Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Mahovina u posudama da ili ne ?!?!?  (Posjeta: 15251 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Mahovina u posudama da ili ne ?!?!?
« : 19-08-2008, 10:59:16 »
Čitajući izjave raznih majstora, kao što je to i normalno, dolazi se do totalno raznolikih informacija. Jednima je sasvim normalno i neizbježno, držati mahovinu kao vršni sloj u posudi, dok će drugi pronaći fenomenalno velik broj loših utjecaja izazvanih kod drveta, od oduzimanja vlage pa sve do toga da će drvo na mjestu gdje je mahovina, ostati tanje, kao da smo mu žicu vezali na deblo. Što je od toga točno, a što ne, neka prosudi svatko za sebe, a majstori neka i dalje brane svoje teze.

U nekoliko posuda, ispod drva, mahovina mi se razvila sama od sebe, jer sam je vjerojatno donio u vreći sa drvetom, u neke posude sam stavio mahovinu sastruganu sa betonske ograde, dok sam u neke posude, naknadno upiknuo mahovinu koju sam namjerno donio iz nekog yamadori lova.

Neke uzorke možete vidjeti ovdje....
http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=1308.msg18874#msg18874

Tamo gdje je mahovina izrasla sama, njeno širenje je skoro neprimjetno, no intenzitet boje i njena nježna struktura su vrijedne svake pažnje, naravno za one kojima je to lijepo…. O ukusima se ne raspravlja.
Mahovina sa betonske ograde se širi kao pošast, no ostaje niska i prozračna, a boja mami svaki pogled i dira ravno u dušu…. barem mene…
Ona koja je uzeta u yamadori lovu…. E to je zvijer, em je jastučasta em je izrazito kompaktne strukture. Stavio sam je u vrlo plitke posude i time sam riješio gubitak vlage u istima. Ako gledamo s te strane, koji god majstor rekao da je to štetno, neka odmah da i uputu kako održati vlažnost u posudi od 1,5 cm dubine na +35 uz poneki nalet vjetra i sve to u trajanju od 10h (dok sam na poslu).
Po nekim mojim skromnim pokusima pronašao sam gdje što upotrijebiti. Dakle jastučasta mahovina za plitke posude, a ona sa ograda, za bilo koju dekoraciju, dobro može i ova jastučasta biti vrlo simpatičan prikaz nekog brežuljka ili pak dobar držač tla u nekoj kamenoj posudi. Ona što raste sama od sebe jer je bila u tlu koje smo donijeli… neka je…. Nije agresivna, barem kod mene.

Kakva su vaša iskustva i pristupi, tom dijelu estetskih zahvata?
Mahovina na vrhu tla u posudi, da ili pak ne…?!?!?

Offline DonQuijote

Odg: Mahovina u posudama da ili ne ?!?!?
« Odgovori #1 : 19-08-2008, 12:17:41 »
Da.
Azaleu sam ove godine presađivao pa je ostala bez večeg dijela mahovine. Iako sam čuo da mahovina azaleama smeta, ipak mi fali i jedva čekam da se opet proširi.. Krenulo je ali trebati će barem godina dana da sve prekrije. Mislim da ću ovih dana dodati malo šumske mahovine.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Mahovina u posudama da ili ne ?!?!?
« Odgovori #2 : 19-08-2008, 12:25:08 »
Da.
Azaleu sam ove godine presađivao pa je ostala bez večeg dijela mahovine. Iako sam čuo da mahovina azaleama smeta, ipak mi fali i jedva čekam da se opet proširi.. Krenulo je ali trebati će barem godina dana da sve prekrije. Mislim da ću ovih dana dodati malo šumske mahovine.

I ja sam čuo da smeta azaleama, ali samo preko zime, neki pekel se razvija odispod. No ja je nisam micao, sama je otišla i vratila se s proljećem... iako to nema veze s godišnjim dobima.
Kaj misliš pod šumska? Jel ona visoka ili ona ko baršun?

Offline stipa0123456789

  • Član
  • ***
  • Postova: 172
  • Lokacija: Sapci kod Sl. broda
  • Total likes: 0
  • Lud ko siba
Odg: Mahovina u posudama da ili ne ?!?!?
« Odgovori #3 : 19-08-2008, 14:05:34 »
Meni je isto jako lijepo vidjeti mahovinu ispot drveta.... Al mi je bolja niza jer je kao mala pokosena trava... :hihihi: :hihihi: :tlab:
Kad bi ljudi na svijetu govorili samo pametno
nastala bi tišina.

Offline DonQuijote

Odg: Mahovina u posudama da ili ne ?!?!?
« Odgovori #4 : 19-08-2008, 14:14:13 »

Kaj misliš pod šumska? Jel ona visoka ili ona ko baršun?
Probati ću kombinirati. To bi moglo dati zanimljive rezultate. Malo baršunaste, pa gdje koji komadić one visoke. Nešto kao divlja livada

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Mahovina u posudama da ili ne ?!?!?
« Odgovori #5 : 19-08-2008, 14:21:59 »

Kaj misliš pod šumska? Jel ona visoka ili ona ko baršun?
Probati ću kombinirati. To bi moglo dati zanimljive rezultate. Malo baršunaste, pa gdje koji komadić one visoke. Nešto kao divlja livada

Ak ti zatreba recimo pokoji maslačak ili divlji sirak... slobodno navrati do mene, imam i za podjeliti  :lol:
Šalim se Done moj.... da moglo bi biti interesantno, samo to treba odraditi onak pedantno i precizno kao kad žicaš.... gledam po časopisima, japanci s pincetama sade mahovinu (bolesnici) ja malo razgrnem substrat i natiskam je onak dlanom, tak da sve voda pršti.... i onda zalijem i za koji tjedan, općenarodno veselje  :jupije:
Čitam ja jednog renomiranog, i veli on da je mahovina koja je posmeđila mrtva, a ja sam 9.8. na Ž baš takvu nakupil da mi drži vlagu u vreči i evo je prije par dana zazelenila ko trava zelena....

Offline DonQuijote

Odg: Mahovina u posudama da ili ne ?!?!?
« Odgovori #6 : 19-08-2008, 14:36:33 »
da moglo bi biti interesantno, samo to treba odraditi onak pedantno i precizno
Da, to me i odbija. Ne znam da  li mi se to da raditi. Jednom sam se igrao i probao ali nije bilo dovoljno dobro jer mi je na šavovima izašlo blato, a to dragi bog ne ispere kako treba.
 Koliko treba mahovini da rikne? Mislim ako je recimo loše posadim danas, za koliko će se vidjeti da je mrtva? Za koliko vremena posmeđi?
Pitam to da si napravim dobar tajming za azaleu u Botaničkom.

Offline stipa0123456789

  • Član
  • ***
  • Postova: 172
  • Lokacija: Sapci kod Sl. broda
  • Total likes: 0
  • Lud ko siba
Odg: Mahovina u posudama da ili ne ?!?!?
« Odgovori #7 : 19-08-2008, 14:38:28 »
da moglo bi biti interesantno, samo to treba odraditi onak pedantno i precizno
Da, to me i odbija. Ne znam da  li mi se to da raditi. Jednom sam se igrao i probao ali nije bilo dovoljno dobro jer mi je na šavovima izašlo blato, a to dragi bog ne ispere kako treba.
 Koliko treba mahovini da rikne? Mislim ako je recimo loše posadim danas, za koliko će se vidjeti da je mrtva? Za koliko vremena posmeđi?
Pitam to da si napravim dobar tajming za azaleu u Botaničkom.
Kad ti se osuši...  :hihihi: :hihihi: :dipl:
Napravi dan prije botanickog pa onda i da se neprimi bit ce dobra... hehe
Kad bi ljudi na svijetu govorili samo pametno
nastala bi tišina.

Offline DonQuijote

Odg: Mahovina u posudama da ili ne ?!?!?
« Odgovori #8 : 19-08-2008, 14:42:19 »

Kad ti se osuši...  :hihihi: :hihihi: :dipl:

Neizmjerno sam ti zahvalan :hihihi:

Offline stipa0123456789

  • Član
  • ***
  • Postova: 172
  • Lokacija: Sapci kod Sl. broda
  • Total likes: 0
  • Lud ko siba
Odg: Mahovina u posudama da ili ne ?!?!?
« Odgovori #9 : 19-08-2008, 14:43:55 »
Hvala hvala  :worthy: :worthy:... Vidis kad vise nije priljepljena na tlo i kad pocme mjenjati u zuckastu boju...
Kad bi ljudi na svijetu govorili samo pametno
nastala bi tišina.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Mahovina u posudama da ili ne ?!?!?
« Odgovori #10 : 19-08-2008, 14:49:02 »
... Koliko treba mahovini da rikne? Mislim ako je recimo loše posadim danas, za koliko će se vidjeti da je mrtva? Za koliko vremena posmeđi?

Ovo je pitanje za nekog s fakulteta, ja sam još u osnovnoj, no onak jednostavno....laički....

Mahovina neče nikad riknuti ako joj vlaga odgovara, čak i po zimi, ako je zašičena od smrzavanja ostat će zelena, naravno uz puno vlage. Moja na azele je po zimi odumrla jer sam azaleu zaljevao jako malo. Ova koja mi je sad na drvima, zaljevan aje svaki dan najmanje dva puta, a odkad sam stavio mrežu, zaljevam jednom dnevno i izgleda fenomenalno. E sad, ne samo da mi raste po posudama, raste mi i po tlu mog yamadori kutka. Jednostavno zamjenjuje travu, više ne moram ići na Ž po mahovinu, samo je sastružem ispod stola...
Dobro je još kod mene, kod nekih alge rastu po dvorištu.... ko na dnu jezera.... znaš gdi od prilike.... samo da ne pročita ovo  :tup:

Offline Kiki

Odg: Mahovina u posudama da ili ne ?!?!?
« Odgovori #11 : 19-08-2008, 17:23:54 »
Meni se osobno mahovina ispod drva sviđa  :verycool:

jer drvu daje dojam da je u prirodi :D, a ne u posudi :)

A ove priče da je štetna za drvo puko sam od smjeha kad sam to pročito  :lol:

Na mom dvorišču je ima tolko da bi več svako drvo trebalo bit osušeno  :lol:



Kod mojih bonsaia se sama razvial i baš je lijepa nisak i zelena :D
Najte kaj zamerit :)

Offline Aleksa

Odg: Mahovina u posudama da ili ne ?!?!?
« Odgovori #12 : 19-08-2008, 20:19:34 »

 Mahovine su i poznate po tome sto mogu jako jako dugo da prezive bez vode (neke vrste cak i godinama). Pa ljeti se mahovine po kamenju osuse i ipak ostanu zive do sledeceg proljeca. I kad posmedji i skroz se uvije sledeci put kada se skvasi ona za par sati opet ozeleni. Odumiranje mahovine nije problem. Problem je to sto, ako mahovina nije sama nikla nego je vjestacki presadjujes, ako joj dozvolis da se osusi ona se nece primiti za podlogu. Mora da bude stalno vlazna da bi nastavila da raste i razmnozava se i pusta rizoide (valjda se tako zovu) u tlo. Cim ostanu bez vode one se uvijaju i hiberniraju do sledece 'kise'.  :smile: Tako da sa mahovinom koja je sama nikla u principu i ne bi trebalo da ima nekih problema jer je vec pricvrscena za zemlju i pretrpjece sushu.

Offline DonQuijote

Odg: Mahovina u posudama da ili ne ?!?!?
« Odgovori #13 : 19-08-2008, 21:58:41 »
Meni se osobno mahovina ispod drva sviđa  :verycool:

jer drvu daje dojam da je u prirodi :D, a ne u posudi :)

A ove priče da je štetna za drvo puko sam od smjeha kad sam to pročito  :lol:

Na mom dvorišču je ima tolko da bi več svako drvo trebalo bit osušeno  :lol:

Pretpostavljam da u svom "dvorišču" nemaš satsuki azaleje koje imaju korjenje nekoliko milimetara ispod površine :tuptup:
 

Offline Kiki

Odg: Mahovina u posudama da ili ne ?!?!?
« Odgovori #14 : 19-08-2008, 22:29:48 »
 :lol: nemam pojma ni kaj je satsuki azaleje, al trešnja ima dost plitko korjenje :D i niš joj ne smeta, a i na njezinoj sjevernoj strani raste mahovina :D


Kaj se tiče odumiranja mahovine brijem da je to praktički nemoguče  :lol: na betonskom temenju plota kod mene raste od kad znam za sebe i sad smo ju s DROT KEFOM morali skidat  :lol: , a na nekim djelovima je več beton pretvorila u neku smjesu betona i korjenja promjera cca 1 cm i dubine 2 mm i to se neda skinut  :lol:

Tak da ju je nemoguče istrjebit jedamput kad se stvorila ili negdi naselila  :dipl:
Najte kaj zamerit :)