Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!  (Posjeta: 295029 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #255 : 11-12-2008, 09:15:35 »
Skeniraj nekoliko ključnih fotografija iz kataloga da vidimo kako izgleda pigment na betonu.

Ja bi preporučio da si svako ko ne može do mene, naruči katalog od EMES-a. Dobit će ga za 3-5 dana. Na kompu boje nisu vjerne, a nijanse su bitne!
Ono kaj mogu reći, boje su fenomenalne  :chinaman:  :worthy:

Zato tolko i koštaju   :idiot:

Offline alan

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #256 : 11-12-2008, 10:53:28 »
Aha, dakle sistem kao da je šperploća sa izrezanim uzorkom, ali to bi bila plastična ploha sa izrezanim uzorkom koja bi se naslonaila iz rub kalupa i rezbarija bi se popunila. Vadila bi se zajedno sa posudom, a onda bi se još od posude odvojila sama ploča, tako da bi na posudi ostalo ispupčenje u obliku uzorka. Jel si tako mislio?
Jeste li pokušali rezbarije praviti u linoleumu? :mdr: Mislim da bi Andrija mogao više o tome.

A za gletanje posuda može se koristiti vanjski glet koji je puno tvrđi,pa čak i oblikovati izvana.Dakle,glet prirediti rijetko kao jogurt i onda ga četkom naneti na posudu.Pogotovo je praktično za slabo pristupačne površine i razne detalje koji zahtjevaju obradu.Kasnije kada se sve osuši izbrusiti.Takva površina daje puno varijanti za bojanje po želji.Sjajno,mat...

Offline gal

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #257 : 11-12-2008, 11:07:03 »
Stigao mi je jučer >bayferrox-ov katalog pigmenata za betone od >emes-a. Katalog je napravljen sa betonskim filmom u kojem su pigmenti. Postoji nekoliko fenomenalno savršenih boja upotrebljivih za cel-bet posude. Cijena 1kg pigmenta je oko 20kn bez PDV-a, vreče su po 25 kg i jedino u tom pakiranju je moguće kupiti ove pigmente.
Tražim sve zainteresirane da se dogovorimo i podjelimo količine, pa tako i troškove. Ima li vas? Barem za jednu boju!
...evo ja se javljam ako u obzir uđe kakva ciglenocrvenosmeđa ili sl!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #258 : 11-12-2008, 11:57:47 »
Našao sam link gdje ima detalja u vezi pigmenata... >bayferrox

Sam postotak količine pigmenta, može bitno promijeniti boju na posudi.... super!

Dodano:

>nešto boja

>boje još

>zanimljiva igra s bojama no imena ne znaće ništa, jer su boje u katalogu pod brojevima.


Offline Marija

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #259 : 11-12-2008, 14:18:08 »
Jeste li pokušali rezbarije praviti u linoleumu? :mdr:Mislim da bi Andrija mogao više o tome.

 :happy2:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #260 : 11-12-2008, 14:33:37 »
...A za gletanje posuda može se koristiti vanjski glet koji je puno tvrđi,pa čak i oblikovati izvana.Dakle,glet prirediti rijetko kao jogurt i onda ga četkom naneti na posudu.Pogotovo je praktično za slabo pristupačne površine i razne detalje koji zahtjevaju obradu.Kasnije kada se sve osuši izbrusiti.Takva površina daje puno varijanti za bojanje po želji.Sjajno,mat...

Što više tonem u ovu cel-bet smjesu, to o više stvari razmišljam. Od varijanti da posuda služi samo kao treningpot, pa do dizajnerskih kreacija koje u večini slučajeva izazivaju WOW efekt. Od cijene koštanja izrade Bigy posude za 10 kn, pa do 50€ za mame posudu.... Ideja i rješenja je nebrojeno, jedino treba znati što želm/želimo i koliko nam je to bitno.

Razmišljao sam gletati kalupe iznutra sa onom smjesom za knauf/rigips, imam je čak i doma (ostalo) no ja definitivno mrzim gletanje i moram biti jako dobre volje da si poboljšam kalupe... sad riskiram i vadim posude ranije iz njih nego bi to trebalo... i ispadaju super. Čini mi sa da ništ od gletanja dok ne skršim kalup ili neku posudu  :idiot:

Offline GP

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #261 : 11-12-2008, 17:08:52 »
Našao sam link gdje ima detalja u vezi pigmenata... >bayferrox

Sam postotak količine pigmenta, može bitno promijeniti boju na posudi.... super!

Dodano:

>nešto boja

>boje još

>zanimljiva igra s bojama no imena ne znaće ništa, jer su boje u katalogu pod brojevima.



Pogledao sam si neke od boja pod "zanimljiva igra s bojama" ak u ponudi iz kataloga imaš nešto slično onim koje su u igrici označene kao brown i limestone, tvoj sam za gomilanje narudžbe. Mada i skoro sve ostale izgledaju mrak.

A ideja sa linoleumom za intarzije uopće nije loša (ima za kupiti i nožića s kojima se isti da fino rezbariti) -takozvana tehnika linoreza za izradu grafika  :yupi:

Offline DonQuijote

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #262 : 11-12-2008, 19:14:56 »
Razmišljao sam gletati kalupe iznutra sa onom smjesom za knauf/rigips, imam je čak i doma (ostalo) no ja definitivno mrzim gletanje i moram biti jako dobre volje da si poboljšam kalupe... sad riskiram i vadim posude ranije iz njih nego bi to trebalo... i ispadaju super. Čini mi sa da ništ od gletanja dok ne skršim kalup ili neku posudu  :idiot:
Zaboravi na to. Knauf i sve ostale glet mase su na bazi gipsa dakle hidroskopske. Dakle ne samo da propuštaju vlagu nego je navlače na sebe.

Offline Andrija Zokić

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #263 : 11-12-2008, 20:10:44 »
Jeste li pokušali rezbarije praviti u linoleumu? :mdr: Mislim da bi Andrija mogao više o tome.

Za sada ću pomagati samo sa pokojim prijedlogom i komentarom jer koliko vidim Mario odlično napreduje a za Dona znam koliko je precizan kod 3d oblikovanja, a čini mi se da i ostali koji su se hvatali izrade posuda znaju što hoće.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #264 : 12-12-2008, 07:59:27 »
Razmišljao sam gletati kalupe iznutra sa onom smjesom za knauf/rigips, imam je čak i doma (ostalo) no ja definitivno mrzim gletanje i moram biti jako dobre volje da si poboljšam kalupe... sad riskiram i vadim posude ranije iz njih nego bi to trebalo... i ispadaju super. Čini mi sa da ništ od gletanja dok ne skršim kalup ili neku posudu  :idiot:
Zaboravi na to. Knauf i sve ostale glet mase su na bazi gipsa dakle hidroskopske. Dakle ne samo da propuštaju vlagu nego je navlače na sebe.

Mislim da to navlačenje vlage u kalupu i nije problem, jer je neće biti. Bitno mi je da iznutra, zagladim kalup što savršenije. Završni sloj je tak i tak boja za beton, s kojom sam premazivao kalupe, a ona ne "pije vodu". Probat ću...  :great:

Offline DonQuijote

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #265 : 12-12-2008, 09:09:24 »
A zašto zapravo iznutra mora biti glatko? Ako tako napraviš, pa gips prekriješ bojom za beton desiti će se da boja napukne, uđe vlaga i onda otpadaju čitave krpe gipsa. Mislim da to nije dobro rješenje, ne vrijedi čak ni probati. Na tvom mejstu bi svakako izbjegavao gips i glet mase.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #266 : 12-12-2008, 09:16:19 »
A zašto zapravo iznutra mora biti glatko?

Zbog smjese cel-bet koja prilikom punjenja kalupa, uđe u udubljenja i kad se stvrdne, nemoguće je odvojiti posudu iz kalupa. Dakle rupe na kalupu su negativ, u koje je ušla posuda pozitiv i onemogučila vađenje.... jednostavno!
Fiksni kalupi moraju biti lagano konusni zbog vađenja pozitiva iz njih.

Offline DonQuijote

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #267 : 12-12-2008, 09:21:12 »
Aha sorry , pričamo o kalupima. Moj grijeh, mene je čudilo  što želiš glatku unutrašnjost na posudama. Ovo štima, onda možeš i gips ako je dobro obojen.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #268 : 12-12-2008, 09:25:16 »
Aha sorry , pričamo o kalupima. Moj grijeh, mene je čudilo  što želiš glatku unutrašnjost na posudama. Ovo štima, onda možeš i gips ako je dobro obojen.

Nenadmašan si  :worthy:
PS.OT
Baš se veselim sutrašnjem druženju  :great:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #269 : 12-12-2008, 10:09:40 »
Kad sam se spremao raditi Maksimegalomariona, napravio sam dvije kante od boje pune celulozne smjese novina, za svaki slučaj, da ne pofali. To je bilo prije 8-10 dana. Jučer i prekjučer sam radio sa tom odstajalom smjesom, koja se puno bolje obrađivala u kalupima, od one koja se trenutno usitni i pomješa sa cementom. Možda sam se spraksal, no možda se desio i neki dobar kemijski proces koji je smjesu učinio podatnijom za obradu. Smjesa kao da je svilenkastija i mekša, no ne i vodena. Uglavnom, puno bolje!
Probajte  :chinaman: