Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Što je baked loam?  (Posjeta: 53097 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gal

Što je baked loam?
« : 15-03-2007, 11:00:23 »
Jel može ovo neko prevesti onako u par rijeći - sa Pallovog bloga. Pošto razumijem svaku 30 rijeć zapelo mi je za oko ono smrzavanje i otrov...Unaprijed hvala!

Tom said...
Fantastic work Walter. For this Maple what soil mix did you use? Pure Acadama or your own mix?

Can you give us a little explanation about you soil mix choice

March 14, 2007 2:44 PM   
Walter Pall said...
tom,

I never use akadama. It is far too expensive and it decomposes and generates very bad soil conditions. This is mainly true in areas where the soil freezes once in a while. In Japan in most areas where they use akadama the soil does not freeze. Here in Germany it is almost poison! Now you know why all the bonsai dealers who try to make some m0oney selling akadama hate me. :-)

In use baked loam 80 % and rough peat 20 %. That's it, nothing else. Baked loam is used in the building industry here in Germany a lot and consequnently very cheap. It does not decompose. In America turface is a similar product.
Instead of baked loam one can also use pumice or similar.

greetings
Walter


Offline Goran Cajko

Odg: Što je baked loam?
« Odgovori #1 : 15-03-2007, 13:29:07 »
Ukratko.

On ne koristi AKADAMU. Na područjima npr. Njemačke gdje su temperature niže, AKADAMA se smrzavanjem raspada i tako stvara vrlo loše uvjete u posudi i pod time misli (pretvara se u "otrov").

Offline Goran Cajko

Odg: Što je baked loam?
« Odgovori #2 : 15-03-2007, 13:38:57 »
Citat:
In use baked loam


kaj mu je pak to ????????????????

ovo o čem ja pričam ili ?????????????

Offline marinko beg

Odg: Što je baked loam?
« Odgovori #3 : 15-03-2007, 16:32:06 »
kaj mu je pak to ????????????????

ovo o čem ja pričam ili ?????????????
Pecena ilovaca!
Rough Peat,znam sto je to,ali ne znam na hrvatski,jebiga!!!
Pumice su komadici kamena.
Ovo je meni sve cudno posto mu ta mjesavina nije uopce hranjiva.Vjerojatno trosi tone gnojiva na godinu!!! :rofl:
I kod nas se zna ledit,ali nemam problema sa tim "otrovom".By the way,ja u zadnje vrijeme kod crnogorice koristim 90 posto bimsa i samo 10 posto akadame,tako da se tesko moze smrvit.

M

Offline Mladen

Odg: Što je baked loam?
« Odgovori #4 : 15-03-2007, 18:18:38 »
Ja koristim akadamu,i tijekom četiri godine nisam imao nikakvih problema sa njom , nakon dvije godine provedene u posudi iste je konzistencije kao i prvog dana. Za javore koristom 100% čistu akadamu , a za druge biljke napravim smjesu od 1/3 akadame 1/3 zemlje i 1/3 pijeska.Akadama se samo ne smije nabijati i pritiskati u posudi dok je mokra jer se onda zaista pretvori u čistu glinu.  :great:
I REFUSE TO JOIN ANY CLUB THAT WOULD HAVE ME AS MEMBER

Offline Kre

Odg: Što je baked loam?
« Odgovori #5 : 15-03-2007, 18:25:49 »
Cigla i je pečena ilovača  :mdr:

Offline Marija

Odg: Što je baked loam?
« Odgovori #6 : 15-03-2007, 19:01:44 »
evo definicija
LOAM - Soil wich is neither heavy and sticky nor dry and sandy. A good loam contains a proportion of cčlay, sand, humus and silt, and is both moisture retentive and free draining.

TURFACE looks a lot like akadama, but is not. This product is used for the aeration of grass on golf courses and baseball diamonds. Turface is usually only available in fifty pound bags, from turf supply and lawn maintenance companies and generally not available at local garden stores. Essentially it is clay that has been heated in a fire until it becomes hard and will not decompose (turn into mud) with prolonged exposure to water. If you were to take a terra cotta pot and crush it up, you would have essentially the same thing. Each particle is full of tiny holes which absorb water and release it back to the plant slowly. Its pH is relatively neutral. Proper sifting of a 50 pound bag will net you about 25 pounds of usable material for bonsai. You can use the rest to aerate your garden.

Although "turface" is the term generally used to describe fired clay, it is, in fact, a brand name. Other manufactures market similar products under the names such as Soilmaster or Terragreen. There may be others. Note, however, certain brands of cat litter and oil absorbent products on the market contain fired clay as their prime ingredient. You should be extremely cautious about using such products because they often contain chemical additives which would be detrimental when used in a soil mix.


Iako mi nije jasno .... mislila sam da se radi o ilovači, ali izgleda da to nije. Da se možda ne radi o granulatu?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Što je baked loam?
« Odgovori #7 : 15-03-2007, 19:18:16 »
Izgleda da jest granulat, ovo je slika koju su Slovenci snimili u Walterovu vrtu (špijunaža ;))

Ispod slike piše ovo: Granulat, ki se uporablja po našem mišljenju za izolacijo oz. estrihe, služi za pokrivko akadame. 
Zna li netko slovenski da prevede, Veljkoooooo!




http://www.bonsajklub.si/bonsajforum/viewtopic.php?t=368&highlight=walter+pall
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline veljko

Odg: Što je baked loam?
« Odgovori #8 : 15-03-2007, 20:52:22 »
Izgleda da jest granulat, ovo je slika koju su Slovenci snimili u Walterovu vrtu (špijunaža ;))

Ispod slike piše ovo: Granulat, ki se uporablja po našem mišljenju za izolacijo oz. estrihe, služi za pokrivko akadame. 
Zna li netko slovenski da prevede, Veljkoooooo!




http://www.bonsajklub.si/bonsajforum/viewtopic.php?t=368&highlight=walter+pall

A di me nađe; Granulat koji se upotrebljava po njihovom mišljenju za izolaciju oz. estrihe, služi kao pokrovni sloj koji se stavlja preko akadame. Što znaći " oz. estriha" ne znam i sunljam da je slovenskog porijekla.
 :neutral:

Offline gal

Odg: Što je baked loam?
« Odgovori #9 : 16-03-2007, 07:05:05 »
oz. estrihe=oziroma estrihe=ili za estrihe, estrih je termin za glazure - završni sloj na građevinskoj konstrukciji na koji se polaže parket, tepih...

Offline Marija

Odg: Što je baked loam?
« Odgovori #10 : 16-03-2007, 08:02:47 »
Super, dokučili smo o čemu se radi ...ima nas stručnjaka za sve .... još kad bi netko nešto znao o bonsaima .... ;)
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline hknezovi

Odg: Što je baked loam?
« Odgovori #11 : 16-03-2007, 08:50:45 »
Zar toga nema kupiti po rasadnicima. Direktan prijevod je večinom i najtočniji a koliko puta ste vidjeli one pečene kuglice u vrečama?
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Goran Cajko

Odg: Što je baked loam?
« Odgovori #12 : 16-03-2007, 09:47:37 »
Zar toga nema kupiti po rasadnicima. Direktan prijevod je večinom i najtočniji a koliko puta ste vidjeli one pečene kuglice u vrečama?

te kuglice imaš kupit skoro u svakoj cvječarni...
služe kao dekorativni pokrov ukrasnim biljkama, mada ovo kaj Walter koristi moglo bi biti isto samo druge granulacije

---------------------------------------------------------------------------------------------------

  "If you were to take a terra cotta pot and crush it up, you would have essentially the same thing."
KAJ VAM JA VELIM MLJEVENA CIGLA

Offline veljko

Odg: Što je baked loam?
« Odgovori #13 : 16-03-2007, 09:58:50 »
Zar toga nema kupiti po rasadnicima. Direktan prijevod je večinom i najtočniji a koliko puta ste vidjeli one pečene kuglice u vrečama?

te kuglice imaš kupit skoro u svakoj cvječarni...
služe kao dekorativni pokrov ukrasnim biljkama, mada ovo kaj Walter koristi moglo bi biti isto samo druge granulacije

---------------------------------------------------------------------------------------------------

  "If you were to take a terra cotta pot and crush it up, you would have essentially the same thing."
KAJ VAM JA VELIM MLJEVENA CIGLA
Prava riječ u tom slučaju je glinopor.

Offline Marija

Odg: Što je baked loam?
« Odgovori #14 : 16-03-2007, 11:14:21 »
te kuglice imaš kupit skoro u svakoj cvječarni...
služe kao dekorativni pokrov ukrasnim biljkama, mada ovo kaj Walter koristi moglo bi biti isto samo druge granulacije

Definitivno je sitnija granulacija ... jer ovo što ima po vrtnim centrima je dosta veće!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai