Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Tko je bonsai majstor?  (Posjeta: 12355 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Tko je bonsai majstor?
« : 08-03-2007, 08:33:57 »
Ovo je mozda pomalo filozofsko pitanje :jap:
Bonsai majstor je i Kimura i Bonini, mada je razlika enormna. Da li je bonsai majstor osoba koja moze prenijeti svoje znanje na drugu osobu? Treba li bonsai majstor imati ucenika i poucavati ili je dovoljno da ima super kvalitetne bonsaije i da radi potpuno sam bez prenosenja tog znanja? Da li je za bonsai majstora dovoljan papir na kojem je potvrda da je bonsai majstor? Treba li imati npr. bar 15 bonsaija koji bez problema mogu konkurirati za bilo koje kvalitetno natjecanje? Trebaju li njegovi bonsai biti totalno plod njegovih ruku ili to mogu biti kupljeni i vec na pola dovrseni primjerci?
Ja sebe npr. smatram za naprednog pocetnika, cak niti bonsai uzgajivaca, posto nemam niti jedan dovrseni bonsai.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline veljko

Odg: Tko je bonsai majstor?
« Odgovori #1 : 08-03-2007, 08:49:32 »
Polako sve od ovog što si napisao :yes:
A razlika između dva majstora gore navedena je ta što je jedan od njih majstor, a drugi (šahovskim riječnikom) supervelemajstor. :mdr:

Offline Aleksa

Odg: Tko je bonsai majstor?
« Odgovori #2 : 08-03-2007, 21:48:07 »
Treba li bonsai majstor imati ucenika

Treba!!!  :yes: :yes: :rofl:

Offline marinko beg

Odg: Tko je bonsai majstor?
« Odgovori #3 : 09-03-2007, 00:36:09 »
Ovo je mozda pomalo filozofsko pitanje :jap:
Bonsai majstor je i Kimura i Bonini, mada je razlika enormna. Da li je bonsai majstor osoba koja moze prenijeti svoje znanje na drugu osobu? Treba li bonsai majstor imati ucenika i poucavati ili je dovoljno da ima super kvalitetne bonsaije i da radi potpuno sam bez prenosenja tog znanja? Da li je za bonsai majstora dovoljan papir na kojem je potvrda da je bonsai majstor? Treba li imati npr. bar 15 bonsaija koji bez problema mogu konkurirati za bilo koje kvalitetno natjecanje? Trebaju li njegovi bonsai biti totalno plod njegovih ruku ili to mogu biti kupljeni i vec na pola dovrseni primjerci?
Ja sebe npr. smatram za naprednog pocetnika, cak niti bonsai uzgajivaca, posto nemam niti jedan dovrseni bonsai.
Normalno je da je bonsai majstor profesionalac ili barem semi-pro poput Maura Stembergera.Zato se i zove majstor da prenosi znanje na druge.
Imati samo kvalitetne bonsaie po meni nije dovoljno jer bi onda svatko tko ima malo znanja i puno novaca,mogao da napuni svoj vrt sa vrhunskim drvima koje je kupio za grdne pare.To o tzv potvrdi da je netko bonsai majstor su gluposti.Ako ja sutra odlucim da idem u profesionalce,tko ce mi dati potvrdu?Nitko.Ukratko ovdje u Europi,za mene je bonsai majstor covjek koji daje lekcije drugima,daje demonstracije na poziv u svojoj zemlji i izvan,sudjeluje na vise vrhunskih Ten-ova gdje je uocen od drugih jer je na njima vise puta bio nagradjivan,tu i tamo napise neki artikal u bonsai tabloidima...Sve to pridonosi da ga bonsaisti u Europi nakon nekog vremena spontano zovu majstorom,a ne da to on sam sebi pripise!!!Tu potvrdu moze dobiti samo u Japanu!
Ovo zadnje pod usklicnicima,jer sam uocio da u ovoj zemlji ima ljudi koji sami sebe nazivaju "Majstorima",ali kad trebaju da pokazu znanje onda se od njih nista ne cuje.U svakom slucaju,to je stvarno smijesno.

M

Offline gal

Odg: Tko je bonsai majstor?
« Odgovori #4 : 14-06-2007, 11:23:50 »
Naletio sam na fenomenalan članak na slovenskom bonsi forumu- svojevrsna evolucija od početnika do Majstora. Koliko me nasmijao - toliko me i iznenadio svojom realnošću. Pokušao sam ga prevesti što točnije, i nadam se da nisam povrijedio autorska prava dotičnog forumaša izvjesnog primozp . Dakle dragi primoz svaka čast! Ja bih samo dodao još jednu predkategoriju, koja je usko vezana za šoping centre... :tlab:
link: http://www.bonsajklub.si/bonsajforum/viewtopic.php?t=219&highlight=mojster

Prijevod:

1. Sakupljač - Kolektor

Prvo razdoblje ljubitelja bonsaia je u značenju  sakupljanja svega što ima barem sitnicu sličnosti sa bonsaiem. Obično se sakupljaju sve vrste mladica na koje se naleti pri šetnji prirodom. Značajno je i sakupljanje svih vrsta knjiga, koje za razliku od drveća i nisu zabadava. Sakupljati se započinje i alat koji, što čudnije izgleda, prije se kupuje. Zbirka drveća u razdoblju kolekcionara iznosi od 30 – 100 drvaca. Sva mu izgledaju skoro gotova i već trlja ruke kako će ponosno pokazati svoju zbirku kolegama. U knjigama pročita fantastične stvari i vidi fantastične fotografije. Naravno svako drvo koje je izvadio ima predefinirani oblik koji je identičan slikama u knjizi. Kolekcionar skuži da mora kupiti specijalnu zemlju i specijalna gnjojiva koja su namjenjena bonsaima i zbog toga su i primjereno skupa. Kolekcionar jedva čeka da oblikuje svoju kolekciju, mada mu neki tipovi na forumu govore da to nije dobro i da pričeka slijedeću godinu. I evo nas u drugoj godini. Drvca super rastu, mada zaključi da su možda malo pretanka. Ništa zato, ipak započne sa oblikovanjem. Iz drvaca kao na tekućoj traci nastaju "bonsai". Mada kad ih slika spozna (na slikama) da i nisu baš takvi kako ih je prije vidio!!!??? Ah, moguće je da je fotoaparat za k…c! U drugoj godini se ohrabri i iskopa svoje pravo drvo cca 10-15 cm debelo iz kojeg bude stvorio bonsai "za past na rit". Sve fino raste i onda BUM. Debelo drvo se počne sušiti, a ostali "bonsai postanu klauni. (?) Tako upozna podstanare u obliku različitih gljiva (kojima ni ime ne može izgovoriti) te insekata. Zateče se u specijaliziranoj trgovini i spiska mali imetak za pripravke čiji učinak zapravo i ne poznaje. Približno 30% zbirke strada. Sav razočaran u trećoj godini zaključi da je veća umjetnost održeti drveće na životu, nego sam dizajn, a fotoaparat je i dalje za k…c. U trećoj godini zaključi također da drvca zahtijevaju ogromno vremena pa polako regrutira pomagače (mamu, tatu, sestru, punicu, djeda…), makar da mu pomažu zalijevati. U slijedećoj godini spozna sve  britkosti (?) tog prekrasnog hobija. No peta godina je prelomna, cijela kolekcija se polako seli iza nekog zida i rađa se Selektor.

2. Selektor

Selektor najprije skuži kakav je idiot bio Kolektor. U tom razdoblju već upozna prve majstore i shvati da su njegove 2-D buhe figu vrijedne. Tada napravi selekciju gdje otpadne 80% drveća zbirke Klektora. Kako mu je ostalo 10-15 drva prestraši se i više nije tako samouvjeren u oblikovanju. Radije nosi drveće na radionice, gdje se stvaraju koliko toliko dobri primjerci (koji bi u razdoblju Kolektora bili fenomenalni). Kompletan osjećaj za dizajn i hortikulturu se sofisticira. Selektor spozna da su osnovne zakonitosti skoro pa jednostavne, a po drugoj strani da su drva čitava znanost hortikulture i filozofije oblikovanja. Britko zaključi da će morati još puno učiti. Najbitnija stvar je također i ta da nema više sakupljanja, te svako drvo koje vadi ili kupuje je vrlo promišljeni potez. Slično kako se desilo za zbirkom drveća se desilo i sa zbirkom knjiga. Selektor zaključi da autori prepisuju jedan od drugoga i da postoji možda "šaka" dobrih knjiga, sve ostalo je za k…c. Selektorovo razdoblje traje oko 10-15 godina.

3. Poznavaoc - Ekspert

Ljubitelj bonsaia kojemu taj hobi život znači. Ekspert se usuđuje izvoditi svoje prve radionice i prodavati svoja drva. Obilazi sve najvažnije izložbe i sudjeluje u njima. Svoje stvaralaštvo više ne skriva sramežljivo u svojem vrtu, već ih drage volje izlaže. Zbirka se sastoji od cca 30-50 dobrih drva i 5-10 vrhunskih. Eksperti imaju običaj izbaciti i sve pomagače, jer su prevelik rizik za njegovu zbirku. Ako se Ekspert ustrajno obrazuje među vrhunskim majstorima možda dođe do razdoblja Majstora, inače ostaje ekspert do kraja života.

4. Majstor

Ljudi kalibra: Walter Pall, Adriano Bonini, Kuniyo Kobajashi, itd.

Offline Marija

Odg: Tko je bonsai majstor?
« Odgovori #5 : 14-06-2007, 11:39:14 »
 :histerical:

Tako nekako.... iako bi trebalo dodati da se protekom godina ne mora nužno napredovati (iz objektivnih a i subjetkivnih okolnosti), ima ljudi koji doživotno zapnu u nekoj od faza  :smile:

I moram primjetit da mi baš Bonini , Kobayashi i Pall ne idu u istu kategoriju. Tko je uljez? :whistle:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aleksa

Odg: Tko je bonsai majstor?
« Odgovori #6 : 14-06-2007, 12:08:20 »
 :histerical:

Svaka cast da si ovo iskopao gal!

Offline Andrija Zokić

Odg: Tko je bonsai majstor?
« Odgovori #7 : 14-06-2007, 12:46:22 »
 :mdr: Jako dobro, ali kao sto kazes Gal, nedostaje jos nekoliko kategorija. I ovo mi se cini kao nekakav zdrav i logican napredak.
Isto mi se cini da Walter Pall, Adriano Bonini, Kuniyo Kobajashi ne idu u istu kategoriju, jer mi Bonini nije lik koji mijenja i utjece na "povijest bonsai umjetnosti" dok ova druga 2 to sigurno cine.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Protagonist

  • Član
  • ***
  • Postova: 65
  • Lokacija: Našice
  • Total likes: 0
  • U divljaka luk i strijela
Odg: Tko je bonsai majstor?
« Odgovori #8 : 14-06-2007, 18:09:34 »
> Isto mi se cini da Walter Pall, Adriano Bonini, Kuniyo Kobajashi ne idu u istu kategoriju, jer mi Bonini nije lik koji mijenja i utjece  >na "povijest bonsai umjetnosti" dok ova druga 2 to sigurno cine.

pitanje u svezi ovoga. Imas li recimo konkretan primjer gdje se moze vidjeti genijalnost toga Palla, u usporedbi sa nekim bonsaijem tog Boninija koji "ne utjece na povijest".

Zanima me gdje je ta razlika. Ja kao kolektor :) pa cak ni to jos, nemam uvijeta naime, samo radni stol sobe. w :frown:



Offline Andrija Zokić

Odg: Tko je bonsai majstor?
« Odgovori #9 : 14-06-2007, 21:18:14 »
pitanje u svezi ovoga. Imas li recimo konkretan primjer gdje se moze vidjeti genijalnost toga Palla, u usporedbi sa nekim bonsaijem tog Boninija koji "ne utjece na povijest".

Pall je lik koji je totalno aktivan oko bonsaija. Dao je na internetu ogromnu kolicinu svoga znanja besplatno kroz razne bonsai forume i blog te svoje web stranice na kojima su galerije sa odlicnim bonsaima i slikama kako je dosao do njih. Napisao je bezbroj clanaka u najboljim bonsai casopisima i njegovi bonsai su nerijetko na naslovnicama istih. Osvojio je niz prestiznih nagrada na najboljim svjetskim izlozbama. Iza sebe ima mnogo obozavatelja iz cijeloga svijeta. Sa najvecim majstorima iz Japana je na "ti"  ........
Sigurno sam jos toga propustio za napisati. Uglavnom sve to ga cini osobom o kojoj ce biti zapisano pilican broj stranica u nekoj zamisljenoj knjizi "Povijest bonsai umjetnosti", a sve to Bonini nema i zato ce biti preskocen.
Ovo mozda zvuci kao nesto jako hladno i sirovo sa moje strane, ali cinjenica je da osoba nije samo svoje djelo nego i on sam u cijelini. Pa tako mislim da bi i mnogi poznati slikari u povijesti bili preskoceni da nisu bili vise "probojni" i "svestrani" i da nisu stajali iza svoga rada.
Isto tako mislim da svaki bonsai uzgajivac utjece na "povijest bonsai umjetnosti" ali o njima svima nece biti posveceno toliko prostora koliko o Walteru.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Protagonist

  • Član
  • ***
  • Postova: 65
  • Lokacija: Našice
  • Total likes: 0
  • U divljaka luk i strijela
Odg: Tko je bonsai majstor?
« Odgovori #10 : 15-06-2007, 15:19:49 »
ajde fino. Otprilike shvatih. fala :)
 :chinaman:

Offline DonQuijote

Odg: Tko je bonsai majstor?
« Odgovori #11 : 16-06-2007, 17:51:09 »
pitanje u svezi ovoga. Imas li recimo konkretan primjer gdje se moze vidjeti genijalnost toga Palla, u usporedbi sa nekim bonsaijem tog Boninija koji "ne utjece na povijest".

Pall je lik koji je totalno aktivan oko bonsaija. Dao je na internetu ogromnu kolicinu svoga znanja besplatno kroz razne bonsai forume i blog te svoje web stranice na kojima su galerije sa odlicnim bonsaima i slikama kako je dosao do njih. Napisao je bezbroj clanaka u najboljim bonsai casopisima i njegovi bonsai su nerijetko na naslovnicama istih. Osvojio je niz prestiznih nagrada na najboljim svjetskim izlozbama. Iza sebe ima mnogo obozavatelja iz cijeloga svijeta. Sa najvecim majstorima iz Japana je na "ti"  ........
Sigurno sam jos toga propustio za napisati. Uglavnom sve to ga cini osobom o kojoj ce biti zapisano pilican broj stranica u nekoj zamisljenoj knjizi "Povijest bonsai umjetnosti", a sve to Bonini nema i zato ce biti preskocen.
Ovo mozda zvuci kao nesto jako hladno i sirovo sa moje strane, ali cinjenica je da osoba nije samo svoje djelo nego i on sam u cijelini. Pa tako mislim da bi i mnogi poznati slikari u povijesti bili preskoceni da nisu bili vise "probojni" i "svestrani" i da nisu stajali iza svoga rada.
Isto tako mislim da svaki bonsai uzgajivac utjece na "povijest bonsai umjetnosti" ali o njima svima nece biti posveceno toliko prostora koliko o Walteru.
Potpisao bi skoro svaku riječ. Ima velikih, ima stručnjaka, ima možda čak poneko ko ima više znanja, ali Pall je uz svoju stručnost, razvio i svoj stil po kojemu je priznat i cijenjen ili osporavan u bonsai krugovima. Postavio neke nove smjernice i u svakom slučaju će ostati zabilježen kao velik. Baš sam ponosan i izuzetno mi je drago što sam ga upoznao.


Offline Mister No

Odg: Tko je bonsai majstor?
« Odgovori #12 : 19-09-2007, 05:08:11 »
Zanimljiv clanak   :rules:  :great:
Long live the friendship of all the people of the world


"Even monkeys fall out of trees." - by John Y Naka

Offline helleborus

Odg: Tko je bonsai majstor?
« Odgovori #13 : 19-09-2007, 12:15:12 »
Pa ja ovo Gal nisam do sada pročitala. Nasmijala sam se do suza. Sve mi se čini prilično točno napisano. Vrlo duhovito. Najbolji dio mi je kak ima u vrtu 30-100 biljaka io sve su već skoro gotovi bonasaiji ...i kak shvati da 2-d buhe figu vrijede... odlično napisano

Offline alan

Odg: Tko je bonsai majstor?
« Odgovori #14 : 30-05-2008, 21:50:12 »
Tko je bonsai majstor???????????Mislim da ovaj forum ima dovoljno znanja i iskustva da napiše knjigu o uzgoju i održavanju bonsaia.Pratim vas već više od godinu dana i mislim da bi se tu našao pokoji i PREMAJSTOR,ako ne i majstor.Ovaj Forum ima potencijala i to kakvih.Da je ,kojim slučajem,osnovan bonsai klub u Slavoniji,vjerojatno bi zvali nekoga od forumaša na radionicu. :chinaman: :chinaman: :chinaman: :chinaman: Ne kažem da netreba napredovati,ali ni vaša znanja nisu za baciti.Svakog dan nekoga naučite nečem novom,pa tako i mene. :yes: :yes: