Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: pitanje oko uvoza drva???  (Posjeta: 6164 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline josip

pitanje oko uvoza drva???
« : 26-11-2008, 18:35:24 »
molim jedan odgovor, idem u francusku automobilom i kupio bih neka drvca tamo pa me zanima kako će naši carinici reagirati kad se pojavim tj. trebaju li mi nekakvi posebni dokumenti, dozvole ili slično
unaprijed hvala

Offline DonQuijote

Odg: pitanje oko uvoza drva???
« Odgovori #1 : 26-11-2008, 18:47:22 »
Na neka od bonsai druženja su željeli doći i Slovenci. Naši im carinici nisu dozvolili prelazak preko granice sa drvima iako su ovi imali neke dozvole, fitopatološke ili tak nešto... Postoji dakle velika vjerojatnost da imaš problema. Spremi drvo  da ga ne vide.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: pitanje oko uvoza drva???
« Odgovori #2 : 27-11-2008, 08:28:07 »
molim jedan odgovor, idem u francusku automobilom i kupio bih neka drvca tamo pa me zanima kako će naši carinici reagirati kad se pojavim tj. trebaju li mi nekakvi posebni dokumenti, dozvole ili slično
unaprijed hvala

Pogledaj si carinske tarife i odredbe. Kontaktiraj nekog sa carine, po mogučnosti fitopatološku službu. Ako reagiraju pozitivno, kreni k njima i nabavi neku potvrdu sa najavom prolaska. A možeš i na rizik, ako ti baš do tog drveta nije stalo  :verycool:

Offline DonQuijote

Odg: pitanje oko uvoza drva???
« Odgovori #3 : 27-11-2008, 09:16:18 »
Bojim se da ne može unaprijed dobiti dozvolu i u tome i jest problem. Ja bi riskirao, stablo na neko mjesto gdje ne upada u oči i probaš preći granicu. 95% automobila se ne pregledava, pa valjda neće baš on imati peh. A ako baš naleti onda se vrati i ode na neki drugi prelaz za sat dva.

Offline Mile

Odg: pitanje oko uvoza drva???
« Odgovori #4 : 27-11-2008, 21:42:14 »
Bolje je na rizik.
Jako teško ide legalno. Nigdje ne znaju objasniti što točno treba, čak ni na carini, tamo te otpile da privatna osoba ne može uvesti sadnicu bilo koje vrste i tako te se riješe.
Jedino naći neku tvrtku koja smije uvoziti sadnice pa preko njih uvesti, što povećava cijenu i to jako.

Offline alan

Odg: pitanje oko uvoza drva???
« Odgovori #5 : 27-11-2008, 22:02:08 »
Bolje je na rizik.
Jako teško ide legalno. Nigdje ne znaju objasniti što točno treba, čak ni na carini, tamo te otpile da privatna osoba ne može uvesti sadnicu bilo koje vrste i tako te se riješe.
Jedino naći neku tvrtku koja smije uvoziti sadnice pa preko njih uvesti, što povećava cijenu i to jako.

Da pa čak i onda treba fitopatolog da da dozvolu za ulazak u Hrvatsku,pa carina  i tek onda možeš kuda hoćeš.
Fitopatolog će doći do vozila doslovce baciti pogled zaključiti da je sa sadnicom ili čime već sve u redu jer tko bi normalan uvozio bolesno bilje i dobiš propusnicu za carinu i tek tada se može biljka unijeti u državu.Ali da se razumijemo radno vrijeme fitopatologa je upitno i nemaju ga svi prijelazi.Probao na Goričanu jedne godine sa buxusima koje smo uvozili iz Mađarske,a ni hercegovci nisu ništa bolji.Oni su na
100 kila brašna tražili da imam potvrdu fitopatologa