Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Zalijevanje ljeti-zablude!  (Posjeta: 27109 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline helleborus

Odg: Zalijevanje ljeti-zablude!
« Odgovori #15 : 13-06-2008, 10:19:48 »
Imam jedno pitanje? Jel se u tom tekstu spominjala temperatura vode za zaljevanje? Možda nije problem efekta leće, možda se u popodnevnim ili jutarnjim satima izbjegava teperaturni šok biljke? A kaj se tiče našeg tuširanja u vezi rashlađivanja to je isto diskutabilno... Neka proba netko sa bolesnim srcem naglo pod hladni tuš i to nakon dugog sunčanja na + 37 C....

Sve što ima veze s bilo kakvom patologijom je isključeno i zahtjeva poseban tretman u svemu, kako kod čovjeka i životinja tako i kod biljaka. I u prihranjivanju i zalijevanju i izlaganju suncu....itd.

Offline helleborus

Odg: Zalijevanje ljeti-zablude!
« Odgovori #16 : 13-06-2008, 10:26:57 »
Biljke bi trbalo zalijevati vodom koja je približno iste temperature kao i zemlja da ne dođe do temperaturnog šoka,pa tako i kod ljudi.Ljeti se valja tuširati u toplijoj vodi,duže se ostaje svjež. 8) :mdr:

Što je idealno ili poželjno je jedno, a što su realne mogućnosti drugo. Nažalost često smo prepusteni jedino vodovodnoj vodi koja je temp. takve kakve je. Nije problem kad imaš jednu, dvije ili nekoliko biljaka, no što ih više imaš manje im možeš pojedinačno ugađati. Mi u botaničkom zalijevalo automatskim špricalicama i šlaufovima, dakle sve vodovod. Biljke su zdrave i dobre. Nažalost slabo se prihranjuju, al to je drugi dio priče koji nema veze s ovim. Biljke u malim posudama izložene suncu se zalčijevaju dva puta tijekom radnog vremena, znači ujutro i oko dva popodne. I sve dobro funkionira. Kao što sam rekla, bolje je jutro i večer, ali ovo drugo neće naškoditi biljci. Jer ako mora birati između vruće, suhe zemlje i vlažne malo haldnije...mislim da nije upitno.

Ono kaj Aleksa govori to se odnosi na neke lončanice, ili biljka koje nisu baš našeg podneblja. Zna se da se npr. begonije koje imaju dlačice po listovima ne smije po njima zalijevati bez obzira na izloženost suncu; ima takvih još, no to je nešto sasvim drugo, one trumu bez obzira na sunce, njima se lišće ne smije namočiti (ili afričke ljubice).

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Zalijevanje ljeti-zablude!
« Odgovori #17 : 13-06-2008, 10:36:43 »
... Zna se da se npr. begonije koje imaju dlačice po listovima ne smije po njima zalijevati bez obzira na izloženost sunce ima takvih još, no to je nešto sasvim drugo, one trumu bez obzira na sunce, njima se lišće ne smije namočiti (ili afričke ljubice).

... ili recimo azale (barem moje) ne smiju biti na popodnevnom suncu od 11-17 h. dok ih mistati mogu kolko hoću i bilo kad, osim kad cvatu. Ove obilne kiše su im skinule cvijetove koji su na biljci bili tek 3 dana dok bi bez kiše bili i 20 dana.

Offline helleborus

Odg: Zalijevanje ljeti-zablude!
« Odgovori #18 : 13-06-2008, 10:42:21 »
Pa da. To su neke specifičnosti vrsta za koje uglavnom i znamo da trebaju poseban tretman. Ali generalno vrijedi ono pravilo. Zalijevaj kad hoćeš. Da, jako je teško zadržati cvjetove kod ovakvih kiša. I naša ruža penjačica ima sve neke trule cvjetove već par dana nakon kaj propupaju i trebali bi isto tako krasiti vrt bar 15tak dana. Al mislim da biljke ipak uživaju u ovakvom mokrom proljeću.

Offline Aleksa

Odg: Zalijevanje ljeti-zablude!
« Odgovori #19 : 14-06-2008, 19:27:02 »
Biljke bi trbalo zalijevati vodom koja je približno iste temperature kao i zemlja da ne dođe do temperaturnog šoka,pa tako i kod ljudi.Ljeti se valja tuširati u toplijoj vodi,duže se ostaje svjež. 8) :mdr:
Ono kaj Aleksa govori to se odnosi na neke lončanice, ili biljka koje nisu baš našeg podneblja. Zna se da se npr. begonije koje imaju dlačice po listovima ne smije po njima zalijevati bez obzira na izloženost suncu; ima takvih još, no to je nešto sasvim drugo, one trumu bez obzira na sunce, njima se lišće ne smije namočiti (ili afričke ljubice).

Da, ipak se te biljke ne mogu porediti. Ove lončanice koje gajimo po kućama i staklenicima dolaze iz tropskih područja, najčešće iz džungli gdje inaće ima malo svjetla pa su samim tim i osjetljivije na sunce od ovih domaćih koje su mnogo žilavije.  :yes:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Zalijevanje ljeti-zablude!
« Odgovori #20 : 26-08-2008, 14:00:38 »
Iako mi je informacija u prvi mah bila pomalo suluda.... Igličavci, a pogotovo borovi, posjeduju bolju sposobnost upijanja tekučine preko lista od listopadnih vrsta. Zbog cjele fiziologije biljke, preporuča se primjena mistanja kod tek izvađenih borova. Uvjek postoji opasnost od truljenja oštečenog korijena, ako borove zaljevamo u tlo, neposredno nakon iskapanja. Dakle samo prvo zaljevanje i onda često mistanje. Ponovno zaljevanje tla tek dok se prosuši. Ovo mi pomalo liči na kaktuse. Svaki kaktus koji se presađuje, mora se presaditi dok mu je korijen suh i u suho tlo, u protivnom je moguče truljenje, jer svaka rana na korijenu, lako se inficira bakterijama, dok isušivanje to spriječava. Mistajte borove!

Offline Adrian

Odg: Zalijevanje ljeti-zablude!
« Odgovori #21 : 06-07-2017, 16:44:08 »
Evo što prof. Amy Liang (S.P.U. Seattle Pacific University) piše o zalijevanju bonsaija ljeti:

prijevod s Engleskog

" U prošlosti, vjerovalo se da zalijevanje biljke u podne, ljeti,  za vrijeme vrućeg ljetnog dana kada je temperatura tla visoka, može naštetiti korijenju. Nasuprot tome, isparavanje vode nakon zalijevanja pomaže sniziti temperaturu tla. Također, mislilo se da prskanje lišća vodom vrućeg ljetnog dana može "spržiti" (spaliti, pofuriti) lišće na način da vodene kapljice mogu djelovati skupljajući sunčevu svjetlost (kao leće) i reflektirajući ju. To također nije osnovano.
Ako sunčeva svjetlost prođe potpuno kroz kapljicu vode, njegova energija je svega 0,2 kalorije po minuti i nedovoljna je da bi mogla spaliti list. Dodatno, voda isparava brzo na vrućem suncu. Prije će ispariti nego postati dovoljno vruća. Prilikom isparavanja, voda apsorbira 540 kalorija na ¼ o.z. (ne znam koja joj je to mjera i ne da mi se tražiti). Iz toga je jasno da, umjesto da "spali" list, zalijevanje po vrućini pomaže sniziti temperaturu. "Paljenje" listova nije posljedica refleksije sunčeve svjetlosti niti zagrijane vode, već dehidracije. Temperaturni maksimum postiže se ljeti negdje oko 15.00 sati. Zalijevanje drveta sredinom vrućeg ljetnog dana pomaže sniziti temperaturu tla i nije štetno nego korisno za bonsai."

Nadam se dobra tema za raspravu.

 :chinaman:


E, baš ovako razmišljam i radim ovih zadnjih dana. Polijevam oko 13 sati i sve ponovim još jednom oko 17 sati. Cilj je rashladiti supstrat u posudi da ne skuham korijenje. Dva puta dnevno mora mi procuriti hladna voda kroz posudu, vani je 32°C i vele da bu još vrućije.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Zalijevanje ljeti-zablude!
« Odgovori #22 : 07-07-2017, 01:39:10 »
Slično i ja sada radim.Jednom prije 12,prije ručka i onda navečer između 18 i 21 sati,kako kad stignem.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline LONICERA

Odg: Zalijevanje ljeti-zablude!
« Odgovori #23 : 07-07-2017, 11:07:29 »
Također zalijevam na isti način i sve je za pet. Palež na listovima sam primjetila samo na biljkama koje su bile u sjeni, a nakon toga budu izložene suncu, bilo da su rasle u gustom sklopu , pa je sklop prorjeđen, bilo da je neka premještena iz hlada na sunce kad temperature krenu u visine.

Offline Andrija Zokić

Odg: Zalijevanje ljeti-zablude!
« Odgovori #24 : 07-07-2017, 23:54:32 »
Automatsko navodnjavanje kap po kap ljeti nam radi:
cca - 10min:
06h
08h
10h
12h

cca - 5min:
13h
14h
15h
16h

cca - 3min:
17h
18h
19h
20h

Ovaj raspored je dijelom zbog ekonomičnosti jer koristimo bunarsku vodu koja se tokom dana prazni inače bih radije stavio da sredinom dana najduže kapi.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Adrian


Offline Andrija Zokić

Odg: Zalijevanje ljeti-zablude!
« Odgovori #26 : 10-07-2017, 14:13:57 »
https://www.youtube.com/watch?v=pXeCP0joGjs

Dobar mu je nastavak za zalijevanje. Ja ih imam nekoliko ali niti jedan nije točno ono što bih htio.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Helio

Odg: Zalijevanje ljeti-zablude!
« Odgovori #27 : 22-07-2017, 10:04:52 »
https://www.youtube.com/watch?v=pXeCP0joGjs

Dobar mu je nastavak za zalijevanje. Ja ih imam nekoliko ali niti jedan nije točno ono što bih htio.
A jesi prova ovi bluetooth nastavak

Offline Marija

Odg: Zalijevanje ljeti-zablude!
« Odgovori #28 : 22-07-2017, 15:16:45 »

A jesi prova ovi bluetooth nastavak

Fenomenalno  :idiot: :lol: :lol: :lol:
jel tri kvarta ili po cola?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Adrian

Odg: Zalijevanje ljeti-zablude!
« Odgovori #29 : 22-07-2017, 22:14:42 »
fenomenalno, wireless unlimited... :haaaahaaaaa: