Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bukva  (Posjeta: 28038 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline istefano

Odg: Bukva
« Odgovori #30 : 18-03-2008, 15:31:12 »
dali moze ovako velik oziljak ikada zacijelit

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva
« Odgovori #31 : 18-03-2008, 15:43:40 »
dali moze ovako velik oziljak ikada zacijelit

Kad bi pustio novi vrh da raste do recimo 4m, on bi sigurno kalusirao tu ranu, no bila bi vidljiva. Kod takvih rana najbolje je pustiti nove izboje oko nje ili je napraviti kao prirodni utjecaj nevremena. To ja samo onak mislim  :mdr:

Offline Goran Cajko

Odg: Bukva
« Odgovori #32 : 18-03-2008, 16:08:15 »
Mario, ona prva fotka je kak sam ju donio iz Kaštela.

Offline Goran Cajko

Odg: Bukva
« Odgovori #33 : 18-03-2008, 16:16:03 »
A odrezao si onu debelu kaj je išla jako okomito prema gore?? Čini mi se da je ne vidim na fotkama. Bukvica je odlična. A kako se zove? (  :loco: -da vidimo jel i on s njima)
One dvije najdonje desno su nulirane, a najdonja lijevo je skraćena na pol.
Ja ju zovem "velika bukva". (barem dok ne nađem veću)

Offline Goran Cajko

Odg: Bukva
« Odgovori #34 : 18-03-2008, 16:17:37 »
dali moze ovako velik oziljak ikada zacijelit

Kad bi pustio novi vrh da raste do recimo 4m, on bi sigurno kalusirao tu ranu, no bila bi vidljiva. Kod takvih rana najbolje je pustiti nove izboje oko nje ili je napraviti kao prirodni utjecaj nevremena. To ja samo onak mislim  :mdr:

Slažem se. Mene to uopće ne smeta.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva
« Odgovori #35 : 19-03-2008, 08:19:16 »
Mario, ona prva fotka je kak sam ju donio iz Kaštela.

Kužim sad  :great:
One donje dvije si prikratio do tanjih grančica, a srednju maknuo. Vrloopasnomrakdobro mi se dopada na zadnjoj fotki. Nek se sad kupa u kadici bar ovu sezonu, ja je nebi presađivao, a mislim ni ti  :verycool:

Offline Goran Cajko

Odg: Bukva
« Odgovori #36 : 19-03-2008, 09:04:28 »
Mario, ona prva fotka je kak sam ju donio iz Kaštela.

Kužim sad  :great:
One donje dvije si prikratio do tanjih grančica, a srednju maknuo. Vrloopasnomrakdobro mi se dopada na zadnjoj fotki. Nek se sad kupa u kadici bar ovu sezonu, ja je nebi presađivao, a mislim ni ti  :verycool:

Ove godine više niš (možda recnem koji izboj), a sljedeće godine ću ju presadit na radionici.

Offline helleborus

Odg: Bukva
« Odgovori #37 : 19-03-2008, 09:33:15 »
Zanimljivo je kako Pall u takvim slučajevima velikih rezova uglavnom preporuča raditi 'rupu' u drvetu. čini mi se da je to dosta estetski prihvastljivo. Takva rana će sigurno kalusirati, ali uvijek će biti vidljiva rana zabobivena rezanjem debele grane ili skračivanjem debla. Ovak mi se čini, ak se napravi rupa (jel to ono naziv uro ili tak nekak), da kroz godine rasta poprima prirodan izgled duplje u drvetu, što je prilično zanimljivo i estetski puno prihvatljivije. Kaj velite?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva
« Odgovori #38 : 19-03-2008, 09:57:53 »
Zanimljivo je kako Pall u takvim slučajevima velikih rezova uglavnom preporuča raditi 'rupu' u drvetu. čini mi se da je to dosta estetski prihvastljivo. Takva rana će sigurno kalusirati, ali uvijek će biti vidljiva rana zabobivena rezanjem debele grane ili skračivanjem debla. Ovak mi se čini, ak se napravi rupa (jel to ono naziv uro ili tak nekak), da kroz godine rasta poprima prirodan izgled duplje u drvetu, što je prilično zanimljivo i estetski puno prihvatljivije. Kaj velite?

Što god napravili, treba nastojati izbjegavati kirurške rezove i drvo što prirodnije skršiti, ne birajući sredstva. Dopalo mi se kako je Pall riješio neke rezove (sa DVD-a 1. konvencije 2007) Slažem se i sa rupama u drvetu jer ih često viđam dok šetam šumom. Vidjela si jednu bukvu kod mene koja je u Prirodi skršena prije dosta godina… kalusirala je pozamašnom brazgotinom unutar koje je ostala sasušena unutrašnjost debla koju ću drilati za koju godinu, ako se drvo primi. Baš ću pofotkati taj slučaj pa da čujem prijedloge.

Offline sivac68

Odg: Bukva
« Odgovori #39 : 19-03-2008, 10:13:09 »
Zanimljivo je kako Pall u takvim slučajevima velikih rezova uglavnom preporuča raditi 'rupu' u drvetu. čini mi se da je to dosta estetski prihvastljivo. Takva rana će sigurno kalusirati, ali uvijek će biti vidljiva rana zabobivena rezanjem debele grane ili skračivanjem debla. Ovak mi se čini, ak se napravi rupa (jel to ono naziv uro ili tak nekak), da kroz godine rasta poprima prirodan izgled duplje u drvetu, što je prilično zanimljivo i estetski puno prihvatljivije. Kaj velite?

takvu rupu je pall predložija na onom mom klenu
ja nemam pojma kako bi to tribalo izgledat pa ako neko ima nekakvu sliku volija bi vidit :mdr:
ZDRAVI BILI !!!

Offline helleborus

Odg: Bukva
« Odgovori #40 : 19-03-2008, 10:30:50 »
Zanimljivo je kako Pall u takvim slučajevima velikih rezova uglavnom preporuča raditi 'rupu' u drvetu. čini mi se da je to dosta estetski prihvastljivo. Takva rana će sigurno kalusirati, ali uvijek će biti vidljiva rana zabobivena rezanjem debele grane ili skračivanjem debla. Ovak mi se čini, ak se napravi rupa (jel to ono naziv uro ili tak nekak), da kroz godine rasta poprima prirodan izgled duplje u drvetu, što je prilično zanimljivo i estetski puno prihvatljivije. Kaj velite?

takvu rupu je pall predložija na onom mom klenu
ja nemam pojma kako bi to tribalo izgledat pa ako neko ima nekakvu sliku volija bi vidit :mdr:

Vjerujem da na onom dijelu gdje si odrezao granu izbušiš samo rupu. Odnosno posudiš, ako nemaš, od Marije i Andrije makitu i lijepo se zabavljaš bušenjem. Mislim da bi biljke mogla tako dobro kalusirati da će ti i zatvoriti opet tu rupu, ali pokušaj.
To mislim da ionako većina nas radi napamet, bez nekog posebnog predznanja, ispričavam se onima koji to stvarno znaju točo kako i koliko bušiti. Možda bi nam Pall na jednoj od budućih seansi mogao točno pokazati i to i kako se rade jinovi. To bi bilo interesantno.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva
« Odgovori #41 : 19-03-2008, 10:33:32 »
takvu rupu je pall predložija na onom mom klenu
ja nemam pojma kako bi to tribalo izgledat pa ako neko ima nekakvu sliku volija bi vidit :mdr:

Mislim da bi tvom maklenu, bolje pristajalo uzdužna brazgotina. Nešto ovakvog, ali pri vrhu stabla.

Offline cile

Odg: Bukva
« Odgovori #42 : 19-03-2008, 21:54:36 »
kad se kalus stvori zarezes ga ponovo i ponpvo i ponovo i mozes skroz zatvoriti rupu :yes:

Offline Goran Cajko

Odg: Bukva
« Odgovori #43 : 20-03-2008, 11:33:18 »
kad se kalus stvori zarezes ga ponovo i ponpvo i ponovo i mozes skroz zatvoriti rupu :yes:
To sam vidio negdje. Reže se s one strane gdje želimo da kalus raste. No, ja to ne želim! Meni je veća fora imat veliku rupu u deblu nego ožiljak.

Offline Marija

Odg: Bukva
« Odgovori #44 : 20-03-2008, 11:52:44 »
kad se kalus stvori zarezes ga ponovo i ponpvo i ponovo i mozes skroz zatvoriti rupu :yes:
To sam vidio negdje. Reže se s one strane gdje želimo da kalus raste. No, ja to ne želim! Meni je veća fora imat veliku rupu u deblu nego ožiljak.

da, da, a kalusirat će samo malo rubovi  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai