Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Ideje za "neobične" posude  (Posjeta: 53308 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Ideje za "neobične" posude
« Odgovori #60 : 16-10-2009, 09:42:48 »
Ne, to je cijena za profesionalnu peć kojoj bi čeličnu konstrukciju, plamenike i šamotnu oblogu napravo moj Kovač.
...to je u neku ruku i dovoljno... no za ugodan rad trebaju i termostati i regulator... i na kraju treba kupiti smjesu gline i raditi posude i baviti se sa time... evo meni se ne da  :turpija:

Ogromna je razlika u cijeni, kod ovog tapikera dimenzije slične tim tvojima su 40.000 + PDV  :zabezeknut:

jedna šamotna cigla dmenzija 20x10x5 cm košta 29 kn i jedna kila šamotnog brašna košta tolko... probaj ih poslagati u neku dimenziju i izbroji cigle pa ćeš dobiti cijenu šamotne obloge... šamotnog brašna ti treba oko 5kg. Onda željezo.... zanemarivo i plamenici ovisno koliko brzo želiš zagrijati i koliko pina potrošiti.... Uglavnom cijela investicija ne treba priječi 4000 kn!

Offline Ivan

Odg: Ideje za "neobične" posude
« Odgovori #61 : 16-10-2009, 09:57:31 »
U Srbiji je šestostrana peć unutrašnjeg 'prečnika' 60cm i dubine 60cm, takozvana 'dubeća' (otvara se od gore), domaće izrade koštala 1400€ kada sam se poslednji put raspitivao (2004god). U istom trenutku su nemačke bile oko 4000€ .Velika razlika.
Mislim da ne treba ni razmišljati o peći bez temosonde i 'kompjutera'. Kompjuter je elektronika koja reguliše grejanje i hlađenje po nekom unapred zadatom programu. Može i bez toga, ali zaista optimalni rezultati u pečenju dobijaju se samo ako se proces pečenja vodi pravilno. I 'kompjuter' se kod nas mogao nabaviti iz domaće izrade, tada po razumnoj ceni od oko 40€.
Termometar (termosonda) za temperature preko 1100oC mora biti od termopara platina-platina.rodijum. Ona je dosta skuplja od obične.

Offline GP

Odg: Ideje za "neobične" posude
« Odgovori #62 : 29-10-2009, 16:04:12 »
Hah kak se slično razmišlja. Ja sam si nabavio ljepilo za pločice u ogromnim količinama sada baš tražim žicu za armaturu i namjeravao sam ovih dana malo žbukati posude :lol:
Ivana radi posude od onog plastelina koji se peče, nemrem se sada sjetiti kako se to zove, i ispadaju odlično. Jedino što nisu velike, za veče komade bi bilo bolje raditi od morta ili ljepila za pločice.

Ljepilo za pločice mi se čini puno bolja varijanta od morta. Treba zamješati obavezno mješačem na gusto. Puno je podatnije za radit neg mort.

I obavezno kupiti fleksibilno ljepilo.
A ak ti se negdje žuri, pomješaj ljepilo sa gipsom pa je posuda brzo čvrsta