Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bonsai radionica 2007. part 5  (Posjeta: 76694 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Odg: Bonsai radionica 2007. part 5
« Odgovori #105 : 14-04-2007, 17:07:21 »
Nekak mi taj Vaš način razmišljanja ne ide uz zen, ako me možete razumjet.

Zen ne ide uz ikakvo razmisljanje, ne samo moje i Marinkovo.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Bonsai radionica 2007. part 5
« Odgovori #106 : 14-04-2007, 19:12:41 »
al očito je da ti i marinko jedva čekate nešto za što bi se mogli zakačit.

Daj Krešo molim te ... ne izmišljaj problem gdje ga nema!!!  :halt:

Valjda ovdje razgovaramo da bi nešto naučili jedni od drugih .... osjećam se pomalo debilno što ovo pišem ... ali sve što je rečeno je istina i rečeno je dobronamjerno ...

Ne moramo se voljet, ali možemo se tolerirat i bit civilizirani, bez dječjeg cviljenja!!!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Kre

Odg: Bonsai radionica 2007. part 5
« Odgovori #107 : 14-04-2007, 19:36:09 »
Znači, ono što je napravljeno motornom pilom, je nepopravljivo uništilo drvo, i najbolje da ga sada bacimo, jer ne postoji način da se spasi!
 :histerical: :yupi: :histerical:

Offline helleborus

Odg: Bonsai radionica 2007. part 5
« Odgovori #108 : 14-04-2007, 21:20:23 »
Možda imam nešto više iskustva što se tiče biljaka opčenito (nisam maher za jinove) i zdrava logika i to nešto iskustva mi govori slijedeće: Prvo- Krešo ne brini neće se drvu ništa dogoditi, bar ne što se tiče jina.  :smile: Svi jako dobro znamo da je taj jin na kraju krošnje 'mrtav' dio drveta, on još sada nije mrtav jer je tek odrezan, ali bit će u doglednoj budućnosti. Što i na koji način činimo s mrtvim dijelom ili dijelom koji želimo da bude mrtav nema nikakve veze s ugrožavanjem ostalog dijela drveta, to je valjda jasno. Nije mi jasno o kojim se vlakancima koja se unište motornom pilom govori? Nešto o  građi crnogoričnog drveća znam i nije mi jasno o čemu je riječ? Što se to uništilo? Jeste li ikada vidjeli kako se pile grane u parkovima?? Motornom pilom i apsolutno se ništa pogubno nije dogodilo ostalom dijelu drveta. Dakle, ako smo apsolvirali, biljka nije ugrožena!!! Sad se eventualno može pričati o budućem izgledu jina. Ovo je bila samo njegova gruba obrada, ako će uopće na ovom drvetu i ostati. Kad se dobro osuši, znači negdje krajem ove ili iduće godine jin će se obraditi kako treba. Najvažnije je da je sad skinuta kora i da je ostavljen da se suši jer dobro znate da se kora, ako se ostavi da se osuši na mrtvom djelu drveta izuzetno teško skida. Isprobano već više puta. A ako ste ikada gledali demonstracije za obradu jinova na velikim primjercima drveća mogli ste vidjeti da se grubi dio obrade uvijek radi nekim motornim pomagalima i let lampama. Jel to motorno pomagalo glođe, reže, pili.... i tako nije važno, važna je ona krajnja fina obrada koja se onda obrađuje i adekvatnim alatom.
Možda je ovu cijelu raspravu potaknula jedna jako bitna činjenica koja nije dobro shvaćena. Ovo je bilo samo piljenje vrha biljke kojem se onda i skinula kora okomita sa strane... priprema za potencijano mogući budući jin kkoji će biti, ako ga bude, upola manji od ovog što je sad ostalo od vrha. I to je sve. Zasigurno nitko neće obrađivati jin  motornom pilom.

Offline marinko beg

Odg: Bonsai radionica 2007. part 5
« Odgovori #109 : 15-04-2007, 01:12:31 »
Nije mi jasno o kojim se vlakancima koja se unište motornom pilom govori? Nešto o  građi crnogoričnog drveća znam i nije mi jasno o čemu je riječ? Što se to uništilo? Jeste li ikada vidjeli kako se pile grane u parkovima??
Samo da jos odgovorim na ovo tvoje pitanje,i to bi bilo sve.Od sada se vise ne mijesam u radionice kluba Zagreb posto oni ocito ne zele nista pravilno nauciti.   
Ja se mozda nisam pravilno izrazio kad kazem vlakanca(na Engleski Fibre).Evo ti link pa ti prosudi,da sam ja ovu obradu poceo na grubo sa motornom pilom,da li bi ovo sto jest mogao postignuti?   http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=183.0
A uz to ti preporucam da procitas i temu o demu sa Francois Jekerom,pa ce ti biti jasno da je pravljenje dobrih jinova i sharija umjetnost za sebe.
U slucaju mog Muga na ovome linku je moja gruba obrada samo ovoga donjega jina trajala skoro 3 puna sata!!!Pogotovu na onoj fotki koja taj isti jin prikazuje od ispod se vidi kako vlakna krivudaju.Dakle kad pravim jin i shari,pratim ono sto je priroda napravila,a motorkom bi sve to samo unistio.

M

Offline Kre

Odg: Bonsai radionica 2007. part 5
« Odgovori #110 : 15-04-2007, 02:02:57 »
I mala djeca bi iz onog vrha shvatila da je rasao još metar u visinu i to ravno ko puška, tako da o slijedu vlakana na tom konkretnom primjerku nećemo više trošit riječi. Zapravo sam počašćen usporedbom tog vrha sa onim jinom na boru  :gigle: :rofl: :histerical:

Offline marinko beg

Odg: Bonsai radionica 2007. part 5
« Odgovori #111 : 15-04-2007, 10:19:45 »
_________________................. . . . . .  .  .  .  .   .   .   .   .   .     .     .      .       .       .           .               .

Offline helleborus

Odg: Bonsai radionica 2007. part 5
« Odgovori #112 : 15-04-2007, 12:02:40 »
Nije mi jasno o kojim se vlakancima koja se unište motornom pilom govori? Nešto o  građi crnogoričnog drveća znam i nije mi jasno o čemu je riječ? Što se to uništilo? Jeste li ikada vidjeli kako se pile grane u parkovima??
Samo da jos odgovorim na ovo tvoje pitanje,i to bi bilo sve.Od sada se vise ne mijesam u radionice kluba Zagreb posto oni ocito ne zele nista pravilno nauciti.   
Ja se mozda nisam pravilno izrazio kad kazem vlakanca(na Engleski Fibre).Evo ti link pa ti prosudi,da sam ja ovu obradu poceo na grubo sa motornom pilom,da li bi ovo sto jest mogao postignuti?   http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=183.0
A uz to ti preporucam da procitas i temu o demu sa Francois Jekerom,pa ce ti biti jasno da je pravljenje dobrih jinova i sharija umjetnost za sebe.
U slucaju mog Muga na ovome linku je moja gruba obrada samo ovoga donjega jina trajala skoro 3 puna sata!!!Pogotovu na onoj fotki koja taj isti jin prikazuje od ispod se vidi kako vlakna krivudaju.Dakle kad pravim jin i shari,pratim ono sto je priroda napravila,a motorkom bi sve to samo unistio.

M
:gigle: :gigle: :gigle: :wall: :wall: :wall: :histerical: :histerical: :histerical: :go:
Ovo samo dokazuje i pokazuje da ništ nisi shvatio što je napisano. A onaj jin koji si pokazao na linku, nikad ne bi nikome niti palo na pamet da obrađuje motornom pilom jer se jinovi tako niti ne obrađuju. Niti shari. Ali, drveće se svakako pili motornim pilama. Ne znam, možda je jezična barijera u pitanju??? :dunno: Tko zna. :dunno:

Offline Kre

Odg: Bonsai radionica 2007. part 5
« Odgovori #113 : 15-04-2007, 16:12:31 »
Od sada se vise ne mijesam u radionice kluba Zagreb posto oni ocito ne zele nista pravilno nauciti.   


Aha, sad smo napokon vidjeli tko je majstor. Onaj tko ima učenike!  :yupi:

Offline Andrija Zokić

Odg: Bonsai radionica 2007. part 5
« Odgovori #114 : 15-04-2007, 22:02:34 »
Nije mi bilo do ikakve zajedljivosti, krivo ste me shvatili.http://img115.exs.cx/img115/1319/2x25kf.gif
Bonsai radionica 2007. part 5

Moje je misljenje bilo, da se motornom pilom i drugim grezim i snaznim alatima moze koristiti kod bonsaija i da dobro dodju, ali samo kod skroz grube obrade. Na ovom jinu se previse koristila motorna pila i previse se uslo u zonu fine obrade. Ako se sada krene u daljnju finu obradu sa klijestima, nema se gdje sa njima dobro uhvatiti da bi se potegnulo i dobilo prirodnu povrsinu jina.
Isto tako mi se cini da bi u ovom slucaju MINIMALNO koristio elektricna pomagala, i da bi ih inace trebalo minimalno koristiti, a sto vise klijesta sa kojima kada se povlace vlakna, lom dobija najprirodniji izgled.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline veljko

Odg: Bonsai radionica 2007. part 5
« Odgovori #115 : 15-04-2007, 22:11:58 »
E, bogo mi, tu bih se ja složio sa Andrijajachijem,... i moje je mišljenje da ste preduboko ušli sa motorkom, možda ste trebali samo ogulit goru, pa naknadno gulit ručno..., ali to je samo moje mišljenje. No hard feelings!

Offline istefano

Odg: Bonsai radionica 2007. part 5
« Odgovori #116 : 15-04-2007, 22:45:04 »
al znate kaj vi svi zaboravljate tko je Seba , fakin ebeni zubar i ak moze tvoj zub supalj napraviti oku neprimjetnim da je umjetan , kaj tek more od jednog jin-a ... brijem kad se covjek primi kljesta da svaki jin lomi koplja(vlakna) pred njim   

Offline veljko

Odg: Bonsai radionica 2007. part 5
« Odgovori #117 : 16-04-2007, 00:23:47 »
Nisam ništa rekao, a i ne sumnjam u Sebu i njegovo znanje ni najmanje, zna on to jako dobro.

Offline Kre

Odg: Bonsai radionica 2007. part 5
« Odgovori #118 : 16-04-2007, 00:57:11 »
Nema straha Andrija i Veljko, nismo ušli preduboko, ima tu još dosta "štofa" za počupat kliještima i izbrusit "drot" četkom, pomilovat plamenikom, premazat kiselinom.
A i ovaj kulturniji ton komunikacije mi nekak bolje paše uz bonsai, ne čini li se i Vama tako?

 :jap:

Offline Pinus

Odg: Bonsai radionica 2007. part 5
« Odgovori #119 : 16-04-2007, 09:16:38 »
 :yes: Definitivno bolje paše.