Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: oblikovanje tise  (Posjeta: 13782 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: oblikovanje tise
« Odgovori #15 : 16-10-2009, 14:04:49 »
... još da je kakvo ozbiljnije drjevo...  :quiet:  :go:
...tak je to sa rasadničkim materijalom.  :svejedno:
Baš smo u birou ljetos završili projekt uređenja i proširenje jednog groblja, ak splahne ova kriza i opčina nađe novaca biti će ćempresa, tisa, thuja... Tja, moderni projekt, drive-in... puno će toga smetat  :tlab:

Znaš da sam uvjek bil čovjek za pomoći prijatelu... same zovi  :turpija:

Offline DonQuijote

Odg: oblikovanje tise
« Odgovori #16 : 16-10-2009, 15:41:37 »
Hah kak je svijet ideja malen. Neki dan, kada sam bio kod tebe za one kabele, stao sam na stenjevečkom groblju, onom zapuštenom koje je služilo kao groblje stenjevečke ludnice. I šetam ja tak i zagledavam se u tise, buksuse, thuje... našlo bi se ponešto ali samo na grobovima a to mi je ipak bed vaditi iz poštovanja prema pokojnicima.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: oblikovanje tise
« Odgovori #17 : 16-10-2009, 15:49:58 »
Hah kak je svijet ideja malen. Neki dan, kada sam bio kod tebe za one kabele, stao sam na stenjevečkom groblju, onom zapuštenom koje je služilo kao groblje stenjevečke ludnice. I šetam ja tak i zagledavam se u tise, buksuse, thuje... našlo bi se ponešto ali samo na grobovima a to mi je ipak bed vaditi iz poštovanja prema pokojnicima.

Prođoh jednom preko tog groblja, naravno, nema tam govora o vađenju. Ali preko puta malo ljevo... Danima sam mjerkao staaaru živicu grabova.... jednog dana, doslovno preko noći... tu je osvanula čista parcela bez i jednog grma.... nema više grabova... ne bi se iznenadio da će i groblje na sličan način nestati. Već se govorilo o preseljenju... jer ako se ne varam... tuda ide onaj famozni spoj Branimirove na Špansko i na novi most između Jankomirskog i Podsusedskog mosta.

Offline jurica

Odg: oblikovanje tise
« Odgovori #18 : 17-10-2009, 17:32:47 »
Jesi li na kojoj tisi skidao dio kore? Kada je to najbolje napravit? Imam jednu na kojoj bih pokušao to naravit cijelom duzinom od nabarija skroz do vrha ali se nećkam oko termina.

Offline gal

Odg: oblikovanje tise
« Odgovori #19 : 17-10-2009, 19:44:07 »
Jesi li na kojoj tisi skidao dio kore? Kada je to najbolje napravit? Imam jednu na kojoj bih pokušao to naravit cijelom duzinom od nabarija skroz do vrha ali se nećkam oko termina.
...ako mislš na izradu šarija, dakle guljenje kore, onda je to najbolje tjekom mirovanja odnosno zime. Ako misliš naljuštenje stare kore da dođeš do glatkog dijela - to može uvjek...

Offline jurica

Odg: oblikovanje tise
« Odgovori #20 : 17-10-2009, 19:47:46 »
Jesi li na kojoj tisi skidao dio kore? Kada je to najbolje napravit? Imam jednu na kojoj bih pokušao to naravit cijelom duzinom od nabarija skroz do vrha ali se nećkam oko termina.
...ako mislš na izradu šarija, dakle guljenje kore, onda je to najbolje tjekom mirovanja odnosno zime. Ako misliš naljuštenje stare kore da dođeš do glatkog dijela - to može uvjek...
Da mislim napravit shari ,još samo dali da ga radim odjednom ili u etapama jer bi skinuo cca. 30-40% kore?

Offline DonQuijote

Odg: oblikovanje tise
« Odgovori #21 : 17-10-2009, 19:56:02 »
To se radi u nekoliko navrata, barem u dva. Kada napraviš jedan vertikalni  potez ot nekih 10-20% ostaviš da se ojača protok na ostavljenom dijelu tj da bude jak i protočan, za dvije godine ponoviš i prepoloviš i taj preostali tok. Tako sam barem vidio da rade sa juniperusima, negdje sam i filmič imao ali fučkaj ga gdje je.
 Ja se ne bi usudio odjednom maknuti 40% kore. Uostalom kud ti se žuri, ziher je ziher

Offline jurica

Odg: oblikovanje tise
« Odgovori #22 : 17-10-2009, 19:57:57 »
To se radi u nekoliko navrata, barem u dva. Kada napraviš jedan vertikalni  potez ot nekih 10-20% ostaviš da se ojača protok na ostavljenom dijelu tj da bude jak i protočan, za dvije godine ponoviš i prepoloviš i taj preostali tok. Tako sam barem vidio da rade sa juniperusima, negdje sam i filmič imao ali fučkaj ga gdje je.
 Ja se ne bi usudio odjednom maknuti 40% kore. Uostalom kud ti se žuri, ziher je ziher
:great: