Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Natkrivanje stabala / sjenilo  (Posjeta: 41281 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Natkrivanje stabala / sjenilo
« : 01-08-2008, 08:24:41 »
Čekao sam da zaredaju vručine, bar par dana, kako bi vidio djelovanje mreže za sjenu 50% zasjenjenja.
Osjećaj stajanja ispod mreže i van nje je ugoda/prženje. Čovjek se osjeća fenomenalno, a toplo se nadam da će i biljkama goditi. Kaj se tiće zaljevanja, ispada da je i jednom dnevno dovoljno, ako ne i previše, posude se više ne zagrijavaju kao prije i mislim da je to veliki plus u korist korijena, biljka ostaje hladne glave/nogu. Na krošnjama još ne vidim promjene, osim na jednom hrastu koji je sve do sad bio šokiran i nije tjerao... sad tjera. Jel to zbog mreže (možda nije) ili ne, nije bitno, bitno da je krenuo  :verycool:
Mrežu toplo preporućam svima koji na žalost, nemaju hlad starijeg drveća po dvorištu ili su pak na balkonima kao ja do nedavno! (neponovilose)

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Natkrivanje stabala / sjenilo
« Odgovori #1 : 01-08-2008, 08:42:08 »
Ah...nekome to ne treba. Netko ima već idealne uvjete od početka. Tako ti je to. A netko kupuje mreže... :hihihi:  :sumo:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Natkrivanje stabala / sjenilo
« Odgovori #2 : 01-08-2008, 08:47:30 »
Ah...nekome to ne treba. Netko ima već idealne uvjete od početka. Tako ti je to. A netko kupuje mreže... :hihihi:  :sumo:

Da točno, oni koji ne kupuju mreže, skupljaju alge po dvorištu.... znaš to ti je ono kaj raste u vodi ! :verycool:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Natkrivanje stabala / sjenilo
« Odgovori #3 : 01-08-2008, 08:52:19 »
Ah...nekome to ne treba. Netko ima već idealne uvjete od početka. Tako ti je to. A netko kupuje mreže... :hihihi:  :sumo:

Da točno, oni koji ne kupuju mreže, skupljaju alge po dvorištu.... znaš to ti je ono kaj raste u vodi ! :verycool:
A KAJ MISLIŠ DA SE POČNEM BAVITI BONSAI-ALGAMA?
Ti pak možeš nastaviti dobro započet posao i postati prvi bonsai kaktusar u hrvatskoj.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Natkrivanje stabala / sjenilo
« Odgovori #4 : 01-08-2008, 08:56:48 »
Ah...nekome to ne treba. Netko ima već idealne uvjete od početka. Tako ti je to. A netko kupuje mreže... :hihihi:  :sumo:

Da točno, oni koji ne kupuju mreže, skupljaju alge po dvorištu.... znaš to ti je ono kaj raste u vodi ! :verycool:
A KAJ MISLIŠ DA SE POČNEM BAVITI BONSAI-ALGAMA?
Ti pak možeš nastaviti dobro započet posao i postati prvi bonsai kaktusar u hrvatskoj.

Ne mi mješaj kaktuse u posel... to je Idino područje i ne bi se štel mešati  :verycool:

Alge su dobre... ja koristim odlično gnojivo od algi, tak da ti savjetujem da počneš proizvoditi to gnojivo, imal buš više koristi. 1L 150 kn.... pa si ti misli.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Natkrivanje stabala / sjenilo
« Odgovori #5 : 19-08-2009, 08:31:41 »
Nakon 12 mj. korištenja mreže za sjenu, mogu reći da je u mojim klimatskim uvjetima, mreža odlična stvar za friško kolektirana drva u prvoj sezoni, no druga sezona zahtjeva da rekuperirana drva izložimo suncu. Primjetio sam da rekuperirana drva puno bolje napreduju na suncu i otvorenom, nego pod mrežom.

Offline Andrija Zokić

Odg: Natkrivanje stabala / sjenilo
« Odgovori #6 : 19-08-2009, 10:11:24 »
Dogodine definitivno stavljam mrežu, trebam samo odlučit koju gustoču. Neki grabovi izvađeni ove sezone su jedva rasli na suncu, nakon što sam ih prebacio u hladovinu krenuli su sa novim puno snažnijim i zdravijim izbojima. Yamadori nakon što je izvađen prvu sezonu treba definitivno (Dalmacija) biti u hladovini, bilo da se radi o mediteranskoj ili submediteranskoj vrsti, to mi je sada potpuno jasno.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Andrija Zokić

Odg: Natkrivanje stabala / sjenilo
« Odgovori #7 : 04-06-2010, 09:04:04 »
Planiram postaviti u vrtu oko 120m2 sjenila. Ima li netko iskustva sa ovim?:
http://baplast-mreze.com/katalog/agronomija/silvanet/27
Silvanet je vjerojatno ista stvar kao i Aluminet koji koliko sam našao po netu čini najbolju sjenu i najbolje spušta temperaturu:
http://www.igcusa.com/greenhouse-shade-cloth-aluminet.html
http://ae-zone.org/2009/09/aluminet-shade-cloth/

Zna li netko za nešto bolje od ovoga?
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Natkrivanje stabala / sjenilo
« Odgovori #8 : 04-06-2010, 14:03:49 »
NASA garant ima neka zanimljiva hi-tech sjenila najbolje da njih pitaš ... kada već ne možeš kao ostali priprosti zemljani koristiti la blanche   :angrygirl:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Natkrivanje stabala / sjenilo
« Odgovori #9 : 04-06-2010, 14:38:05 »
...interesantan način komunikacije.  :happy2:
...a jel pali?

Offline Marija

Odg: Natkrivanje stabala / sjenilo
« Odgovori #10 : 04-06-2010, 20:45:53 »
...interesantan način komunikacije.  :happy2:
...a jel pali?

neeee ... obadvoje smo podjednako tvrdoglavi  :umm: :idiot:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Bruno

Odg: Natkrivanje stabala / sjenilo
« Odgovori #11 : 04-06-2010, 21:02:52 »
NASA ti izbaci malu točkicu u orbitu između sunca i vrta,a na točkici sitne sitne rupice

Offline Bruno

Odg: Natkrivanje stabala / sjenilo
« Odgovori #12 : 18-04-2011, 08:10:57 »
Na krovu u prostoriji  di mi je intezivna njega za yamadorije če na ljeto postati nemoguče vruče pa ču ih izvadit vani. U tu svrhu radim strehu za zaštitu od sunca koju namjeravam prekrit sa polikarbonatnim pločama (lexanom) .Postoje razne boje i varjacije ,a dilema je dal da postavim prozirni pa da ga dodatno zasjenjujem mrežom preko svega ,ili opal verzija koja je mutna ,propušta dosta svjetla i ispod nje se može kad zapeče živit (pogodna je i za fotografiranje jer je svjetlo pod njom difuzno i nema sjena). Mario je na paviljon stavio prozirnu verziju, po netu vidim dosta bonsai prostorija sa mutnim krovovima ,pa neznam...   Generalno,jedno početničko: jel stabla trebaju direktne sunčeve zrake ,ili im je dovoljno samo indirektno svjetlo ?

Offline Andrija Zokić

Odg: Natkrivanje stabala / sjenilo
« Odgovori #13 : 18-04-2011, 08:27:28 »
Mario je na paviljon stavio prozirnu verziju, po netu vidim dosta bonsai prostorija sa mutnim krovovima ,pa neznam...   Generalno,jedno početničko: jel stabla trebaju direktne sunčeve zrake ,ili im je dovoljno samo indirektno svjetlo ?

Navodno je difuzno svijetlo još bolje za biljke nego direktno:
http://www.igcusa.com/greenhouse-shade-cloth-aluminet.html

3. ALUMINET provides for more diffused light in the plant canopy. With black shade cloth, the net will absorb rays of light coming from low angles. Because ALUMINET is reflective, it will allow much of this low angle, (diffused) light to pass through the net into the canopy. In permanent installations, this can allow for more light into the canopy during the low light periods in early morning or late afternoon. While the benefits of diffused light have been minimally documented, personal testimonies suggestion many benefits including:
a) Higher yield, especially in tall canopy crops. With direct light, the upper leaves get excess light and the lower leaves are in shade. With diffused light, the light is spread more evenly throughout the canopy. In a greenhouse tomato study in Israel, a 6-7% increase in tomato yield (11,574 kg vs. 10,866 kg for one manufacturer and 9972 kg vs. 9094 kg for a second manufacturer) was seen for films with diffusive agents (comparisons include the same films with and without the diffusive additives).
b) More diffused light will minimize shadows within the greenhouse, giving more constant light throughout the greenhouse.
c) Diffuse light gives more light into the lower canopy, which may stimulate branching.

andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Andrija Zokić

andbonsai.com ~ andbonsai studio