grana tako izdivlja odjednom, stvara li se na njoj dovoljan broj spavajućih pupova?
Naime kaj, kod tebe je riječ o vršnoj grani ali ponekad nam treba neka bočna koja će zadebljati koliko želimo ali se bojim da u tom ubrzanom divljanju broj i raznak spavajućih pupova ne bude kasniji problem. Naime debljina grane je samo jedan faktor, kasnije slijedi još i razgranavanje.
naime, kada se pušta grana da tako izraste, to ponajprije služi bitnom podizanju metabolizma biljke i posljedičnom debljanju čitave biljke...nebarija...debla...itd. Takva grana se cijela žrtvuje, dakle, reže se bez ostatka, do debla. S te strane, nisu nam bitni spavajući pupovi na njoj. S druge pak strane, kada se takva grana odreže do debla, u bazi toga reza iz okolnog tvornog staničja i kalusa često potjera masa novih pupova s kojima se tada lako zamijeni žrtvovana grana.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Tehnika debljanja grane
« Odgovori #16 : 10-06-2008, 09:14:21 »
Želim samo naglasiti, ovo je klasična tehnika debljanja i "hipervitalizacije" cijele biljke, služi debljanju biljke, i potpuno je nebitno stanje spavajućih pupova na toj grani. Ona se cijela žrtvuje. (Iako i ona ima spavajućih pupova. Oni su to gušćih internodalnih razmaka što si bliže deblu i najčešće na početku grane, koliko god ona duga bila, u prvih cca 2 cm imaš ih tri ili četiri). Iako, veći je problem, što takva grana bude predebela za bilo što, tako da nije moguće ostaviti niti taj početni njezin "panjić", "batrljak". Pa je stoga spretnije odrezati do kraja i dobiti nove zamjenske grane tik iz okolice reza, a one su prilično vjerojatne.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Tehnika debljanja grane
« Odgovori #17 : 10-06-2008, 09:19:23 »
Ovo mi je najdraži dio u svemu inaće ugodnom pri ovakvim oblicima druženja. Ja sam od sebe ili netko drugi, napravimo nekaj kaj nam padne na pamet i onda ekipa s foruma za taj pokušaj da podršku i razradu cijelog sistema. Nije skromno reći da svi mi zajedno činimo jednu ogromnu enciklopediju znanja i iz dana u dan je činimo kvalitetnijom.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Tehnika debljanja grane
« Odgovori #18 : 10-06-2008, 09:30:46 »
A  u podlozi priče je potreba biljke da opskrbi taj novi, izrazito veliki i novonarasli  dio organizma vodom i hranjivima, mineralima,  za što je potrebno bitno umnožavanje provodnih elemenata debla...debljanje debla, kako bi taj novi dio i čitava biljka opstali.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Tehnika debljanja grane
« Odgovori #19 : 10-06-2008, 09:39:47 »
A  u podlozi priče je potreba biljke da opskrbi taj novi, izrazito veliki i novonarasli  dio organizma vodom i hranjivima, mineralima,  za što je potrebno bitno umnožavanje provodnih elemenata debla...debljanje debla, kako bi taj novi dio i čitava biljka opstali.

Teoretski je to onda, dobro napraviti na svim drvima kod kojih želiš rapidan razvoj !?!?!

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Tehnika debljanja grane
« Odgovori #20 : 10-06-2008, 09:42:05 »
Ima jedna negativna strana priče...ako se u čitavom procesu pretjera, ako se taj apikalni rast potiče predugo, donje će grane, to jest čitavo malo drvce početi slabiti. Zbog apikalne dominacije tog vršnog pupa (grane). Zato je jako važno dozirati ovakav tip boostinga rasta. Ako se pretjera, opet nije dobro. Uvijek je posljedica gubitak strukture i slabljenje donjih grana, donjeg debla. Ako se i kada se u pravo vrijeme ukloni takva "bildajuća" grana, donje grane i deblo na dnu podivljaju i obilno potjeraju.
Isprike kaj sam malo zabrijal na ovu temu  :dunno: sorry

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Tehnika debljanja grane
« Odgovori #21 : 10-06-2008, 09:44:34 »
Isprike kaj sam malo zabrijal na ovu temu  :dunno: sorry

Daj budi pametan !
Hvala kaj si nesebično iznio ono što znaš  :chinaman:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Tehnika debljanja grane
« Odgovori #22 : 10-06-2008, 09:47:14 »
Ima jedna negativna strana priče...ako se u čitavom procesu pretjera...

Onda je sad vrijeme da prestanem s pretjerivanjem i da maknem tu granu. Što zbog drveta, što zbog visine krova, kojem je vrh grane sve bliži  :mdr:

A kad maknem tu granu, onda će pokus Br:2 imati više šanse za usporedbu dviju grana, različito tretiranih.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Tehnika debljanja grane
« Odgovori #23 : 10-06-2008, 09:48:50 »
A  u podlozi priče je potreba biljke da opskrbi taj novi, izrazito veliki i novonarasli  dio organizma vodom i hranjivima, mineralima,  za što je potrebno bitno umnožavanje provodnih elemenata debla...debljanje debla, kako bi taj novi dio i čitava biljka opstali.

Teoretski je to onda, dobro napraviti na svim drvima kod kojih želiš rapidan razvoj !?!?!
Oh DA!!!  Pa to je osnova cijele priče. Kod početne faze uzgoja ili revitalizacije tek izvađenog materijala, zato se i ne režu novopotjerane grane prve sezone ili dvije!!! I zato se grane koje su odabrane za osnovne grane nisko na deblu i služit će kao okosnica dizajna, puštaju da divljaju dobivajući tako na promjeru...rapidnom rastu promjera. Ljudi koji puno režu ne kuže da s tim zapravo GUBE a ne dobivaju vrijeme. A ako je biljka mlada i tanašna, najbolje je presaditi je u otvorenu zemlju i pustiti vršnu granu da puca u vis, ako treba metrima. Otvorena zemlja je također faktor za raspravu i ključna je za brzo postizanje silnog rasta promjera. Sve pretanke biljke trebale bi biti u otvorenoj zemlji par sezona (ukoliko je poželjan rast promjera). I ne biti rezane vršno tijekom tog vremena. Jedna sezona u otvorenoj zemlji vrijedi ti kao tri do pet godina u posudi. To je sigurno i provjereno, ja probao više puta.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Tehnika debljanja grane
« Odgovori #24 : 10-06-2008, 09:50:02 »
Ima jedna negativna strana priče...ako se u čitavom procesu pretjera...

Onda je sad vrijeme da prestanem s pretjerivanjem i da maknem tu granu. Što zbog drveta, što zbog visine krova, kojem je vrh grane sve bliži  :mdr:

Ovisi što si namjerio postići

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Tehnika debljanja grane
« Odgovori #25 : 10-06-2008, 09:55:15 »
... I ne biti rezane vršno tijekom tog vremena.

Jel je tu uobičajeno da se trga sva zelena masa osim vršne ili se ostavlja kompletna grana da divlja?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Tehnika debljanja grane
« Odgovori #26 : 10-06-2008, 09:56:09 »
Ima jedna negativna strana priče...ako se u čitavom procesu pretjera...

Onda je sad vrijeme da prestanem s pretjerivanjem i da maknem tu granu. Što zbog drveta, što zbog visine krova, kojem je vrh grane sve bliži  :mdr:

Ovisi što si namjerio postići

Namjera mi je bila, vidjeti kaj bu se dogodilo  :dunno:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Tehnika debljanja grane
« Odgovori #27 : 10-06-2008, 10:02:17 »
... I ne biti rezane vršno tijekom tog vremena.

Jel je tu uobičajeno da se trga sva zelena masa osim vršne ili se ostavlja kompletna grana da divlja?
U principu se ne trga. Ostavlja se da divlja. Svaki taj list je hrana za biljku i uklanjanje njega ti je kao da si biljku zakinuo za nešto klope. Uzeo joj šnitu kruha. Iako, možda nije loše niti to što ti radiš. Jer, čini mi se da na ovaj način dodatno potičeš biljku da puca u vis. I tu vidim logiku razmišljanja. Baš je zanimljivo vidjeti. Trebalo bi to malo provjeriti. Ne znam.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Tehnika debljanja grane
« Odgovori #28 : 10-06-2008, 10:06:00 »
... I ne biti rezane vršno tijekom tog vremena.

Jel je tu uobičajeno da se trga sva zelena masa osim vršne ili se ostavlja kompletna grana da divlja?
U principu se ne trga. Ostavlja se da divlja. Svaki taj list je hrana za biljku i uklanjanje njega ti je kao da si biljku zakinuo za nešto klope. Uzeo joj šnitu kruha. Iako, možda nije loše niti to što ti radiš. Jer, čini mi se da na ovaj način dodatno potičeš biljku da puca u vis. I tu vidim logiku razmišljanja. Baš je zanimljivo vidjeti. Trebalo bi to malo provjeriti. Ne znam.

Khmmm, khmm, dakle kako ne znamo za druge pokušaje, ovo je nova metoda i sve što si pričao, odnosi se na slobodno puštanje vršne grane, a ne na samo ostavljanje vršne zelene mase. Molim da se ovo zabilježi kao nova tehnika dok se ne dokaže suprotno  :yupi:

Offline Goran Cajko

Tehnika debljanja grane
« Odgovori #29 : 10-06-2008, 10:08:40 »
Vidio svojim oćima. Tehnika koju je Mario primjenio na određenim granama uvjerilo me da stvar funkcionira. Kako i zašto bolje rase od netaknute grane, nemam pojma. Jutros sam i ja potrgao starije lišče na dvije grane od njih pet istih na vrhu jedne bukve.
Vrh se nalazi stepenicu iznad i njega ću ostavit kakav je.... bumo videli...