Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bukva  (Posjeta: 26902 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Goran Cajko

Odg: Bukva
« Odgovori #45 : 20-03-2008, 12:35:56 »
kad se kalus stvori zarezes ga ponovo i ponpvo i ponovo i mozes skroz zatvoriti rupu :yes:
To sam vidio negdje. Reže se s one strane gdje želimo da kalus raste. No, ja to ne želim! Meni je veća fora imat veliku rupu u deblu nego ožiljak.

da, da, a kalusirat će samo malo rubovi  :hihihi:

nisam probao, al baš zbog dodatnog zatrezivanja kalus dodatno raste prema odrezanom djelu
kažu da kalusira nekoliko puta brže

Offline Andrija Zokić

Odg: Bukva
« Odgovori #46 : 20-03-2008, 13:23:38 »
Zanimljivo je kako Pall u takvim slučajevima velikih rezova uglavnom preporuča raditi 'rupu' u drvetu. čini mi se da je to dosta estetski prihvastljivo. Takva rana će sigurno kalusirati, ali uvijek će biti vidljiva rana zabobivena rezanjem debele grane ili skračivanjem debla. Ovak mi se čini, ak se napravi rupa (jel to ono naziv uro ili tak nekak), da kroz godine rasta poprima prirodan izgled duplje u drvetu, što je prilično zanimljivo i estetski puno prihvatljivije. Kaj velite?

Evo kako sam ja napravio uro na jasenu na mjestu gdje mi je preporučio Pall.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Aleksa

Odg: Bukva
« Odgovori #47 : 20-03-2008, 13:26:35 »
Zanimljivo je kako Pall u takvim slučajevima velikih rezova uglavnom preporuča raditi 'rupu' u drvetu. čini mi se da je to dosta estetski prihvastljivo. Takva rana će sigurno kalusirati, ali uvijek će biti vidljiva rana zabobivena rezanjem debele grane ili skračivanjem debla. Ovak mi se čini, ak se napravi rupa (jel to ono naziv uro ili tak nekak), da kroz godine rasta poprima prirodan izgled duplje u drvetu, što je prilično zanimljivo i estetski puno prihvatljivije. Kaj velite?

Evo kako sam ja napravio uro na jasenu na mjestu gdje mi je preporučio Pall.

Dobro izgleda. Možda da ga još malo udubiš? Jasenovi u prirodi imaju takve šupljine na mjestu gdje je otpala grana. Ivice zadebljaju a unutra ostane rupa...

Offline Andrija Zokić

Odg: Bukva
« Odgovori #48 : 20-03-2008, 13:28:47 »
Dobro izgleda. Možda da ga još malo udubiš? Jasenovi u prirodi imaju takve šupljine na mjestu gdje je otpala grana. Ivice zadebljaju a unutra ostane rupa...

Možda još samo malo a možda i ne. Na fotografiji izgleda dosta plošnije nego u stvarnosti.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva
« Odgovori #49 : 20-03-2008, 13:38:37 »
Morat ću danas pofotkati bukvu o kojoj sam tu pisao...
http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=154.msg14075#msg14075
.... pa da vidite kak to kalusira kad je drvo zdravo  :verycool:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Bukva
« Odgovori #50 : 08-10-2008, 21:03:30 »

Offline helleborus

Odg: Bukva
« Odgovori #51 : 09-10-2008, 08:24:49 »
http://sandevbonsai.blogspot.com/2008/10/bukva-2006.html

Žao mi je kaj nema slike od prije. Čini se da smo bili lijeni ... nekad... i mislili kak to nije važno. Ova je jedna od 4 koje smo te godine izvadili i samo ova je preživjela. Tada nismo znali da bukvama treba ostaviti lišće i pupove da bi preživjela. Ova je jedina imala ostavljenu jednu malu grančicu s dva ili tri lista i toliko pupova. sad nam takve stvari više ne padaju na pamet- da okljaštrimo bukvu do kraja. Ova je jako, jako slatka. Ima odličan potret debla. Kao zmija koja se uvija, posebnu glatku koru tipičnu za bukve. Odlično baca pupove i krošnjica joj je već prilično dobra. Možda će joj s vremenom jedino kamen biti premali, ali ona je toliko urasla u njega da ga se ne može niti maknuti niti zamjeniti.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva
« Odgovori #52 : 09-10-2008, 08:28:35 »
...Možda će joj s vremenom jedino kamen biti premali, ali ona je toliko urasla u njega da ga se ne može niti maknuti niti zamjeniti.

Bukva je sama po sebi odlična, meni se dopada i kad ne vidim kamen... !

Offline Andrija Zokić

Odg: Bukva
« Odgovori #53 : 09-10-2008, 08:41:18 »
Žao mi je kaj nema slike od prije. Čini se da smo bili lijeni ... nekad... i mislili kak to nije važno. Ova je jedna od 4 koje smo te godine izvadili i samo ova je preživjela.

Fina bukvica, bit će odličan bonsai. Naginje li se to malo od gledatelja ili se čini na fotografiji?
I ja sam nekada lijen fotografirati izvađena drva mada je to definitivno jako bitno. Za nekoliko godina ta fotografija može biti dokaz da je to tvoje drvo od početka oblikovanja, a da ne govorim što imaš uvid napredovanje kroz godine.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Bukva
« Odgovori #54 : 09-10-2008, 08:46:04 »
Žao mi je kaj nema slike od prije. Čini se da smo bili lijeni ... nekad... i mislili kak to nije važno. Ova je jedna od 4 koje smo te godine izvadili i samo ova je preživjela.

Fina bukvica, bit će odličan bonsai. Naginje li se to malo od gledatelja ili se čini na fotografiji?
I ja sam nekada lijen fotografirati izvađena drva mada je to definitivno jako bitno. Za nekoliko godina ta fotografija može biti dokaz da je to tvoje drvo od početka oblikovanja, a da ne govorim što imaš uvid napredovanje kroz godine.
Definitivno pada OD gledatelja. To ću promijeniti kada bude u proljeće presađena. Ne bi trebao biti problem. Naime, nekada sam joj zamislio drugu stranu kao prednju.
A da, i lijenost za fotografiranje je i meni svojstvena, zato se često natjeram da odslikam nešto. Poslije mi bude drago.

Offline helleborus

Odg: Bukva
« Odgovori #55 : 09-10-2008, 08:52:02 »
Ova bukva je u kanti u koju je posađena prije tri godine. Osim toga tlo je strašno. Kupovna zemlja (humus) i malo pijeska. To je bilo doba prije ove ere. Na proljeće kad dobi dobar supstrat i posudu mogla bi postati prava ljepotica. Jako mi je draga.
Ja sam si uzela, onak za sebe, zadatak da ću fotkati po vrtu biljke jer često to propustimo i onda kad ti treba stara fotka nema je. Sad bar to nije problem kad imamo svi digitalne fotiće. Pokušavam si zamisliti kaj bi bilo da razvijamo fotografije??!!  :dunno:  :tup:

Offline Marija

Odg: Bukva
« Odgovori #56 : 09-10-2008, 09:07:56 »
Ja sam si uzela, onak za sebe, zadatak da ću fotkati po vrtu biljke jer često to propustimo i onda kad ti treba stara fotka nema je. Sad bar to nije problem kad imamo svi digitalne fotiće. Pokušavam si zamisliti kaj bi bilo da razvijamo fotografije??!!  :dunno:  :tup:
Da - gnjavaža je kada nešto radiš snimati fotografije .... a kasnije bi volio da si snimio i da ih imaš ...

Nabavi nekakav komad platna (najbolje svijetlo sive ili crne boje) pa ga rastegni iza stabalca da dobiješ pozadinu.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: Bukva
« Odgovori #57 : 09-10-2008, 09:31:22 »
Ja sam si uzela, onak za sebe, zadatak da ću fotkati po vrtu biljke jer često to propustimo i onda kad ti treba stara fotka nema je. Sad bar to nije problem kad imamo svi digitalne fotiće. Pokušavam si zamisliti kaj bi bilo da razvijamo fotografije??!!  :dunno:  :tup:
Da - gnjavaža je kada nešto radiš snimati fotografije .... a kasnije bi volio da si snimio i da ih imaš ...

Nabavi nekakav komad platna (najbolje svijetlo sive ili crne boje) pa ga rastegni iza stabalca da dobiješ pozadinu.

O tom platnu uvijek mislim, čak mislim da smo nabavili neko plavo. No, taško ga je lijepo namjestiti. Trebalo bi vjerojatno zakucali letvice uz rub tak da fino padne i da bude ravno jer inače bude katastrofa. jedan nemre držati ili jedva, drugi fotka, pa nemaš omjer veličine jer nema ko stati uz drvo na fotku, pa tako to... ali mislim da se svi trebamo malo više potruditi oko fotkanja, zbog sebe i drugih kojima pokazujemo fotke, posebno onih koji su nam dalje pa ne mogu skoknuti do nas u vrt npr. vi. Jedno crno platno, letvica gore i dole i može se lako zarolati. Možda odemo već danas po to, ili ovih dana.Pa stvarno to ne bi trebala biti takva tlaka, a onda vjerujem da će i fotke biti reprezentativnije, a i sigurna sam da ćete se zaljubiti u ovu bukvicu. Nježna i lijepa, krasnog pokreta kao žena u plesu.  :love:

Offline Aleksa

Odg: Bukva
« Odgovori #58 : 09-10-2008, 12:42:58 »
Biće ovo skroz dobar bonsai... Pokret je odlican i elegantan, po mom ukusu.... Sviđa mi se...

Ja sam imao jednu lošu naviku i ubjeđenje da ne nosim fotoaparat kad idem u prirodu. Čak sam svu tehniku ostavljao kući i u prirodu odlazio bez ičega... Sa aparatima, telefonima i sl nisam mogao da se opustim i uživam... Nekako su mi smetali mada ni ja sam ne mogu da kažem baš konkretno zbog čega. :loco: I tako ja po 5-6 sati planinarim, šetam dođem kući i nađem majku poluludu jer nije znala gdje sam, pa krene sa pričom: 'A šta bi bilo da ti se nešto desi, a ti bez telefona...'  :gigle:

Naravno, to je bilo nekad, sada sam se malo urazumio...  :gigle: :gigle: