Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!  (Posjeta: 296654 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #240 : 10-12-2008, 09:04:33 »
Probao sam dodavati tekuće pigmente boje u mješavinu cel-beta... bljak  :buaaa: Ne pokušavajte to !!!
Malo detalja...
Smjesa novina, nakon miksanja postane siva. Dodavanjem bijelog cementa, smjesa je nijansu sivija od bijele. Nakon sušenja, ako se dodalo malo više cementa, posuda može postati i bijela do slonova kost.... alabaster, tak nekak. E sad, pomislio sam da će ta "bijela" sirova smjesa, lako primiti neku boju, npr. tamno smeđu, no ništ od toga... Vjerojatno je ta smeđa pobudila onaj pigment novinske boje i stvorila totalno čudnu boju koja liči na katastrofu. E sad, boja bi još nekak i prošla, ima danas svakakvih izvedbi na posudama, no sama tehnika punjenja kalupa, pretvara se u nočnu moru. Materjal se ubrzano isušuje, teško ga je zagladiti i ravnomjerno ispuniti kalup, frustracija samo takva  :suicid:

Još ću probati sa praškastim pigmentima za betone.

Offline DonQuijote

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #241 : 10-12-2008, 09:13:20 »
Razmisli o intarziji od recimo pluta na bočnoj strani ? :wisper: (kad ćeš kalupiti sljedećeg bigija a zaslužuje već i ime na latinskom poput MAXIMEGALOMARION

Htio, ne htio, postao si kum Bigyu  :bravoPrika:
Pluto ili nešto drugo je naravno pravi odabir, no to me ne muči, to sam prihvatio. Ono kaj tražim, je neki moderniji dizajn intarzije. Klasični oblici u ovom slučaju otpadaju definitivno. Ako imaš ti ili netko drug, neki prijedlog... otvoren sam za sugestije  :chinaman:
Znaš kaj, daj pronađi nekakvu sliku ili uzorak, zbrčku, toga što ze zanima, pa ću ti u drvu ili u gipsu napraviti rezbariju koju onda pretvoriš u negativ.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #242 : 10-12-2008, 10:15:48 »
Razmisli o intarziji od recimo pluta na bočnoj strani ? :wisper: (kad ćeš kalupiti sljedećeg bigija a zaslužuje već i ime na latinskom poput MAXIMEGALOMARION

Htio, ne htio, postao si kum Bigyu  :bravoPrika:
Pluto ili nešto drugo je naravno pravi odabir, no to me ne muči, to sam prihvatio. Ono kaj tražim, je neki moderniji dizajn intarzije. Klasični oblici u ovom slučaju otpadaju definitivno. Ako imaš ti ili netko drug, neki prijedlog... otvoren sam za sugestije  :chinaman:
Znaš kaj, daj pronađi nekakvu sliku ili uzorak, zbrčku, toga što ze zanima, pa ću ti u drvu ili u gipsu napraviti rezbariju koju onda pretvoriš u negativ.

Nemam ništ određeno. To bi trebao biti pozitiv koji se pri punjenju stavi u kalup i izvadi iz posude nakon stezanja smjese, tak da u posudi ostane negativni reljef. Dubina intarzije u najizbočenijem djelu treba biti najviše 5mm. Sve ideje su dobrodošle. Samo NE tipa ovog na fotki...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #243 : 10-12-2008, 11:08:29 »
Evo Done, mislim da bi ovak nekaj bilo prispodobno za na Maximegalomarion.
Kaj misliš/mislite?

Offline DonQuijote

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #244 : 10-12-2008, 11:15:53 »
To ne bi trebao biti problem, jednostavno je. I još mislim da bi trebao biti možda malo više konusan

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #245 : 10-12-2008, 11:36:01 »
To ne bi trebao biti problem, jednostavno je. I još mislim da bi trebao biti možda malo više konusan

Dakle to treba biti pozitiv, koji bi ostao uvučen u stranice posude. Konusan mora biti svakako, tak da se da izvaditi i ponovo koristiti. Dubina između 3-5 mm. Deblje ne bi smjelo biti.

Offline DonQuijote

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #246 : 10-12-2008, 12:49:33 »
Dubina 3-5mm to bi mogao biti problem. Nije za rezbarenje. Hmm što misliš da se uzme komad šperploće, modelarskom pilicom se izreže uzorak kakav si predložio, pa odmah imaš negativ?

Offline DonQuijote

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #247 : 10-12-2008, 13:08:24 »
Ili ćemo uzeti neku deblju dašćicu koja će ujedino biti stranica kalupa a u nju se onda vrlo lako može urezati motiv koji predlažeš.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #248 : 10-12-2008, 13:28:30 »
Ili ćemo uzeti neku deblju dašćicu koja će ujedino biti stranica kalupa a u nju se onda vrlo lako može urezati motiv koji predlažeš.

Šperploča će s vremenom nabubriti od vlage, kakva god bila. Deblja daščica kao stranica je neizvedivo, jer cijeli kalup mora biti lagano konusan, da se da izvaditi posuda iz njega. Ne smije biti ni jedno pozitvno ili negativno ispupčenje na samom kalupu. Ta intarzija mora biti neovisna od kalupa i stavlja se u kalup zajedno sa smjesom koja se puni oko nje, sa njom se i vadi van kalupa i onda izvuče iz posude. Možda bi plastika (imam nešto doma) bila najbolje riješenje. Ja imam sirovinu, a ti donesi alat i vješte ruke i sigurno ćemo nekaj skemijati  :great:

Offline DonQuijote

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #249 : 10-12-2008, 14:21:19 »
Aha, dakle sistem kao da je šperploća sa izrezanim uzorkom, ali to bi bila plastična ploha sa izrezanim uzorkom koja bi se naslonaila iz rub kalupa i rezbarija bi se popunila. Vadila bi se zajedno sa posudom, a onda bi se još od posude odvojila sama ploča, tako da bi na posudi ostalo ispupčenje u obliku uzorka. Jel si tako mislio?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #250 : 10-12-2008, 14:35:26 »
Aha, dakle sistem kao da je šperploća sa izrezanim uzorkom, ali to bi bila plastična ploha sa izrezanim uzorkom koja bi se naslonaila iz rub kalupa i rezbarija bi se popunila. Vadila bi se zajedno sa posudom, a onda bi se još od posude odvojila sama ploča, tako da bi na posudi ostalo ispupčenje u obliku uzorka. Jel si tako mislio?

Sve slično, samo na kraju ispada upupčeno/uvučeno/ na posudi. Intarziju treba napraviti kao žig kojim se goveda žigošu.
Ma lako ćemo mi to riješiti kad se vidimo, dofuraj si samo pilicu ili kaj ti treba, ja imam plastiku.

Offline DonQuijote

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #251 : 10-12-2008, 14:39:05 »
Čekaj malo ako želiš uvučeno u posudi onda je jednostavnije izrezbariti samu posudu, ali to nije štos.
 Fora bi bilo da imaš neki izorak u pozitivu, dakle da je na kalupu u negativu.
... ma moramo to rješiti na licu mjesta, da ne gnjavimo tu po forumu. Subota popodne?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #252 : 10-12-2008, 14:47:30 »
... Subota popodne?


Dogovoreno!!!
Ja imam sirovinu, a ti uzmi alat.... kaj god ti treba !

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #253 : 11-12-2008, 08:26:41 »
Stigao mi je jučer >bayferrox-ov katalog pigmenata za betone od >emes-a. Katalog je napravljen sa betonskim filmom u kojem su pigmenti. Postoji nekoliko fenomenalno savršenih boja upotrebljivih za cel-bet posude. Cijena 1kg pigmenta je oko 20kn bez PDV-a, vreče su po 25 kg i jedino u tom pakiranju je moguće kupiti ove pigmente.
Tražim sve zainteresirane da se dogovorimo i podjelimo količine, pa tako i troškove. Ima li vas? Barem za jednu boju!

Offline Andrija Zokić

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #254 : 11-12-2008, 09:12:03 »
Skeniraj nekoliko ključnih fotografija iz kataloga da vidimo kako izgleda pigment na betonu.
andbonsai.com ~ andbonsai studio