Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Ekspandirana glina - primjena u hortikulturi (LIAPOR - liaflor, liadrain / floreopor)  (Posjeta: 90954 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
S time se ne bi nikako složio! Yamadoriji tek trebaju  supstrat sa dobrim biomehaničkim svojstvima. Znači da trebaju što idealnije uvjete za rast i razvoj korijena, samim time drvetu omogućujemo šansu za bolji oporavak od šoka koje je pretrpjlo vađenjem iz svog prirodnog staništa!
Kao prvo u potpunosti se slažem sa Juricom jer čovjek govori iz iskustva.Ja sam drvca skoro 15 godina sadio u mješavinu pjeska,humusa i prosijane ilovaće i skoro sva su preživjela do pojave modernih supstrata.Pa ti sada Zen razmisli o tome što je istina i pravilo a što ne.  :jezik:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline zen

 Što onda nisi ostao pri mješavini od prije 15 godina nego si prihvatio moderni supstrat?  :jezik: Razumjevanjem rasta korijena se i razvio "moderni" supstrat.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Iskustvo,znanje,ljubav i brižnost imaju u praksi prednost pred filozofiranjem i cjepidlačenjem.To je ono što ti ja i Jurica želimo reći.Nije u pitanju zašto smo prešli na moderne supstrate ili ne.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline zen

Neću uopće komentirati ovaj tvoj zadnji odgovor, jer vidim da si se očito uvrijedio. Pa sad hoćeš reći da sam filozof i cjepidlaka, a iz opće kulture ti ne uzvraćam istom mjerom. A o tome koliko netko ima iskustva govori kvaliteta njegovih drva, pri tome ne mislim količinski, i koliko dugo, svako je ustanju izvaditi drva i da mu godinama stoje u posudi a da ih upće na dira, ali da bi dobio pošteni bonsai treba puno znanja (što podrazumjeva konstantno učenje i usvajanje novih znanja) i iskustava. A o ljubavi o uzgoju bonsaija bi se složio s tobom što si napisao.
Pa, eto ako je tvoj zaključak iz svega ovoga što sam napisao da sam ja filozof zato što konstantno učim te radim na svojim drvcima, a da sam cijepidlaka zato što mi je itekako žao kad vidim da propadne jedno potencionalno bonsai drvce, pa onda neka sam i filozof i cjepidlaka. Takav sam samo zato što volim bonsai.   :zalijevanje:

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Dečki malo smo zgbrijali. Zen je veliki znalac i ima odlične seminare!Htio sam reči to da iskustva su različita a ljubav prema bonsai velika. To mi nekad ide na K!   :bravoPrika:
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Nisam rekao da si ti filozof i cjepidlaka.To si krivo izveo iz konteksta.Htio sam reči da kod prve sadnje jamadorija nije najvažnije presijavanje supstrata na frakcije,nego puno drugih važnijih stvari koje sigurno znaš.Međimurje nije daleko,ako si kad u prolazu svrati,pa češ vidjeti dali imam samo količinu ili kvalitetu.Nisam se niti naljutio niti uvrjedio,ako to misliš,niti protiv tebe i tvojih stavova imam kakve primjedbe.  :bravoPrika:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Hoxy

Dečki, dosta grubih riječi  :bravoPrika:

Svi ste u pravu i svi ste u krivu. Svi gajimo ljubav prema drvcima i to ih održava živima, svatko ima svoje tehnike i načine uzgoja. svaki yamadorij se može održati živim bez obzira dal je korjen posađen u zemlju, u supstrat ili je izložen u zraku. stvar je brige i razumjevanja drva. da iskopaš drvo iz zemlje i svakih deset minuta mu mistiraš korjen drvo će preživjeti godinama. samo pitanje je tko ima dovoljno vremena za mistiranje??? isto je sa zemljom... posadiš drvo u zemlju i ono može preživjeti ako se dobro brineš o njemu. e sad, druga stvar je kako će drvo napredovati kroz godine. u zemlji, u neprosijanom i u prosijanom supstratu korjen će se razvijati na različite načine. Meni nije u cilju da zasadim drvo u neprosijani, zbijeni supstrat, nego u dobro prosijani, tako mogu dobiti puno veću korjenovu balu u puno kraćem vremenu

Meni je u cilju da u što kračem vremenu dođem od surovog materijala do gotovog bonsaia. zašto bi za neki bot trebao čekati 10 godina da dođe do završnog stadija, ako imam mogučnost završit oblikovanje za 4 godine??

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
 Idemo dalje dečki.Bez zamjere. :nocomm:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Hoxy

Točno to! Voli svoje, poštuj tuđe  :idiot:

Offline DonQuijote

Dečki, dosta grubih riječi  :bravoPrika:

Svi ste u pravu i svi ste u krivu. Svi gajimo ljubav prema drvcima i to ih održava živima, svatko ima svoje tehnike i načine uzgoja. svaki yamadorij se može održati živim bez obzira dal je korjen posađen u zemlju, u supstrat ili je izložen u zraku. stvar je brige i razumjevanja drva. da iskopaš drvo iz zemlje i svakih deset minuta mu mistiraš korjen drvo će preživjeti godinama. samo pitanje je tko ima dovoljno vremena za mistiranje??? isto je sa zemljom... posadiš drvo u zemlju i ono može preživjeti ako se dobro brineš o njemu. e sad, druga stvar je kako će drvo napredovati kroz godine. u zemlji, u neprosijanom i u prosijanom supstratu korjen će se razvijati na različite načine. Meni nije u cilju da zasadim drvo u neprosijani, zbijeni supstrat, nego u dobro prosijani, tako mogu dobiti puno veću korjenovu balu u puno kraćem vremenu

Meni je u cilju da u što kračem vremenu dođem od surovog materijala do gotovog bonsaia. zašto bi za neki bot trebao čekati 10 godina da dođe do završnog stadija, ako imam mogučnost završit oblikovanje za 4 godine??
Ma naravno, postoji sto i jedan način i svi su punopravni sve dok donose rezultate. No kada početnik pita onda mu treba dati najjednostavniji mogući odgovor jer sve drugo zbunjuje i frustrira. Moderne supstrate ću uvijek preporučiti jer su jednostavni i praktični. Niko ne veli da akadama nije dobra, štoviše skupa je ko suho zlato i koristi je cijeli Japan a i šire. No kada trebam početniku objasniti da treba mjeriti vlagu, zalijevati samo kada se akadama osuši u gornjoj trečini i slično, onda mi je puno jednostavnije objasniti sistem modernog supstrata i zalijevanja.  Krupna pumica i zalijevaj koliko te volja. Tim više što se pokazalo da je to bolje i za drvo i za vlasnika. 
Nema mjesta ljutnji ni grubim riječima, svatko savjetuje ono što misli da je najbolje. Ja uopće ne bi nikojeg početnika zamarao sa bilo čim osim modernim supstratima.

Offline zen

Ej, Don kad smo kod krupne pumice, jel znaš možda gdje bi je mogao nabaviti?

Offline DonQuijote

Nemam pojma. Ja sam si prije par godina napravio zalihu. Onda je još Mario bio aktivan pa smo sve uzimali na veliko po nekoliko vreća. to je bio neki uvoz iz Italije

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
pogledat ču u smitcomercu pa ti javim ili od gazde vrtlar zna sve o našim materijalima pa ču ga pitat. Znam da 50kg perlita kupuje jeftinije pa kad ga trevim pitat ču za pumice.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Stardust

Trebao bih 40 litara lomljenog floreopora 1-8 mm, inače sam iz Koprivnice i ne isplati mi se autom do Agro Hoblaja (1,5 sata vožnje). U Pevcu i ostalim poljoapotekama u Koprivnici nema. Ako ima netko iz okolice Koprivnice tko ide u nabavu ili zna negdje bliže gdje se može nabaviti, bio bih zahvalan da mi se javi.

Pozdrav.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Agrohoblaj ti je čini mi se kroz zimu zatvoreni,negdje do kraja drugog mjeseca.Provjeri na njihovim stranicama.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!