Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Ostrya carpinifolia, first styling  (Posjeta: 16037 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Ostrya carpinifolia, first styling
« : 01-11-2008, 13:19:11 »
Dogodila se jedna spontana radionica kod mene doma.  I evo rezultata. Već sam se jedno vrijeme spremao ožicati i postaviti osnovu buduće konstrukcije krošnje ovoj ostryji, naravno, uz dobro društvo uvijek je bolje. I tako je krenulo.
Više o ostryji:
http://sandevbonsai.blogspot.com/2008/11/ostrya-carpinifolia-first-styling.html

Offline Tijek

Odg: Ostrya carpinifolia, first styling
« Odgovori #1 : 01-11-2008, 13:58:27 »
za moj okus napravili ste jo ko smreko... sve grane dole... ja bi dao više muvinga... treniram fotošop

Offline DonQuijote

Odg: Ostrya carpinifolia, first styling
« Odgovori #2 : 01-11-2008, 14:20:07 »
Meni je to fenimenalno drvo. Kada te grane malo odebljaju...ma fenomenalno.
 JAsno mi je da ste ih pigali prema dolje ali mislim da Tijek ima pravo, malo više piganja ne bi škodilo. JOš stignete pretpostavljam. Dok su još tanke i dok se daju.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Ostrya carpinifolia, first styling
« Odgovori #3 : 01-11-2008, 14:34:03 »
za moj okus napravili ste jo ko smreko... sve grane dole... ja bi dao više muvinga... treniram fotošop
Vrlo je dobro ovo što si napravio. Kažem, ovo je samo nacrt, sve grane će se rezati barem tri četvrtine kraće, a onda ćemo graditi konstrukciju iznutra. Ta buduća konstrukcija će sigurno biti više "prema gore" kako si i ti pokazao. To će onda više izgledati kao bjelogorično drvo. Sada su grane previše dolje jer smo malo forsirali savijanje iz razloga što su svi ti mladi izbojci rasli totalno gore, gotovo uz deblo. Dobar ti je virt i sigurno ću poslušati savjet u bitnoj mjeri.
Hvala

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Ostrya carpinifolia, first styling
« Odgovori #4 : 01-11-2008, 14:38:32 »
Meni je to fenimenalno drvo. Kada te grane malo odebljaju...ma fenomenalno.
 JAsno mi je da ste ih pigali prema dolje ali mislim da Tijek ima pravo, malo više piganja ne bi škodilo. JOš stignete pretpostavljam. Dok su još tanke i dok se daju.
Imam želju muving postići orezivanjem, a ne toliko piganjem. Bolje će i kvalitetnije izgledati jer se orezivanjem postiže onaj ćoškasti cik cak muving koji djeluje dosta spontano i prirodno. Ako ih samo pigam sada žicom, ostati će kablasti izgled, kao kablovi od struje, jednolike debljine sa slabim padom promjera. Dakle, orezivanje. Ne brinite se, nisam to ni mislio ostaviti ovako  :verycool:  :hihihi:
Sve primjedbe vaše su na mjestu. Ovo je samo nacrt. Skica. I to prva.

Offline DonQuijote

Odg: Ostrya carpinifolia, first styling
« Odgovori #5 : 01-11-2008, 14:42:16 »
Ne sumnjam uopće da ćeš napraviti odlično drvo

Offline Marija

Odg: Ostrya carpinifolia, first styling
« Odgovori #6 : 01-11-2008, 16:52:49 »
Sviđa mi se Matijin virtual i prijedlog.

Nije ništa neobično da stablo poslije prvog žicanja ne izgleda spektakularno - što Seba kaže te grane će se kratit, pa tek ide fino oblikovanje grančica koje udare iz toga ....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Ostrya carpinifolia, first styling
« Odgovori #7 : 01-11-2008, 19:24:03 »
Ostrya me jako podsijetila na Walterovu lipu. Glavne grane možda i ne treba previše iziskrivljivati nego tanje grane koje rastu iz glavnih debelih. Tako će izgledati kao u prirodi.
> Walter Pall - Tilia cordata
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Tijek

Odg: Ostrya carpinifolia, first styling
« Odgovori #8 : 01-11-2008, 19:28:45 »
i mene.

Offline Andrija Zokić

Odg: Ostrya carpinifolia, first styling
« Odgovori #9 : 01-11-2008, 19:35:45 »
i mene.

O pa ti si joj i posudu ukrao za virtual! Tek sam sada vidio! :hihihi:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Ostrya carpinifolia, first styling
« Odgovori #10 : 04-11-2008, 08:37:10 »
za moj okus napravili ste jo ko smreko... sve grane dole... ja bi dao više muvinga... treniram fotošop

Točno je da ovaj stajling ne odgovara karakteru drveta, no teško bi prihvatio i tvoju sugestiju koja je oblikovana u perfektnu i skladnu krošnju. Ovo drvo je kvrga na kvrgi, svo je nesimetrično razvijeno, deblo se "raskvasilo" na sve strane i ako krošnja treba sljediti karakter debla, onda ovom drvetu treba groteska od krošnje. Mislim da je trenutni odabir grana bio najbitniji za buduću selekciju. Ovo drvo treba otvorenu i neobičnu krošnju, po meni ne treba zatvarati pogled na deblo ni sa jedne strane. Teško mi je sad govoriti u kom smjeru ja vidim ovo drvo jer ga nemam ispred sebe, no kad nađem približnu fotku, postat ću je ovdje  :chinaman:

Offline Tijek

Odg: Ostrya carpinifolia, first styling
« Odgovori #11 : 04-11-2008, 16:46:48 »
Pogledao sam si kritiku od palla od ovega stabla. Mogu reči da šta sam video na videu, da stojim za onim šta sa nacrtao gore. Mogu i reči da ja nebi kratio sveh grana. Napravio bi osnovno selekciju i ožicao bi jih u polozaj koji mi odgovara, onda bi jih pustio da dobiju na debelini a onda pi počeo sa tehniku "cut and grow". Zna se da ostrya dobro baci povratne pupove... a itak to je vaše drvo i vi ste ga dobro nastudirali i imate zadnju riječ kako če izgledati...

bez zamere Tijek 

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Ostrya carpinifolia, first styling
« Odgovori #12 : 05-11-2008, 11:19:58 »
Pogledao sam si kritiku od palla od ovega stabla. Mogu reči da šta sam video na videu, da stojim za onim šta sa nacrtao gore. Mogu i reči da ja nebi kratio sveh grana. Napravio bi osnovno selekciju i ožicao bi jih u polozaj koji mi odgovara, onda bi jih pustio da dobiju na debelini a onda pi počeo sa tehniku "cut and grow". Zna se da ostrya dobro baci povratne pupove... a itak to je vaše drvo i vi ste ga dobro nastudirali i imate zadnju riječ kako če izgledati...

bez zamere Tijek 
ma ko bi ti što zamjerio??? si lud? Sve 5  :great:  :great:  :great:
Puštanje grana udužinu kako bi odebljale dio je  redovitog procesa takozvanog "bildanja" grana koje radim na svim drvima koja tek kreću u stiliziranje.  Ove godine grane su narasle do jednoga metra u duljinu. Slijedeće godine će, nakon kraćenja, biti također puštene čitave sezone da rastu. I žica će morat biti skinuta jer će se promjer jako povećavati. Nakon toga će one tamo sezone ponovo biti orezane. Grane obično debljam dozirano toliko koliko mi paše s  obzirom na cjelokupnu sliku. Tako da, ne sumnjaj da ću tako i raditi. A što se tiče sugestije oko konstrukcije krošnje...rekoh, sviđa mi se.
Ja ti nisam baš tvrdoglav ili pretjerano fiksiran na jedno rješenje, i volim dopustiti ideji i dizajnu da evoluira. To znam iz iskustva već po tome što su mi se mnoge ideje promijenile s vremenom i prvotno zamišljeno je postalo sasvim nešto drugo. Bolje. Dakle, rekoh, ovo je samo bila nabačena skica i ja je nisam niti računao za drugo.
Sve tvoje primjedbe i sugestije su super i volim ih čuti i vidjeti.
Hvala vam svima na pomoći i prijedlozima. SVI SU SUPER.

Offline Marija

Odg: Ostrya carpinifolia, first styling
« Odgovori #13 : 05-11-2008, 11:29:35 »
Ovo drvo je kvrga na kvrgi, svo je nesimetrično razvijeno, deblo se "raskvasilo" na sve strane i ako krošnja treba sljediti karakter debla, onda ovom drvetu treba groteska od krošnje.

Vidjela sam je uživo u Kaštelima i to je jedna "debela cura", a da je groteskna, kvrgava izbrazdana - nije.

Tako da mislim da joj harmonična Matijina krošnja pristaje OK.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Ostrya carpinifolia, first styling
« Odgovori #14 : 05-11-2008, 11:49:26 »
Ovo drvo je kvrga na kvrgi, svo je nesimetrično razvijeno, deblo se "raskvasilo" na sve strane i ako krošnja treba sljediti karakter debla, onda ovom drvetu treba groteska od krošnje.

Vidjela sam je uživo u Kaštelima i to je jedna "debela cura", a da je groteskna, kvrgava izbrazdana - nije.

Tako da mislim da joj harmonična Matijina krošnja pristaje OK.


Po meni, Andrijin primjer je najbliži kako ovo drvo može zasjati u punom sjaju... bumo vidli  :chinaman: