Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Oblikovanje jednog pinus nigre  (Posjeta: 34412 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #15 : 28-10-2008, 13:19:09 »
A sta je s tim iglicama, koja je praksa, rezu li se te iglice da bi bile manje ili ti pak to borovi bas ne vole?

Moraš malo precizirati pitanje! Koje iglice želiš rezati ? O kojem boru se radi? Jel bor iz rasadnika ili yamadori?

Offline Marija

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #16 : 28-10-2008, 13:21:07 »
Svejedno o čemu se radi - iglice se ne režu!  :nono: :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #17 : 28-10-2008, 13:26:36 »
Svejedno o čemu se radi - iglice se ne režu!  :nono: :mdr:

Ni blizu nije svejedno, ..... a iglice se režu, definitivno!
Upravo sada dolazi vrijeme micanja (rezanja) starijih iglica prije žicanja borova koji su za to spremni!

Offline Marija

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #18 : 28-10-2008, 13:29:22 »
Svejedno o čemu se radi - iglice se ne režu!  :nono: :mdr:

Ni blizu nije svejedno, ..... a iglice se režu, definitivno!
Upravo sada dolazi vrijeme micanja (rezanja) starijih iglica prije žicanja borova koji su za to spremni!

ma krivo si me skontao ili sam ja Protagonista krivo skontala .... smatram da je pitao da li se iglice skraćuju - da li im se dužina skraćuje rezanjem?!  :dunno:
Za to je bio odgovor ne .... nisam mislila na rezanje u smislu potpunog uklanjanja iglica ....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #19 : 28-10-2008, 13:31:17 »
Svejedno o čemu se radi - iglice se ne režu!  :nono: :mdr:

Ni blizu nije svejedno, ..... a iglice se režu, definitivno!
Upravo sada dolazi vrijeme micanja (rezanja) starijih iglica prije žicanja borova koji su za to spremni!

ma krivo si me skontao ili sam ja Protagonista krivo skontala .... mislila sam da je pitao da li se iglice skraćuju - da li im se dužina skraćuje rezanjem?!  :dunno:
Za to je bio odgovor ne .... nisam mislila na rezanje u smislu potpunog uklanjanja iglica ....

Protagonist ! ... odmah da si se izjasnio, a ne da se ljudi krivo kontaju  :tuca:

 :mdr:

Offline Marija

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #20 : 28-10-2008, 13:38:02 »
Protagonist ! ... odmah da si se izjasnio, a ne da se ljudi krivo kontaju  :tuca:
:mdr:

P.S. Mario, jel znaš da je isti gospodin zakuhao sa svojim upitom besmrtnu, najdužu, najaktualniju i naposjećeniju  temu svih vremena na ovom forumu: > Sve o zemlji / mješavini

 :girl:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #21 : 28-10-2008, 13:53:12 »
Protagonist ! ... odmah da si se izjasnio, a ne da se ljudi krivo kontaju  :tuca:
:mdr:

P.S. Mario, jel znaš da je isti gospodin zakuhao sa svojim upitom besmrtnu, najdužu, najaktualniju i naposjećeniju  temu svih vremena na ovom forumu: > Sve o zemlji / mješavini

 :girl:


Sad je skužil da dolazi zima i da postoji šansa da se raspišem o borovima jer sam najavio da će se to dogoditi  :idiot:

Offline MARKO

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #22 : 28-10-2008, 14:04:37 »
Bilo bi dobro ako netko zna više o borovima da napiše kada se režu stare iglice, kada se režu svijeće i kada se čupaju iglice ili sta se sve vec na borovima radi.. Ima u prijasnjim temama ali mjesec odnosno vrijeme tih radova na borovima nije isti kod svih tema i clanaka.. :question: :mdr:

Offline Marija

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #23 : 28-10-2008, 14:09:16 »
Bilo bi dobro ako netko zna više o borovima da napiše kada se režu stare iglice, kada se režu svijeće i kada se čupaju iglice ili sta se sve vec na borovima radi.. Ima u prijasnjim temama ali mjesec odnosno vrijeme tih radova na borovima nije isti kod svih tema i clanaka.. :question: :mdr:

Imaš u Biblioteci članke o pinciranju borova, pa pogledaj  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #24 : 28-10-2008, 14:21:19 »
Bilo bi dobro ako netko zna više o borovima da napiše kada se režu stare iglice, kada se režu svijeće i kada se čupaju iglice ili sta se sve vec na borovima radi.. Ima u prijasnjim temama ali mjesec odnosno vrijeme tih radova na borovima nije isti kod svih tema i clanaka.. :question: :mdr:

Razlikuju se zahvati na mugu, nigri i silvestrisu a svi imaju dvije iglice, a razlikuje se i kod onih sa 5 iglica. Pročitao sam ogroman broj (preko 500 str.) o borovima i vjeruj, konfuzija je neizbježna. Večina tekstova je prepisana iz nekog prijepisa japanskog prijevoda na engleski koji je neki čečen preveo na uzbegistanski i onda neki talijan na engleski.
Praktično iskustvo je neprocjenjivo i upute nekih majstora koji se borovima bave praktično dulje od 10...15g.
Ja ću pisati moja iskustva kad ih bude više, a i ovak kroz razgovor na forumu  :idiot:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #25 : 29-10-2008, 08:39:17 »
Bilo bi dobro ako netko zna više o borovima da napiše kada se režu stare iglice, kada se režu svijeće i kada se čupaju iglice ili sta se sve vec na borovima radi.. Ima u prijasnjim temama ali mjesec odnosno vrijeme tih radova na borovima nije isti kod svih tema i clanaka.. :question: :mdr:

Tu su gotovo svi linkovi gdje ima nešto o borovima...

>borovi

Offline gal

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #26 : 08-01-2009, 11:20:47 »
...dugi (dosadni i ledom okovani) novogodišnji praznici, te ofarban i podmazan uradisamokretalica-stol krivi su za (pomalo preuranjen) prvi styling ovog bora. Bio je namjenjen za sezonu 2010, no što je tu je,... pa eto, da čujem vaše kritike.
Malo da objasnim, nisam previše forsirao oblik već sam samo nastojao približiti grane bliže deblu i još smanjiti visinu. Nakon dvije tri sezone oblik će biti puno manje trokutast nego sada. Pun je povratnih pupova koji će svojim izrastom popuniti sadašnje praznine i zaobliti sadašnju formu, a i neke grane koje su sad rezerva budu uklonjene...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #27 : 08-01-2009, 12:20:32 »
.. Pun je povratnih pupova koji će svojim izrastom popuniti sadašnje praznine i zaobliti sadašnju formu, a i neke grane koje su sad rezerva budu uklonjene...


Zaobljavanje samo u slučaju pojedine grane, kompletna krošnja baš i ne, tak ja mislim. Da ima viška granćica, no kak veliš... otpast će iz igre ako "prave" prežive. Sve u svemu simpatično, no u debelom startu... OK  :great:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #28 : 08-01-2009, 12:22:31 »
....i da dodam, posuda je totalno neprikladna  :whistle:

Offline gal

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #29 : 08-01-2009, 12:31:21 »
....i da dodam, posuda je totalno neprikladna  :whistle:
...kaj imaš koju prikladniju????!!!!  :whistle: