Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bor dobiven od Petra Vrgoča  (Posjeta: 11074 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline GP

Bor dobiven od Petra Vrgoča
« : 07-11-2008, 10:44:11 »
Ljudi moji,
Jučer sam imao čast osobno upoznati blaženku i Petra Vrgoča u njihovom carstvu –rasadniku P˛& B Hortikultura na Krku, na glavnoj cesti koja spaja Njivice sa Malinskom. Da nije bilo Vrgočeve prve izložbe autohtonog bonsaia u Prirodoslovnom muzeju još u prošlom mileniju, daleke, ako se ne varam 1994. godine, nebi se zaljubio u bonsai i od tada nadalje uzgajao mala drvca. Znam da svi znate ponešto o Vrgoču, ali svima preporučam, ako već nisu, da posjete njegov rasadnik kad se nađu u blizini i pogledaju varijetete alepskog i crnog bora sa sitnim iglicama koje je uzgojio i dalje su u treningu, kao i par starih moćnih drva koja su još živa od davne izložbe u Zagrebu.
Hvala mu na svemu što je učinio i dalje čini za hrvatski bonsai.
Rasadnik radi od 8 do 16, tel 051 619 554, i ako imate sreće da tamo zateknete nekog od vlasnika –vjerujem da će biti ljubazni kao i prema meni i pokazati Vam sve što vas zanima u inače zatvorenom dijelu pogona –naravno ključna riječ je bonsai) Trenutno je u prodaji i dio materijala uzgojenog od reznica alepskog bora, dok crni borovi sa super malim iglicama još nisu za prodaju.
Prilikom posjete rasadniku nažalost nije mi palo na pamet, od sve ljepote, da bar nešto slikam mobitelom, kad već nisam imaofotić. Zato Vam prilažem samo fotke borića koji sam dobio na poklon –varijetet koji je Vrgoč nazvao CM 186 uzgojen od reznice 2002 godine. Prva slika je mobitelom kako je borić izgledao kad sam ga dobio, a druga nakon inicijalnog prorjeđivanja. Dobro bi mi došle Vaše sugestije oko daljeg oblikovanja. :idiot:
Mada varijetet ima duge i kratke iglice (mješano?), najviše mi se svidio od ponuđenog zbog lijepe strukture debla i grana. Ima još sličnih primjeraka sa dobrom razgranatošću po cijeni od 295 kn. Alepski borovi u ponudi stvarno imaju male iglice, ali struktura grana i debla nije im tako lijepa.
U rasadniku planiraju još i organizirati radionice (krajem sezone ? –samo neznam koje) kao i ponovno izdati stari video-uradak, sada na CD-u, koji je nekoć Vrgoč pripremio –prvi takav materijal viđen kod nas.
Toliko za sada
GP

Offline Marija

Odg: Bor dobiven od Petra Vrgoča
« Odgovori #1 : 07-11-2008, 10:49:29 »
Da li on još uvijek radi na svojoj kolekciji stabala?

Imam katalog sa izložbe iz 1994. pa me zanima da li je sa stablima ostao još na tom stupnju ili je napredovao?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: Bor dobiven od Petra Vrgoča
« Odgovori #2 : 07-11-2008, 11:13:42 »
Čuj iglice su mu turbo dugačke, izgelda mi ko 'hipi bor'. Deblo se zgodno muva lijevo-desno, al ne znam kaj buš s tolikim iglicama. To bi moglo biti ko oni bonsai divljeg kestena, koji na sebi imaju po jedan list, tak i ti ostaviš par iglica i sve je zeleno  :mdr:. Malo se šalim. Možda bu bilo simpa na kraju, ne znam.
A mi smo bili kod PV u njegovom rasadniku. Jako je drag. Čak su on i S nekaj rezuckali po njegovim bonsaima. Ima dosta zanimljivih kreacija, i pokusića koje tjera dalje.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bor dobiven od Petra Vrgoča
« Odgovori #3 : 07-11-2008, 11:29:49 »
.. Dobro bi mi došle Vaše sugestije oko daljeg oblikovanja. ...

Čini mi se da ovom drvetu još nije potrebno oblikovanje krošnje. Trebalo bi odrediti koje grane se žele zadržati za kasniji izgled drveta, ostale grane treba ukloniti tako da ostanu batrljci, kako se drvo ne bi previše isušivalo. Na ostavljenim granama treba porezati sve stare iglice i ostaviti tek nekoliko parova ispod novih pupova/svijećica. Tak obrađeno drvo ostaviti na miru do negdje 8mj iduće godine. Drvo će do tad pokazati i nove pupove i što bi ono željelo biti. Ako se bude dobro prihranjivalo i zaljevalo, možda bude temelja za povratno rezanje novih izboja i poticanje što većeg broja povratnih/spavajućih pupova. Prije ikakvog žicanja i oblikovanja, treba prvo dobiti zelenu masu od novih pupova, a nikako od starih iglica po granama.

Offline Marija

Odg: Bor dobiven od Petra Vrgoča
« Odgovori #4 : 07-11-2008, 11:39:00 »
Ajme ... tek sam sada skontala da se i ta gornja slika odnosi na bor - mislila sam da je to neka ukrasna lončanica ispred kuće...
Ako su tolike iglice ne vidim kako se to uopće može oblikovati u bonsai!?  :dunno:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Bor dobiven od Petra Vrgoča
« Odgovori #5 : 07-11-2008, 18:26:47 »
U rasadniku planiraju još i organizirati radionice (krajem sezone ? –samo neznam koje) kao i ponovno izdati stari video-uradak, sada na CD-u, koji je nekoć Vrgoč pripremio –prvi takav materijal viđen kod nas.

Znači, nema straha za bonsai u Hrvatskoj! :great:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline GP

Odg: Bor dobiven od Petra Vrgoča
« Odgovori #6 : 08-11-2008, 11:35:41 »
Hvala svima na savjetima,
Sam PV je rekao da obzirom na veličinu iglica misli da ga treba pustiti da naraste veliki, pa onda možda nešto oblikovati, ali kad pogledam neke od mladih izboja, čini mi se da bi se možda i mogao natjerati da proizvede puno kratkih iglica.
Što se tiče njegove kolekcije sa izložbe, svi grabovi i šumica su pokojni ali se još drži bor -sad ogroman i još dva drva. Ali zato ima dosta novih, finih već debelih alepskih borova u treningu, od svojih pokusa.  :worthy:

Offline Marija

Odg: Bor dobiven od Petra Vrgoča
« Odgovori #7 : 19-11-2008, 19:42:30 »
Trenutno je u prodaji i dio materijala uzgojenog od reznica alepskog bora, dok crni borovi sa super malim iglicama još nisu za prodaju.

Jel on to prodaje kao materijal za bonsai ili kao ukrasna stabla?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: Bor dobiven od Petra Vrgoča
« Odgovori #8 : 20-11-2008, 10:40:30 »
Trenutno je u prodaji i dio materijala uzgojenog od reznica alepskog bora, dok crni borovi sa super malim iglicama još nisu za prodaju.

Jel on to prodaje kao materijal za bonsai ili kao ukrasna stabla?

Ja mislim da on to ne prodaje, bar nije prije dve  godine. To mu sam tam stoji u rasadniku jer doma nema kam s tim, a i vjerujem da na poslu ima više vremena s tim se zezati. On još radi pokuse, odnosno čeka rezultate.

Offline GP

Odg: Bor dobiven od Petra Vrgoča
« Odgovori #9 : 20-11-2008, 15:14:40 »
Trenutno je u prodaji i dio materijala uzgojenog od reznica alepskog bora, dok crni borovi sa super malim iglicama još nisu za prodaju.

Jel on to prodaje kao materijal za bonsai ili kao ukrasna stabla?
Nije se izjasnio po tom pitanju, ali obzirom na dubinu bonsai kulture u njegovoj okolici na krku, prodaje ih za ukrasna stabla (jedan mali dio, dok veliki dio u stražnjem dijelu rasadnika uopće ne prodaje i trenira za bonsaie.