Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Zima dolazi  (Posjeta: 108010 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Marija

Odg: Zima dolazi
« Odgovori #30 : 22-09-2008, 09:05:21 »
Gotovo je s toplim danima .... ovaj vikend je ovdje zapuhala prva bura
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Zima dolazi
« Odgovori #31 : 22-09-2008, 09:08:43 »
Gotovo je s toplim danima .... ovaj vikend je ovdje zapuhala prva bura

Iskustveno sam se dobro obukao za razliku od ostatka ekipe koja se smrzla. Ovu sezonu sam okrunio lovinom, a još bitnije, terenom snova na kojem cijela Ž ekipa ima posla idučih 5-10g.

Kaj se mene tiče....sezona lova 2008 je gotova.... kreču planovi i eksploring za sezonu 2009  :chinaman:

Offline Marija

Odg: Zima dolazi
« Odgovori #32 : 22-09-2008, 09:12:30 »
Kaj se mene tiče....sezona lova 2008 je gotova.... kreču planovi i eksploring za sezonu 2009  :chinaman:

Valjda ćemo i mi uspjeti skoknut do Bosne .... :dunno:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Zima dolazi
« Odgovori #33 : 04-01-2009, 17:44:24 »
Idući tjedan se očekuje  -10 celzijevaca. Budete sakrivali drva? Ja sam prošle godine sve spremio u staklenik kada je bilo  -5.
 Ove godine mi je sve još uvijek vani i sada, nakon današnje vrem prognoze sam ozbiljno zabrinut

Offline jurica

Odg: Zima dolazi
« Odgovori #34 : 04-01-2009, 18:23:40 »
Kod nas je jutros bilo -11 stupnjeva. Masline i zeleniku sam spremio odavno , zar treba spremat borove , javore i ostalo autohtono drveće ?

Offline DonQuijote

Odg: Zima dolazi
« Odgovori #35 : 04-01-2009, 18:44:15 »
Pa ne znam.Mišljenja su podijeljena. Mislim da ipak treba kada tako zahladi. Drvo u prirodi ima korijen duboko u zemlji, mnogo dublje nego što se zemlja zamrzne, dakle korijen se praktički nikada ne zamrzne.
 U posudi se korijen zamrzne već na minus nekoliko, a na minus deset koliko su najavili ovih dana, uf, totalno smrznut, pitanje je samo da li ga to ubija.
Kako znam za neke bonsaie koji se nikada nisu probudili nakon žestoke zime, ne bi bilo loše razmišljati o tome da se sklone.

Offline jurica

Odg: Zima dolazi
« Odgovori #36 : 04-01-2009, 19:04:59 »
Ma ja sam danas prošetao po mjestu gdje sam izvadio neke borove a imam u planu na istom mjestu izvaditi još dva. E sad stvar je slijedeća , ti borovi rastu na laporu kojeg ima cca.10cm a ispod je odmah kamen tako da im korjenje ide u širinu a nikako u dubinu tako da je vađenje skroz jednostavno i lagano. Međutim danas sam čisto bezveze probao zakopat sa krampom inije išlo jer je sve ledeno "čisti beton" pa zbog toga mislim da bar što se tiče borova nebi smjelo bit problema. A možda se i varam ali to ću vidjet tek u proljeće.

Offline Marija

Odg: Zima dolazi
« Odgovori #37 : 04-01-2009, 19:37:08 »
Jurice, jedno ej stablo u prirodi a drugo stablo u posudi.
Zemlja se smrzava samo pri površini i korijen je dublje na sigurnom. Što je posuda manja veća je mogućnost da stablo nastrada od mraza i hladnog vjetra.

Svakako stabla zaštiti!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline jurica

Odg: Zima dolazi
« Odgovori #38 : 04-01-2009, 20:04:19 »
Jurice, jedno ej stablo u prirodi a drugo stablo u posudi.
Zemlja se smrzava samo pri površini i korijen je dublje na sigurnom. Što je posuda manja veća je mogućnost da stablo nastrada od mraza i hladnog vjetra.

Svakako stabla zaštiti!
Znači sve u garažu , ili mogu vani prekriti recimo lišćem i najlonom?

Offline Igor

Odg: Zima dolazi
« Odgovori #39 : 04-01-2009, 21:20:09 »
Jurice,

ako si svoje borove tek u ovoj godini iskopao, onda jih obavezno zastiti! Borove trebaju preko zime jedno svijetlo mijesto. Ako ti je garaza svijetla, onda jih slobodno tamo postavi.

Listopadna stabla mozes i na tamnom mijestu imati. Uvijek je stvar o tome koliko je stablo vitalno. Ako ga drzis vise godina u posudi, onda se radi zime i mraza netrebas brinuti.

Offline jurica

Odg: Zima dolazi
« Odgovori #40 : 04-01-2009, 21:28:52 »
Jurice,

ako si svoje borove tek u ovoj godini iskopao, onda jih obavezno zastiti! Borove trebaju preko zime jedno svijetlo mijesto. Ako ti je garaza svijetla, onda jih slobodno tamo postavi.

Listopadna stabla mozes i na tamnom mijestu imati. Uvijek je stvar o tome koliko je stablo vitalno. Ako ga drzis vise godina u posudi, onda se radi zime i mraza netrebas brinuti.

Borovi su vađeni u 9. mj. Stavit ću ih u garažu ako nije već i prekasno. Garaža ima dosta svjetla jer su vrata ostakljena. A jedan mugo neću spremat jer je već 5 god. vani u posudi i do sad nije smrznuo.

Offline Igor

Odg: Zima dolazi
« Odgovori #41 : 04-01-2009, 23:17:03 »
Jurice,

ako si svoje borove tek u ovoj godini iskopao, onda jih obavezno zastiti! Borove trebaju preko zime jedno svijetlo mijesto. Ako ti je garaza svijetla, onda jih slobodno tamo postavi.

Listopadna stabla mozes i na tamnom mijestu imati. Uvijek je stvar o tome koliko je stablo vitalno. Ako ga drzis vise godina u posudi, onda se radi zime i mraza netrebas brinuti.

Borovi su vađeni u 9. mj. Stavit ću ih u garažu ako nije već i prekasno. Garaža ima dosta svjetla jer su vrata ostakljena. A jedan mugo neću spremat jer je već 5 god. vani u posudi i do sad nije smrznuo.

Jurice,

steta sto nisi prije pitao. Odmah ih stavi u garazu - drzim ti fige! Ako je supstrat zaledjen, onda ih postavi na jedno tamno mijesto - dok se zemlja ne otopi. Tek kad je zemlja odmrznuta, onda ga opet stavi u svijetlo.

Problem je taj: Ako je supstrat od BORA zamrznut i ako je na svjetlome - onda je rizik da se osusi. Borovi imaju cak u zimi (na suncanim danima) fotozintezu.

Onaj drugi bor mozes slobodno sa liscem pokriti, tako da ga barem malo stitis ...


Offline jurica

Odg: Zima dolazi
« Odgovori #42 : 05-01-2009, 19:08:20 »
Jurice,

ako si svoje borove tek u ovoj godini iskopao, onda jih obavezno zastiti! Borove trebaju preko zime jedno svijetlo mijesto. Ako ti je garaza svijetla, onda jih slobodno tamo postavi.

Listopadna stabla mozes i na tamnom mijestu imati. Uvijek je stvar o tome koliko je stablo vitalno. Ako ga drzis vise godina u posudi, onda se radi zime i mraza netrebas brinuti.

Borovi su vađeni u 9. mj. Stavit ću ih u garažu ako nije već i prekasno. Garaža ima dosta svjetla jer su vrata ostakljena. A jedan mugo neću spremat jer je već 5 god. vani u posudi i do sad nije smrznuo.

Jurice,

steta sto nisi prije pitao. Odmah ih stavi u garazu - drzim ti fige! Ako je supstrat zaledjen, onda ih postavi na jedno tamno mijesto - dok se zemlja ne otopi. Tek kad je zemlja odmrznuta, onda ga opet stavi u svijetlo.

Problem je taj: Ako je supstrat od BORA zamrznut i ako je na svjetlome - onda je rizik da se osusi. Borovi imaju cak u zimi (na suncanim danima) fotozintezu.

Onaj drugi bor mozes slobodno sa liscem pokriti, tako da ga barem malo stitis ...


Sve sam spremio ,a na proljeće ćemo vidjet rezultat moje greške.

Offline Igor

Odg: Zima dolazi
« Odgovori #43 : 05-01-2009, 20:22:12 »
Zaista - na proljece cemo svi vidjeti sto smo grijesili :whistle:

Molim se bogu da ce i moji borovi prezivjet  :amen:

Offline Marija

Odg: Zima dolazi
« Odgovori #44 : 05-01-2009, 20:30:06 »
Ovdje je noćas bilo ispod nule ...  :tup:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai