Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Neobična zelenika  (Posjeta: 45045 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline jurica

Odg: Neobična zelenika
« Odgovori #75 : 25-05-2015, 19:59:19 »
Defolijacija služi za smanjivanje lista ali i za fino oblikovanje grana na zimzelenim lišćarima.
I da se dobije bolja ramifikacija  , zar ne ?

Offline brko

Odg: Neobična zelenika
« Odgovori #76 : 25-05-2015, 20:52:52 »
Ah Radovane, bilo je situcija kada je zelenika nakon defolijacije povecala lišće

  -E,drago mi je da je neko ovo spomenio,jer moja zelenika je malo sama bacala lišće ,malo sam ja provuko rukom pa je dio popadao i kad su nove grane krenule lišće je bar duplo veće .
Mene bilo sram to spomenuti da neko ne pomisli da balim e sad vidim da i kod drugih bude tako ,a to će se valjda promjeniti kod sljedeće promjene lišća,e i to je bilo prije prihranjivanja ...

Offline Marija

Odg: Neobična zelenika
« Odgovori #77 : 25-05-2015, 20:57:13 »
Defolijacija služi za smanjivanje lista ali i za fino oblikovanje grana na zimzelenim lišćarima.
I da se dobije bolja ramifikacija  , zar ne ?
Da.
Mi smo joj skinuli puno nepotrebnih grana da krošnja ima bolji muving i balans i razrijedili je jer je krošnja došla na kacigu .... ali sve će to ona nadoknatit...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline jurica

Odg: Neobična zelenika
« Odgovori #78 : 25-05-2015, 21:24:27 »
Ah Radovane, bilo je situcija kada je zelenika nakon defolijacije povecala lišće

  -E,drago mi je da je neko ovo spomenio,jer moja zelenika je malo sama bacala lišće ,malo sam ja provuko rukom pa je dio popadao i kad su nove grane krenule lišće je bar duplo veće .
Mene bilo sram to spomenuti da neko ne pomisli da balim e sad vidim da i kod drugih bude tako ,a to će se valjda promjeniti kod sljedeće promjene lišća,e i to je bilo prije prihranjivanja ...
Brko iz mog vlastitog iskustva : što bolja ramifikacija to je lišće manje , sama defolijacija ne smanjuje lišće bar ne kod mene.
I da ja defolijaciju na Zelenici radim u 1. ili 2. mjesecu.

Offline jurica

Odg: Neobična zelenika
« Odgovori #79 : 25-05-2015, 21:28:54 »
Nakon defolijacije, kakva je situacija s prihranom?
Ja ako vršim defolijaciju u ovo vrijeme više ne prihranjujem to drvo do pred kraj 8. mjeseca i onda mu dam čikenšit i to je to.

Offline Marija

Odg: Neobična zelenika
« Odgovori #80 : 26-05-2015, 08:57:29 »
I da ja defolijaciju na Zelenici radim u 1. ili 2. mjesecu.

MOLIM???
U sezoni mirovanja, 3 mjeseca prije kretanja vegetacije, prije najgoreg dijela zime. Svašta.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline zen

Odg: Neobična zelenika
« Odgovori #81 : 26-05-2015, 09:37:06 »
Jurice, zbog kojeg razloga radiš defolijaciju prije početka vegetacije?

Offline Andrija Zokić

Odg: Neobična zelenika
« Odgovori #82 : 26-05-2015, 10:29:28 »
I da ja defolijaciju na Zelenici radim u 1. ili 2. mjesecu.

MOLIM???
U sezoni mirovanja, 3 mjeseca prije kretanja vegetacije, prije najgoreg dijela zime. Svašta.

Zar tada stabla nisu bez lišća i u prirodi?
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline jurica

Odg: Neobična zelenika
« Odgovori #83 : 26-05-2015, 11:32:40 »
I da ja defolijaciju na Zelenici radim u 1. ili 2. mjesecu.

MOLIM???
U sezoni mirovanja, 3 mjeseca prije kretanja vegetacije, prije najgoreg dijela zime. Svašta.
Jurice, zbog kojeg razloga radiš defolijaciju prije početka vegetacije?
Evo ovako: primorske vrste po zimi držim u garaži , prođem lagano rukom po krošnji i kada vidim da Zelenika počinje sama odbacivati staro lišće , krenem sa defolijacijom. I da je ja ne napravim sama mi odbaci i do 70% lišća. Iz tog razloga sam počeo u to vrijeme raditi na njima defolijaciju , gubitaka do sada nisam imao a rezultat koji dobijem uopće nije loš čak je odličan.
Neznam dali griješim ali tako radim već par godina.

Offline zen

Odg: Neobična zelenika
« Odgovori #84 : 26-05-2015, 11:43:19 »
Nije da ćeš napraviti veliku štetu u početku dok je drvo u fazi treninga,  samo nisam siguran koliko će drvo nakon par godina zbog defolijacije u tom periodu oslabiti. Ali ako funkcionira...

Offline Marija

Odg: Neobična zelenika
« Odgovori #85 : 26-05-2015, 13:22:20 »

Evo ovako: primorske vrste po zimi držim u garaži , prođem lagano rukom po krošnji i kada vidim da Zelenika počinje sama odbacivati staro lišće , krenem sa defolijacijom. I da je ja ne napravim sama mi odbaci i do 70% lišća. Iz tog razloga sam počeo u to vrijeme raditi na njima defolijaciju , gubitaka do sada nisam imao a rezultat koji dobijem uopće nije loš čak je odličan.
Neznam dali griješim ali tako radim već par godina.

Ako to preživljavaju vjerovatno ne griješiš, samo je pitanje zašto ih izlagati takvom stresu svaku godinu.

Zelenika je tipično mediteranska biljka i kod tebe joj je prehladno. Ne podnosi hladnoću i to je reakcija. U mediteranskim uvjetima ne odbacuje 70% lišća. Požuti mali dio iznutra ali to tek kada krenu novi izboji u vegetaciji.
Iako si blizu mora ti si u oazi kontinentalne klime usred Istre ako sam dobro shvatila (mraz, snijeg i niske temperature su tu normalni) .... pa ona odbacuje lišće ... ona se sama time izbalansira. Mislim da je nepotrebno da je svake godine defoliraš (dodatni stres), ionako baca ko luda i stalno je treba razrijeđivati. Eto samo razmišljam naglas ....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline brko

Odg: Neobična zelenika
« Odgovori #86 : 26-05-2015, 15:36:44 »
  -moja zelenika(poklon od jurice),prezimila je u hodniku ,redovito prskana i povremeno zaljevana ,temperatura nikad nije bila ispod nule i u proljeće je poćela gubiti lišće.
pitao sam juricu šta i kako ,samo sam granu po granu provuko kroz ruku ,više nije gubila lišće što je htjelo otpalo je i gdje je bio list svagdje je izrasla nova granćica  :mdr:,tako da je sad gusta ko ružmarin ,još malo ću ćekat a onda imamo prorijeđivanje i valjda će bit dobro.na suncu bude od 12 do 4 pola pet a onda u polusjeni i ćini mi se da joj to baš štima jedino što je bar pola listova duplo veće od starih :dunno:,možda puno zaljevam ,no bitno da je živ i zdrava.

Offline alexhor

Odg: Neobična zelenika
« Odgovori #87 : 26-05-2015, 17:10:24 »
Ja nemam zeleniku pa nemam ni brige oko nje, hehe...
Ali zato imam španjolske puževe kojima radim dekapitaciju svakodnevno. Pošast.... :threatening: