Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Molim pomoć oko masline...  (Posjeta: 23256 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Aleksa

Odg: Molim pomoć oko masline...
« Odgovori #15 : 15-05-2008, 18:29:07 »
Rizikovaću da i sam budem otet.  :mdr:

Masline mrze višak vode. Zbog toga i žive u subtropskom pojasu gdje su ljeta suva i vrela.

Mogu slikati jedan maslinjak u Baru kao primjer. Ove godine je proljeće bilo vrlo kišno i u maslinjaku se stvorilo jezerce. Svako drvo masline se sasušilo i uvenulo. A u pitanju nisu bila mlada, slabašna drva nego masivna i debela stogodišnja stabla.

Offline Marija

Odg: Molim pomoć oko masline...
« Odgovori #16 : 15-05-2008, 18:36:08 »
Prvo ću Mariju oteti, jer me ona navela na krivi put ovozemaljskih običaja čuvanja i tretiranja njege oko masline.
Tko kaže da mi zemljani ne možemo naučiti nešto vanzemaljce .... :gigle:

Ovo dolje su riječi Marije Hajdić iz Flore 1999god. (copi-paste)
ZALIJEVANJE:
Oskudno tijekom cijele godine, a i u ljetnim mjesecima ne valja pretjerivati.

Ja kažem: Maslini treba vode tjekom cijele godine a u ljetnim mjesecima treba i pretjerivati!

A jooj to je stari članak otprije 9 godina.... pisala sam ono najbolje što sam tada znala. Sada puno godina nakon toga, i sa više iskustva kažem da maslini treba puno vode, između 2 zalijevanja je dobro da se zemlje osuši (što u Dalmaciji ljeti nije problem) ali takve uvjete joj treba osigurati u dobro dreniranoj zemlji - 80% poroznog vulkanskog šljunka i 20% treseta. U ovakvoj mješavini je možeš zalijevati koro svaki dan u vrijeme vegetacije.
Često zalijevanje u lošoj nepropusnoj mješavini gdje će joj korijem biti uvijek u vlazi nije dobro za maslinu.


Citat:
Masline mrze višak vode. Zbog toga i žive u subtropskom pojasu gdje su ljeta suva i vrela.
Nije tu poanta u vodi, nego ona ne podnosi mraz.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline vanzemaljac

Odg: Molim pomoć oko masline...
« Odgovori #17 : 15-05-2008, 21:32:28 »
  Nisam mislio ništa loše kad sam tebe i tvoj blog,nego sam mislio reći da se ne treba povesti za svaki članak koji se pročita. Nego oće mi neko reći da li sada kad je lišće prestalo padati moj strah za maslinu je  nepotreban. Da li mogu sada odrezati grane koje su ostale bez lišća,da li će na tim granama kao u prirodi opet izbiti novo lišće? Imam puno pitanja ali ću ostati za sada samo na ovima.

Offline Marija

Odg: Molim pomoć oko masline...
« Odgovori #18 : 16-05-2008, 09:18:57 »
  Nisam mislio ništa loše kad sam tebe i tvoj blog,nego sam mislio reći da se ne treba povesti za svaki članak koji se pročita.
Naravno. Moje iskustvo je sada veće i mogu ti dati točniju informaciju nego 1999.g. :hihihi:
Inače na Internetu ćeš naći gomili članaka na engleskom jeziku i sigurno je sa svi nisu dobri. Treba radit selekciju i ne povodit se za svime što se kaže. Naravno bitan je i konteks. Ono gore što sam ti napisala ne vrijedi ako mješavina nije 80:20 u korist šljunka (pumice-a).

Nego oće mi neko reći da li sada kad je lišće prestalo padati moj strah za maslinu je  nepotreban. Da li mogu sada odrezati grane koje su ostale bez lišća,da li će na tim granama kao u prirodi opet izbiti novo lišće? Imam puno pitanja ali ću ostati za sada samo na ovima.

Pričekaj još da budeš siguran .... nemoguće je bez slika pretpostavljati koji joj je problem.... fotografiraj i stavi ih ako si u mogučnosti.

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Molim pomoć oko masline...
« Odgovori #19 : 17-12-2008, 12:34:23 »
Dobila sam privatni poruku od Aniche:

CAO MARIJA! nova sam na forumu pa se jos ne snalazim, ne znam zasto ali pomislila sam da bi mi ti mozda mogla pomoci:)... dakle...dobila sam bonsai maslinu 01.12., za rodjendan i bila sam full  :yupi: jer to sam i trazila... jedva sam nasla kako i koliko je zalijevati, sto jos nisam sigurna ali znam da jednom tjedno je malo :tuptup: problem je sto joj pada lisce, ne znam da li je to normalno, u kojoj granici je normalno i da li ce se oporaviti.. stvarno zelim da bude dobro:)..
molim te, ako imas koji savjet .... hvala ti puno.... :hvalaaa:

p.s. drzim je u sobi, nema grijanja, 2m od prozora koji je otvoren cijeli dan zbog danje svijetlosti za nju i zraka...
Pozdrav Anicha, dobrodošla na HBF!

U kakvoj mješavini zemlje raste i u kojoj si klimatskoj zoni?
Bilo bi dorbo da staviš sliku, ako si u mogućnosti.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline anicha

Odg: Molim pomoć oko masline...
« Odgovori #20 : 17-12-2008, 16:11:57 »
hvala puno mariji :smile:

ne znam u kojoj je zemlji tj. koja je smjesa.. Morat cu je odnjeti gdje su je kupili i pitati..

kad saznam...javim se i stavim slikicu...

i opet nisam dobila odgovor sto se tice tog lisca sto pretpostavljam da nije nista cudno ni opasno... barem se nadam :smile:

do skorog javljanja pozdrav

Offline anicha

Odg: Molim pomoć oko masline...
« Odgovori #21 : 17-12-2008, 16:15:21 »
zivim u Puli btw

Offline Marija

Odg: Molim pomoć oko masline...
« Odgovori #22 : 17-12-2008, 18:28:29 »
zivim u Puli btw

Maslini je najbolje vani ili na nekoj ostakljenoj verendi (bez grijanja) s puno svjetla.
Odbacivanje lišća je reakcija na promjenju uvjeta smještaja, pretpostavljam.

Bitno je znati i u čemu raste, kolika je posuda, za točniju dijagnozu....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline anicha

Odg: Molim pomoć oko masline...
« Odgovori #23 : 20-12-2008, 11:21:52 »
evo me..

sliku nisam uspjela staviti, prevelika je...tako da drugom prilikom.. ali uspjela sam saznati u kakvoj smjesi zivi..
kaze teta iz rasadnika da je u "univerzalnom supstratu", zemlji za sobno bilje..a to nije dobro jel da..

sta mi je ciniti, koji je postupak i koliko cega?

hvala puno :smile: