Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: jesenski rast korijena  (Posjeta: 14463 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: jesenski rast korijena
« Odgovori #15 : 28-10-2008, 14:35:47 »
Nema šanse da je od nečeg drugog, sto posto je od njih.

Onda imaš živi dokaz da korijen raste i kad neki misle da miruje  :yupi:

Ja sam to uživo vidio 2001 u Dornachu (CH) kad smo sadili biljke u staklene panele i bilježili ponašanje korijena  :chinaman:

Apsolutno da raste. Samo me zanima što bi bilo s biljkama da su bila vani, a ne na toplijem??!! Bi li isto rastao, ali možda sporije? Pazite, biljke više nemaju lišća, a korijen raste. Znači nije ih ta temperatura natjerala da duže zadrže list, nije ih potaknula da otvore pupove, nego samo na rast korijena (ako je uopće stvar u temperaturi).

Ove koje sam ja promatrao su rasle vani. Ne mogu tvrditi ima li vanjska temperatura utjecaj ili nema. Sigurno je da list izgrađuje biljku, no opet tu nije samo on bitan. Imali smo problema sa datumima, pa će i informacija da je biljka, čovjek zapiknut u zemlju naopačke (dakle biljci je glava u tlu) vjerojatno stvoriti pomutnju.

Ako nam neko da napomenu da se to dešava kad cvatu maslački/maslačci, mi ćemo pomisliti na 4mj. no evo ima tih prkosnika koji kod mene doma cvatu i sada i kad je temperatura daleko ispod 5 stupnjeva.... kak se samo usude.... Naravno tajjedan je iznimka, no postoje i takva drva... kad god bi neko toliko prkosno drvo izvadili... ono bi preživjelo, a ono neko drug, makar ga vadili u najidealnije vrijeme... riknut će .... Prirodu treba osjetiti, dokazivati nešto kroz znanost, je samo iluzija koja dovodi do promašaja.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: jesenski rast korijena
« Odgovori #16 : 28-10-2008, 14:40:26 »
...često se može pročitati savjeti stručnjaka (agronomi) da je jesenska sadnja bolja od proljetne (vočke, listopadno ukrasno drveće pa čak i čempresi) zato što se biljka bolje "ukorjeni" pa na proljeće snažnije potjera pupove jer ne troši energiju na rasvoj sitnog kapilarnog korjenja. Također se preporuča podrezivanje korjenja za poticanje boljeg ukorjenjivanja... Ja sam već vadio grab na jesen 2007 i prošao je ok, prošli vikend sam izvadio jedan drijen pa bumo vidli...

..... ma jel to i opet rušenje tabua, preuzetih od vrhunskih majstora  :nono:

 :histerical:
 :happy2:
 :rofl:

E stvarno volim ovaj forum i ljude kojima je sve otvoreno  :love:

Offline gal

Odg: jesenski rast korijena
« Odgovori #17 : 28-10-2008, 14:54:38 »

Offline DonQuijote

Odg: jesenski rast korijena
« Odgovori #18 : 28-10-2008, 22:06:18 »
Pa to je to i nije ništa revolucionarno. Ja sam vočke uvijek sadio u jesen, jer su mi objasnili da je tako bolje. Ako posadiš u jesen sve se lijepo primi i na proljeće odmah krene punim intenzitetom kao da je drvo već godinu dana u zemlji.
 U članku je odlično i objašnjena razlika između rane i kasnojesenske sadnje za koju nisam znao.

Offline helleborus

Odg: jesenski rast korijena
« Odgovori #19 : 29-10-2008, 07:46:54 »
Vjerujem  da su se zato one rašeljek tako dobro primile. Vadili smo ih u rano proljeće (ipak se radi o istoj porodici biljaka kao kod voćaka- porodica ruža). Vjerujem da se druge vrste drugačije ponašaju, bukve npr. hrastovi.
Čini mi se da su grabovi dosta zahvalni i da ih se može, uvjetno rečeno, vaditi bilo kad.

Rana jesen? To bi bilo kroz listopad, jel? Baš ovo doba jeseni u kojem sam i primjetila takav rast korijena. Čini mi se odsta logično. Samo opet naglašavam, treba biti oprezan... ovisno o vrstama koje se vade, presađuju....

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: jesenski rast korijena
« Odgovori #20 : 29-10-2008, 08:06:56 »
.... Vjerujem da se druge vrste drugačije ponašaju, bukve npr. hrastovi.
Čini mi se da su grabovi dosta zahvalni i da ih se može, uvjetno rečeno, vaditi bilo kad.
....

Kaj se tiče bukve, nadam se da smo otkrili najbitniju stvar, a to je što veći broj pupova. Moja iskustva s njima su skroz drugačija od tvojih i S. Vadio sam ih vrlo rano, a ono što nisam napravio, nisam ih dobro zaštitio od vjetra kad su počele otvarati pupove i cijelu sezonu sam imao lagano smečkaste fleke po listovima. Jednako tako i hrast, sakupljao sam ih vrlo rano i vrlo kasno u proljeće i svi su živi, neki su bili skoro bez korijena, a kroz cijelu sezonu su bacali izboje na sve strane.
Drva su tvrdoglava.
Jučer sam gledao video gdje Kimura radi neke zahvate na drvetu i na tom videu bi stvarno trebalo pisati... neke scene sadrže nasilje, žene i djeco zatvorite oči!...
Naravno, nije ga ubio, no cijelo vrijeme se brinuo o stanju korijena, živim žilama na drvu prema krošnji...
Taj video ćemo si mi Ž ekipa pogledati uskoro, uz neke ubodne žvakalice i topli čaj  :chinaman:

Nema video veze sa jesenskim rastom korijena, ali ni prikupljanje drva nema veze sa jeseni... mi smo ti koji smo si odredili smjernice, a samo treba razumjeti procese oko nas....

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: jesenski rast korijena
« Odgovori #21 : 29-10-2008, 10:26:10 »
Jel neko osjeća kak ovo divno vrijeme godi razvoju korjena mugačima i piceama !?!?!

PS
bar kod onih koji su u toplijoj USDA zoni  :quiet: