Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bojanje nebarija tekućinom za izbjeljivanje suhih dijelova  (Posjeta: 16912 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Walter Pall je na posljednjoj konvenciji govorio o bojanju nebarija tekućinom za izbjeljivanje suhih dijelova kako bi se izjednačila boja sa korom drveta. To se radi sa nebarijem koji je godinama bio pod zemljom i dobio je boju zemlje koja se ne može isprati vodom. Evo fotografije sa rezultatima, kod jasena je ispalo odlično a kod graba malo lošije ali to nije nikakav problem jer se kroz godine ta boja lagano ispire i izjednačuje sa bojom kore na deblu.
Link na talijanskog uzgajivača koji radi istu stvar:
http://www.trinacriabonsai.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1548&whichpage=2
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline gal

Odg: Bojanje nebarija tekućinom za izbjeljivanje suhih dijelova
« Odgovori #1 : 13-10-2008, 13:38:34 »
Walter Pall je na posljednjoj konvenciji govorio o bojanju nebarija tekućinom za izbjeljivanje suhih dijelova kako bi se izjednačila boja sa korom drveta. To se radi sa nebarijem koji je godinama bio pod zemljom i dobio je boju zemlje koja se ne može isprati vodom. Evo fotografije sa rezultatima, kod jasena je ispalo odlično a kod graba malo lošije ali to nije nikakav problem jer se kroz godine ta boja lagano ispire i izjednačuje sa bojom kore na deblu.
Link na talijanskog uzgajivača koji radi istu stvar:
http://www.trinacriabonsai.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1548&whichpage=2
...ja sam u međuvremenu zaboravio jel se farba cjelo deblo ili samo dio pod zemljom. Kako su moji grabovi već bili potjerali nisam to radio. Ali ću sada kada otpadne lišće.

Offline Andrija Zokić

Odg: Bojanje nebarija tekućinom za izbjeljivanje suhih dijelova
« Odgovori #2 : 13-10-2008, 13:44:53 »
...ja sam u međuvremenu zaboravio jel se farba cjelo deblo ili samo dio pod zemljom.

Oboji se tamniji dio koji je bio pod zemljom i onda ovaj prijelaz iz tamnog u svijetlo obojiš nejednako da izgleda prirodnije i da ne izgleda baš kao da je obuo čarape :smile: . Talijan sa linka je ako sam dobro skužio razrijedio jin tekućinu sa vodom što isto možda nije loša ideja, ja to nisam radio mada sam tada koristio toliko jaku jin tekućinu koja je pržila dlake sa kista.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline helleborus

Odg: Bojanje nebarija tekućinom za izbjeljivanje suhih dijelova
« Odgovori #3 : 13-10-2008, 13:45:30 »
Odlično vam je ispalo. A s čime si to točno izbjeljivao?

Offline Andrija Zokić

Odg: Bojanje nebarija tekućinom za izbjeljivanje suhih dijelova
« Odgovori #4 : 13-10-2008, 13:48:56 »
Odlično vam je ispalo. A s čime si to točno izbjeljivao?

Sa tekućinom za izbjeljivanje suhih dijelova. Imaš o tome tu - http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=33.0
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline helleborus

Odg: Bojanje nebarija tekućinom za izbjeljivanje suhih dijelova
« Odgovori #5 : 13-10-2008, 13:49:19 »
Znači nisi razrjeđivao... zanimljivo... nisi se bojao da bi moglo biti prebijelo?!

Offline Andrija Zokić

Odg: Bojanje nebarija tekućinom za izbjeljivanje suhih dijelova
« Odgovori #6 : 13-10-2008, 13:51:18 »
Znači nisi razrjeđivao... zanimljivo... nisi se bojao da bi moglo biti prebijelo?!

Vjerovao sam Pallu i ispalo je dobro. :dunno:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Bojanje nebarija tekućinom za izbjeljivanje suhih dijelova
« Odgovori #7 : 13-10-2008, 13:52:30 »
Znači nisi razrjeđivao... zanimljivo... nisi se bojao da bi moglo biti prebijelo?!
Pa ... mora neko vrijeme biti prebijelo  :smile:
... tako je to i kod sharija, ali vrijeme radi svoje, ljeti sunce, a zimi kiša.

P.S. Kako A. kaže  - ovdje je korišten naš otrov od tekućine, a ne novoskrčkana doza "Sivca crvenog"
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Bojanje nebarija tekućinom za izbjeljivanje suhih dijelova
« Odgovori #8 : 13-10-2008, 13:57:36 »
Vrste koje imaju koru poput zelenike i hrastova (staru i ispucalu) i kojima je zaprljana od zemlje, ne treba ovaj način izbjeljivanja. Ova zelenika na slici je za nekih 6 mjeseci izgubila ovu ružnu boju sa baze debla uslijed kiše i zalijevanja.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline helleborus

Odg: Bojanje nebarija tekućinom za izbjeljivanje suhih dijelova
« Odgovori #9 : 13-10-2008, 14:03:35 »
Vrste koje imaju koru poput zelenike i hrastova (staru i ispucalu) i kojima je zaprljana od zemlje, ne treba ovaj način izbjeljivanja. Ova zelenika na slici je za nekih 6 mjeseci izgubila ovu ružnu boju sa baze debla uslijed kiše i zalijevanja.

Slažem se. I nama je hrast koji je bio više od pola ukopan u zemlji sad gotovo jedanke boje po cijelom deblu. Čini se da treba biti strpljiv bar godinu dana i vidjeti hoće li se nešto promjeniti s bojoj, pa tek onda djelovati.

Offline helleborus

Odg: Bojanje nebarija tekućinom za izbjeljivanje suhih dijelova
« Odgovori #10 : 13-10-2008, 14:04:35 »
Znači nisi razrjeđivao... zanimljivo... nisi se bojao da bi moglo biti prebijelo?!
Pa ... mora neko vrijeme biti prebijelo  :smile:
... tako je to i kod sharija, ali vrijeme radi svoje, ljeti sunce, a zimi kiša.

P.S. Kako A. kaže  - ovdje je korišten naš otrov od tekućine, a ne novoskrčkana doza "Sivca crvenog"

Mi ti to još nisamo niti jednom bojali pa nemam pojma kak izgleda niti odmah nakon bojanja niti poslije.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bojanje nebarija tekućinom za izbjeljivanje suhih dijelova
« Odgovori #11 : 13-10-2008, 14:08:30 »
Baš sam jučer gledao DVD gdje to govori  :great:
Super je ispalo!
Nego jel bi bilo dobro dodati i malo približne boje tempere u tekučinu ?!?!?

Offline Andrija Zokić

Odg: Bojanje nebarija tekućinom za izbjeljivanje suhih dijelova
« Odgovori #12 : 13-10-2008, 14:09:58 »
Vrste koje imaju koru poput zelenike i hrastova (staru i ispucalu) i kojima je zaprljana od zemlje, ne treba ovaj način izbjeljivanja. Ova zelenika na slici je za nekih 6 mjeseci izgubila ovu ružnu boju sa baze debla uslijed kiše i zalijevanja.

Slažem se. I nama je hrast koji je bio više od pola ukopan u zemlji sad gotovo jedanke boje po cijelom deblu. Čini se da treba biti strpljiv bar godinu dana i vidjeti hoće li se nešto promjeniti s bojoj, pa tek onda djelovati.

Mislim da kad je u pitanju grab, jasen, bukva i sl. vrste sa glatkom korom da gotovo nema šanse da se boja zemlje ispere vodom ili je potrebno jako puno godina. Za te vrste jin tekućina je dobra stvar.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Andrija Zokić

Odg: Bojanje nebarija tekućinom za izbjeljivanje suhih dijelova
« Odgovori #13 : 13-10-2008, 14:12:19 »
Baš sam jučer gledao DVD gdje to govori  :great:
Super je ispalo!
Nego jel bi bilo dobro dodati i malo približne boje tempere u tekučinu ?!?!?

Bilo bi lukavije prvo obojat jin tekućinom pa onda balansirat temperom (ili možda akvarelom??). Probaj, pa javi rezultate! :tlab:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Goran Cajko

Odg: Bojanje nebarija tekućinom za izbjeljivanje suhih dijelova
« Odgovori #14 : 13-10-2008, 14:13:57 »
Baš sam jučer gledao DVD gdje to govori  :great:
Super je ispalo!
Nego jel bi bilo dobro dodati i malo približne boje tempere u tekučinu ?!?!?

Sjećam se da mi je stari govorio da se u tu tekućinu može dodati malo crne tinte, da se dobije lagano sivkasta boja. To je govorio za jinove i sharije, no kak se ponaša na slučaju "kora", namam pojma..., a baš imam jednog kandidata za to.

p.s.Helle! Ima S to u svojim zalihama...