Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Ekspandirana glina - primjena u hortikulturi (LIAPOR - liaflor, liadrain / floreopor)  (Posjeta: 90816 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
....ali to i nije toliko bitno koliko to da su pakiranja po 40L  :jupije: :great:

...dodao bi da je ono meni najbitnije, to što je granulacija 4-8 mm ... a to znaći da nema "brašna" kao kod pomica...
Gotovo sam siguran da će ovo biti dobra zamjena za pomice  :verycool:

Offline Marija

Gledala sam cijene pomicea u Italiji, pa to je da svisneš, kubik se vrti između 25-35 eura, ovisno koji proizvođač.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Gledala sam cijene pomicea u Italiji, pa to je da svisneš, kubik se vrti između 25-35 eura, ovisno koji proizvođač.

.... fakat da ne povjeruješ.... a jesmo mi specijalci  :idiot:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Ej društvo, ja ću uzet jedno 20 vreća ovog novoga. Prodano. Lomljeni molim!
 :love:

Offline jurica

Ja sam ga koristio i ove godine ,okrugli granulacije 2-4mm.
Prezadovoljan sam i već sam si nabavio par vreća za slijedeću sezonu po cijeni 47 kn za 50 l.
Ove godine ga mislim miješat sa Agro perlitom te sam i njega već dovukao doma po cijeni 123 kn za 100 l.

Offline DonQuijote

Jura ti si se žestoko prihvatio posla :great:

Offline Andrija Zokić

...dodao bi da je ono meni najbitnije, to što je granulacija 4-8 mm ... a to znaći da nema "brašna" kao kod pomica...
Gotovo sam siguran da će ovo biti dobra zamjena za pomice  :verycool:

Ekspandirana glina je tvrđa od pumica i mislim da zbog toga se ne stvara ona sitna prašina / šljaka koju bi bilo poželjno prosijat. Postoji li granulacija 2-4mm floreopora? Poslužilo bi mi za manje primjerke, i za sloj na vrhu kod onih koje mislim ubaciti ovu sezonu u bonsai posude.

Na kraju se vraćamo odakle smo i počeli. Mislim da je floreopor potpuno isto što i Walterov > Maxit za kojega kaže da isto dolazi kao kuglica i drobljeni, i da je drobljeni taj koji je potreban.

andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Postoji li granulacija 2-4mm floreopora? Poslužilo bi mi za manje primjerke, i za sloj na vrhu kod onih koje mislim ubaciti ovu sezonu u bonsai posude.

Postoji od 1-4. Za sad nam je on nedostupan jer ga oni koriste za njihove mješavine substrata i nemaju ga u prodaji.
... no iz razgovora sa vrloljubaznom damom, dalo se naslutiti da će nam ustupiti određene količine... nek sad prođe prva isporuka pa ćemo dalje u pregovore i dogovore...

Meni će isto trebati nekoliko vreča 1-4 mm i mislim na to  :chinaman:

Offline Andrija Zokić

Postoji od 1-4. Za sad nam je on nedostupan jer ga oni koriste za njihove mješavine substrata i nemaju ga u prodaji.
... no iz razgovora sa vrloljubaznom damom, dalo se naslutiti da će nam ustupiti određene količine... nek sad prođe prva isporuka pa ćemo dalje u pregovore i dogovore...

Meni će isto trebati nekoliko vreča 1-4 mm i mislim na to  :chinaman:

Odlično! :great:


Dakle, nas nekoliko Dalmatinaca naručujemo 59 vreća tj. 2360L Floreopora 4-8mm lomljenog.

andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
.. Mislim da je floreopor potpuno isto što i Walterov > Maxit


Evo i najpreciznijih informacija iz prve ruke...
Floreopor je HR komercijalni naziv za Liadrain, dok je Maxit komercijalni naziv u D.

Liadrain granulacije 1-4 mm trenutno nemaju, no kad ga budu nabavljali za sebe, nazvat će me da joj potvrdim količinu. Trenutno imaju Liapor 1-4 (kuglasti) i košta 58,56 + pdv, a to je skuplje nego u MD profilu gdje je 62,65 s pdv-om.

Naručen je prvi kontigent od 120 vreča i sutra će biti raspoloživ na skladištu kraj ZG. Cjenjeni interesenti, lovu na sunce, jer je plačanje solarno  :idiot:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
... dopeljal sam jučer prvu turu i odmah prionuo pokusu...
Floreopor upije jednaku količinu vode u istom vremenu kao i Pomice.
U idučih nekoliko sati, iz floreopora se ocjedi još 10% vode, dok je pumice zadrže. Izgleda zanemarivo!
Jutros sam pregledao testere i obadva uzorka su na vrhu bila vlažna.
Zaključak: ... poželjno dodati malo treseta u substrat. Neki to rade i sa pomicama, a sve ovisi o mikroklimi područja, svakog pojedinca, pa svatko treba naći mjeru.
Osobna zapažanja i subjektivan doživljaj: ... boja mi je fenomenalna, lakši je od pumice, nema sitnih čestica ili boljerečeno, ima ih toliko da se skoro i ne primjete  :idiot: , ako za neku manju posudu, one od 8mm izgledaju preveliko, kod laganog prosijavanja, brzo se odvoji 1/3 granulacije 4mm. Dakle granulacijska struktura je 1/3 4-5mm i 2/3 5-8mm... meni odlično.
Več drugu sezonu imam liapor u nekim posudama (a ovo mu je slično) i u ni jednoj posudi mi se nikad nije napravila pokorica, dok je kod pumice, to čest slučaj, pogotovo kad se otapa čiknšit...
Ako je sve tako dobro, kako izgleda na prvi pogled, ja sam prezadovoljan  :great:

Offline Marija

... dopeljal sam jučer prvu turu i odmah prionuo pokusu...
Floreopor upije jednaku količinu vode u istom vremenu kao i Pomice.
U idučih nekoliko sati, iz floreopora se ocjedi još 10% vode, dok je pumice zadrže. Izgleda zanemarivo!
Jutros sam pregledao testere i obadva uzorka su na vrhu bila vlažna.
Zaključak: ... poželjno dodati malo treseta u substrat. Neki to rade i sa pomicama, a sve ovisi o mikroklimi područja, svakog pojedinca, pa svatko treba naći mjeru.
Osobna zapažanja i subjektivan doživljaj: ... boja mi je fenomenalna, lakši je od pumice, nema sitnih čestica ili boljerečeno, ima ih toliko da se skoro i ne primjete  :idiot: , ako za neku manju posudu, one od 8mm izgledaju preveliko, kod laganog prosijavanja, brzo se odvoji 1/3 granulacije 4mm. Dakle granulacijska struktura je 1/3 4-5mm i 2/3 5-8mm... meni odlično.
Več drugu sezonu imam liapor u nekim posudama (a ovo mu je slično) i u ni jednoj posudi mi se nikad nije napravila pokorica, dok je kod pumice, to čest slučaj, pogotovo kad se otapa čiknšit...
Ako je sve tako dobro, kako izgleda na prvi pogled, ja sam prezadovoljan  :great:

Bilo bi mi čudno da nisi testirao ... opet bih posumljala da su te oteli i ostavili nam u zamjenu nekog Maria koji se ne pita kako funkcionira svijet oko njega  :girl:

Odlična zapažanja! Meni isto sve to odgovara  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Zvuči izvrsno. Uopće ne sumnjam (barem se tako čini za sada) da će zamijeniti pomice bez problema.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Zvuči izvrsno. Uopće ne sumnjam (barem se tako čini za sada) da će zamijeniti pomice bez problema.

... vjerujem da ćemo biti zadovoljni floreoporom, a pomice će s obzirom na trenutno ugrađene količine u postoječa drva, još dugo vremena biti vjeran "suputnik"  u našim dvorištima :idiot:
...mislim kad krenemo s presadnjom u manje posude  :verycool:

Bilo bi mi čudno da nisi testirao ... opet bih posumljala da su te oteli i ostavili nam u zamjenu nekog Maria koji se ne pita kako funkcionira svijet oko njega  :girl:

Odlična zapažanja! Meni isto sve to odgovara  :smile:


 :love:

uzet ću šaku u dojčland da čujem kaj Walter veli  :sumo:

Offline DonQuijote


Naručen je prvi kontigent od 120 vreča i sutra će biti raspoloživ na skladištu kraj ZG. Cjenjeni interesenti, lovu na sunce, jer je plačanje solarno  :idiot:
Što uzimaš na veliko? Ako je tako, računaj i na mene