Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pristup oblikovanju bonsaia  (Posjeta: 23749 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #15 : 06-11-2008, 14:29:46 »
... ali očito se naučeno teško mijenja, a drugačije još teže prihvaća.

Mislim da za to postoji termin...
MEDIOKRITET
...ako se ne varam!

Offline Andrija Zokić

Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #16 : 06-11-2008, 15:20:13 »
> i pobjednik je...

Dobro jeli sad ovo tradicionalno, prirodnjačko, moderno, avangardno ili nešto sasvim drugo?
Ako se ne varam, literati stil ne spada u tradicionalni bonsai, kao stil prihvaćen je u modernoj povijesti bonsaia, a drvo je pobjedu odnijelo u kategoriji klasičnog stila.

Što je klasika? Ono što je danas avangarda sutra je klasika. Picasso u slikarstvu ili Sex Pistolsi u glazbi su do jučer bili totalna avangarda a danas su već teška klasika. U umjetnosti je uvijek jako malo izrazitih kreativaca (ljudi koji donose nešto zaista novo) nego se uglavnom sve svodi na blago nadograđivanje i prerađivanje prošlosti. Ovaj bor je također fuzija mnogo toga. Kada donosiš na svijet umjetnosti nešto novo imaš veliki problem jer se suočavaš sa gledateljima koji nisu navikli na tvoje djelo. Pitanje je koliko umjetnik ima karizme i snage i koliko sam zna da je to što je dobro zaista dobro da okolina prepozna njegov rad kao ljepotu (kakva priča stoji iza toga?). Zašto nam se često novi modeli auta ne sviđaju ili neka moda nam je odbojna pa se opet počne polako uvlačiti pod kožu? Zašto neki drugi proizvođači to počnu imitirati i zašto je to sutra već klasika? Joseph Beuys je znao kazati da je zadatak umjetnika kao i zadatak šamana ... ja sam to shvatio kao širenje unutarnjih vidika.

Walter Pall - Artistic aspects
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #17 : 06-11-2008, 15:29:14 »
... ja sam to shvatio kao širenje unutarnjih vidika.

To i ja velim...."Pusti selo neka priča..."!

Iako....
... najteže je pogledati u sebe... svakakvog smeča se tu nađe, a ako nikad ne pogledaš u sebe.... sve to ostane tamo duboko skriveno.... i nezausavljivo djeluje, a toga je teško biti svjestan.

Samo hrabri imaju snage pogledati sami sebi u lice i reči si ja sam to i takav  :chinaman:

Offline Andrija Zokić

Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #18 : 06-11-2008, 15:56:03 »
Ali ne, za one netalentirane, najumjesnija izjava je "... Pallova najbolja drva su japanski stil...." štoje i točno, ali nikako nisu knjižni stil koji je kod netalentiranih jednak klasičnom....  :tup:

Pallova najbolja drva su uglavnom evropske i američke vrste drveća i izgledaju vrlo prirodno i ne kužim kakve kakva točno imaju veze sa Japanom. Po toj logici bi se svako drvo u posudi trebalo nazivati "japanski bonsai" ... međutim postoje razlike između tih Walterovih drva i bonsaija iz japana, i radi se o finesama i te finese treba znati vidjeti. Jedna od njegovih glavnih odlika je da listopadna drva oblikuješ kao listopadna a ne kao borove te da se ne pretjeruje sa ožicavanjem kako bi se sačuvao osjećaj prirodnosti, a upravo mi se to čini kao odlika kod bonsaista sa zapada koji rade na stablima jako visoke kvalitete. Previše se kao startni način razmišljanja uzimaju drugi bonsai umjesto stabala iz prirode koji i jesu bit ovoga hobija. ... ili što bi rekao John Naka: "Nemoj od svog stabla načinjati bonsai nego od svoga bonsaija načini stablo".
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #19 : 07-11-2008, 08:29:46 »
Ali ne, za one netalentirane, najumjesnija izjava je "... Pallova najbolja drva su japanski stil...." štoje i točno, ali nikako nisu knjižni stil koji je kod netalentiranih jednak klasičnom....  :tup:

Pallova najbolja drva su uglavnom evropske i američke vrste drveća i izgledaju vrlo prirodno i ne kužim kakve kakva točno imaju veze sa Japanom. Po toj logici bi se svako drvo u posudi trebalo nazivati "japanski bonsai" ... međutim postoje razlike između tih Walterovih drva i bonsaija iz japana, i radi se o finesama i te finese treba znati vidjeti. Jedna od njegovih glavnih odlika je da listopadna drva oblikuješ kao listopadna a ne kao borove te da se ne pretjeruje sa ožicavanjem kako bi se sačuvao osjećaj prirodnosti, a upravo mi se to čini kao odlika kod bonsaista sa zapada koji rade na stablima jako visoke kvalitete. Previše se kao startni način razmišljanja uzimaju drugi bonsai umjesto stabala iz prirode koji i jesu bit ovoga hobija. ... ili što bi rekao John Naka: "Nemoj od svog stabla načinjati bonsai nego od svoga bonsaija načini stablo".

Naravno da nemaju nikakve veze s japanom. Jednako kao što ni drva ostalih zapadnjačkih bonsaista nemaju veze s japanom. No taština malih mrava, koji nešto moraju komentirati, spremni su sve što im se sviđa, proglasiti japanskim stilom. Meni se digne kosa na glavi (zato je brijem) od nekih izjava, za recimo HvM da mu je drvo u japanskom stilu ili da je WP bor (moj) u japanskom stilu ili da je ovogodišnje pobjedničko drvo >ovdje Sergea Clemencea u japanskom stilu.
Želim reči da su to neprožvakane idiotarije gusaka u magli.
Suzuki je japanac, u nasljeđu ima drva koja se u bonsai kulturi uzgajaju preko 1000g. Vidio sam neka na videu, i čovjek uzme škare i stilizira ga po svome.... skoro su ga kamenovali u počecima, a sad je uvažen. Radi li on japanski bonsai.... po meni ne.
Sve te podjele su večinom neutemeljene, no razlike postoje.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #20 : 07-11-2008, 08:56:30 »
Osim te "svetinje" koja u nebesa diže nešto sa epitetom japanski, jednako tako je titula majstor, nešto što zapadnjački laici uzimaju kao uzvišeno i nedodirljivo. Ono što japancima znači majstor, jedan prosječan zapadnjak ne može ni dokučiti, ali eto, preuzete su i te "zanatske" titule. Neki, od ljudi prozvani majstori zapada, to usputno odbijaju, a neki pak cvatu na spomen te riječi. Po meni je svakako ispravnije, nekog ko radi WOW kreacije, zvati umjetnikom u bonsai kulturi. A kad uđemo u sferu umjetnosti, dolazimo do kontroverzi, jer umjetnost nije univerzalna i to je normalno.
Ono najidealnije je da svako bude svjestan gdje je i na kojem stupnju razvoja ( u bilo čemu) da se ne zanosi malodušjem i u oklopu egoizma dijeli epitete, kako bi nečemu podigao značaj.

Offline helleborus

Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #21 : 07-11-2008, 09:11:38 »
Ali ne, za one netalentirane, najumjesnija izjava je "... Pallova najbolja drva su japanski stil...." štoje i točno, ali nikako nisu knjižni stil koji je kod netalentiranih jednak klasičnom....  :tup:

Pallova najbolja drva su uglavnom evropske i američke vrste drveća i izgledaju vrlo prirodno i ne kužim kakve kakva točno imaju veze sa Japanom. Po toj logici bi se svako drvo u posudi trebalo nazivati "japanski bonsai" ... međutim postoje razlike između tih Walterovih drva i bonsaija iz japana, i radi se o finesama i te finese treba znati vidjeti. Jedna od njegovih glavnih odlika je da listopadna drva oblikuješ kao listopadna a ne kao borove te da se ne pretjeruje sa ožicavanjem kako bi se sačuvao osjećaj prirodnosti, a upravo mi se to čini kao odlika kod bonsaista sa zapada koji rade na stablima jako visoke kvalitete. Previše se kao startni način razmišljanja uzimaju drugi bonsai umjesto stabala iz prirode koji i jesu bit ovoga hobija. ... ili što bi rekao John Naka: "Nemoj od svog stabla načinjati bonsai nego od svoga bonsaija načini stablo".

Naravno da nemaju nikakve veze s japanom. Jednako kao što ni drva ostalih zapadnjačkih bonsaista nemaju veze s japanom. No taština malih mrava, koji nešto moraju komentirati, spremni su sve što im se sviđa, proglasiti japanskim stilom. Meni se digne kosa na glavi (zato je brijem) od nekih izjava, za recimo HvM da mu je drvo u japanskom stilu ili da je WP bor (moj) u japanskom stilu ili da je ovogodišnje pobjedničko drvo Sergea Clemencea u japanskom stilu.
Želim reči da su to neprožvakane idiotarije gusaka u magli.
Suzuki je japanac, u nasljeđu ima drva koja se u bonsai kulturi uzgajaju preko 1000g. Vidio sam neka na videu, i čovjek uzme škare i stilizira ga po svome.... skoro su ga kamenovali u počecima, a sad je uvažen. Radi li on japanski bonsai.... po meni ne.
Sve te podjele su večinom neutemeljene, no razlike postoje.


Baš smo jučer gledali taj Suzukijev video. Tip je odličan. Zanimljivo mi je kako je 10 godina oblikovao jedno drvo koje je bilo, prema njegovim riječima, u nekom novom stilu, ne klasično, tradicionalno. Prijatelj mu je rekao da ukoliko želi pobjediti na natjecanju ne uzima to drvo, ali on ga je ipak uzeo. To drvo je bila njegova ekspresija prekrasnih tisućljetnih cedrova. Ušao je u uski krug od 3 najljepša stabla, ali nije pobijedio. To je bilo 2000 godine. Danas bi situacija bila možda drugačija. Mislim da svi evoluiraju, neki polakše, ali svi. Tako ni japanci nisu više samo klasika. Čak su i ti suci, koji su stari ko piramide, stvarstali to 'moderno oblikovano' suzukijevo drvo među prva tri, što znači da i oni, bez obzira što su stara tradicionalna škola, vide ljepotu izričaja u takvom 'neobičnom' drvu.
Još mi je nešto bilo zanimljivo... koliko se Suzuki 'bori u sebi' da donese to drvo na izložbu. Nije njemu svejedno što će tradicionalci reći o nečemu što nije tradicionalno oblikovano. On potvrdu svoje kreacije traži u prirodi (koja mu, kad je vidi, tjera suze na oči). I on je prošao neku staru školu i vidi da osim toga postoji i nešto drugo, oslobađajuće.
Nakina rečenica je upravo to - oslobađajuća. Doduše i obvezujuća i vrlo vrlo teška. Pod teška mislim da je često lakše se držati pravila nego bit onaj koji će znati prepoznati, primjeniti i usjeti u 'preslikavanju' prirode u bonsai. Posebno za one sa slabijim kreativnim sposobnostima. Jer treba znati odvagnuti koliko i kako koristiti pravila, a koliko svoju slobodu. Ako ti netko kaže npr. prepiši ovaj tekst, puno je lakše to napraviti, nego ako ti kaže prepiši najvažnije rečenice, a ostalo sastavi po svome. Posebno je to teško za one koji nemaju znanja i nisu kreativni, za ove druge to je oslobađajuće, poželjno, ispunjavajuće.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #22 : 07-11-2008, 09:16:36 »
... Previše se kao startni način razmišljanja uzimaju drugi bonsai umjesto stabala iz prirode koji i jesu bit ovoga hobija. ...

Sigurno se pretjeruje i u tome. I zašto je došlo do toga? Upravo iz toga što su neki japanski umjetnici shvačeni kao bogovi i oni malodušni su krenuli u kopiranje, ne bi li bili što više nalik na nekog zvučnog i omiljeno prisutnog maga. A kako su ti japanski umjetnici došli do vizija z aoblikovanje, tako što su se osjećali dijelom Prirode i u svoje najbliže okruženje, doveli dašak Prirode u svojim kreacijama. Dakle razvili su odnos sa Prirodom.
A danas sve više maha uzima upravo odmak od Prirode i pusta naklapanja i prepucavanja ko je kome, kada i zašto.... jeli li ili nije po ovom ili onom kriteriju, zove li se ovako ili onako i kad je rekao nešto "krivo" .... i idemo... drvlje i kamenje na njega....
Koliko god se spominje ( a tako je) da je u zadnja dva desetljeća, bonsai na zapadu doživio enormni uspon, toliki uspon je doživjela i kontradikcija entuzijasta, koji sa nerazumjevanjem sljede i brane neka totalno nejasna stajališta i kulturu istoka i onih koji su sve doživjeli i osjetili kao izričaj onoga što se u njima krije i na neki način stvaraju umjetnost iz sebe...
Moj put je biti svoj i sljediti unutarnje titraje na odnos s Prirodom.....  svako nek izabere svoj !

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #23 : 11-11-2008, 10:41:10 »
Internetska eksplozija informacija je sigurno doprinijela razvoju bonsai kulture u društvu. Na svakoga od nas djelovala je različito i sa više ili manje uvjerljivosti.
Nakon gomile prelistanog, pročitanog i upijenog materijala, istina u kratkom vremenu, moglo bi se reći, no svi smo različiti. Osjećam da sam prezasićen informacijama i da je Internet na mene počeo djelovati ograničavajuće. Nakon prikupljanja nekih osnova, uvidio sam da se sve počelo vrtjeti u krug i da gubim vlastiti identitet. Utjecaj okoline u nekoj mjeri, sputava moju slobodu i samo izričaj. U zadnje vrijeme počeo sam uviđati da sam od sebe imam nešto za reći, no osjetan je i utjecaj okoline koja to na neki način čini obaveznim i neslobodnim. Iskoristit ću ovo zimsko vrijeme za razgovore sa samim sobom, za druženja uživo, te za beskrajne šetnje Prirodom. Hoće li se to protegnuti i na proljetni uzdah Prirode kad krenem u sezonu prikupljanja yamadoria, ostaje upitno do kada.
Kako god bilo, ovim postom, vas sve pozdravljam i ostavljam u plodnim diskusijama.
Povlačim se u pustinjački dio mog bonsai entuzijazma.

Do viđenja,
Vaš Mario

Offline Andrija Zokić

Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #24 : 11-11-2008, 11:44:52 »
To je tzv. sindrom "previše učitelja u istom trenutku na samo jedan mozak".  :smile: Malo oladi pa se vrati. :bravoPrika:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #25 : 11-11-2008, 13:27:45 »
Uživaj :hvalaaa:

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #26 : 11-11-2008, 13:46:12 »
...kriza srednjih godina.  :molitva:

Offline Marija

Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #27 : 13-11-2008, 18:05:17 »
Kako god bilo, ovim postom, vas sve pozdravljam i ostavljam u plodnim diskusijama.
Povlačim se u pustinjački dio mog bonsai entuzijazma.

Do viđenja,
Vaš Mario

Kako vidim tvoje pustinjaštvo je samo površinsko - "ostavio" si nas samo na javnom dijelu foruma, u "podzemlju" i dalje uživamo u druženju s tobom :lol:  :love:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #28 : 25-12-2008, 16:54:23 »
Koji je stil ova zelenika? Nije literati, nije nepravilni uspravni ... a mislim da nije ni loša zbog toga jer ne pripada niti jednoj grupi.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #29 : 29-12-2008, 08:25:18 »
Koji je stil ova zelenika? Nije literati, nije nepravilni uspravni ... a mislim da nije ni loša zbog toga jer ne pripada niti jednoj grupi.

Ako mogu na temelju fotke, vidjeti budućnost ovog dreva.... vidim ga sa plosnatim kišobranom koji malo vuče na jednu stranu. Slično boru od Piusa Nottera, no on ima dvije kišobranice.
Koga briga za definiranje stila.... no nazovimo ga SAM !
StilAndrijoMarije
 :chinaman: