Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: O forumima i komentiranju bonsaija  (Posjeta: 16746 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Odg: O forumima i komentiranju bonsaija
« Odgovori #30 : 30-09-2008, 10:48:15 »
Trudimo se- točno, no teško je biti objektivan, 100% iskren, takav valjda nisi niti prema sebi, a kamoli da bi bio prema drugima. Najvažnije je težiti tome. Jedno što je važno je da s vremenom i intenzivnim druženjima svako za sebe pomalo dolazi do samoosvještenja.

Svatko treba proći nekakav put razvoja .... e sad je samo pitanje dokle će doći (ovisno o talentu, uvjetima i dr.).
Slušanjem laskanja oko sebe neki počnu osjećati veliku svoju važnost i stvarati lažan osjećaj vlastitog velikog uspjeha. Tada zapnu i ne napreduju i ostanu na tome cijeli život, ni stabalca ni oni ne napreduju. To jest pitanje ega koje ih je dotuklo .... da sad ne duljim oko toga, ali i pitanje talenta. Činjenica je da među ljudima koji se bave bonsaima ima netalentiranih ljudi s dvije lijeve ruke ... kao i među pravnicima, botaničarima, postolarima .... i drugim zanimanjima.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: O forumima i komentiranju bonsaija
« Odgovori #31 : 30-09-2008, 10:51:11 »
Neke riječi u tvom tekstu nose bit ljudskog postojanja!
Natuknut ću a vi svi razmislite, ako imate volje za tim.
Što za vas znači SLOBODA i kad je čovjek SLOBODAN?
Ne morate odgovoriti, samo zaposlite vaše mišljenje  :chinaman:

Zanimljivo je kako se ljudi češće odluče posvetiti tuđoj neslobodi (ograničavati druge), baviti se drugima, umjesto da porade na sebi, vlastitoj slobodi.

 :happy2: Da, da ... poznajem mnogo osloboditelja ali jako malo slobodnih!

Pa naravno kad je ovo prvo lakše. Evo 1 primjer. Kopanje smreke. S se muči kopa, ja dolazim i prokomentiram kak mi nije nekaj spektakularno kaj bi bilo za vadit. Već vidim da je uvrijeđen. A ak mi on nije najbliskiji ko će mi biti. Kaj bi tek bilo da sam to rekla nekom drugom. Doduše nisam ni ja cool kad on meni veli da mu nekaj nije bog zna kaj. Doduše poslije doma kad je smreka završila u posudi ... jako je lijepa ... ali nije za svako drvo tak... da kad dođe doma da se neki tek osvjeste. Evo, tak. teško je biti Hladan i još teže sretan kad ti netko da ilošu kritiku, jer te je time trebao skrenuti na pravi put, probuditi te, dao ti je životno koristan savjet, jer ko zna koliko bi još lutao u mraku. No mi to često ipak shvaćamo kao nerazumijevnaje, jal, neznanje, neimanje vizije, i kaj je znam kaj. EVo, toliko smo daleko od zena. Predaleko.

Offline Marija

Odg: O forumima i komentiranju bonsaija
« Odgovori #32 : 30-09-2008, 10:59:17 »
S se muči kopa, ja dolazim i prokomentiram kak mi nije nekaj spektakularno kaj bi bilo za vadit. Već vidim da je uvrijeđen. A ak mi on nije najbliskiji ko će mi biti. Kaj bi tek bilo da sam to rekla nekom drugom. Doduše nisam ni ja cool kad on meni veli da mu nekaj nije bog zna kaj. Doduše poslije doma kad je smreka završila u posudi ... jako je lijepa ... ali nije za svako drvo tak...

Čuj .... on je vjerovatno odmah vidio što će s njom napraviti .... a ti tu sliku nisi imala ....
Ja isto kopam u paru  :love: i vjeruj mi to može biti prednost, na neki način se nadopunjujete, on vidi jedno ti drugo ... učite jedno od drugoga  :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: O forumima i komentiranju bonsaija
« Odgovori #33 : 30-09-2008, 11:01:20 »
b) Kritike su na bolji materijal uvije iskrene (moze ispasti dobro ali i lose). To je u redu, posto se od toga samo mozes ucit. A za slabi materijal je kritika uvijek nekako dobra. To se meni necini pravo. Ako se za sve kaze da je to lijepo i O.K., onda nikada nece biti razvoja. Najbolje je ako se s´necim takmices - samo tako napredujes ... isto kao u sportu.

Da u pravu si. Ipak treba naći nekakvu mjeru, biti iskren ali i ne provrijediti sugovornika. Naravno uvijek treba uzimati u obzir da nemaju svi jednak talent, ali ni uvjete za pronalazak i uzgoj bonsaija.

Mislim da na ovome forumu ne laskamo lažno jedni drugima .... već da se unatoč svemu trudimo biti iskreni.  :hihihi:

Trudimo se- točno, no teško je biti objektivan, 100% iskren, takav valjda nisi niti prema sebi, a kamoli da bi bio prema drugima. Najvažnije je težiti tome. Jedno što je važno je da s vremenom i intenzivnim druženjima svako za sebe pomalo dolazi do samoosvještenja.
Evo ako mogu malo ogovarat Maria npr. A to vrijedi i za mene (al Mario mi je na piku  :love:)... iako imao vrlo slatka drvca mislim da je ove godine svjestan da ono od prošle i nije bog zna kaj (bar neka drva)... to više nije na njegovom nivou (nisam te napala, to je iz ljubavi, a i znam da bi ti mogo reagirat odgovorima pa da ne zamre rasprava  :love:  :love:). Sličnio kao što je Pall odgovorio kad smo ga pitali koje mu je prvo drvo... nema pojma,... vjerojatno odavno krepalo, spaljeno, poklonjeno... ne spada kvalitetom i ovo što sad ima, i to je to. Mi naša dijelimo ili bacamo preko ograde u šumu da rastu samo ovak. To ne znači da neka ili većina ovih koja su sad u vrtu isto neće preko ograde... samo za sad je ovo naša razina. Naš nivo. Pa nam se čini da je dobar. Možda za dve godine pošumimo šumu.

Samo se opusti draga. Ja sam oduvjek ljudima bio primjer i uzor  :chinaman:

 :love:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: O forumima i komentiranju bonsaija
« Odgovori #34 : 30-09-2008, 11:11:15 »
Trudimo se- točno, no teško je biti objektivan, 100% iskren, takav valjda nisi niti prema sebi, a kamoli da bi bio prema drugima. Najvažnije je težiti tome. Jedno što je važno je da s vremenom i intenzivnim druženjima svako za sebe pomalo dolazi do samoosvještenja.

Besmisleno je od pojedinca očekivati da bude objektivan prema sebi u 100% svog djelovanja. Okolina je objektivna tek kad suprostavi više mišljenja (npr.12). No onda je potreban netko da objedini sve to i opet nemamo objektivnu sliku.... dakle vračamo se na SLOBODU !
Sloboda pojedinca je FILOZOFIJA SLOBODE našeg postojanja!
Sve ostalo je iluzija....

Offline helleborus

Odg: O forumima i komentiranju bonsaija
« Odgovori #35 : 30-09-2008, 13:33:13 »
S se muči kopa, ja dolazim i prokomentiram kak mi nije nekaj spektakularno kaj bi bilo za vadit. Već vidim da je uvrijeđen. A ak mi on nije najbliskiji ko će mi biti. Kaj bi tek bilo da sam to rekla nekom drugom. Doduše nisam ni ja cool kad on meni veli da mu nekaj nije bog zna kaj. Doduše poslije doma kad je smreka završila u posudi ... jako je lijepa ... ali nije za svako drvo tak...

Čuj .... on je vjerovatno odmah vidio što će s njom napraviti .... a ti tu sliku nisi imala ....
Ja isto kopam u paru  :love: i vjeruj mi to može biti prednost, na neki način se nadopunjujete, on vidi jedno ti drugo ... učite jedno od drugoga  :mdr:

Apsolutno da mi je odlično kaj smo u paru  :love:  :love:  :love:, samo velim da čak i kad dobiš kritiku od osobe za koju znaš da ti ništa ne želi nažao, da to ne radi s nekim skrivenim namjerama, nego da je samo možda malo iskrenija prema tebi nego prema drugima pa zna biti teško to prihvatiti. Kaj bi tek bilo da smo prema poznanicima takvi - iskreni. Tu uvijek treba biti taktičan i odmjeren. A ljudi s vremenom, ako su za to predodređeni, sami shvate. Mislim da su u toj radoti najvredniji prijetelji, i samokritičnost i iskrenost prema samom sebi. A to se stječe znanjem i napredovanjem.
To je ko kad ideš na ispit. Ak nisi niš ili jako malo učio imaš osjećaj da sve znaš, a ako si dosta učio svjestan si koliko ne znaš.

Offline Aleksa

Odg: O forumima i komentiranju bonsaija
« Odgovori #36 : 30-09-2008, 17:11:40 »
Meni se desava evo vec četvrta godina sledece:

Na selu izvadim 5-6 primjeraka, posadim i ostavim babi na cuvanje.

Budem odsutan godinu dana i kada dodjem sledece godine pobacam sve od prethodne i izvadim nove.

Sledece godine opet pobacam one od prethodne pa ispocetka...

Racunam da cu znati kada sam napredovao one godine kada mi se drva podjednaku budu dopadala svake sledece godine...  :gigle:

A sto se komentara po forumima tice i ocjenjivanja drva, Igor je dobro rekao, ako ti kazu 'Ma ok je drvce, sve fino...' odmah znam da je to  :nono:.... Volim objektivne, direktne komentare, i prije svega iskrene. Necu se uvrijediti ako mi Marija kaze:' Aleksa, to je sranje, traži nešto bolje!'  :mdr:

Posto ja u okolini nemam nikoga ko bi me hvalio ili kritikovao pokusavam da budem objektivan i da tako gledam na drva. Pokusavam da ne dozvolim prednostima na nekom stablu da me zaslijepe da ne vidim mane tog stabla, sto mi se prije uvijek desavalo (npr. vidim neku mladicu u obliku slova S i sav odusevljen njome ne vidim da nema nebari).  Ja to zovem sindrom 'simpatičnih' drva, koja nemaju realan potencijal.

Offline Marija

Odg: O forumima i komentiranju bonsaija
« Odgovori #37 : 30-09-2008, 17:17:58 »
.... Necu se uvrijediti ako mi Marija kaze:' Aleksa, to je sranje, traži nešto bolje!'  :mdr:

....zašto li si mene naveo kao primjer  :nono: :zamisljen:

Mogućnost da vam netko kaže da vam je drvo sranje se povećava što ste s osobom u boljim / prisnijim / prijateljskijim odnosima.  :wow:  :tlab:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aleksa

Odg: O forumima i komentiranju bonsaija
« Odgovori #38 : 30-09-2008, 17:21:10 »
.... Necu se uvrijediti ako mi Marija kaze:' Aleksa, to je sranje, traži nešto bolje!'  :mdr:

....zašto li si neme naveo kao primjer  :nono: :zamisljen:

Mogućnost da vam netko kaže da vam je drvo sranje se povećava što ste s osobom u boljim / prisnijim / prijateljskijim odnosima.  :wow:

Zato što sam siguran da si ti jedina na ovom forumu spremna da meni to tako direktno kažeš...   :love:

Što naravno znači da si sa mnom u dobrim/prisnim/prijateljskim odnosima :ljub:  :loco:

Offline sivac68

Odg: O forumima i komentiranju bonsaija
« Odgovori #39 : 30-09-2008, 17:58:38 »
Budem odsutan godinu dana i kada dodjem sledece godine pobacam sve od prethodne i izvadim nove.

Sledece godine opet pobacam one od prethodne pa ispocetka...

kad odlučiš bacit maslinu planinu obavezno mi javi :whoot: :happy2:
ZDRAVI BILI !!!

Offline Marija

Odg: O forumima i komentiranju bonsaija
« Odgovori #40 : 30-09-2008, 18:30:47 »
Zato što sam siguran da si ti jedina na ovom forumu spremna da meni to tako direktno kažeš...   :love:

Ispala sam sada zvijer.... ipak tako ne pišem na forumu .... te prisne izljeve ljubavi i privrženosti čuvam za privatnost komunikacije preko chata....  :svetac:

Hvala bogu kratko si bio u sadnica-fazi .... ne podcjenjuj se .... to se fino vidjelo kako si sigurno ordinirao po našim stablima dok si bio tu u Kaštelima .... šteta što te škola davi i to što nemaš vozačku .... kužiš ti ovu igru i dovukao bi dobroga materijala. Valjda će doći i ta bolja vremena.  :mdr: :love:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: O forumima i komentiranju bonsaija
« Odgovori #41 : 30-09-2008, 18:33:41 »
kad odlučiš bacit maslinu planinu obavezno mi javi :whoot: :happy2:

Ništa od toga, baba ju je već rezervirala za ispeć ribu  :tlab: :ass:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aleksa

Odg: O forumima i komentiranju bonsaija
« Odgovori #42 : 30-09-2008, 18:45:54 »
kad odlučiš bacit maslinu planinu obavezno mi javi :whoot: :happy2:

Ništa od toga, baba ju je već rezervirala za ispeć ribu  :tlab: :ass:

S obzirom da je naložila moja 2 graba prošle godine ne bih se čudio da uzme i maslinu da joj 'drži vatru' preko noći....  :gigle: