Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Oblikovanje jednog pinus nigre  (Posjeta: 34438 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #30 : 08-01-2009, 12:36:53 »
....i da dodam, posuda je totalno neprikladna  :whistle:
...kaj imaš koju prikladniju????!!!!  :whistle:

A ko ima ak ja nemam  :idiot:

Offline helleborus

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #31 : 08-01-2009, 13:05:07 »
....i da dodam, posuda je totalno neprikladna  :whistle:
...kaj imaš koju prikladniju????!!!!  :whistle:

A ko ima ak ja nemam  :idiot:

 :happy2: :histerical: :girl:

Offline cile

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #32 : 08-01-2009, 14:23:04 »
IMA NEKI  KARAKTER BIT ĆE TO LJEPO DRVO :great:

Offline Goran Cajko

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #33 : 08-01-2009, 15:27:15 »
Meni izgleda čist dobro! Malo ramifikacije kroz koju godinu i mrak. Slažem se da posuda nije najbolji izbor, ali s obzirom na korijen iz slike nije moglo bolje. Posuda treba bit malo svijetlija i četvrtasta, Trenutna bu dobra sljedećih 5 godina do sljedečeg presađivanja.

Offline DonQuijote

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #34 : 08-01-2009, 18:48:24 »
Meni nešto ne štima na tom drvu. Ne znam što. Gal možeš ti to bolje

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #35 : 08-01-2009, 21:09:04 »
Čekaj, vidim li ja to dobro, presadnja i styling u ovo vrijeme i paralelno jedno s drugim???!!! Drvo je meni vrlo svidljivo i mislim da će biti dobro kada malo zagusti, pitanje je samo, hoće li ikada više zagustiti?  :tup:
Posuda mi je sada nebitna. Stajling je osnovni i dovoljno dobar za prvi tač. Ali...kako...?...pa to bu ti krepalo nedoBog!!! Opleo si ga opako. Znaš li onu poznatu..."Pines can take only one insult per year"???
Dakle, moje pitanje je...Zakaj presadnja i stajling iste godine, ajd još da ti oprostimo siječanj...recimo da ćeš ga zaštititi od zime i vjetra?

Offline helleborus

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #36 : 09-01-2009, 07:46:26 »
Čekaj, vidim li ja to dobro, presadnja i styling u ovo vrijeme i paralelno jedno s drugim???!!! Drvo je meni vrlo svidljivo i mislim da će biti dobro kada malo zagusti, pitanje je samo, hoće li ikada više zagustiti?  :tup:
Posuda mi je sada nebitna. Stajling je osnovni i dovoljno dobar za prvi tač. Ali...kako...?...pa to bu ti krepalo nedoBog!!! Opleo si ga opako. Znaš li onu poznatu..."Pines can take only one insult per year"???
Dakle, moje pitanje je...Zakaj presadnja i stajling iste godine, ajd još da ti oprostimo siječanj...recimo da ćeš ga zaštititi od zime i vjetra?

Pa ko kaže da ga je presađivao??? Samo je oblikovao krošnju.

Offline gal

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #37 : 09-01-2009, 08:04:34 »
Čekaj, vidim li ja to dobro, presadnja i styling u ovo vrijeme i paralelno jedno s drugim???!!! Drvo je meni vrlo svidljivo i mislim da će biti dobro kada malo zagusti, pitanje je samo, hoće li ikada više zagustiti?  :tup:
Posuda mi je sada nebitna. Stajling je osnovni i dovoljno dobar za prvi tač. Ali...kako...?...pa to bu ti krepalo nedoBog!!! Opleo si ga opako. Znaš li onu poznatu..."Pines can take only one insult per year"???
Dakle, moje pitanje je...Zakaj presadnja i stajling iste godine, ajd još da ti oprostimo siječanj...recimo da ćeš ga zaštititi od zime i vjetra?
...neznam jel se kužimo, izvađen je 02/2008, stajling jenapravljen sada 01/2009, svakako prerano ali ne u isto vrijeme odnosno paralelno.  2006 je bio skresan u prirodi, 2007 uopće nije diran, 2008 je izvađen sa komletnim korjenjem i direkt u ovu veliku ker. posudu (trening pot), krošnju mu nisam taknuo, sada lagani stajling bez drastičnog savijanja i rezova grana. Dakle jedan zahvat na godinu. Mislim da nije ugrožen, ali sam si napravio bezveze rizik, priznajem, trebao sam mu dati još godinu fore...

Offline gal

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #38 : 09-01-2009, 08:11:58 »
Meni nešto ne štima na tom drvu. Ne znam što. Gal možeš ti to bolje
..čuj sa kablastom granom od 50 cm gdje u prvih 40 cm nemaš remifikacije teško se može kvalitetno složit krošnja, a da istu ne preforsiraš kaj nisam htio iz gore navedenih razloga. Prvi stajling je samo istraživanje mogučnosti...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #39 : 09-01-2009, 08:16:10 »
... Prvi stajling je samo istraživanje mogučnosti...

Ponekad i žurba, no manje bitno, znaš onu antologijsku.... Drvo će pokazati što želi biti  :chinaman:
 :great:

Offline Marija

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #40 : 09-01-2009, 08:20:56 »
Teško je ovako na temelju slike ....

ali ne znam da li je spuštanje u uvijenje grana bilo najbolja solucija ... meni isto tu nešto ne štima ... za moj ukus ako je to moguće - zadržala bih tu njegovu usmjerenost grana prema gore i još je poboljšala  - nekako mi se to bolje uklapa s karakterom debla nego ova okrenutost prema dole .... jasno mi je da si želio smanjiti visinu stabla, ali kao da je time izgubio elegenciju koju je imao na slici prije oblikovanja...

Ja bih s nekim općim filingom stabla išla tako da je bor moj ....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #41 : 09-01-2009, 08:27:12 »
Drvo je pretjerano rano oblikovano, što i svi donekle radimo. Nakon inicijalnog orezivanja, trebalo ga je ostaviti da raste bez žicanja i samo vršiti zakidanje izboja i povratne rezove. No iz skromnog iskustva znam da svako žicanje uz orezivanje na borovima, potakne neku novu snagu i sve se desi burnije. Svaki bor koji sam orezao i ožicao, reagirao je gomilom novih pupova. Jedan kojeg čuvam za Palla, ne baca povratno, no "jedar" je zdrav. Borovi koji su se primili su najzahvalnija vrsta, što god neko drugi rekao i mislio o tome, sve do presađivanja, a tu se stvarno ne treba žuriti, pa preporućam 5g u prvoj trening posudi  :chinaman:

Offline Marija

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #42 : 09-01-2009, 08:33:55 »
Drvo je pretjerano rano oblikovano...

Mislim da nas neko za**** sa Mariovog accounta  :lol:

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #43 : 09-01-2009, 08:38:26 »
Na znam... sorry, ja sam iz onoga slijeda slika gore skužio da si ga ti sada presadio i zrezal i ožical.
 :dunno:
Je..š slučaj....to ti je već starost i senilitet.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #44 : 09-01-2009, 08:42:16 »
sad sam išel ponovo gledat i sad ćete mi reći da sam ja lud!  :idiot:  :question: Pa sve su fotke stavljene pod "jučer 8. siječnja 2009" i još tip piše kak mu je bilo dosadno pa se bacio u posao!!!???   :halt:
Inače, pinus mi je super.  :great: