Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pristup oblikovanju bonsaia  (Posjeta: 23934 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ivan

Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #45 : 14-10-2009, 17:12:01 »
Sa nama se od skora druži jedan bonsaista koji je bonsai veštine učio od izvesnih italijanskih majstora. Od njega sam čuo da literati stil mora da ima tačno 13 krivina. Ovaj podatak nisam našao u literaturi (ili sam ga prevideo), a on insistira na tome. Gledali smo neke fotografije sa neta, meni se čini da se on 'učitava' u prikaz i nalazi krivine i tamo gde ih nema.
Znate li vi za ovo pravilo i da li se ono striktno poštuje?

Offline Andrija Zokić

Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #46 : 14-10-2009, 17:23:41 »
Sa nama se od skora druži jedan bonsaista koji je bonsai veštine učio od izvesnih italijanskih majstora. Od njega sam čuo da literati stil mora da ima tačno 13 krivina. Ovaj podatak nisam našao u literaturi (ili sam ga prevideo), a on insistira na tome. Gledali smo neke fotografije sa neta, meni se čini da se on 'učitava' u prikaz i nalazi krivine i tamo gde ih nema.
Znate li vi za ovo pravilo i da li se ono striktno poštuje?

Meni je to suludo, ali svatko ima svoj pristup. Ja na bonsai pokušavam gledati kao na umjetnost, a netko na bonsai gleda kao da je matematika. Znači li to da literati koji nema 13 krivina nije dobar literati ili da je oni koji ima 13 bolji od svakog koji nema 13 krivina?
Ne vjerujem da Kobayashi ili Kimura broje krivine na svojim drvima, mada mi ni to ništa ne znači.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #47 : 14-10-2009, 17:49:27 »
Svašta Ivane! Stvarno svašta.  :loco:

Offline Marija

Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #48 : 14-10-2009, 18:14:57 »
Svašta Ivane! Stvarno svašta.  :loco:

ajde nemoj tako ... možda je to neko tajno znanje  :gigle:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline jurica

Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #49 : 14-10-2009, 18:19:25 »
literati stil mora da ima tačno 13 krivina.
Što ako se u daljnjem rastu drva pojavi 14 krivina , drvo više ne valja ?

Offline DonQuijote

Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #50 : 14-10-2009, 18:32:59 »
Sa nama se od skora druži jedan bonsaista koji je bonsai veštine učio od izvesnih italijanskih majstora. Od njega sam čuo da literati stil mora da ima tačno 13 krivina. Ovaj podatak nisam našao u literaturi (ili sam ga prevideo), a on insistira na tome. Gledali smo neke fotografije sa neta, meni se čini da se on 'učitava' u prikaz i nalazi krivine i tamo gde ih nema.
Znate li vi za ovo pravilo i da li se ono striktno poštuje?

Ja sam čuo sedam za početnike :hihihi:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #51 : 14-10-2009, 19:08:54 »
Sa nama se od skora druži jedan bonsaista koji je bonsai veštine učio od izvesnih italijanskih majstora. Od njega sam čuo da literati stil mora da ima tačno 13 krivina. Ovaj podatak nisam našao u literaturi (ili sam ga prevideo), a on insistira na tome. Gledali smo neke fotografije sa neta, meni se čini da se on 'učitava' u prikaz i nalazi krivine i tamo gde ih nema.
Znate li vi za ovo pravilo i da li se ono striktno poštuje?

Ja sam čuo sedam za početnike :hihihi:
Ali samo za punog mjeseca. Ako nije pun, onda moraš sve isponova...  :idiot:

Offline Tijek

Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #52 : 14-10-2009, 20:26:40 »
Negdje sam davno pročitao kako su nastala pravila. Yuji Yoshimura (japanac) je napisao knjigo za zapadno tržište i u knjigi napisao je priporuke kak izgleda drvo, a ljudi so onda počeli shvačat to ko pravila. U Japanu bile so to samo priporuke, koje nikad nisu bile zapisane. Ako to nije točno neka me neko koji zna to bolje popravi. Evo da filozofiram dalje.... Ako pogledamo japansku kulturo, početniki so učili od majstora, a majstor im nije dao 0,5m literature i poslao jih kuči da učijo, nego su gledali i se učili... . Svak majstor je imao svoje finte koje je dobro skrivao pred drugimi majstori... naravno, da je hteo, da bude najbolji, i da je njegov vladar ponosan na njega. Isto je bilo kod majstora koji so radili katane i lokove i drugo japansko tradicionalno obrt... Sada imajo velike probleme jel samo jako malo starih ljudi zna kako se to radi... . Ako stavim za primer majstore za katane. Naravno, da treba bit katana takva da dobro reže, isto ko bonsai treba bit sličan drvu u prirodi. A zanjimivo, o katanah majstori govore ko o umjetnini... kažejo da je svaka drugačija, u končnom radu može se videti kakva so bila osjećaji majstora kad jo je radio i tako dalje... . Na kraju, ja mislim da bonsai treba bit čim više sličan drvu u prirodi jer to je njegov bit, isto ko katana treba rezati, jer je to njen bit. A bonsaj je estetski predmet za meditacijo ili dekorativo koji te treba podsjećati na drvo u prirodi a ne na neki bonsai od drugog majstora. Treba bit tvoja vizija drva u prirodi, treba kazati stvari koje tebe jako privuče, neznam, ili je to krošnja ili je to mrtvo drvo... . Japanske priporuke so nastale sa dobrim opazovanjem prirode... kak izrastaju grane sa debla, kak se gibaju, kak je nebari, kakva je silueta drva... . Isto trebamo mi gledati stabla ovdje, učiti sa njih. Možda bude ko kazao da je bonsai japanska umjetnost, i da onda treba izgledati tako ko su ga japanci oblikovali... onda ja slobodno kažem, da ne radim bonsai, ovaki ko su ga japanci radili, nego radim nešto slično, nisam još izmislio riječ, zamislim neko impresivno stablo u prirodi i onda radim minijaturo od njega...

Offline DonQuijote

Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #53 : 14-10-2009, 20:47:22 »
Tako i nastaju sva pravila. Zahvaljujući nerazumijevanju učenika. Moja kći je imala grdnih problema s time dok nije uspjela skužiti da su pravila samo okvir. Učiteljica je rekla tako i to je tako, to mora biti tako i nikako drugačije ne može biti. Pokušavao sam je uvjeriti da ne mora uvijek biti baš tako, da je možda prebukvalno shvatila, da se učiteljica možda zabunila, da je možda pojednostavnila da im bude lakše, da je dala samo smjernice da lakše razumiju... nikada je nisam uspio uvjeriti u to. Učiteljica je bila preveliki autoritet. Sve dok joj jednom sama učiteljica nije rekla da ne mora  raditi baš točno onako kako joj je sama preporučila nego da je njoj možda bolji drugačiji pristup. Od tada školu i učenje doživljava kao zabavu, željna je znanja, sluša sve što joj govore, poštuje tuđe mišljenje ali traži svoj put i način. Sretan sam zbog nje.
 Neki, na žalost nikada nisu došli do te spoznaje.

Učiteljica je rekla da literati mora imati 13 zavoja i bok. 12- ne valja, 14 , previše. Točno 13 jer je učiteljica rekla 13.
To je tako. Neki provedu život učeći pravila i nikada ne shvate da su pravila samo okvir, samo savjet i navođenje na dobar put. Nekima su pravila svetinja jer su potrošili život učeći ih i ne žele niti ne mogu priznati da to nema previše smisla.

Offline gal

Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #54 : 14-10-2009, 21:18:58 »
Nekima su pravila svetinja jer su potrošili život učeći ih i ne žele niti ne mogu priznati da to nema previše smisla.
...tako je! ...meni su trubili kako svak mora znati tablicu množenja, ja se nisam dao! Ima sam viziju da će svaki mobitel imati jednog dana kalkulator!  :ludilo:

Offline Ivan

Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #55 : 14-10-2009, 22:09:51 »
Ok, sad je i meni smešno, ali tad sam bio zbunjen i inisam imao šta pametno da kažem ;)

Offline Andrija Zokić

Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #56 : 14-10-2009, 22:19:47 »
Spojio sam ovu temu sa jednom starom vrlo sličnom temom, pa malo se podsjetite starijih postova sa početka.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Ivan

Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #57 : 14-10-2009, 22:27:43 »
... Možda bude ko kazao da je bonsai japanska umjetnost, i da onda treba izgledati tako ko su ga japanci oblikovali... onda ja slobodno kažem, da ne radim bonsai, ovaki ko su ga japanci radili, nego radim nešto slično, nisam još izmislio riječ, zamislim neko impresivno stablo u prirodi i onda radim minijaturo od njega...
Lepo si rekao ono što mi je bilo na umu :)

Offline Kiki

Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
« Odgovori #58 : 15-10-2009, 07:10:19 »
Vidim i katane su se počele spominjat,

Nažalost nijihova funkcija nije samo da režu, njihova funkcija je spiritualna( duhovna ) jel svaki ratnik živi do kraj života s tim mačem, on predstavlja njegov način borbe, njegove ambicije, taj mač je drevnim samuraj-ima značio apsolutno sve,a ponajviče čast.

Tako bi i bonsai trebao biti nešto više ne samo puki predmet u kuči, to je živo biče, raste, komunicira, voli  :jezik: Ovo možda zvuči ko znanstvena fantastika ali nje. Drvo je živo biče i svakim danom se razvija, njegovo puštanje pupova na određenim mjestima više na nekima manje se može protumačit kao ljubav, a činjenica je da ako čovjek razgovara s biljkom ona bolje uspjeva.

Don je ovo ljepo napisao da su pravila smjernice  :bravoPrika: Svaka čast.
Ja osobno nisam nikad naučil tablicu množenja  :lol: baš iz razloga jel su me terali da ju znam i jesu rekli da je neophodna, a ja sam vido da se to da sve svest na +/- pa zbrajaj miki 30 puta  :histerical:

Kao i u svakoj umjetnosti treba pustit djelo da priča vama i vi trebate kroz njegovu priču stvorit svoju. Harmonija na neki način.

Evo za sad to ipak je 7 ujutro  :lol: još se nis ni praf zbudil  :histerical:
Najte kaj zamerit :)