Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Vađenje divlje masline  (Posjeta: 24086 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Odg: Vađenje divlje masline
« Odgovori #15 : 11-11-2008, 11:46:44 »
Kod nas u centralnoj Istri po zimi temperature znaju pasti i do -10 stupnjeva , to ne traje dugo ali zna potrajati par dana. mogu li preko zime osjetljivije vrste (maslina , zelenika )smjestiti u garažu?

Mislim da maslini u posudi -10 ne bi baš sjelo dobro. :warn:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline alan

Odg: Vađenje divlje masline
« Odgovori #16 : 12-11-2008, 12:24:03 »
Ja bi jednu maslinu  :whistle: :whistle: :jupi: :jupije: :svetac:

Offline jurica

Odg: Vađenje divlje masline
« Odgovori #17 : 14-11-2008, 15:34:18 »
Evo bageri su se približili jako blizu pa sam odlučio vaditi maslinu.Nisam je ništa sada orezivao osim par batrljaka od prije i jedna grana mi je pukla kod vađenja . Molio bi savjet šta i koliko da odrežem ? Sve opcije su otvorene . Alene za maslinu nema problema samo protegni noge do Istre i već ćemo nešto naći.

Offline DonQuijote

Odg: Vađenje divlje masline
« Odgovori #18 : 14-11-2008, 15:40:13 »
Odlična, odlična :jupije: :jupije:.
Ja bi je pustio da divlja godinu dana, gledajući je za to vrijeme, sasvim sigurno ćeš i sam zaključiti što i kako dalje. Mrak, je baš mi se dopada.

Offline Aleksa

Odg: Vađenje divlje masline
« Odgovori #19 : 14-11-2008, 16:06:35 »
U dobra je dobra!!  :ludilo:   Što se tiče oblikovanja njoj ne bi treblo da bude ništa i ako joj sad srežeš nepotrebne grane, ali čekamo odgovor stručnjaka!  :hihihi:


Offline Marija

Odg: Vađenje divlje masline
« Odgovori #20 : 14-11-2008, 20:26:30 »
Molio bi savjet šta i koliko da odrežem?

Možeš srezat koliko želiš, ovisno kakva ti je vizija.
Možeš je čak ostaviti bez listića na glavnom deblu ...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline jurica

Odg: Vađenje divlje masline
« Odgovori #21 : 14-11-2008, 21:09:55 »
Znači orezivanje joj nebi smjelo škoditi. Mislio sam skinuti nešto ovogodišnjih izboja jer je nakon orezivanja u prirodi jednostavno poludila,mogu li te nove izboje skratiti na dva lista ? Dali će te mladice biti druge godine već tvrde za žicanje?A ovako nekako ja to vidim. Može neki drugi predlog.

Offline Marija

Odg: Vađenje divlje masline
« Odgovori #22 : 14-11-2008, 21:14:24 »
Znači orezivanje joj nebi smjelo škoditi. Mislio sam skinuti nešto ovogodišnjih izboja jer je nakon orezivanja u prirodi jednostavno poludila,mogu li te nove izboje skratiti na dva lista ? Dali će te mladice biti druge godine već tvrde za žicanje?A ovako nekako ja to vidim. Može neki drugi predlog.

divlju maslinu treba što prije žicati. Dogodine nema šanse. A sada je prerano - još rade sokovi oštetit ćeš je!
 
Možeš je ostaviti na 2 lista po grančici to je OK
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline jurica

Odg: Vađenje divlje masline
« Odgovori #23 : 14-11-2008, 21:19:24 »
 :chinaman:

Offline Andrija Zokić

Odg: Vađenje divlje masline
« Odgovori #24 : 14-11-2008, 22:03:17 »
Znači orezivanje joj nebi smjelo škoditi. Mislio sam skinuti nešto ovogodišnjih izboja jer je nakon orezivanja u prirodi jednostavno poludila,mogu li te nove izboje skratiti na dva lista ? Dali će te mladice biti druge godine već tvrde za žicanje?A ovako nekako ja to vidim. Može neki drugi predlog.

Maslina ti je odlična! Ne samo da joj orezivanje ne bi škodilo nego bi bilo i poželjno, zato jer ćeš tako aktivirati joj pozadinske pupove i imat ćeš na proljeće grane bliže deblu koje će ti biti korisnije kod oblikovanja a i lakše ćeš savijati nego te koje imaš sada. Nemoj se začuditi ako joj ovu zimu otpadne svo lišće zbog šoka (to se nama dešavalo sa zelenikama, tršljom, maslinama...) i na proljeće ponovno bukne.
Virtual ti je dobar napola. Ovo lijevo dominantnije deblo je dobro ali je ovo desno tanje loše napravljeno. Ako je to deblo tanje onda je logičnije da je i niže krošnja od krošnje na lijevom deblu ... možda čak i maknuti cijelo desno deblo i ostaviti samo lijevo. Dovoljno je interesantno. :smile:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Aleksa

Odg: Vađenje divlje masline
« Odgovori #25 : 14-11-2008, 23:10:43 »
Ja bih ostavio i desno stablo, podsjeca me na nacin kako masline rastu u prirodi...  :svejedno: :smile:

Offline jurica

Odg: Vađenje divlje masline
« Odgovori #26 : 15-11-2008, 16:24:48 »
Ja isto nebih micao tanje deblo . Sa tim tanjim deblom mislim , pošto postoje dva mjesta sa mrtvim drvom (zaokruženo plavim) pretvorit u jedan shari. Akrošnju sam danas podrezao i grane na tanjem dijelu snizio kako je predlaže Andrijachi.

Offline Andrija Zokić

Odg: Vađenje divlje masline
« Odgovori #27 : 16-11-2008, 18:27:12 »
Ja bih napravio nešto u ovom stilu i čekao nove izboje od kojih bi oblikovao dalje krošnju.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline gal

Odg: Vađenje divlje masline
« Odgovori #28 : 17-11-2008, 08:14:05 »
...maslina je super.

Offline Goran Cajko

Odg: Vađenje divlje masline
« Odgovori #29 : 17-11-2008, 13:39:00 »
Sugerirat ću ti samo estetski dio, jer se u ovaj drugi dio ne razumijem.... (kod maslina)

rezao bih sve iznad crvene crte i izgradio novu krošnju...