Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Natječaj za najbolji odgovor!  (Posjeta: 6375 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Natječaj za najbolji odgovor!
« : 02-07-2010, 14:19:22 »
Od jednog cijenjenog forumaša (ime poznato redakciji) sam dobila sljedeći upit na pp:

imam malo pitanjce...zakaj svi stavljaju peletirano gnojivo ili čikenšit na male hrpice a ne širom po zemlji u tegli?
jel to samo iz dekorativnih razloga ili ima veze sa otapanjem/primanjem hranjiva? kaj preveć ishlapi kad je širom razbacano ili?


Budući da se radi o kompleksnom pitanju i da je utvrđivanje istine potreban širok raspon stručnjaka sa različitih polja nauke, molim vas da date svoj doprinos ovdje i krajnje ozbiljno pristupite razjašnjavanju ove misterije ....

 :idiot: :idiot: :idiot:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Luc de Fuc

Odg: Natječaj za najbolji odgovor!
« Odgovori #1 : 02-07-2010, 14:47:20 »
da cijeenjen...preecjeenjen... :idiot:  :idiot:

bilo kako bilo, pa i ''gnjacavo i neuredno'' bitno da drfa papaju...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Natječaj za najbolji odgovor!
« Odgovori #2 : 02-07-2010, 14:57:35 »
Možda neki isključivo stavljaju na hrpice, no svi nikako.

Ja čiknšit stavim ćim yamadori smjestim u posudu, uglavnom u hrpice. Jedan razlog zašto ga stavljam u hrpice je taj da se ne zaserem kad pljevim korov koji raste ispod drva. Manje su šanse ako je na samo 3-4 hrpice.
Drugi razlog je što sa zaljevanjem, ako je razbacan po posudi, već nakon mjesec dana sav propadne u tlo i večinom uvijek je u vlažnom području pa otpušta hranjiva biljci, to mi netreba. U hrpicama je dulje na površini i otapa se samo zaljevanjem, daklje svaki dan ( sada 3x ) ali pomalo, tak da biljka nije stalno pod hranjivima.
Drvima kojima stavljam mahovinu, čiknšit stavim malo ispod površine substrata po cijeloj površini posude, a po vrhu mahovinu, no tu je čiknšit u malim količinama.
Iznimno biljke koje već imaju gustu remifikaciju i veliku lisnu masu, kao i jak korjenski sustav, to zatrpam sa čiknšitom po cijeloj posudi u debljini pelete, večinom igličavci.

...moje dvije lipe  :smile:

Offline jurica

Odg: Natječaj za najbolji odgovor!
« Odgovori #3 : 02-07-2010, 15:01:36 »
Prekomleksno pitanje!
Moj odgovor : " Kud svi , tud i mali Mujo"  , ja vidio od drugih pa i ja tako radim !

Offline Marija

Odg: Natječaj za najbolji odgovor!
« Odgovori #4 : 02-07-2010, 16:04:45 »
... ajme meni što ste svi ozbiljni  :loco:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Natječaj za najbolji odgovor!
« Odgovori #5 : 02-07-2010, 18:47:03 »
Ak ćemo neozbiljno, onda se stavlja na hrpice zato da se imitira priroda jer kokoši ne kakaju u pravilno resprostranjenom tepihu nego gdje im dodje pa su hrpice stvar nelogičnosti i loše statistike mjesta istovara...
 a ak je ozbiljno onda da je razlog tome što mi se od pravilno raširenog sloja čikenšita za nekovrijeme, nakon nekoliko otapljanja i sušenja stvori pokorica koju treba razbijati inače uopće ne propušta vodu. Eto zato je bolje staviti ih na hrpice

Offline Marija

Odg: Natječaj za najbolji odgovor!
« Odgovori #6 : 02-07-2010, 20:21:41 »
Ak ćemo neozbiljno, onda se stavlja na hrpice zato da se imitira priroda jer kokoši ne kakaju u pravilno resprostranjenom tepihu nego gdje im dodje pa su hrpice stvar nelogičnosti i loše statistike mjesta istovara...

radi daljenjeg boljeg prodiranja hranjiva u supstrat, preporuča se ležanje kratkodlake odrasle mačke (4-5 kg brutto) na pokakanom supstratu dnevno minimalno 20 minuta ....  :hi:
pritom se hrpice čiknšita ravnomjerno raspoređuju po posudi pa naivnom promatraču se čini da se inače gnojivo raspoređuje ravnomjerno po posudi ... što nije slučaj, već se radi o posebnoj primjeni tehnike  "utabavanja mačkom".  :dipl:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Bruno

Odg: Natječaj za najbolji odgovor!
« Odgovori #7 : 03-07-2010, 07:28:48 »
A jel tom slučaju nailazite na slučajeve catshita?

Offline Luc de Fuc

Odg: Natječaj za najbolji odgovor!
« Odgovori #8 : 05-07-2010, 12:05:36 »
ja kupio neki konjsko goveđe pileći šit, cijena okej, a čini mi se i kvaliteta...''Biorex'' 50L, 78KN...

a nakon koliko vremena treba staviti novu turu šita?

Offline Marija

Odg: Natječaj za najbolji odgovor!
« Odgovori #9 : 05-07-2010, 12:17:58 »
ja kupio neki konjsko goveđe pileći šit, cijena okej, a čini mi se i kvaliteta...''Biorex'' 50L, 78KN...

a nakon koliko vremena treba staviti novu turu šita?

6 mjeseci, dvaput godišnje dakle
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: Natječaj za najbolji odgovor!
« Odgovori #10 : 05-07-2010, 13:10:03 »
Vjerujem da u hrpicama manje smrdi. Mi, čitaj Sebastijan, stavlja u neograničenim količinama po cijeloj površini i nakon toga se 7 dana gušimo po vrtu. Ko da ste došli na farmu pilića. Strašno!!!! Osim toga po cijeloj površini ružno izgleda, a koliko znam bonsaisti su velike estete pa paze da gnojenjem ne naruše tu komponentu.... Još pokriju s onih plastičnim valjda da im se muhe ne skupljaju.....

Offline Bruno

Odg: Natječaj za najbolji odgovor!
« Odgovori #11 : 06-07-2010, 18:21:39 »
meni su se skupljale po maloj

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Natječaj za najbolji odgovor!
« Odgovori #12 : 07-07-2010, 11:16:55 »
Nekad je na selu svaka kuća ili svaka druga,imala kokoši,prasce,krave,konje... bilo je šita svih vrsta i nikome nije smrdjelo i nitko nije bio gladan mesa.Danas šit svima smrdi ali zato i ima puno gladnih i željnih kobasica i soćnih šnicli. :mdr:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Luc de Fuc

Odg: Natječaj za najbolji odgovor!
« Odgovori #13 : 08-07-2010, 20:07:01 »
Braavo Radovane, doobro rečeno!!
fala Bogu nisam gladan (evo baš bilo kolinje prošli petak, friške pečenice mmm), a i ne smrdi mi to, gore mi je kad se neko parfemom preveć našprica... hehe