Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Maslina zvana planina  (Posjeta: 11308 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Aleksa

Maslina zvana planina
« : 24-09-2008, 18:28:52 »
Vec neko vrijeme od mene nije bilo nekih novosti sto se tice stabala, pa evo da se opet aktiviram... :smile:

Ovu maslinu sam iskopao proljetos iz najgoreg mogućeg krša koji sam uspio da nađem u okolini Bara. Tu su i masline jedino mogle da prezive. Ucinila mi se interesantna, ovako debela, kržljava sa puno mrtvog drveta. Imala je vrlo malo korijena ali se uprkos tome fino primila. Bacila je dobro po zivom dijelu stabla, pusticu je sledece godine da baci jos prije nego pocnem ista da radim na njoj. Skinuću joj jedan dio deadwooda radi elegancije, na 3. i 4. slici se vidi taj dio koji nisam premazivao sredstvom za jin...

Slike i nisu nesto, novi fotoaparat je dosta losiji od prethodnog ali sta je tu je...  :dunno:

Offline stipa0123456789

  • Član
  • ***
  • Postova: 172
  • Lokacija: Sapci kod Sl. broda
  • Total likes: 0
  • Lud ko siba
Odg: Maslina zvana planina
« Odgovori #1 : 24-09-2008, 18:33:41 »
Interesantno  8) 8)
Kad bi ljudi na svijetu govorili samo pametno
nastala bi tišina.

Offline Igor

Odg: Maslina zvana planina
« Odgovori #2 : 24-09-2008, 20:00:46 »
Lijepi cuko ... na zadnoj sliki. Ali OLEA je ufffff - jedinstvena  :great:

Offline Marija

Odg: Maslina zvana planina
« Odgovori #3 : 24-09-2008, 20:24:13 »
Vjerovatno nekome tko ne poznaje maslinu to izgleda suludo ... pa će nam morati vjerovat da je to jako dobar startni materijal. Bitno je da je izbila na pravim mjestima, na više mjesta dužinom tog živog dijela i posebno pri vrhu ...  :jupi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Maslina zvana planina
« Odgovori #4 : 24-09-2008, 21:11:40 »
Uf  8) 8) 8) odlično. Već sam mislio da Aleksa pomalo odustaje a kad ono, vrhunske primjerke vadi u diskreciji

Offline Igor

Odg: Maslina zvana planina
« Odgovori #5 : 24-09-2008, 21:24:21 »
Aleksova Olea ima nevjerojatan potencijal. Strukturiranje ce kod ovoga drveta malo trajat ali za par godina ce to biti jedan od velikih. Vazno je, da ga preko vegetacije dobro gnojis (na pocetku nesmijes pretjeravat, posto su korijeni osteceni) i da ga pustis rast. To ce njemu opet dati snagu.

Taj naturalisticni shari (deadwood) je najglavniji FOCUS od ovog drveta. Drzi si to pored ocima, ako ga jednom budes oblikovo.

Za ispiraciju jedan link od Angel Mote:

http://www.angelmota.com/galeria_bonsais_en.htm

Offline Aleksa

Odg: Maslina zvana planina
« Odgovori #6 : 24-09-2008, 21:44:03 »
Uf  8) 8) 8) odlično. Već sam mislio da Aleksa pomalo odustaje a kad ono, vrhunske primjerke vadi u diskreciji

Da odustanem od bonsaija?   :nono: :nono: :nono:  Od orhideja i mozda ali od bonsaija, moje najstarije ljubavi....  :love:

Mislio sam da cu morati da odustanem jer sledece godine idem na fax. Roditelji mi vec racunaju kako ce time doci kraj i bavljenju bonsaijem, ali ja u tajnosti kujem plan. Izmoliću od babe jednu malu parcelu da posadim izvadjena drva. U zemlji me mogu cekati par godina... Bicu aktivan za vrijeme raspusta i tako... Naci cu ja nacin.  ;) 

Igore, znam bonsaije Angela Mote. Primjerci su zaista vrhunski ali, iskren da budem, ne svidja mi se kako oblikuje svoje masline...  :mad3: 

Da, deadwood je glavna stvar na ovom drvetu ali ga ima mnogo i sa druge strane što se ne vidi na slikama dobro... Gledajući ga ovako bez krošnje više liči na neki suiseki nego na stablo...  :gigle:

Offline gal

Odg: Maslina zvana planina
« Odgovori #7 : 25-09-2008, 07:07:15 »
Ovu maslinu sam iskopao proljetos iz najgoreg mogućeg krša koji sam uspio da nađem u okolini Bara.
:great:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Maslina zvana planina
« Odgovori #8 : 25-09-2008, 08:06:39 »
Slike i nisu nesto, novi fotoaparat je dosta losiji od prethodnog ali sta je tu je...  :dunno:

Lako za slike...maslina je ful dobra  :great:

Offline helleborus

Odg: Maslina zvana planina
« Odgovori #9 : 25-09-2008, 08:07:32 »
Fenomenalna. Vjerujem da se ne nalaze samo tak lako. 

Offline Marija

Odg: Maslina zvana planina
« Odgovori #10 : 25-09-2008, 08:08:52 »
Lako za slike...maslina je ful dobra  :great:

Bolja je na slikame nego uživo ??
Htjede li to reći Vaša Omamljenost  :happy2:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Maslina zvana planina
« Odgovori #11 : 25-09-2008, 08:18:07 »
Lako za slike...maslina je ful dobra  :great:

Bolja je na slikame nego uživo ??
Htjede li to reći Vaša Omamljenost  :happy2:

Vrlo je sve to zanimljivo. Ona biljka koju sam poslao na prepoznavanje izgleda bolje na fotki nego uživo ovog trenutka. Sve je to iluzija, tek duševnoduhovni odnos prema kreaciji otkriva istinu!

Offline Aleksa

Odg: Maslina zvana planina
« Odgovori #12 : 25-09-2008, 14:41:59 »
Deadwood se na slikama bas slabo vidi, izgleda nekako ravno. U prirodi je sav čvornovat, neravan, sa puno izbočina...  To bi se dalo uhvatiti fotoaparatom, ali mi je trebalo svjetlo sa strane, radi osjenčenosti....

Da, da, Mario shvatio sam ja na sta ti ciljas...  :nono: ;) :mdr:

Halle, zakrzljalu maslinu u principu nije lako naći jer su one bas izdrzljive biljke i, da bi zakrzljale, uslovi trebaju da budu bas, bas extremni (sunce, goli kamen, bezvodno podrucje).

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Maslina zvana planina
« Odgovori #13 : 25-09-2008, 14:46:15 »
Deadwood se na slikama bas slabo vidi, izgleda nekako ravno. U prirodi je sav čvornovat, neravan, sa puno izbočina...  To bi se dalo uhvatiti fotoaparatom, ali mi je trebalo svjetlo sa strane, radi osjenčenosti....

Ozbiljno mislim da će ovo drvo uz svu potrebnu skrb, jednog dana zaslužiti mjesto na naslovnici bonsaifocusa ili kak se več zove!

Offline Aleksa

Odg: Maslina zvana planina
« Odgovori #14 : 25-09-2008, 14:51:02 »
Pa sad, ne bih isao bas tako daleko, ali zadovoljio bih se pobjedom na Bonsai-kupu Crne Gore....  :happy2: