Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Tehnika debljanja grane  (Posjeta: 28083 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Tehnika debljanja grane
« Odgovori #30 : 10-06-2008, 10:14:48 »
... I ne biti rezane vršno tijekom tog vremena.

Jel je tu uobičajeno da se trga sva zelena masa osim vršne ili se ostavlja kompletna grana da divlja?
U principu se ne trga. Ostavlja se da divlja. Svaki taj list je hrana za biljku i uklanjanje njega ti je kao da si biljku zakinuo za nešto klope. Uzeo joj šnitu kruha. Iako, možda nije loše niti to što ti radiš. Jer, čini mi se da na ovaj način dodatno potičeš biljku da puca u vis. I tu vidim logiku razmišljanja. Baš je zanimljivo vidjeti. Trebalo bi to malo provjeriti. Ne znam.

Khmmm, khmm, dakle kako ne znamo za druge pokušaje, ovo je nova metoda i sve što si pričao, odnosi se na slobodno puštanje vršne grane, a ne na samo ostavljanje vršne zelene mase. Molim da se ovo zabilježi kao nova tehnika dok se ne dokaže suprotno  :yupi:
Ma nije stari moj. tehnika je stara oduvijek. Ja sam je naučio od Petra Vrgoča prije petnaestak godina (1993. 1994.), gledao njegove biljke na kojima je bila primijenjena ista tehnika i vidio rezultate. Jedino kaj mi se čini novo, iako sam i za to prije čuo, jest to da mi je zanimljivo, je li moguće da biljka, kada joj otkidaš listove na takvoj grani, raste još brže u dužinu ili visinu nego kada listove ostavljaš netaknute.

Offline DonQuijote

Tehnika debljanja grane
« Odgovori #31 : 10-06-2008, 10:15:20 »
I ja sam probao slično na jednoj bukvi. Skinuoi sam svo lišće osim vršnog na jednoj grani, ne bi li je potaknuo na zadebljavanje, ali rezultat je krajnje upitan jer mi je to vršno lišće nešto pojelo pa sad više nema ničega :no: :dunno:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Tehnika debljanja grane
« Odgovori #32 : 10-06-2008, 10:28:39 »
Ma nije stari moj. tehnika je stara oduvijek. Ja sam je naučio od Petra Vrgoča prije petnaestak godina (1993. 1994.), gledao njegove biljke na kojima je bila primijenjena ista tehnika i vidio rezultate. Jedino kaj mi se čini novo, iako sam i za to prije čuo, jest to da mi je zanimljivo, je li moguće da biljka, kada joj otkidaš listove na takvoj grani, raste još brže u dužinu ili visinu nego kada listove ostavljaš netaknute.

Dakle ipak je novo  :chinaman:

Vidi se iz fotki, a poneki i uživo da je moguće!

Opet nemam fotki, a ako je potrebno, Čajko može potvrditi. Nešto sasvim kontra sam napravio na jednom brijestu. Ostavio sam mu kompletan vrh netaknut, a na svim novim povratnim granama sam prije 2 tj. potrgao svo lišće osim vršnog. U samo 2 tj. te grane su znatno duljei deblje od ovih na vrhu. Budem fotkal, pa se bude vidjelo. Dakle tu nije rijeć samo o vršnoj snazi drveta, već je primjenjivo na bilo koju granu. Ostaje sad samo ovo što je spomenuo Don, kako će povratno potjerati kad skratimo granu. Na glogu je čim sam maknuo list sa grane, počeo tjerati nove izboje koje sam isto trgao, vidjet ćemo!

Offline DonQuijote

Tehnika debljanja grane
« Odgovori #33 : 10-06-2008, 10:29:51 »
Inaće... sorry Mario za tu tehniku se zna već dugo. To je gotovo prvo što sam saznao o bonsaiu. Jedino me ugodno iznenadilo to skidanje lišća i na taj način dan dodatni poticaj rastu. Dakle ako nije nigdje zapisano i kada još malo pokušaš i na drugim drvima može se upisati kao modificiranje i unapređivanje :great:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Tehnika debljanja grane
« Odgovori #34 : 10-06-2008, 10:30:04 »
Ono  kaj ljudi počesto ne razumiju jest: ekstenzija=produljenje, izduživanje, rast u duljinu=rast promjera. Bez rasta u duljinu (visinu) nema rasta promjera. Jer već postignuti promjer zadovoljava potrebe biljke. Isti je princip kod sadnje biljke u otvorenu zemlju. Ekstenzija korijena=rast promjera debla, nebarija, čitave biljke. To je zatvoren i međusobno ovisan sustav. I gubljenje je vremena biljku u ranim fazama treninga držati u bonsai posudi i pretjerano orezivati.
A s ovim svim ima puno veze i indeks rezanja koji treba kompenzirati apikalnu dominaciju, i smisleno je baziran na kompenzaciji apikalne dominacije kod apikalno dominantnih vrsta. I to je zanimljivo objasniti, jedino kaj sam se previše raspisao i zadavio sve pa ne bum sad više. Valjda.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Tehnika debljanja grane
« Odgovori #35 : 10-06-2008, 10:36:51 »
Inaće... sorry Mario za tu tehniku se zna već dugo. To je gotovo prvo što sam saznao o bonsaiu. Jedino me ugodno iznenadilo to skidanje lišća i na taj način dan dodatni poticaj rastu. Dakle ako nije nigdje zapisano i kada još malo pokušaš i na drugim drvima može se upisati kao modificiranje i unapređivanje :great:

Ni na kraj pameti mi nije, pripisati si nešto u hobiju ovako duge tradicije. To se ja samo onak opušteno zekam  :mdr:
Sve što na ikoji način pustimo u javnost, u trenutku počinje doživljavati nadogradnju, jer svatko od nas da nešto svoje za dobru stvar. Tek svi vrijedimo puno !!!
Ja sam samo mali mrav koji vrijedno radi  :blush:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Tehnika debljanja grane
« Odgovori #36 : 10-06-2008, 10:38:32 »
... jedino kaj sam se previše raspisao i zadavio sve pa ne bum sad više. Valjda.

Samo ti piši, jedino tako će zahvati i tehnike postati kristalno jasne  :great:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Tehnika debljanja grane
« Odgovori #37 : 10-06-2008, 10:39:20 »
Inaće... sorry Mario za tu tehniku se zna već dugo. To je gotovo prvo što sam saznao o bonsaiu. Jedino me ugodno iznenadilo to skidanje lišća i na taj način dan dodatni poticaj rastu. Dakle ako nije nigdje zapisano i kada još malo pokušaš i na drugim drvima može se upisati kao modificiranje i unapređivanje :great:

Ni na kraj pameti mi nije, pripisati si nešto u hobiju ovako duge tradicije. To se ja samo onak opušteno zekam  :mdr:
Sve što na ikoji način pustimo u javnost, u trenutku počinje doživljavati nadogradnju, jer svatko od nas da nešto svoje za dobru stvar. Tek svi vrijedimo puno !!!
Ja sam samo mali mrav koji vrijedno radi  :blush:
Ma mraviću mali...buci buci  :love:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Tehnika debljanja grane
« Odgovori #38 : 10-06-2008, 10:55:59 »
Opet nemam fotki, a ako je potrebno, Čajko može potvrditi. Nešto sasvim kontra sam napravio na jednom brijestu. Ostavio sam mu kompletan vrh netaknut, a na svim novim povratnim granama sam prije 2 tj. potrgao svo lišće osim vršnog. U samo 2 tj. te grane su znatno duljei deblje od ovih na vrhu. Budem fotkal, pa se bude vidjelo. Dakle tu nije rijeć samo o vršnoj snazi drveta, već je primjenjivo na bilo koju granu. Ostaje sad samo ovo što je spomenuo Don, kako će povratno potjerati kad skratimo granu. Na glogu je čim sam maknuo list sa grane, počeo tjerati nove izboje koje sam isto trgao, vidjet ćemo!

Rijeć je o ovom brijestu.
http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=1034.msg12724#msg12724
Naknadno sam mu odstranio ljevu i desnu granu na sredini debla i ostavio samo vrh, kako to sada izgleda, i što sam mu radio, vidjet čete kad postavim nove fotke.

Offline helleborus

Tehnika debljanja grane
« Odgovori #39 : 10-06-2008, 12:15:09 »
Pa evo, da ja kao profesorica  :mdr: ovo sumiram i napišem jedan sažetak.
Dakle, navedena su dva razloga zašto puštati granu da raste nesmetano uvis:
1. zato da primarno odeblja deblo (nebari) te takvu granu u potpunosti režemo nakon što dobijemo željeni rezultat. Za takvu granu poželjno je da ima što više lišća na sebi kako bi stvarala što veću zelenu masu tj. hranu za cijelu biljku. Važno je da takva grana bude negdje iza tako da kad se odreže ne čini ranu na vidljivom dijelu debla
2. zato da odeblja sama grana koja nam je pretanka: tu postoje onda dva načina (bar tako sad stvari stoje):
A) marijeva metoda skidanjem lišće- metoda vrlo zanimljiva i čini se da daje dobre rezultate. Na koji način? Prvo odaberemo granu koja će npr. nastavljati dio debla (sakupili smo samo panj koji nakon skračivanja ima veliki rez, izbijaju male, tanke grančice, mi biramu onu koja će nastaviti gradnju debla je ju bildamo. Ova metoda se čini vrlo dobra jer kidanjem listova potićemo granu da raste velikom brzinom, čini se puno većom od klasične (ostavi sve da raste bez rezanja). Kako je to moguće? Vjerojatno tako što trganjem listova biljka neprestalno pokušava stvoriti nove listove kako bi opstala i narhanila sebe i cijelu biljku. Tako rapidno raste u visinu. Zapravo mi se čini da cijela biljka usmjerava svu ili gotovo svu svoju energiju za rast upravo te dugačke grane. Pozitivno je to što će na stvarno brzo odebljati, a negativno što cijela biljka dosta stagnira (tako mi se čini). To nije strašno ukoliko nam je primarni cilj da gornja grana odeblja. Važno je znati se zaustaviti. Odnosno na vrijeme skratiti granu kad smo dobili dovoljnu debljinu koja nam odgovara kao nastavak debla i čini dobar pad promjera. Donji dio takve grane ima još uvijek na relativno malom prostoru, na cc 5 cm visine dovoljno spavajućih pupova koji će se koristiti za daljnje grananje.
B) metoda ostavljanja grane sa svim lišćem i granama nesmetano godinu ili dvije. Metoda je provjerena kod svih mnogo puta. Odlična je, no vjerojatno nešto sporija od Marijeve. U isto vrijeme koristi i za debljanje grane i debla (što mislim da nije slučaj kod Marijeve, jer je premala zelena masa da bi dovoljno hranila deblo).
Zaključak će tek slijediti. Ali moj bi bio onak na prvi 'druk': Koristite Marijevu metodu onda kad imate već ogromnu panjčinu, nebari koji vam više ne treba rasti u širinu, a kojoj treba nastavak debla, te pazite da granu pravovremeno odrežete da ne bude predebela. Ostale metode koristite ukoliko želite da i nebari odeblja.
Ako sam sve dobro shvatila to je onda to. Mario, metoda mi je čini odlična. No, kao što sam napisala mislim da je poželjna za samo neke situacije. Što joj nikako ne umanjuje vrijednost, dapače, iako uskospecijalizirana čini mi se vrlo korisna. Svi mi imamo doma hrpetinu panjeva kojima treba nastavak debla, a ne širi nebari. A ovo mi se čini kao pun pogodak.  :great:

Offline Marija

Tehnika debljanja grane
« Odgovori #40 : 10-06-2008, 12:24:55 »
Super objašnjeno, Helle hvala!  :verycool: :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Tehnika debljanja grane
« Odgovori #41 : 10-06-2008, 12:36:52 »
Hvala Duda  :love:

Koliko ja primječujem, točno je da nema pomaka u jačanju debla. Sve grane koje sam skratio, dok sam ovu ostavio, pustile su sekundarne. Ako usporedim bujnost rasta sa prošlom godinom, neusporedivo je slabiji, vjerojatno kak veliš zbog forsiranja ove grane. Mislim da su ti zaključci vrlo precizni i dobro usmjereni.

Idemo dalje s pokusom, recnut ću ovu granu na nekih 10 cm od mjesta gdi je izbila i vidjet čemo kak će i hoče li potjerati povratno. Usporedo ću vršiti pokus sa dvije grane u trokutima koje sam pokazao na fotkama.
I sad ona totalno kontra situacija, brijest sa nedirnutim vrhom, a forsiranim bočnim granama.... joj kak volim kad imam na ćemu testirati   :yupi:

Offline helleborus

Odg: Tehnika debljanja grane
« Odgovori #42 : 10-06-2008, 14:12:31 »
Ja sam samo mali mrav koji vrijedno radi  :blush:
Ma mraviću mali...buci buci  :love:

Buš okinuo koji makro, mraviću??!!  :love:

Offline Aleksa

Odg: Tehnika debljanja grane
« Odgovori #43 : 10-06-2008, 20:39:54 »
Hvala Halle!  :worthy:

Ja sam uspjesno debljao grane na nacin da grani koju zelim da odebljam otkinem samo glavni pupoljak, onaj na vrhu i pustim grane koje izrastu sa strane da rastu slobodno. Kako one rastu, ona glavna grana deblja. Ovo se u mom slucaju pokazalo djelotvornijim nego klasicno pustanje glavne grane da nesmetano raste.  :sarcastic:

Offline gal

Odg: Tehnika debljanja grane
« Odgovori #44 : 04-07-2008, 14:22:18 »
...moje iskustvo na ovom grabiću: u malo više od godinu dana zadebljao sam granu od 2 mm na skoro 1cm ostavljajući granu u nesmetanom rastu. Sad režem vršnu granu (po crti) i ostavljam bočne da rastu nesmetano do slijedeće sezone kada budem njih potkratio... Odrezao sam sad jer je ova debljina proporcionalna (pošto je najdonja malo je i deblja) ostalim granama prema vrhu. Mislim da je bitno na vrijeme prekinuti debljanje kako bi se izbjegao preveliki rez na primarnoj grani i potaknuo rast sekundarnih grana.  Sekundarne grane puštati dok ne zadebljaju proporcionalno u odnosu na primarnu granu, onda ih potkratiti i dalje razvijati finu strukturu grane. Kada se neka grana deblja treba trimati izboje na granama iznad kako ne bi apikalna svojstva rasta poništila efek koji želimo postići.