Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Nove izvađene bukve  (Posjeta: 14146 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline veljko

Odg: Nove izvađene bukve
« Odgovori #15 : 11-03-2007, 18:39:39 »
Dobro, je zanimljiva(predomišljo sam se između one tanje desno i ove koju sam označio), samo je, ako se mogu tako izrazit, prezanimljiva prema ostatku drva, pa sam ju stoga eliminirao. Trostruko deblo u ovoj varijanti mi se ne čini baš najbolji izbor. 
Da poslika još jednom, možda bi svi bili pametniji. :yes:

Offline DonQuijote

Odg: Nove izvađene bukve
« Odgovori #16 : 11-03-2007, 18:47:18 »
Vađenje i formiranje u isto vrijeme je ponajbolji način da ga ubiješ.

Ovo vazi za cetinare... Za listopadne vrste je bas suprotno...

Meni se primilo samo ono što nisam orezivao odmah. Od pet bukvi, na dvije sam odmah otpilio grane koje su mi smetale i baš te dvije su mi preminule u miru božjem :ange:
Možda je slučajnost, premali je uzorakj za pravilo, ali znam da više nikada neču ništa dirati prve godine.

Offline Aleksa

Odg: Nove izvađene bukve
« Odgovori #17 : 11-03-2007, 19:03:36 »
Ja svako drvo koje izvadim, u zavisnosti od ostecenja korijena, dobro orezem i zadam mu konture... A i logicno je: manje korijena = manje pupoljaka = manje lisca da ishrani... :yes:

Offline sa

Odg: Nove izvađene bukve
« Odgovori #18 : 11-03-2007, 19:26:55 »
E sad kad mi još sjednu sve informacije ... kao prvo ja bih isto rado ostavio najdonju granu i napravio dvostruko deblo, a ovo najdesnije odrezao, visinu skratio za cca 10 i prorijedio radi manje hrane kad počne pupati, a onda čekati godinu dana i moliti  se da preživi. Nakon godinu dana nadam se da ćete mi davati detaljnije savjete.

Hvala svima na trudu, svako malo naučim nešto novo, zato mi je ovaj forum mrak.

Pozdrav

Offline sa

Odg: Nove izvađene bukve
« Odgovori #19 : 11-03-2007, 19:30:27 »
A gledaj da nemam strpljenja ne bih se upuštao u ovaj "sport", ali nažalost kod mene (barem za sada nisam otkrio) nema baš previše primjeraka na stijenama, jer nema baš niti stijenovitih područja u izobilju. Ali moja filozofija je da trebam učiti na ovakvim primjercima, da kad nađem dobar yamadori znam kako postupiti, a ujedno da ga znam i prepoznati.

Offline Andrija Zokić

Odg: Nove izvađene bukve
« Odgovori #20 : 11-03-2007, 19:38:11 »
kao prvo ja bih isto rado ostavio najdonju granu i napravio dvostruko deblo

Ja ne bih isao na dvostruko deblo. Odrezao bih najdonju granu koja izlazi iz zemlje, ali bih ostavio najdonju koju je Veljko napisao da bi odrezao, i pokusao bi imitirati ovaj bajam.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline veljko

Odg: Nove izvađene bukve
« Odgovori #21 : 11-03-2007, 19:48:16 »
kao prvo ja bih isto rado ostavio najdonju granu i napravio dvostruko deblo

Ja ne bih isao na dvostruko deblo. Odrezao bih najdonju granu koja izlazi iz zemlje, ali bih ostavio najdonju koju je Veljko napisao da bi odrezao, i pokusao bi imitirati ovaj bajam.

Ako pogledaš sliku di se vidi korjenova bala, vidjet češ da je izrasla na mjestu da kad se drvo pravilno posadi, tj, da se vidi nebari, ta grana izlazi iz pravog mjesta, a srednja grana, oliti deblo, čini mi se previše krivudava napram ostatka bukvice. (iako bise je kasnije moglo poravnati ožičavanjem)

Offline veljko

Odg: Nove izvađene bukve
« Odgovori #22 : 11-03-2007, 19:50:28 »
kao prvo ja bih isto rado ostavio najdonju granu i napravio dvostruko deblo

Ja ne bih isao na dvostruko deblo. Odrezao bih najdonju granu koja izlazi iz zemlje, ali bih ostavio najdonju koju je Veljko napisao da bi odrezao, i pokusao bi imitirati ovaj bajam.

Ako pogledaš sliku di se vidi korjenova bala, vidjet češ da je izrasla na mjestu da kad se drvo pravilno posadi, tj, da se vidi nebari, ta grana izlazi iz pravog mjesta, a srednja grana, oliti deblo, čini mi se previše krivudava napram ostatka bukvice. (iako bise je kasnije moglo poravnati ožičavanjem)


Što sam ja sve napiso, bože sveti, ali valjda čete skužit što je pisac ovim mislio reći? :rofl: