Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: moj duboki naklon i možda bedasta ideja  (Posjeta: 3821 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline janimir

moj duboki naklon i možda bedasta ideja
« : 04-09-2008, 19:56:23 »
Ponajprije moj duboki naklon strpljivom ljudstvu! :)
Malo predpriče: dosad sam dobio dva mini drvca na poklon i oba su mi otišla nepovratno, no bilo je to davno dok sam još bio mladac bez posebite ideje i izvora znanja. Inače mi je duga želja imati i igrati se kakvim bonsaiem, no nikad nisam imao sasvim dovoljno vremena da bih u prirodi, poglavito na Velebitu i našao i iskopao i prenio stabalce kakvo bih htio imati. Nisam ni znao da je takvo što običaj i da ima svoje ime (yamadori). To sam otkrio tek ovaj tjedan nakon što mi je dobar prijatelj (član i na mojim fotografskim stranica i tu kod vas) spomenuo da će ovog vikenda biti bonsai izložba… I tako je mene opet trznulo da potražim štogod pogodno za moj bonsai. Na pamet m i je pao hrast koje u šumama oko Zagreba ima na obilje. Šećem se Googlovim bonsai rezultatima zadnja 2-3 dana i uviđam da mi sad baš i nije najbolje vrijeme. Ni metereološkim prilikama ni godišnjim dobom, no ako sad "odustanem"… kad će me opet ulovit volja?
Eto i ideje: potražio bih kakvo mlado stabalce hrasta (da, pročitao sam da je za presađivanje listopadnih biljaka najbolje doba konac zimskog mirovanja), iskopao ga s cim je manje moguce ostecenja korijena (jednog finog dana nakon prvih idućih kiša), prenio ga do svojeg balkona (u Zagrebu, na drugome katu okrenut na jug i zapad bez puno direktnog sunca zbog golemih zgradurina oko mene) i potom ga uvalio u "teglu"…
Sad treba jedna pauzica za dopunu ideje: ja bih rado da taj hrast "raste iz kamena". Hrast ili što drugoga ako me odgovorite od hrasta. Naime, ja bih pažljivo vodom počistio zemlju s korijena moje buduće mladice, jedan poveći "kamičak" stavio pod sredinu korijena i sve skupa zatrpao zemljom toliko da iz nje vire samo vrh kamena i nekoliko centimetara korijena, da se stabalce ponajprije ulovi. (Sad mi je palo na pamet da bih to sve skupa mogao načiniti i na selu nedaleko Zagreba, no tad mi moje stabalce ne bi bilo pod okom.) Malko bih mu grane zategnuo konopcima, a potom bih na proljeće, ako drvce potjera mladice, samo uklonio 5-10 cm zemlje. Pa tako još recimo nekoliko ljeta…
Nisam baš našao na webowlju fotke tako složenog kontinentalnog, da ne velim Slavonskog, hrasta, no želja bi mi bila jednog dana dobiti drvce koje je obgrlilo kamen - primejra kakvih je obilje bonsaia cedra i raznih četinjarki.
Nadam se da vas nisam na samom početku napisom "udavio" i nadam se da me nećete odveč "popljuvati".
Hvala na sugestijama :)

Offline Marija

Odg: moj duboki naklon i možda bedasta ideja
« Odgovori #1 : 04-09-2008, 20:13:27 »
Konačno čovjek s planom ... koji zna googlati  :smile:

Šalim se, iako mi se sviđa što se nisi krenuo stihijski, usred ljeta počupao nešto na brdu i sada kad je počelo umirati pitaš za pomoć .... znalo je biti i toga ovdje  :hihihi:

Za dobivanje kvalitetnog bonsaija na kamenu treba par godina. Kad tako napišeš zvuči jednostavno, a u praksi tu ima problema ... jer prvo moraš naći primjerak stabalca koji može ići na kamen, dakle tako mu se račva korijenje, a onda ga ne možeš staviti preko bilo kojeg kamena kojeg nađeš usput, već treba biti kamen koji paše u strukturu korijenove bale ... to vjeruj mi nije lako za jedan svoj jasen sam godinama tražila kamen .... bezuspješno da sam na kraju odustala.
I na kraju to korijenje se mora priljubiti uz kamen i to u potpunosti inače neće izgledati dobro.... a za to trebaju godine i dobro odabrani kamen (jel se ja ovo ponavljam) ...

Moja ti je preporuka malo odgodit taj projekt i za početak pokušat uzgojit stabalce bez kamena .... pa sljedeću godinu kad budeš imao više iskustva i prikupio u međuvremenu kolekciju od 50-ak zanimljivih kamenja da nu se onda vratiš .... pripremljen  :tlab:

Dobrodošao na forum  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Kiki

Odg: moj duboki naklon i možda bedasta ideja
« Odgovori #2 : 05-09-2008, 01:21:33 »
Ja isto planiram uskoro vadit bonsai iz prirode ( yamadori ) negi u šumi u zagoru  :lol:

Ja osobno mislim da nebi trebalo bit pre teško det biljku na kamen samo kaj traje i treba strpljenja.


Vido sam jedan članak ,kak se to poprilici radi, kod frenda.

Prvo i osnovno imat drvo koje se primilo i koje je počelo nekaj terat pokazalo znakove života :D

Onda kad pokaže da je živo izvadt ga iz tegele uzet kamen  koji nije dugačak kao sam korjen več barem 1/3 krači (mislim da je to dosta). I posadit to sve skupa natrag u zemlju ko da nema kamena, ko i prije samo stablo viri van. I onda kad pokaže da je živa i da joj kamen ne smeta skidat postepeno zemlju, a korjen če se sam pripit uz kamen ako ne sam uz malu pomoč tebe bude :)

Korjen ima isto svojstvo ko i puzavac, recimo, on traži di ima tvari koje on može iskoristit, a sigurno na kamenu ih ima više nek u zraku  :lol:

Ja sam nedavno presađivo jedno drvce i imalo je tolko korjenja da nisam znal kam bi ž njim  :lol: to je samo dokaz da je biljka bila pre kasno izvađena pod br.1 , a pod br.2 na dnu posude ih je imala više nego pri samom vrhu znači da je tražila vlagu :)

Vido sam  u tom članku da se zamatalo i s krpom korjenje oko tog kamena, al neznam kolko je to ok za korjen i biljku, jel nemam iskustava s tim pa nebi htel da nekaj krivo velim :(

Sve u svemu dobro došao na forum i da Bog da ti buduča drva uspiju :D
Najte kaj zamerit :)