Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: O forumima i komentiranju bonsaija  (Posjeta: 16779 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: O forumima i komentiranju bonsaija
« Odgovori #15 : 29-09-2008, 15:05:10 »
.... Talijani su poznati po svom slobodnom dizajnu, dok su (bar meni) njemci sinonim za strogoču i krutost.
Baš zanimljivo .... moj dojam za talijane nije takav.  :girl:
Nekako mi se čini da oni najžešće kopiraju japance ...

Japanci su se u tom području inegrirali u talijansku bonsai kulturu. Tu postoji neka veza koja je očita, no ja joj ne znam porijeklo.
Mislio sam opčenito na talijanski dizajn, i usudio bi se reči da su oni u japanskim kreacijama pronašli temelje za svoju slobodu.

Offline Aleksa

Odg: O forumima i komentiranju bonsaija
« Odgovori #16 : 29-09-2008, 15:05:18 »
I da, sta je jos skroz bitno. Da se iz svakog drveta izvuce ono najbolje, da se sav potencijal iskoristi.  :svejedno:

jjjessss !
A Pall to izvlači fenomenalno!
Dakle on nema Prirodni stil, nego najboljepotencijalnoizvlakačkoiskoristiv  :jupije:


Da, bas to je rijec koju sam trazio!  :worthy: :happy2:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: O forumima i komentiranju bonsaija
« Odgovori #17 : 29-09-2008, 15:06:33 »
Dakle on nema Prirodni stil, nego najboljepotencijalnoizvlakačkoiskoristiv  :jupije:

pallsai pristup  :sumo:


Slobodni stil !
 :verycool:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: O forumima i komentiranju bonsaija
« Odgovori #18 : 29-09-2008, 15:11:29 »
I da, sta je jos skroz bitno. Da se iz svakog drveta izvuce ono najbolje, da se sav potencijal iskoristi.  :svejedno:

jjjessss !
A Pall to izvlači fenomenalno!
Dakle on nema Prirodni stil, nego najboljepotencijalnoizvlakačkoiskoristiv  :jupije:


Da, bas to je rijec koju sam trazio!  :worthy: :happy2:

Ma, znao sam  :ludilo:

Offline Igor

Odg: O forumima i komentiranju bonsaija
« Odgovori #19 : 30-09-2008, 00:24:45 »

Jako posjećen forum :worthy:! Pretpostavljam da su članovi iz njemačke i austrije?
Kako bonsai uzgajivači iz Njemačke, Austrije i Švicarske gledaju na Waltera Palla? On je često vrlo provokativan sa svojim idejama, da li se ljudi u tim zemljama slažu sa njim i slijede li njegovo razmišljanje o oblikovanju ili ga ignoriraju? Po fotografijama koje vidim sa izložbi iz tih zemalja čini mi se kako je njihov način oblikovanja dosta drugačiji nego kod talijana koji više teže apstrakciji. Ima li to ikakve veze sa Pallom koji je pobornik prirodnog stila? Čak mi se čini da je i izbor vrsta od kojih se rade bonsaiji drugačiji npr. talijan će kupiti u rasadniku prije juniperus nego javor. Našao sam neke teme na vašem forumu gdje su rasprave jako živahne na temu oblikovanja bonsaija (koliko sam ja uspio shvatiti prijevod sa njemačkog).

Zdravo Andrija,

velicina clanova su iz Njemacke i jedan mali dio iz Austrije i Svicarske. Prije je bio Pall jako prisutan, sto se foruma tice. Samo kao sto si sam vec primijetio su bile neke besmislene komentari na Palla i u njegov rad - tako da se njemu vise neda u forumu debatirat. (Ti si se sto se toga tice jos veoma njezno formulirao  ;)) Jedino sto on u vezi forma radi, je to da obavijesti clanove ako ima neka novost na njegovom blogu. Ne samo Pall se je distancirao od foruma nego i Austrijanac Wolfgang Putz sto se je prije isto dosta angazirao. Za pocetnika nema nista bolje ako mu majstor objasni kako i sta. Meni se cini da se je nivo od tada drasticno pogorsao.

Facit od toga svega:

a) Moras se pazit od koga i kakve prijedloge za nesto dobivas (www. je opasna stvar ... jesu li te prijedloge solidne :question:)

b) Kritike su na bolji materijal uvije iskrene (moze ispasti dobro ali i lose). To je u redu, posto se od toga samo mozes ucit. A za slabi materijal je kritika uvijek nekako dobra. To se meni necini pravo. Ako se za sve kaze da je to lijepo i O.K., onda nikada nece biti razvoja. Najbolje je ako se s´necim takmices - samo tako napredujes ... isto kao u sportu.

Da je Pall provokantan sa njegovim radom, to ja uopce nemislim. Sigurno ima u njemackoj dosta ljudi, koji su sto se toga tice 30 ako ne 100 godina  ;) otraga i misle da malo drvo mora izgledati kao "Bonsai". Ali da su svi njemci onaki a Taljani onaki to se nemoze generalizirati ... Nema debate, za mene je Pall jedan od najboljih majstora na svijetu.

O Talijanima nemogu puno govoriti, posto nemam iskustva. Citao sam jedno izvestaje od Waltera gdje pise da su za njega Talijani broj 1 sto se nasega hobija tice. Jedino sto od njih vidim su slike od drveca na internetu. Velicina je super - isto kao i sve ostale drvece od Palla, koji je Njemac.

I posto je Pall Njemac, izgleda da i on kupuje (ili je kupovo) japanske javore - barem jednog velikog sam sam vidio na njegovom blogu koji je stvarno fenomenalan :hihihi: :love:

Boze sacuvaj - toliko teksta i sigurno preko 100 pogreska  :blink: Sorry, ali JOS nemogu bolje ...

Ciao - IGOR

 

Offline Andrija Zokić

Odg: O forumima i komentiranju bonsaija
« Odgovori #20 : 30-09-2008, 10:15:11 »
velicina clanova su iz Njemacke i jedan mali dio iz Austrije i Svicarske. Prije je bio Pall jako prisutan, sto se foruma tice. Samo kao sto si sam vec primijetio su bile neke besmislene komentari na Palla i u njegov rad - tako da se njemu vise neda u forumu debatirat. (Ti si se sto se toga tice jos veoma njezno formulirao  ;)) Jedino sto on u vezi forma radi, je to da obavijesti clanove ako ima neka novost na njegovom blogu. Ne samo Pall se je distancirao od foruma nego i Austrijanac Wolfgang Putz sto se je prije isto dosta angazirao. Za pocetnika nema nista bolje ako mu majstor objasni kako i sta. Meni se cini da se je nivo od tada drasticno pogorsao.

Radim kao nastavnik likovne kulture pa su mi jasne neke stvari. U razredu se uglavnom sa 85% učenika radi bez problema ali su problem onih 15%. Obično je ta manjina puno glasnija i nervoznija i zbog toga bih najradije pobjegao iz škole. Ostatak razreda obično pati zbog njih nekoliko. Vjerojatno je Pallu (i Putzu)  isto tako jednog dana došla ona biblijska misao „Ne bacaj bisere pred svinje“.

a) Moras se pazit od koga i kakve prijedloge za nesto dobivas (www. je opasna stvar ... jesu li te prijedloge solidne :question:)

Imaš pravo. Kada ne znaš dovoljno često padneš pod utjecaj onoga koji malo poznaje materiju bolje nego ti … ali je najbitnije da te osoba ne prisiljava da ju slušaš i slijediš. Nitko nije najpametniji.

b) Kritike su na bolji materijal uvije iskrene (moze ispasti dobro ali i lose). To je u redu, posto se od toga samo mozes ucit. A za slabi materijal je kritika uvijek nekako dobra. To se meni necini pravo. Ako se za sve kaze da je to lijepo i O.K., onda nikada nece biti razvoja. Najbolje je ako se s´necim takmices - samo tako napredujes ... isto kao u sportu.

Tu se treba potruditi biti pošten. Nema svatko jednake uvijete i nije svatko jednaka kategorija. Problem je kada osoba ne zna koja je kategorija (previše samovažnosti). Mislim da je tada dobro osobu malo spustiti i dopustiti sebi da te netko spusti. Agresija je shit!

Da je Pall provokantan sa njegovim radom, to ja uopce nemislim. Sigurno ima u njemackoj dosta ljudi, koji su sto se toga tice 30 ako ne 100 godina  ;) otraga i misle da malo drvo mora izgledati kao "Bonsai".

Ja sam nakon što sam napisao post isto promislio da sam krivo napisao da je Pall provokativan, jer za mene on to nije. On je problem samo onim ljudima koji se čvrsto drže šablona i pravila.

Boze sacuvaj - toliko teksta i sigurno preko 100 pogreska  :blink: Sorry, ali JOS nemogu bolje ...

Nije 100, nego točno 99  :hihihi:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: O forumima i komentiranju bonsaija
« Odgovori #21 : 30-09-2008, 10:28:42 »
...I posto je Pall Njemac,

Na sve Andrijino i vaših 189 grešaka  :mdr: .....dodao bi da Pall naglašava da je Austrijanac, sa posebnim naglaskom na Tirolac!

Offline Andrija Zokić

Odg: O forumima i komentiranju bonsaija
« Odgovori #22 : 30-09-2008, 10:29:10 »
Bio sam sudionik jedne višednevne rasprave o tome, ....koliko se Prirodnim može nazvati nešto što dodirne čovjek... bio sam zagovornik toga da je čovjek dio Prirode i sve što radi je prirodno. I sad zagovaram isto.
Koliko god uz Palla vezali pojam NATURALISTIC.... ja u Pallovim drvima vidim slobodu kreacije koja u večini slučajeva sljedi ono što drvo

Ako sam uspio dobro skontati poruku ZENa o bonsaima onda je to slično Pallovoj ideji. Napraviti stablo tako da izgleda kao da ga nikada nije dotakla ljudska ruka ili ti ga zadržati svu njegovu prirodnost.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline helleborus

Odg: O forumima i komentiranju bonsaija
« Odgovori #23 : 30-09-2008, 10:30:11 »
Dakle on nema Prirodni stil, nego najboljepotencijalnoizvlakačkoiskoristiv  :jupije:

pallsai pristup  :sumo:


Slobodni stil !
 :verycool:

Zamisli kojeg li olakšanja kad znaš da možeš na drvu raditi ono što želiš!!!! Mislim da je to u puno slučajeva teže neko slijediti krutu šablonu. Samo slobodan čovjek (od predrasuda i ostalog)može biti krativan, može stvarati nešto novo, remek djela, ostali bez fleksibilnosti i slobodoumnosti osuđeni su samo na kopiraje, što im drugo uopće preostaje?!!

Offline Marija

Odg: O forumima i komentiranju bonsaija
« Odgovori #24 : 30-09-2008, 10:31:30 »
b) Kritike su na bolji materijal uvije iskrene (moze ispasti dobro ali i lose). To je u redu, posto se od toga samo mozes ucit. A za slabi materijal je kritika uvijek nekako dobra. To se meni necini pravo. Ako se za sve kaze da je to lijepo i O.K., onda nikada nece biti razvoja. Najbolje je ako se s´necim takmices - samo tako napredujes ... isto kao u sportu.

Da u pravu si. Ipak treba naći nekakvu mjeru, biti iskren ali i ne provrijediti sugovornika. Naravno uvijek treba uzimati u obzir da nemaju svi jednak talent, ali ni uvjete za pronalazak i uzgoj bonsaija.

Mislim da na ovome forumu ne laskamo lažno jedni drugima .... već da se unatoč svemu trudimo biti iskreni.  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: O forumima i komentiranju bonsaija
« Odgovori #25 : 30-09-2008, 10:34:00 »
Bio sam sudionik jedne višednevne rasprave o tome, ....koliko se Prirodnim može nazvati nešto što dodirne čovjek... bio sam zagovornik toga da je čovjek dio Prirode i sve što radi je prirodno. I sad zagovaram isto.
Koliko god uz Palla vezali pojam NATURALISTIC.... ja u Pallovim drvima vidim slobodu kreacije koja u večini slučajeva sljedi ono što drvo

Ako sam uspio dobro skontati poruku ZENa o bonsaima onda je to slično Pallovoj ideji. Napraviti stablo tako da izgleda kao da ga nikada nije dotakla ljudska ruka ili ti ga zadržati svu njegovu prirodnost.

Poruka zen-a je da nema poruke. Kad prstaneš misliti o pravilima, kad prstaneš osjećati napetost, neizvjesnost, kad prstaneš razmišljati školski (kako nešto treba biti) i kad ti sam postaneš to drvo, kad drvo počne raditi tebe a ne ti njega onda si (smo) na dobro putu da razumijem, živimo zen.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: O forumima i komentiranju bonsaija
« Odgovori #26 : 30-09-2008, 10:36:37 »
Dakle on nema Prirodni stil, nego najboljepotencijalnoizvlakačkoiskoristiv  :jupije:

pallsai pristup  :sumo:


Slobodni stil !
 :verycool:

Zamisli kojeg li olakšanja kad znaš da možeš na drvu raditi ono što želiš!!!! Mislim da je to u puno slučajeva teže neko slijediti krutu šablonu. Samo slobodan čovjek (od predrasuda i ostalog)može biti krativan, može stvarati nešto novo, remek djela, ostali bez fleksibilnosti i slobodoumnosti osuđeni su samo na kopiraje, što im drugo uopće preostaje?!!

Neke riječi u tvom tekstu nose bit ljudskog postojanja!
Natuknut ću a vi svi razmislite, ako imate volje za tim.
Što za vas znači SLOBODA i kad je čovjek SLOBODAN?
Ne morate odgovoriti, samo zaposlite vaše mišljenje  :chinaman:

Offline Marija

Odg: O forumima i komentiranju bonsaija
« Odgovori #27 : 30-09-2008, 10:40:12 »
Neke riječi u tvom tekstu nose bit ljudskog postojanja!
Natuknut ću a vi svi razmislite, ako imate volje za tim.
Što za vas znači SLOBODA i kad je čovjek SLOBODAN?
Ne morate odgovoriti, samo zaposlite vaše mišljenje  :chinaman:

Zanimljivo je kako se ljudi češće odluče posvetiti tuđoj neslobodi (ograničavati druge), baviti se drugima, umjesto da porade na sebi, vlastitoj slobodi.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: O forumima i komentiranju bonsaija
« Odgovori #28 : 30-09-2008, 10:41:57 »
b) Kritike su na bolji materijal uvije iskrene (moze ispasti dobro ali i lose). To je u redu, posto se od toga samo mozes ucit. A za slabi materijal je kritika uvijek nekako dobra. To se meni necini pravo. Ako se za sve kaze da je to lijepo i O.K., onda nikada nece biti razvoja. Najbolje je ako se s´necim takmices - samo tako napredujes ... isto kao u sportu.

Da u pravu si. Ipak treba naći nekakvu mjeru, biti iskren ali i ne provrijediti sugovornika. Naravno uvijek treba uzimati u obzir da nemaju svi jednak talent, ali ni uvjete za pronalazak i uzgoj bonsaija.

Mislim da na ovome forumu ne laskamo lažno jedni drugima .... već da se unatoč svemu trudimo biti iskreni.  :hihihi:

Trudimo se- točno, no teško je biti objektivan, 100% iskren, takav valjda nisi niti prema sebi, a kamoli da bi bio prema drugima. Najvažnije je težiti tome. Jedno što je važno je da s vremenom i intenzivnim druženjima svako za sebe pomalo dolazi do samoosvještenja.
Evo ako mogu malo ogovarat Maria npr. A to vrijedi i za mene (al Mario mi je na piku  :love:)... iako imao vrlo slatka drvca mislim da je ove godine svjestan da ono od prošle i nije bog zna kaj (bar neka drva)... to više nije na njegovom nivou (nisam te napala, to je iz ljubavi, a i znam da bi ti mogo reagirat odgovorima pa da ne zamre rasprava  :love:  :love:). Sličnio kao što je Pall odgovorio kad smo ga pitali koje mu je prvo drvo... nema pojma,... vjerojatno odavno krepalo, spaljeno, poklonjeno... ne spada kvalitetom i ovo što sad ima, i to je to. Mi naša dijelimo ili bacamo preko ograde u šumu da rastu samo ovak. To ne znači da neka ili većina ovih koja su sad u vrtu isto neće preko ograde... samo za sad je ovo naša razina. Naš nivo. Pa nam se čini da je dobar. Možda za dve godine pošumimo šumu.

Offline Andrija Zokić

Odg: O forumima i komentiranju bonsaija
« Odgovori #29 : 30-09-2008, 10:42:03 »
Neke riječi u tvom tekstu nose bit ljudskog postojanja!
Natuknut ću a vi svi razmislite, ako imate volje za tim.
Što za vas znači SLOBODA i kad je čovjek SLOBODAN?
Ne morate odgovoriti, samo zaposlite vaše mišljenje  :chinaman:

Zanimljivo je kako se ljudi češće odluče posvetiti tuđoj neslobodi (ograničavati druge), baviti se drugima, umjesto da porade na sebi, vlastitoj slobodi.

 :happy2: Da, da ... poznajem mnogo osloboditelja ali jako malo slobodnih!
andbonsai.com ~ andbonsai studio