Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!  (Posjeta: 295080 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #120 : 24-11-2008, 09:03:07 »
Rupe na posudi sam radio sa flašom od Jamničke a male rupice za žicu sa cjevčicom od flomastera. Mjere su taman kako treba.
 Nego, koliko treba da se to osuši? Naime od subote do danas nekako ne vidim da je  počelo tvrdnuti.
 Možda sam pronašao sredstvo za usporavanje stvrdnjavanja :rofl: naime u smjesu sam ubacio nešto starog bajca. Smjesa je fino posmeđila ali nikak da se počne stvrdnjavati

Moja skromna iskustva su da obični cement i ljepilo za pločice, trebaju 3-4 dana do vađenja iz kalupa. Bijeli cement sa dodatkom za vodonepropusnost, spreman je za vađenje nakon 24h i onda sušenje/kristalizacija. Jedna posuda ispala je iz kalupa turbo brzo, kalup sam napunio u 18h, i izvadio posudu drugi dan u 10h. Kolko mi se čini, sve je u odokativnim omjerima i temperaturi sa vlagom zraka. Ako si dodao bajc u smjesu, možda će stvrdnjavanje teći puno sporije. Ja sam jučer oko 17h završio jedno punjenje i već jutros nisam mogao deformirati smjesu, nadam se da će predvečer posuda biti van kalupa  :great:
Rupe na velikoj posudi režem sa čepom od WD40, oštar je i taman dimenzijama, a manje bušim po GP principu, štapićem.
Pobajcal sam 3 posude i fora mi je kaj se posuda suši i preko boje, a kad boja postane suha, onda je i posuda došla do kraja sa kristalizacijom, kad to prođe, bacit ću drugu ruku lak-lazure.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #121 : 24-11-2008, 10:19:02 »
Mojim pokusima kao da nema kraja.... celulozobeton sam savladao. Danas ću probati sa tresetobetonom... pa kud puklo da puklo !!! Sjedim sam i razmišljam.... a zašto ne treset umjesto papira.... vjerujem u uspjeh  :chinaman:  :jupije:

Offline Marija

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #122 : 24-11-2008, 12:17:13 »
Jedina razmišljanja su mi upravo bila na trening posude. Trenutno planiram napraviti kalup za jednu 80x60x20 cm koja bi zadovoljila dobar dio potreba za startni materjal. Premazao sam 3 posude lak-lazurom jednu ruku, uskoro ću i drugi puta, već sad izgleda odlično. Trenutno imam nekih 10-tak kalupa, od kojih sam neke i sam radio i još ću. Kad sprovedem još neke zamisli, prezentirat ću i slikovito.  :great:
.... dugo u noć, u dugu zimsku noć
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #123 : 24-11-2008, 12:25:14 »
Jedina razmišljanja su mi upravo bila na trening posude. Trenutno planiram napraviti kalup za jednu 80x60x20 cm koja bi zadovoljila dobar dio potreba za startni materjal. Premazao sam 3 posude lak-lazurom jednu ruku, uskoro ću i drugi puta, već sad izgleda odlično. Trenutno imam nekih 10-tak kalupa, od kojih sam neke i sam radio i još ću. Kad sprovedem još neke zamisli, prezentirat ću i slikovito.  :great:
.... dugo u noć, u dugu zimsku noć

Neizbježno, u išćekivanju lova, sve je to samo .... ma dobro je  :tlab:

Offline Goran Cajko

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #124 : 24-11-2008, 12:46:14 »
tresetobetonom...


???????????????????

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #125 : 24-11-2008, 12:49:20 »
tresetobetonom...


???????????????????

Kaj ti nije jasno?
"...treset umjesto papira...."

Offline Goran Cajko

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #126 : 24-11-2008, 12:52:49 »
tresetobetonom...


???????????????????

Kaj ti nije jasno?
"...treset umjesto papira...."
Ma kakav treset. Onaj iz MBMa?

Offline Andrija Zokić

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #127 : 24-11-2008, 13:00:16 »
Evo nekoliko posuda i kalupa, koje sam uspio napraviti u mom podrumu ili ti ga laboratoriju HBF-a…

Ovo izgleda kao fenomenalne trening posude! :gasp:
Sa čime ste ih mislili patinirat? Djeluju jako rustikalno i to mi se sviđa. :smile:

Premazao sam 3 posude lak-lazurom jednu ruku, uskoro ću i drugi puta, već sad izgleda odlično.

Provjerio si da lak-lazura nema nešto u sastavu što bi bilo štetno za biljke? Da li si posude patinirao i iz iznutra?
Mislim da bi bilo dobro da je patina takva da zadrži i ne ubije taj rustikalni izgled posude.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #128 : 24-11-2008, 13:00:30 »
Ma kakav treset. Onaj iz MBMa?

Može i Trefov iz MBM-a, a može i litvanski iz Zrinjevca, a može bilo koji !.....kaj je to bitno?
Osjećem li neke znakove sumnje ili nevjerice ili čega već ne.... skepsu, na primjer  :dunno:

Offline Goran Cajko

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #129 : 24-11-2008, 13:03:07 »
 :dunno:
Valjda bu šljakalo...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #130 : 24-11-2008, 13:09:03 »
Evo nekoliko posuda i kalupa, koje sam uspio napraviti u mom podrumu ili ti ga laboratoriju HBF-a…

Ovo izgleda kao fenomenalne trening posude! :gasp:
Sa čime ste ih mislili patinirat? Djeluju jako rustikalno i to mi se sviđa. :smile:

Premazao sam 3 posude lak-lazurom jednu ruku, uskoro ću i drugi puta, već sad izgleda odlično.

Provjerio si da lak-lazura nema nešto u sastavu što bi bilo štetno za biljke? Da li si posude patinirao i iz iznutra?
Mislim da bi bilo dobro da je patina takva da zadrži i ne ubije taj rustikalni izgled posude.

Ovo piše na večini deklaracija, a meni se ne čini agresivnim   :nono:
...akrilne smole, vodo-odbojne tvari, konzervans filma, UV apsorberi i nano-filtri, pigmenti postojani na klimatske utjecaje, organska otapala, aditivi i voda.

Ako tvoja riječ patina, patinirati, znači premazati.... da izgled ostaje rustikalan sa naglašenom notom tamnije boje tamo gdje je udubina, pukotina, rustikalni dekor. I iznutra sam mazao posude !
Sad sam se sjetio..... kad sam bojao stolove za yamadorie, na jednom mjestu mi se prolilo laklazure.... travi nije bilo apsolutno ništa, rasla je kao pod normalno. Dok ulje ili nafta, na travu ne djeluju blagonaklono  :verycool:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #131 : 24-11-2008, 13:11:34 »
:dunno:
Valjda bu šljakalo...

Ja se isto nadam i ništ ne garantiram, no puknula me inspiracija i baš ću probati već danas, na nekom manjem kalupu  :chinaman:

Naravno, o rezultatima obavijestiti svekoliko pučanstvo  :mdr:

Offline DonQuijote

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #132 : 24-11-2008, 14:22:00 »
To bude onda hranjiva posuda :rofl: Nešto kao ono kad u restoranu juhu dobiješ u tanjuru od kruha

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #133 : 24-11-2008, 14:37:22 »
To bude onda hranjiva posuda :rofl: Nešto kao ono kad u restoranu juhu dobiješ u tanjuru od kruha

Ahaaaa.... :tuptup:
Nego, jel si uspio napraviti pokoju posudu?

Offline Goran Cajko

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #134 : 28-11-2008, 14:45:32 »
[Vidio sam negdje da su u beton umješavali nekakva bijela vlakna. Navodno zamjenjuje armaturne žice ili u nekoj mjeri smanjuje potrebu za njima. :dunno: :dunno: :dunno:

Našao sam ih! "VER-FIBER" VLAKNA
Ima u Dugom Selu firma Kam Grad http://www.kem-grad.hr/

Uglavnom sam uvjeren da smo sa ovim dodatkom spriječili bilo kakva potencijalna pucanja od zime.

Vrečica od 750 grama košta skoro 50 kn, a dovoljna je za 1m3 betona.
Uglavnom jeftino.

A nabavili smo i neke nove štukature za izradu kalupa. Novi oblici posuda stižu... :yupi: