Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Volim čitati, kad netko piše ono što je svima na dohvat ruke a ne vide...  (Posjeta: 5615 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor

Offline Marija

>substrati
>zaljevanje
>korijen

 :worthy:

Odlično!!!

To smo čuli uživo više puta ... a u međuvremenu provjerili na vlastitim stablima.

Stabla koja rastu u tim propusnim mješavinama i agresivno su zalijevana i gnojena, zdrava su živahna i odlično napreduju. To se uopće ne može usporediti sa sporim napretkom biljaka prijePallovske ere u beton-mješavinama.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
>substrati
>zaljevanje
>korijen

 :worthy:

Odlično!!!

To smo čuli uživo više puta ... a u međuvremenu provjerili na vlastitim stablima.

Stabla koja rastu u tim propusnim mješavinama i agresivno su zalijevana i gnojena, zdrava su živahna i odlično napreduju. To se uopće ne može usporediti sa sporim napretkom biljaka prijePallovske ere u beton-mješavinama.

A kaj da velim, vratio sam se u bonsai svijet, baš u pravo vrijeme  :turpija:
Opće mi nije žal kaj nemam traume od betoniranih substrata  :yupi:

Offline MARKO

Mene malo buni ova Pallova recenica; -" Do NOT mix soil with your substrate. All superfluous moisture is running out of the pot and the substrate is left MOIST".  Dali on to govori da se ne mjesa nikakav postotaj treseta nego koristi cisti,recimo pumice, ili sto?? :ashamed:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Mene malo buni ova Pallova recenica; -" Do NOT mix soil with your substrate. All superfluous moisture is running out of the pot and the substrate is left MOIST".  Dali on to govori da se ne mjesa nikakav postotaj treseta nego koristi cisti,recimo pumice, ili sto?? :ashamed:

Mislim da se tu radi o matičnim tlima koja se donesu doma sa biljkom. Trebalo bi to tlo maknuti u što večoj mjeri, jer će nakon kratkg vremena zatvoriti prozračnost recimo pumice i otežati uvjete koje smo željeli dobiti prozračnim substratom.

Offline Andrija Zokić

Mene malo buni ova Pallova recenica; -" Do NOT mix soil with your substrate. All superfluous moisture is running out of the pot and the substrate is left MOIST".  Dali on to govori da se ne mjesa nikakav postotaj treseta nego koristi cisti,recimo pumice, ili sto?? :ashamed:

Treset nije zemlja. Treset o kojem Walter piše je raspadnuta sphagnum mahovina, koja služi mješavini sa pumicom zbog duljeg zadržavanja vlage i hranjivih tvari. Čisti pumice bi se prebrzo sušio (pogotovo u Dalmaciji) i kao takav (100% pumice) se preporuča uglavnom kada izvadiš drvo sa jako malo korijena kojem tada treba maksimalno prozračno tlo. Tada nije loše staviti i plastičnu vrećicu preko biljke kako bi vlaga kondenzirala i dulje se zadržavala u posudi.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Mješavina pumice/tenisit/liapor + treset je substratna mješavina bez hranjivih stvari,
na engleskom je Pall naziva SUBSTRATE

SOIL - zemlja iz prirode
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai