Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Uro  (Posjeta: 7928 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline helleborus

Uro
« : 19-09-2008, 13:53:22 »
Evo vam malo za razmišljenje preko vikenda, ili već danas...
Naime, malo sam kopala po slikicama. Razmišljala o našim drvima, bjelogoričnim. Često puta se nalazimo u situaciji da moramo odrezati debelu granu...
Kod crnogorice to nije problem, napravis jin, ostaviš komadić te grane, izdrilaš i super, dobio si pravu iluziju starosti... no što sa bjelogoricom.
Jin definitivno ne paše uz bjelogoricu. Niti je prirodan niti postojan, kao ni shari. No ima jedna super stvar, a to je uro. Ostavlja dojam starosti, fenomenalno paše uz bjelogoricu, odličan je za kamufliranje velikih i malo manjih odrezanih grana, Mislim da oko takve rupe vrlo brzo kalusira i da već nakon 1 do dvije godine ona izgleda vrlo prirodno, kao da je oduvijek tamo.
Jesti li to prakticirali na nekom drvu? Kako je ispalo? Navodno bi to trebala biti jedna vrlo jednostavna metoda koja se radi bez posebne muke i tehnike. I meni se tako čini. Jel to doista tako??

Offline Marija

Odg: Uro
« Odgovori #1 : 19-09-2008, 13:55:41 »
Jesti li to prakticirali na nekom drvu? Kako je ispalo? Navodno bi to trebala biti jedna vrlo jednostavna metoda koja se radi bez posebne muke i tehnike. I meni se tako čini. Jel to doista tako??

Definitivno si u pravu. Andrija je to radio na našim stablima i izgleda mi OK.  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: uro
« Odgovori #2 : 19-09-2008, 13:56:57 »
...Mislim da oko takve rupe vrlo brzo kalusira i da već nakon 1 do dvije godine ona izgleda vrlo prirodno, kao da je oduvijek tamo.

Mislim da to sve zavisi od vrste drveta, no uvjek nekak kalusira.
Ako stignemo prije snjega na Ž vidjet ćeš a i fotkat ću jedan glog koji je u cijelosti jedan fenomenalni kalus. Očito ga je neki odron skršio prije stotinjak godina i sva kora mu je grubi i ispucani kalus. Meni izgleda fenomenalno, tak jake žile kalusa još nisam vidio.

Offline helleborus

Odg: Uro
« Odgovori #3 : 19-09-2008, 14:01:19 »
Ja sam baš imala na pameti jednu našu rašeljku. Onu koju su mi Mario i Čajo pomogli izvaditi kad sam bila sama s njima. Na njoj je Čajo odmah odrezao jednu cijelu granu. Vjerojatno bi je doma i mi odrezali, ali S je nekak sam bio 'jadan' kaj ćemo sad s takvim velikim ožiljkom. A stvarno je velik. I sad sam se sjetila (nekim treba malo duže). Pa uro!!!! To bi izgledalo odlično. I onda nemaš problema s prednjom stranom. Jer ona na kojoj je uro je još privlačnija za prednju, a ne da moraš skrivati ožiljak negdje iza... i onda ima samo jednu prednju stranu koja ti i može i ne mora odgovarati. Kaj ne?

Offline Marija

Odg: Uro
« Odgovori #4 : 19-09-2008, 14:05:18 »
Evo kako izgleda uro na planici .... iako je ovdje posebna situacija - Andrija uro spojio sa rupom u deblu koja je s druge strane.

Obratite pažnju kako je uro ispucao u samo par mjeseci i dobio prirodniji izgled ....

Više slika u >ovom postu
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: Uro
« Odgovori #5 : 19-09-2008, 14:10:46 »
Evo kako izgleda uro na planici .... iako je ovdje posebna situacija - Andrija uro spojio sa rupom u deblu koja je s druge strane.

Obratite pažnju kako je uro ispucao u samo par mjeseci i dobio prirodniji izgled ....

Više slika u >ovom postu

Jel to sad friško napravljeno ili već sad ima kaj kalusa?

Offline helleborus

Odg: Uro
« Odgovori #6 : 19-09-2008, 14:14:53 »
Evo kako izgleda uro na planici .... iako je ovdje posebna situacija - Andrija uro spojio sa rupom u deblu koja je s druge strane.

Obratite pažnju kako je uro ispucao u samo par mjeseci i dobio prirodniji izgled ....

Više slika u >ovom postu

Izgleda vrlo dobro. Sviđa mi se. Mislim da je to sto puta bolje nego da ste ostavili ravno.

Offline Marija

Odg: Uro
« Odgovori #7 : 19-09-2008, 14:15:12 »
Jel to sad friško napravljeno ili već sad ima kaj kalusa?

Napravljeno je u 5. mjesecu čini mi se i od tada je prva slika, a druga od ljetos ....


Fotkat ću popodne ponovo ....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: Uro
« Odgovori #8 : 19-09-2008, 14:19:27 »
Evo jedne s neta... meni se više sviđa s rupom.

Offline Aleksa

Odg: Uro
« Odgovori #9 : 19-09-2008, 15:29:05 »
Uro je super resenje, a pogotovo za drva kojima deadwood nije postojan, nego drvo brzo truli kao grab i jasen. Kako god se napravio, poslije godinu-dvije, usled dejstva kiše i sunca, on ispuca ili drvo istruli i pocrni, što izgleda super prirodno. Na jasenu u prirodi su te rupe česte, gotovo ih svako drvo ima...

Offline Marija

Odg: Uro
« Odgovori #10 : 19-09-2008, 15:30:02 »
Uro je super resenje, a pogotovo za drva kojima deadwood nije postojan, nego drvo brzo truli kao grab i jasen. Kako god se napravio, poslije godinu-dvije, usled dejstva kiše i sunca, on ispuca ili drvo istruli i pocrni, što izgleda super prirodno. Na jasenu u prirodi su te rupe česte, gotovo ih svako drvo ima...

Ništa ne kontam ..... vratio si se iz Dalmacije i pričaš ekavicu  :nono: :buaaa:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aleksa

Odg: Uro
« Odgovori #11 : 19-09-2008, 15:35:11 »
Uro je super resenje, a pogotovo za drva kojima deadwood nije postojan, nego drvo brzo truli kao grab i jasen. Kako god se napravio, poslije godinu-dvije, usled dejstva kiše i sunca, on ispuca ili drvo istruli i pocrni, što izgleda super prirodno. Na jasenu u prirodi su te rupe česte, gotovo ih svako drvo ima...

Ništa ne kontam ..... vratio si se iz Dalmacije i pričaš ekavicu  :nono: :buaaa:

Ajme! Onda je najbolje ovako:

Uro je supjer rjesenje, a pogotojvo zja drvja kojima deadwood nije pjostojan, njego drvjo brzjo truli kao grjab i jasen. Kakjo gjod se napravijo, poslije godjinu-dvije, usljed djejstva kjiše i sjunca, on ispjuca ili drvjo istrjuli i pjocrni, štjo izgljeda sjuper prirjodno. Nja jasenu u prirjodi sju te rjupe čjeste, gotjovo ih svjako drvjo ijma...

Nadam se da se Djubravka, Mjarija i menađer slazu...  :mdr: :verycool:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Uro
« Odgovori #12 : 19-09-2008, 15:38:36 »
Ja sam baš imala na pameti jednu našu rašeljku. Onu koju su mi Mario i Čajo pomogli izvaditi kad sam bila sama s njima. Na njoj je Čajo odmah odrezao jednu cijelu granu. Vjerojatno bi je doma i mi odrezali, ali S je nekak sam bio 'jadan' kaj ćemo sad s takvim velikim ožiljkom. A stvarno je velik. I sad sam se sjetila (nekim treba malo duže). Pa uro!!!! To bi izgledalo odlično. I onda nemaš problema s prednjom stranom. Jer ona na kojoj je uro je još privlačnija za prednju, a ne da moraš skrivati ožiljak negdje iza... i onda ima samo jednu prednju stranu koja ti i može i ne mora odgovarati. Kaj ne?

Rašeljka je smolasto drvo, vjerujem da na njoj svaki "suharak zahvat" ima dugovječnu perspektivu, bilo to uro ili jin. Po netu ih obično probuše skroz poprek i naprave pečine i pukotine kroz drvo.
Evo kak je Tomaž iz Si to riješio...
http://www.geocities.com/kovsca/reseljika1.html

Offline Marija

Odg: Uro
« Odgovori #13 : 19-09-2008, 15:41:14 »
Rašeljka je smolasto drvo, vjerujem da na njoj svaki "suharak zahvat" ima dugovječnu perspektivu, bilo to uro ili jin. Po netu ih obično probuše skroz poprek i naprave pečine i pukotine kroz drvo.
Evo kak je Tomaž iz Si to riješio...

meni to nije uvjerljivo .....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline stipa0123456789

  • Član
  • ***
  • Postova: 172
  • Lokacija: Sapci kod Sl. broda
  • Total likes: 0
  • Lud ko siba
Odg: Uro
« Odgovori #14 : 19-09-2008, 16:29:58 »
Zakon.. Prvi put cujem za to!!!!!!!!
Kad bi ljudi na svijetu govorili samo pametno
nastala bi tišina.